طب فشاری درمانی چیست؟ راهنمای مفصل مبتدیان

اگرچه طب فشاری اخیراً به عنوان یک گرایش سلامت و تندرستی رایج شده است، اما هزاران سال است که وجود دارد. روش باستانی چینی نوعی ماساژ درمانی است که بر نقاط خاصی که به عنوان نقاط طب فشاری یا نقاط طب فشاری شناخته می‌شوند، در سراسر بدن فشار وارد می‌کند.

به طور سنتی، طب فشاری برای درمان انواع بیماری ها و بیماری ها استفاده می شود. علم مدرن در حال گرفتن مزایای بالقوه این شکل قدیمی از پزشکی است، اما تحقیقاتی وجود دارد که ادعاهای خاصی را تأیید می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد طب فشاری، تاریخچه آن و اینکه چگونه این درمان مکمل ممکن است به بهبود سلامت و تندرستی کلی شما کمک کند، ادامه مطلب را بخوانید.

تعریف طب فشاری

طب فشاری تکنیکی است که در آن فشار بر نقاط مختلف بدن اعمال می شود . این کار را می توان با انگشتان خود یا شخص دیگری (مانند یک پزشک رسمی) یا ابزارهایی (مانند غلتک های درمانی، چوب ها، پروب ها و حلقه ها) انجام داد.

هدف طب فشاری بازگرداندن سلامت و تعادل در بدن و ایجاد آرامش است. طب فشاری ممکن است به تعدادی از شرایط سلامتی کمک کند. این عمل مشابه طب سوزنی است، اما از سوزن استفاده نمی شود.

تام اینجگنو ، دکتر طب سوزنی و طب چینی در Charm City Integrative Health در بالتیمور می گوید: «این خفیف تر از طب سوزنی است و می تواند به عنوان بخشی از یک طب سوزنی یا ماساژ درمانی، یا به عنوان یک تمرین مستقل انجام شود.

پرسش ها و پاسخ های متداول

آیا طب فشاری درمانی موثر است؟

در حالی که تحقیقات زیست پزشکی هنوز در حال بررسی فواید ادعایی مختلف طب فشاری است، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که این عمل ممکن است به تسکین برخی علائم درد، اضطراب و افسردگی و همچنین مشکلات خواب، تهوع و استفراغ کمک کند.

تاریخچه طب فشاری

طب فشاری چگونه کار می کند

طب فشاری با اعمال فشار به نقاط خاصی در سراسر بدن عمل می کند.

متیو کاوانا ، پزشک کایروپراکتیک مستقر در لافایت، لوئیزیانا، می گوید: «این نقاط طب فشاری همان نقاطی هستند که در طب سوزنی استفاده می شوند . او توضیح می‌دهد که دیدگاه سنتی این است که «نقاطی در کانال‌های نصف النهار وجود دارد که در آن‌ها آسان‌ترین اتصال با جریان چی است».

اعمال فشار بر نقاط طب فشاری به منظور ایجاد اثرات درمانی خاص بر سلامت جسمی، عاطفی و روانی است.

دکتر کاوانا خاطرنشان می کند که در طب سنتی غربی، تئوری در پس چگونگی عملکرد طب فشاری کمی متفاوت است. او می‌گوید: «این بیشتر از نظر تأثیر بر اعصاب خاص برای تأثیر آرامش‌بخش و درمانی مورد توجه قرار می‌گیرد». تئوری های دیگر، طبق همین بررسی، شامل تأثیرات بر بافت های محلی، عملکرد مغز، فعالیت عصبی هورمونی و مسیرهای فیزیولوژیک است.

دکتر Ingegno می گوید که یادگیری طب فشاری به تنهایی بسیار آسان است، اما اگر به دنبال یک پزشک حرفه ای هستید، او توصیه می کند به دنبال یک متخصص طب سوزنی یا ماساژ درمانگر مجاز باشید که در درمان های آسیایی بدن تخصص دارد. او می گوید: «این دو حرفه هم در زمینه تئوری و هم در مکان این نقاط آموزش دارند. با این حال، افراد می توانند با دانش کافی برای خود یا دوستان خود طب فشاری ارائه دهند.

مزایای احتمالی طب فشاری

طبق دایره المعارف بریتانیکا ، طب فشاری به طور سنتی در طب چینی برای درمان درد و بیماری و بهبود سلامت کلی استفاده می‌شود .

امروزه تحقیقات علمی برای تعیین اثربخشی و فواید این عمل همچنان ادامه دارد. Ingegno می گوید: «طب فشاری کمتر از طب سوزنی مورد مطالعه قرار گرفته است. “با این حال، برخی از مطالعات خوب برای شرایط خاص وجود دارد.”

ممکن است درد را کاهش دهد

شواهد نشان می دهد که طب فشاری می تواند به تسکین درد کمک کند. یک مطالعه منتشر شده در ماه مه ۲۰۱۹ در  مجله پزشکی جایگزین و مکمل  نشان داد که افرادی که طب فشاری دریافت کردند (بیماران در یک کلینیک و بیمارستان، و افرادی از عموم مردم که طب فشاری خود را آموزش داده بودند) به طور قابل توجهی نمرات درد و اضطراب را پس از درمان بهبود دادند. درمان، با بیشترین فایده برای بیماران بستری.

مطالعه دیگری که دو سال قبل منتشر شد نشان داد که تنها سه دقیقه طب فشاری در کاهش شدید شدت درد در ورزشکارانی که دچار آسیب ورزشی اسکلتی عضلانی حاد شده بودند در مقایسه با دو گروه کنترل موثرتر بود: گروهی که تحت فشار به نقاط غیر طب سوزنی و گروهی که هیچ درمانی دریافت نکردند. اصلا و فقط در یک اتاق استراحت کرد.

برخی تحقیقات نشان می دهد که طب فشاری ممکن است به کاهش فشار سینوسی مرتبط با آلرژی نیز کمک کند.

ممکن است سلامت روان را بهبود بخشد

طب فشاری ممکن است به کاهش استرس و بهبود سلامت کمک کند. یک مطالعه بر روی ۵۹ پرستار در کره جنوبی که به مدت ۳ روز به مدت ۱۵ دقیقه در روز طب فشاری دریافت کردند نشان داد که این تمرین به طور قابل توجهی استرس، خستگی و اضطراب را در مقایسه با گروه کنترل کاهش می دهد.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که طب فشاری ممکن است به کاهش افسردگی کمک کند. یک مرور سیستماتیک و متاآنالیز که در ژانویه ۲۰۲۲ در  مجله جهانی روانپزشکی منتشر شد به این نتیجه رسید که در ۱۴ مطالعه بررسی شده، طب فشاری به طور قابل توجهی علائم را در افراد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط ​​در مقایسه با گروه کنترل کاهش می دهد. با این حال، نویسندگان هشدار دادند که مطالعات از نظر کیفیت متغیر بودند و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

ممکن است به مشکلات خواب کمک کند

برخی تحقیقات نشان می دهد که طب فشاری ممکن است به خواب بهتر کمک کند.

یک متاآنالیز نشان داد که اگرچه ۱۳ مطالعه که معیارها را برآورده کردند، تنوع زیادی در نتایج نشان دادند، اما در یک تحلیل فرعی، شواهدی از برخی بهبودها در خواب، مانند تاخیر (زمان لازم برای به خواب رفتن) نیز وجود داشت. به عنوان مدت زمان کلی خواب

مطالعه دیگری روی ۶۳ نفر از ساکنان خانه سالمندان که اختلالات خواب و ناراحتی های روانی را تجربه کردند، نشان داد که طب فشاری منجر به بهبود کیفیت خواب و رفاه ذهنی می شود.

ممکن است حالت تهوع و استفراغ را کاهش دهد

یکی دیگر از فواید طب فشاری با پشتوانه علمی، اثر ضد تهوع آن است. مطالعات فواید خاصی را برای افراد تحت شیمی درمانی و زنان باردار نشان داده است.

یک کارآزمایی بالینی که در مارس ۲۰۲۲ در BMC Complementary Medicine and Therapies منتشر شد، به این نتیجه رسید که طب فشاری گوش، همراه با داروهای ضد تهوع، نسبت به دارو به تنهایی در افراد مبتلا به سرطان سینه که تحت شیمی‌درمانی بودند، در تسکین تهوع و استفراغ مؤثرتر بود.

در مطالعه دیگری که روی ۹۰ زن انجام شد، مشخص شد که طب فشاری به مدت ۱۰ دقیقه و چهار بار در روز باعث کاهش شدت تهوع، استفراغ و عقب افتادگی در دوران بارداری می شود.

ممکن است رفاه بازماندگان سرطان را بهبود بخشد

علاوه بر جلوگیری از تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی، طب فشاری ممکن است به تعدادی از عوارض جانبی سرطان کمک کند.

مطالعه‌ای که اکتبر ۲۰۱۸ در JNCI Cancer Spectrum منتشر شد، نشان داد که بازماندگان سرطان سینه که در طب فشاری خودآموز آموزش دیده‌اند، در مقایسه با افرادی که مراقبت‌های معمول را دریافت کرده‌اند، بهبود بیشتری در علائم افسردگی، اضطراب، و درد و همچنین بهبود کیفیت خواب داشته‌اند. . مطالعه قبلی توسط همان محققان نشان داد که طب فشاری به طور قابل توجهی خستگی مداوم را در بازماندگان سرطان سینه در مقایسه با مراقبت های معمول کاهش می دهد.

ایمنی طب فشاری و عوارض جانبی

طب فشاری یک درمان غیر تهاجمی است که زمانی که توسط فردی که به درستی آموزش دیده باشد، مانند یک ماساژدرمانگر مجاز یا طب سوزنی انجام شود، به طور کلی ایمن تلقی می شود.

با این حال، عوارض جانبی بالقوه ای وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. Ema Melanaphy، استاد گواهینامه ریکی و پزشک متخصص طب فشاری جامع مستقر در بریتانیا، می‌گوید: «اینها شامل درد و حساسیت، سرگیجه، رهایی عاطفی و در موارد نادر، حالت تهوع و استفراغ است .

در یک بررسی ، نویسندگان گزارش‌هایی از عوارض جانبی نادر طب فشاری مانند افت فشار خون (فشار خون پایین)، تپش قلب، و سردرد پیدا کردند.

اگر در مورد عوارض جانبی احتمالی نگرانی دارید، با ارائه دهنده خود صحبت کنید. علاوه بر این، قبل از شروع هر درمان جدید، حتماً از پزشک خود بپرسید تا مطمئن شوید که این روش برای شما و نگرانی های سلامتی شما مناسب است.

چه کسی ممکن است بخواهد طب فشاری را امتحان کند (و اجتناب کند).

هر کسی در هر سنی ممکن است بخواهد طب فشاری را امتحان کند. Ingegno می گوید: از آنجایی که طب فشاری عموماً ایمن است، “خطر کمتری وجود دارد”. “این مجموعه نامزدهای طب فشاری را تقریباً برای همه باز می کند.” او با اشاره به تحقیقاتی مانند این می‌گوید، مطالعات روی کودکان و بزرگسالان نشان می‌دهد که می‌تواند برای اکثر گروه‌ها بی‌خطر و موثر باشد .

با این حال، کارشناسان توصیه می کنند قبل از رزرو نوبت با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که طب فشاری برای شما مناسب و ایمن است.

کاوانا خاطرنشان می کند: «به افراد در سه ماهه اول بارداری اغلب توصیه می شود که از طب فشاری اجتناب کنند، زیرا تغییرات زیادی در بدن اتفاق می افتد.

علاوه بر این، برای کسانی که به راحتی کبود می شوند، هنگام تحریک نقاط باید فشار کمتری وجود داشته باشد.

نکاتی برای شروع طب فشاری

اگر علاقه مند به انجام طب فشاری هستید، ممکن است بخواهید ابتدا چند نکته را در نظر بگیرید.

مشقت را بنویس

قبل از شروع طب فشاری درمانی، در مورد تمرین و آنچه که باید انتظار داشته باشید مطالعه کنید. برخی از افراد ممکن است طب فشاری را با طب سوزنی اشتباه بگیرند، اما اولی شامل سوزن نمی شود در حالی که دومی شامل سوزن نمی شود.

توصیه های منبع

اگر به دنبال مراجعه به یک پزشک مجاز برای طب فشاری هستید، سعی کنید از خانواده و دوستان خود بپرسید که آیا آنها پیشنهادی دارند یا خیر.

ملانافی می‌گوید: «آنها منبع بسیار خوبی هستند، زیرا ممکن است تجربه شخصی با یک پزشک طب فشاری داشته باشند، و سطح اعتماد و اعتباری را به شما اضافه می‌کنند که نمی‌توانید از یک بررسی یا تبلیغات آنلاین به دست آورید. علاوه بر این، زمان شما را از جستجوی یک ارائه دهنده طب فشاری در نزدیکی خود صرفه جویی می کند.

به طور جداگانه، توجه داشته باشید که این درمان ممکن است توسط یک ماساژدرمانگر دارای مجوز، طب سوزنی، یا سایر پزشکان آموزش دیده ارائه شود، اما دامنه عمل می تواند بر اساس ایالت، در MassageTherapyLicense.org متفاوت باشد .

یاد بگیرید چگونه طب فشاری را روی خودتان انجام دهید

کارشناسان می گویند که انجام طب فشاری روی خود بی خطر است، اگرچه به راهنمایی یک پزشک دارای مجوز نیاز دارید.

ملانافی توصیه می‌کند: «من معتقدم انجام طب فشاری روی خود بی‌خطر است، اما باید میزان صحیح فشار را یاد بگیرید و از نواحی حساس مانند بریدگی، کبودی و التهاب اجتناب کنید. “به بدن خود گوش دهید و اگر احساس درد یا بدتر شدن علائم کردید، درمان خود را متوقف کنید و با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.”

برای یادگیری نحوه صحیح انجام طب فشاری روی خود، Ingegno توصیه می کند که از ارائه دهنده خود بخواهید که برای شما نشان دهد یا از راهنمایی های کتاب های معتبر یا ویدیوهای آنلاین پیروی کند.

قبل، در حین و بعد از طب فشاری چه چیزی را باید انتظار داشت؟

قبل از انجام طب فشاری باید یک ایده کلی از آنچه قبل، در طول و بعد از یک جلسه اتفاق می افتد داشته باشید. در اینجا برخی از اصول اولیه برای شروع شما وجود دارد:

قبل از

کاوانو می گوید، قبل از یک جلسه طب فشاری، احتمالاً یک پرسشنامه سلامت عمیق را پر می کنید. این به پزشک شما تصویر کاملی از سلامت فعلی و سابقه پزشکی شما می دهد.

همچنین باید فرصتی داشته باشید که از درمانگر خود در مورد آنچه در طول یا بعد از جلسه خود انتظار دارید بپرسید.

در حین

بسته به پزشک شما، نحوه و محل دریافت درمان ممکن است متفاوت باشد. کاوانا می‌گوید: «این درمان می‌تواند روی لباس یا بدون لباس، در حالی که روی یک فوتون راحت دراز کشیده یا روی یک مبل یا صندلی درمان می‌نشیند، انجام شود».

Ingegno می‌گوید در حالت ایده‌آل، در طول جلسه درمانی احساس آرامش خواهید کرد، اما او خاطرنشان می‌کند که ممکن است فشار خفیف تا متوسطی را که پزشک به نقاط طب سوزنی وارد می‌کند، احساس کنید.

کاوانو می‌گوید: «شما ممکن است احساس کنید که تغییرات فیزیکی یا احساسات ظاهر می‌شوند. “خوب است اگر در تجربه خود متوجه آنچه در حال رخ دادن است و به پزشک خود در طول یا بعد از درمان بگویید.”

بعد از

هدف از طب فشاری تسکین علائم است، اما Ingegno می‌گوید: «بسته به شدت بیماری و میزان پاسخ بدن شما به درمان، نتایج ممکن است پس از یک جلسه ناچیز باشد.

نواحی درمان ممکن است کمی حساس یا دردناک شوند که طبیعی است. کاوانا توصیه می کند که پس از جلسه، مطمئن شوید که هیدراته بمانید، سالم غذا بخورید، از محرک ها اجتناب کنید و بلافاصله پس از آن ورزش شدید را متوقف کنید.

هزینه طب فشاری چیست؟

هزینه طب فشاری بسته به پزشک و محل زندگی شما متفاوت است.

Ingegno می‌گوید: «متخصصان دارای مجوز ممکن است بر اساس زمان یا بر اساس تجربه و بازار هزینه دریافت کنند. او خاطرنشان می کند که باید انتظار داشته باشید که بین ۴۰ تا ۱۵۰ دلار در هر جلسه پرداخت کنید.

البته، اگر پس از دریافت راهنمایی از یک پزشک دارای مجوز، قادر به انجام طب فشاری بر روی خود هستید، می توانید آن را به صورت رایگان انجام دهید.

خلاصه

طب فشاری یک روش بدنسازی است که ریشه در طب سنتی چینی دارد و امروزه به عنوان یک درمان مکمل برای کمک به تعدادی از نگرانی های سلامتی استفاده می شود. در حالی که محققان هنوز در حال کار برای تعیین مزایای بالقوه این عمل هستند، مطالعات نشان می دهد که طب فشاری ممکن است به کاهش درد، بهبود سلامت روان، بهبود خواب و کاهش تهوع و استفراغ برای گروه های خاص کمک کند.

طب فشاری به طور کلی برای اکثر افراد سالم بی خطر است و خطر عوارض جانبی کمی دارد. با این حال، مهم است که پزشک خود را در مورد مسائل بهداشتی که دارید و باردار هستید بگویید، بنابراین می توانید با هم تصمیم بگیرید که آیا درمان برای شما مناسب است یا خیر. این امکان وجود دارد که طب فشاری را بر روی خود تمرین کنید، اما باید این کار را تحت راهنمایی یک پزشک مجاز انجام دهید، مانند یک درمانگر ماساژ یا طب سوزنی که به درستی در این روش آموزش دیده است. همچنین می‌توانید دوره‌ها یا ویدیوهای آنلاین را از منابع معتبر، مانند مواردی که در زیر در منابعی که دوست داریم، فهرست شده است، جستجو کنید.

بیشتر بخوانید
گلوکز در اینجا تمام آنچه شما باید بدانید

پیوند منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه