عفونت استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین MRSA – علائم و علل

بررسی اجمالی

عفونت استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) توسط نوعی باکتری استاف ایجاد می شود که در برابر بسیاری از آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان عفونت های معمولی استاف مقاوم شده است.

اکثر MRSA عفونت در افرادی رخ می دهد که در بیمارستان ها یا سایر مراکز مراقبت های بهداشتی مانند خانه های سالمندان و مراکز دیالیز بوده اند. هنگامی که در این تنظیمات رخ می دهد، به عنوان مرتبط با مراقبت های بهداشتی شناخته می شود MRSA (HA-MRSA). HA-MRSA عفونت‌ها معمولاً با روش‌ها یا وسایل تهاجمی مانند جراحی‌ها، لوله‌های داخل وریدی یا مفاصل مصنوعی همراه هستند. HA-MRSA می تواند توسط کارکنان مراقبت های بهداشتی که افرادی را با دست های ناپاک لمس می کنند یا افرادی که سطوح ناپاک را لمس می کنند، گسترش یابد.

نوع دیگری از MRSA عفونت در جامعه گسترده تر – در میان افراد سالم رخ داده است. این فرم، مرتبط با جامعه است MRSA (CA-MRSA)، اغلب به صورت یک جوش پوستی دردناک شروع می شود. معمولاً از طریق تماس پوست به پوست پخش می شود. جمعیت های در معرض خطر شامل گروه هایی مانند کشتی گیران دبیرستانی، کارکنان مراقبت از کودکان و افرادی است که در شرایط شلوغ زندگی می کنند.

علائم

عفونت های پوستی استاف، از جمله MRSAمعمولاً به صورت برآمدگی های قرمز متورم و دردناکی شروع می شود که ممکن است شبیه جوش یا نیش عنکبوت باشد. منطقه آسیب دیده ممکن است:

 • در لمس گرم
 • پر از چرک یا زهکشی دیگر
 • همراه با تب
بیشتر بخوانید
پتروزیت. با انواع پتروزیت آشنا شوید.

این برجستگی های قرمز می توانند به سرعت به جوش های عمیق و دردناک (آبسه) تبدیل شوند که نیاز به تخلیه جراحی دارند. گاهی اوقات باکتری ها محدود به پوست می مانند. اما آنها همچنین می توانند در اعماق بدن نقب بزنند و باعث ایجاد عفونت های بالقوه تهدید کننده زندگی در استخوان ها، مفاصل، زخم های جراحی، جریان خون، دریچه های قلب و ریه ها شوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

مراقب مشکلات پوستی جزئی – جوش، نیش حشرات، بریدگی و خراشیدگی – به خصوص در کودکان باشید. اگر زخم ها عفونی شده یا همراه با تب هستند، به پزشک مراجعه کنید.

علل

انواع مختلفی از باکتری استافیلوکوکوس اورئوس که معمولاً “استاف” نامیده می شود، وجود دارد. باکتری استاف معمولاً روی پوست یا بینی حدود یک سوم جمعیت یافت می شود. این باکتری ها عموماً بی ضرر هستند مگر اینکه از طریق بریدگی یا زخم دیگری وارد بدن شوند و حتی در این صورت نیز معمولاً فقط مشکلات پوستی جزئی در افراد سالم ایجاد می کنند.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، حدود ۵ درصد از جمعیت به طور مزمن حامل نوعی باکتری استاف به نام MRSA.

مقاومت آنتی بیوتیکی

MRSA نتیجه چندین دهه استفاده اغلب غیر ضروری آنتی بیوتیک است. سال‌هاست که آنتی‌بیوتیک‌ها برای سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت‌های ویروسی که به این داروها پاسخ نمی‌دهند، تجویز می‌شود. حتی زمانی که آنتی‌بیوتیک‌ها به درستی استفاده می‌شوند، به افزایش باکتری‌های مقاوم به دارو کمک می‌کنند، زیرا هر میکروبی را که هدف قرار می‌دهند از بین نمی‌برند. باکتری‌ها در مسیر تکاملی سریع زندگی می‌کنند، بنابراین میکروب‌هایی که از درمان با یک آنتی‌بیوتیک زنده می‌مانند، به زودی یاد می‌گیرند که در مقابل سایرین مقاومت کنند.

بیشتر بخوانید
آیا می توان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد؟

عوامل خطر

زیرا سویه های بیمارستانی و اجتماعی از MRSA به طور کلی در شرایط مختلف رخ می دهد، عوامل خطر برای دو سویه متفاوت است.

عوامل خطر برای HA-MRSA

 • در بیمارستان بستری شدن MRSA همچنان یک نگرانی در بیمارستان ها باقی می ماند، جایی که می تواند آسیب پذیرترین افراد را مورد حمله قرار دهد – افراد مسن و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.
 • داشتن دستگاه پزشکی تهاجمی لوله های پزشکی – مانند خطوط داخل وریدی یا کاتترهای ادراری – می توانند مسیری را برای آن فراهم کنند MRSA برای سفر به بدن شما
 • اقامت در یک مرکز مراقبت طولانی مدت. MRSA در خانه های سالمندان رایج است. حامل های MRSA توانایی انتشار آن را دارند، حتی اگر خودشان بیمار نباشند.

عوامل خطر برای CA-MRSA

 • شرکت در ورزش های تماسی MRSA می تواند به راحتی از طریق بریدگی ها و خراش ها و تماس پوست به پوست پخش شود.
 • زندگی در شرایط شلوغ یا غیربهداشتی. MRSA شیوع بیماری در اردوگاه های آموزشی نظامی، مراکز نگهداری از کودکان و زندان ها رخ داده است.
 • رابطه جنسی مردان با مردان مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا هستند MRSA عفونت ها
 • داشتن عفونت HIV افراد مبتلا به HIV در معرض خطر بیشتری برای ابتلا هستند MRSA عفونت ها
 • استفاده از داروهای تزریقی غیرمجاز. افرادی که از داروهای تزریقی غیرقانونی استفاده می کنند در معرض خطر بیشتری هستند MRSA عفونت ها
بیشتر بخوانید
تب نوزاد: علل، درمان

عوارض

MRSA عفونت ها می توانند در برابر اثرات بسیاری از آنتی بیوتیک های رایج مقاومت کنند، بنابراین درمان آنها دشوارتر است. این می تواند باعث گسترش عفونت ها و گاهی اوقات تهدید کننده زندگی شود.

MRSA عفونت ها ممکن است شما را تحت تاثیر قرار دهند:

 • جریان خون
 • ریه ها
 • قلب
 • استخوان ها
 • مفاصل

جلوگیری

پیشگیری از HA-MRSA

در بیمارستان، افرادی که آلوده یا مستعمره هستند MRSA اغلب به عنوان اقدامی برای جلوگیری از گسترش در انزوا قرار می گیرند MRSA. بازدیدکنندگان و کارکنان مراقبت های بهداشتی که از افراد در انزوا مراقبت می کنند ممکن است نیاز به پوشیدن لباس های محافظ داشته باشند.

آنها همچنین باید از رویه های بهداشتی دقیق دست پیروی کنند. به عنوان مثال، کارکنان مراقبت های بهداشتی می توانند به پیشگیری کمک کنند HA-MRSA با شستن دست ها با آب و صابون یا استفاده از ضدعفونی کننده دست قبل و بعد از هر جلسه بالینی.

اتاق‌ها، سطوح و تجهیزات بیمارستان و همچنین اقلام لباس‌شویی باید به‌درستی ضدعفونی و مرتباً تمیز شوند.

پیشگیری از CA-MRSA

 • دست هایتان را بشویید. شستن دقیق دست ها بهترین دفاع شما در برابر میکروب ها است. حداقل ۲۰ ثانیه دست ها را به سرعت تمیز کنید. برای مواقعی که به آب و صابون دسترسی ندارید، یک بطری کوچک ضدعفونی کننده دست حاوی حداقل ۶۰ درصد الکل همراه داشته باشید.
 • زخم ها را بپوشانید. بریدگی ها و خراش ها را تمیز نگه دارید و با باندهای تمیز و خشک بپوشانید تا زمانی که خوب شوند. چرک ناشی از زخم های عفونی ممکن است حاوی MRSAو پوشاندن زخم ها می تواند به جلوگیری از گسترش باکتری کمک کند.
 • وسایل شخصی را شخصی نگه دارید. از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی مانند حوله، ملحفه، تیغ، لباس و تجهیزات ورزشی خودداری کنید. MRSA روی اشیاء آلوده و همچنین از طریق تماس مستقیم پخش می شود.
 • بعد از بازی های ورزشی یا تمرین دوش بگیرید. بلافاصله بعد از هر بازی یا تمرین دوش بگیرید. از آب و صابون استفاده کنید. حوله ها را به اشتراک نگذارید
 • ملحفه ها را ضدعفونی کنید. اگر بریدگی یا زخم دارید، حوله‌ها و ملحفه‌ها را در ماشین لباسشویی که روی گرم‌ترین حالت آب تنظیم شده (در صورت امکان با سفیدکننده اضافه شده) بشویید و در خشک‌کن داغ خشک کنید. بعد از هر بار پوشیدن لباس های بدنسازی و ورزشی را بشویید.
بیشتر بخوانید
ویروس اپشتین بار چیست؟

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه