عضلات ارادی چیست؟

ماهیچه های ارادی ماهیچه های اسکلتی بدن هستند که به استخوان ها متصل می شوند و تحت کنترل آگاهانه حرکت اندام ها، سر، گردن و بدن را کنترل می کنند. ماهیچه های اسکلتی توسط سیگنال های عصبی عضلانی از مغز کنترل می شوند که با فیبرهای عضلانی فردی ارتباط برقرار می کنند و باعث انقباض آنها می شوند.

تفاوت بین عضلات ارادی و غیر ارادی چیست؟

عضلات ارادی ماهیچه های اسکلتی هستند که تحت کنترل آگاهانه منقبض و شل می شوند. این ماهیچه ها به استخوان ها می چسبند و حرکت بدن را تنظیم می کنند.

از طرف دیگر عضلات غیرارادی تحت کنترل آگاهانه نیستند. آنها به طور خودکار منقبض و شل می شوند و سیگنال هایی را از سیستم عصبی خودمختار دریافت می کنند که عملکردهای داخلی بدن شما را تنظیم می کند.

عضلات ارادی

ماهیچه های ارادی ماهیچه های اسکلتی هستند که ۴۰ درصد وزن بدن شما را تشکیل می دهند و ۵۰ تا ۷۵ درصد کل پروتئین بدن شما را تشکیل می دهند. ماهیچه های اسکلتی می توانند انرژی شیمیایی را به انرژی مکانیکی تبدیل کنند تا باعث انقباض و حرکت ارادی عضلات شوند.

عضله اسکلتی از فاسیکل ها، واحدهای همراه از چندین رشته ماهیچه ای یا سلول های عضلانی تشکیل شده است. هر فیبر عضلانی از یک ساختار نواری متقاطع تشکیل شده است که بیشتر به میوفیبریل‌هایی تقسیم می‌شود که حاوی میوفیلامنت‌های ضخیم (میوزین) و نازک (اکتین) هستند که ظاهر نواری آن را به ماهیچه می‌دهند. این ساختار به عضلات اسکلتی ساختار مخطط مشخصی می دهد.

انقباض عضلانی زمانی اتفاق می‌افتد که این میوفیلامنت‌ها با آزاد شدن ناقل عصبی استیل کولین از یک سلول عصبی که با فیبر عضلانی ارتباط برقرار می‌کند، به هم نزدیک‌تر می‌شوند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد آتروفی عضلانی باید بدانید

نمونه‌های رایج ماهیچه‌های اسکلتی شامل گروه‌های عضلانی اصلی است که حرکت بازوها، پاها و بدن را کنترل می‌کنند، مانند عضله دوسر، سه‌سر، باسن، چهارسر ران، همسترینگ و شکم.

عضلات غیر ارادی

عضلات غیر ارادی عضلاتی هستند که تحت کنترل آگاهانه نیستند. انقباض و آرامش آنها توسط سیستم عصبی خودمختار تنظیم می شود که فعالیت اندام ها و رگ های خونی مورد نیاز برای اعمال ضروری روزانه مانند تنظیم ضربان قلب، گردش خون، تنفس، هضم و ادرار را کنترل می کند.

اکثر عضلات غیر ارادی از عضلات صاف تشکیل شده اند. عضله صاف فاقد ساختار مخطط ماهیچه اسکلتی است و در عوض از ورقه ها یا لایه هایی از سلول های ماهیچه صاف تشکیل شده است. هنگامی که توسط سیستم عصبی خودمختار تحریک می شود تا از ترشح هورمون ها یا سایر سیگنال های شیمیایی منقبض شود، سلول های ماهیچه صاف از طریق حرکت رشته های اکتین و میوزین کوتاه می شوند.

ماهیچه های صاف غیر ارادی شامل دیافراگم، روده ها، مثانه و دیواره رگ های خونی هستند.

یک استثناء عضله غیرارادی میوکارد یا عضله قلب است. میوکارد از نوع خاصی از سلول های ماهیچه ای به نام عضله قلبی تشکیل شده است که فقط در قلب یافت می شود.

عضله قلب مانند ماهیچه های اسکلتی مخطط است، اما هم توسط سیستم عصبی خودمختار و هم سلول های ضربان ساز خود کنترل می شود و باعث انقباض خودکار و ریتمیک آن می شود.

عضلات ارادی ضعیف: بیماری های عضلانی اسکلتی، اختلالات عصبی عضلانی و علل دیگر

اختلالات عصبی عضلانی که اختلالات عضلانی اسکلتی نیز نامیده می شوند، شرایطی هستند که بر اعصابی تأثیر می گذارند که سیگنال های الکتریکی را برای کنترل حرکت به ماهیچه های اسکلتی ارادی ارسال می کنند.

بیشتر بخوانید
علل و راه های درمان انقباض انگشتان دست

هنگامی که اعصاب آسیب می بینند، ارتباط بین اعصاب و ماهیچه ها مختل می شود. این منجر به ضعف قابل توجه عضلانی، آتروفی و ​​از دست دادن عملکرد می شود. اکثر اختلالات عصبی عضلانی ژنتیکی یا ناشی از مشکلات سیستم ایمنی هستند.

اعصاب از طریق انتشار انتقال دهنده های عصبی در محل اتصال عصبی عضلانی، فضای بین سلول عصبی و فیبر عضلانی، با ماهیچه ها ارتباط برقرار می کنند. اختلالات عصبی عضلانی می تواند به خود عصب یا اتصال عصبی عضلانی آسیب برساند، جایی که سیگنال از یک عصب به یک عضله منتقل می شود.

علائم اختلالات عصبی عضلانی عبارتند از:

 • ضعف عضلانی
 • آتروفی عضلانی ( تحلیل رفتن )
 • انقباضات عضلانی، گرفتگی یا اسپاسم
 • درد عضلانی
 • بی حسی و گزگز
 • کاهش هماهنگی
 • افتادگی پلک و دوبینی ناشی از ضعف عضلات چشم
 • مشکل در بلع به دلیل ضعف حلق
 • مشکل در تنفس به دلیل ضعف دیافراگم
 • تعادل ضعیف

اختلالات عصبی عضلانی رایج عبارتند از:

  • اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)که به آن بیماری لو گهریگ نیز گفته می شود، یک اختلال ژنتیکی است که در نتیجه سخت شدن طناب نخاعی ایجاد می شود. باعث آسیب به اعصاب کنترل کننده عضلات و حرکت ارادی می شود.
  • بیماری شارکو ماری توث دسته ای از اختلالات اعصاب محیطی است که باعث ضعف و آتروفی عضلانی و همچنین از دست دادن حس می شود که بیشتر در پاها و پاها رخ می دهد. این یک اختلال ژنتیکی ناشی از یک جهش ژنی است که به میلین آسیب می رساند، یک غلاف عایق که همه اعصاب را احاطه کرده و به هدایت سیگنال های الکتریکی کمک می کند.
  • مولتیپل اسکلروزیس (MS) باعث انحطاط غلاف میلین اطراف اعصاب می شود که باعث کاهش تکانه های ارسال شده در طول این اعصاب به عضلات می شود. این می تواند منجر به ضعف عضلانی شود که اغلب در سمت غالب بدن شما شدیدتر است. ام اس انواع مختلفی دارد، اما این بیماری اغلب پیشرونده است و در صورت عدم درمان به مرور زمان بدتر می شود.
  • دیستروفی های عضلانی گروهی از بیماری های ژنتیکی هستند که با از دست دادن تدریجی عملکرد حرکتی، ضعف و آتروفی عضلانی، مشکلات راه رفتن، نارسایی پیشرونده تنفسی و کاردیومیوپاتی مشخص می شوند. ۹ نوع مختلف دیستروفی عضلانی وجود دارد که همگی ناشی از جهش های ژنتیکی هستند.
 • میاستنی گراویس یک بیماری خود ایمنی است که باعث التهاب در سراسر بدن می شود. یک بیماری خودایمنی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به سلول های سالم حمله کند. با میاستنی گراویس، بدن آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کند که به گیرنده‌های استیل کولین حمله می‌کنند و توانایی بدن برای انقباض عضلات را کاهش می‌دهند. این منجر به ضعف عضلانی، آتروفی و ​​خستگی می شود.
 • میوپاتی هایعنی بیماری های ماهیچه ها باعث ضعف و آتروفی عضلانی می شود. بسته به نوع، ممکن است پیشرفت کنند و در طول زمان بدتر شوند.
بیشتر بخوانید
کلونوس: تعریف، علل، آزمایشات و درمان

ضعف عضلانی همچنین می تواند ناشی از عدم تعادل الکترولیت ها باشد، مانند تغییر سطوح سدیم، پتاسیم، کلسیم یا منیزیم.

خلاصه

ماهیچه های اسکلتی که به استخوان ها مانند ماهیچه های بازوها، پاها، گردن، پشت و تنه شما متصل می شوند، ماهیچه های ارادی هستند که می توانید آگاهانه آنها را کنترل کنید. ضعف یا ناتوانی در کنترل ماهیچه های اسکلتی ارادی می تواند نشان دهنده یک مشکل سلامتی مانند اختلال عصبی عضلانی یا عدم تعادل الکترولیت باشد. ماهیچه‌های غیرارادی شامل آن دسته از ماهیچه‌هایی می‌شوند که در فرآیندهای داخلی خودکار مورد نیاز برای بقا هستند که رگ‌های خونی و اندام‌هایی مانند قلب، ریه‌ها و دستگاه گوارش را کنترل می‌کنند.

بیشتر بخوانید
پلی میوزیت: علل، علائم و درمان

ماهیچه های اسکلتی عضلاتی هستند که تحت کنترل ارادی هستند که باعث می شوند قسمت هایی از بدن مانند بازوها، پاها و بدن در هنگام انقباض حرکت کنند. اگر ضعف عضلانی اسکلتی را تجربه می‌کنید، حتماً نوع و مدت علائم خود را با پزشک خود در میان بگذارید، زیرا ممکن است نشانه‌ای از یک وضعیت پزشکی مانند اختلال عصبی عضلانی باشد. همیشه برای هر گونه ضعف ناگهانی و غیر قابل توضیح در عضلات خود فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

سوالات متداول

  • کدام عضلات ارادی هستند؟

   ماهیچه های ارادی ماهیچه های اسکلتی هستند که به استخوان ها متصل می شوند و می توانند آگاهانه برای کنترل حرکت فعال شوند. ماهیچه های اسکلتی ارادی رایج شامل عضلات دوسر، سه سر، لت ها، شکم، سرینی، چهارسر ران و همسترینگ هستند.

  • چرا عضلات ارادی به صورت جفت کار می کنند؟

   عضلات ارادی اغلب به صورت جفت کار می کنند تا به طور متقارن حرکات را در هر دو طرف بدن کنترل کنند و از وضعیت مناسب و هم ترازی مفاصل حمایت کنند. بیش از یک گروه عضلانی نیز هنگام انجام حرکات به طور همزمان فعال می شوند، زیرا اکثر عضلات برای هماهنگ کردن حرکت با هم کار می کنند و بیش از یک عملکرد دارند.Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه