عدم تحمل لاکتوز کودکان

عدم تحمل لاکتوز وضعیتی است که به دلیل کمبود آنزیمی به نام لاکتاز ایجاد می شود. مقادیر ناکافی لاکتاز باعث می شود بدن قادر به هضم لاکتوز، قند موجود در فرآورده های شیری نباشد. لاکتاز به طور معمول در روده کوچک تولید می شود، جایی که لاکتوز را به شکلی تجزیه می کند که می تواند توسط خون جذب شود. کمبود لاکتاز می تواند علائم ناراحت کننده ای برای برخی افراد ایجاد کند. گفته می شود کسانی که این علائم را نشان می دهند به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند.

۳۰ تا ۵۰ میلیون آمریکایی (بزرگسالان و کودکان) عدم تحمل لاکتوز دارند.این اختلال برخی از جمعیت ها را بیشتر از دیگران تحت تاثیر قرار می دهد:

  • هفتاد و پنج درصد از تمام آفریقایی-آمریکایی ها و بومیان آمریکا به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند.
  • ۹۰ درصد از آسیایی-آمریکایی ها به لاکتوز حساسیت ندارند.
  • عدم تحمل لاکتوز در میان افراد دارای میراث شمال اروپا کمتر شایع است.

بیماری های گوارشی یا صدمات وارده به روده کوچک می تواند میزان آنزیم های تولید شده را کاهش دهد و علت معمول عدم تحمل لاکتوز در کودکان خردسال است. با این حال، اکثر موارد عدم تحمل لاکتوز در طی یک دوره چندین ساله در نوجوانان و بزرگسالان ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید
غول پیکری

علائم عدم تحمل لاکتوز چیست؟

شایع ترین علائم عدم تحمل لاکتوز تهوع، گرفتگی عضلات، نفخ، گاز و اسهال است. اگر چه هر فردی ممکن است تجربه ی متفاوتی از علایم را داشته باشد. علائم معمولاً حدود ۳۰ دقیقه تا دو ساعت پس از مصرف غذاها یا نوشیدنی های حاوی لاکتوز شروع می شود. شدت علائم بسته به میزان لاکتوز مصرفی و مقداری که هر فرد می تواند تحمل کند متفاوت است. علائم عدم تحمل لاکتوز ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد. برای تشخیص همیشه با پزشک کودک خود مشورت کنید.

عدم تحمل لاکتوز چگونه تشخیص داده می شود؟

رایج ترین تست های تشخیصی تست تحمل لاکتوز و تست تنفس هیدروژنی است که هر دو می توانند به صورت سرپایی در بیمارستان، کلینیک یا مطب پزشک انجام شوند. این آزمایش ها میزان جذب لاکتوز را در دستگاه گوارش اندازه گیری می کنند.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید سیسمونی + لیست کامل و معرفی مرکز خرید

تست تحمل لاکتوز

این آزمایش میزان جذب لاکتوز در دستگاه گوارش را اندازه گیری می کند. پس از ناشتا، بیمار مایعی می‌نوشد که حاوی لاکتوز است. سپس مدفوع اسهالی از نظر لاکتوز برای ۲۴ ساعت آینده آزمایش می شود. لاکتوز هضم نشده تخمیر شده توسط باکتری ها در روده بزرگ، اسید لاکتیک و سایر اسیدهای چرب ایجاد می کند که می تواند در نمونه مدفوع، همراه با گلوکز در نتیجه لاکتوز جذب نشده، شناسایی شود.

تست تنفس هیدروژنی

بیمار یک نوشیدنی حاوی لاکتوز می نوشد. سپس نفس در فواصل منظم برای اندازه گیری مقدار هیدروژن تجزیه و تحلیل می شود. لاکتوز هضم نشده در روده بزرگ توسط باکتری ها تخمیر می شود و در نتیجه گازهای مختلفی از جمله هیدروژن تولید می شود. هنگامی که سطوح بالایی از هیدروژن در تنفس وجود داشته باشد، هضم نادرست لاکتوز تشخیص داده می شود.

عدم تحمل لاکتوز چگونه درمان می شود؟

اگرچه، درمانی برای بهبود توانایی بدن در تولید لاکتاز وجود ندارد، اما علائم ناشی از عدم تحمل لاکتوز اغلب با یک رژیم غذایی مناسب قابل کنترل است. علاوه بر این، آنزیم های لاکتاز ممکن است توسط پزشک کودک شما پیشنهاد شود.

بیشتر بخوانید
چگونه سکسکه نوزاد را متوقف کنیم، چه کارهایی را نباید انجام داد و نکات پیشگیری از آن

کلسیم برای رشد و ترمیم استخوان ها در طول زندگی ضروری است و به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای سایر بیماری ها پیشنهاد شده است. از آنجایی که شیر و سایر محصولات لبنی منبع اصلی کلسیم هستند، والدین باید نگران این باشند که کودکان و نوجوانان مبتلا به عدم تحمل لاکتوز کلسیم کافی را در رژیم غذایی حاوی شیر کم یا بدون شیر دریافت کنند.

مقدار توصیه شده رژیم غذایی روزانه (RDA) برای کلسیم، که در سال ۱۹۹۷ توسط مؤسسه ملی پزشکی منتشر شد، بر اساس گروه سنی متفاوت است.

  • ۰ تا ۶ ماه، ۲۱۰ میلی گرم
  • ۶ ماه تا ۱ سال، ۲۷۰ میلی گرم
  • ۱ تا ۳ سال، ۵۰۰ میلی گرم
  • ۴ تا ۸ سال، ۸۰۰ میلی گرم
  • ۹ تا ۱۸ سال، ۱۳۰۰ میلی گرم
بیشتر بخوانید
تریزومی 13: علائم، تشخیص، درمان

بسیاری از غذاهای غیر لبنی سرشار از کلسیم هستند، از جمله سبزیجات سبز رنگ (مانند کلم بروکلی و کلم پیچ) و ماهی با استخوان های نرم و خوراکی (مانند سالمون و ساردین). ماست با کشت فعال ممکن است منبع خوبی از کلسیم برای بسیاری از افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز باشد – شواهد نشان می دهد که کشت های باکتریایی مورد استفاده در ساخت ماست مقداری از آنزیم لاکتاز مورد نیاز برای هضم مناسب را تولید می کنند.

اگر کودک شما نتواند کلسیم کافی را از رژیم غذایی خود دریافت کند، ممکن است پزشک کودک شما مکمل کلسیم را تجویز کند. ویتامین D برای جذب کلسیم در بدن ضروری است، بنابراین، رژیم غذایی کودک شما باید منبع کافی ویتامین D را تامین کند. منابع ویتامین D شامل تخم مرغ و جگر است.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه