عفونت انگشتان و انگشتان متورم: ۶ علت احتمالی

آسیب یا عفونت انگشت یا انگشتان یک مشکل رایج است. عفونت می تواند از خفیف تا بالقوه جدی باشد. اغلب، این عفونت ها از کوچک شروع می شوند و درمان نسبتاً آسانی دارند. عدم درمان صحیح این عفونت ها می تواند منجر به ناتوانی دائمی یا از دست دادن انگشت شود.

تشخیص زودهنگام و درمان مناسب عفونت های اصلی انگشت زیر به جلوگیری از بسیاری از پیامدهای جدی کمک می کند.

 • پارونیشیا : پارونیشیا عفونت انگشت است که بافت لبه های ناخن را درگیر می کند. این عفونت معمولا سطحی و در بافت نرم و پوست اطراف ناخن است. این شایع ترین عفونت باکتریایی است که در دست مشاهده می شود.
 • فلون : فلون عفونت نوک انگشت است. این عفونت در پد نوک انگشت و بافت نرم مرتبط با آن قرار دارد.
 • هرپتیک ویتلو : هرپتیک ویتلو عفونت ناحیه نوک انگشت است که توسط ویروس ایجاد می شود. این شایع ترین عفونت ویروسی دست است. این عفونت اغلب به اشتباه به عنوان پارونیشیا یا جنین تشخیص داده می شود.
 • سلولیت : این یک عفونت سطحی پوست و بافت زیرین است. معمولاً روی سطح است و ساختارهای عمیق تر دست یا انگشت را درگیر نمی کند.
 • تنوسینوویت فلکسور عفونی : این عفونت غلاف های تاندون مسئول خم شدن یا بستن دست را درگیر می کند. این نیز نوعی عفونت فضای عمیق است.
 • عفونت فضای عمیق : این عفونت یک یا چند ساختار عمیق دست یا انگشتان، از جمله تاندون‌ها، رگ‌های خونی و ماهیچه‌ها است. عفونت ممکن است شامل یک یا چند مورد از این ساختارها باشد. آبسه دکمه یقه زمانی که در فضای وب انگشتان قرار گرفته باشد چنین عفونتی است.
باکتری ها باعث بیشتر این عفونت های انگشت می شوند. استثنا در این مورد، سفیدک هرپتیک است که توسط یک ویروس ایجاد می شود. نحوه شروع عفونت و یافتن آن در یک مکان خاص چیزی است که هر نوع عفونت خاص را منحصر به فرد می کند. معمولاً نوعی از تروما، رویداد اولیه است. این ممکن است بریدگی، نیش حیوان یا زخم سوراخ شده باشد.

 • پارونیشیا: باکتری های آزاردهنده معمولاً ارگانیسم های استافیلوکوک و استرپتوکوک هستند. به ندرت، یک قارچ باعث این عفونت می شود که معمولاً به صورت ناخن شروع می شود. اغلب یک فرد سعی می کند تکه ناخنی را که در گوشه قرار دارد را گاز بگیرد. این منجر به یک زخم باز می شود که به باکتری های موجود در پوست و باکتری های موجود در دهان اجازه می دهد تا زخم را عفونی کنند. سپس عفونت می تواند به بافت اطراف در کنار ناخن و کوتیکول گسترش یابد.
 • فلون: این عفونت باکتریایی پد انگشت، که توسط همان ارگانیسم هایی ایجاد می شود که باعث پارونیشیا می شوند، معمولاً در نتیجه یک زخم سوراخ است. زخم اجازه می دهد تا باکتری ها به عمق پد نوک انگشت وارد شوند. از آنجایی که نوک انگشت چندین بخش دارد، عفونت در این ناحیه وجود دارد.
 • هرپتیک ویتلو: ارگانیسم ویروسی آزاردهنده ویروس هرپس سیمپلکس نوع I یا II است. این همان ویروسی است که باعث عفونت تبخال دهان یا تناسلی می شود. افراد در مشاغل خاص بیشتر در معرض خطر ابتلا به این عفونت هستند. این افراد شامل دندانپزشکان، بهداشتکاران، پزشکان، پرستاران یا هر فرد دیگری که ممکن است با بزاق یا مایعات بدن حاوی ویروس تماس داشته باشد، می شود. افراد مبتلا به تبخال دهان یا تناسلی ممکن است انگشتان خود را نیز آلوده کنند.
 • سلولیت: شایع ترین علل این عفونت باکتریایی موجودات استافیلوکوک و استرپتوکوک هستند. این عفونت معمولاً نتیجه یک زخم باز است که به باکتری اجازه می دهد پوست و بافت محلی را آلوده کند. عفونت همچنین می تواند از طریق خون حامل ارگانیسم ها به دست و انگشتان گسترش یابد.
 • تنوسینوویت فلکسور عفونی: این عفونت باکتریایی معمولاً نتیجه ترومای نافذی است که باکتری را به ساختارهای عمیق و غلاف تاندون وارد می کند، که امکان انتشار در امتداد تاندون و غلاف مرتبط را فراهم می کند.
 • عفونت فضای عمیق: این عفونت باکتریایی معمولاً نتیجه یک زخم سوراخ یا بریدگی عمیق است که باکتری را به بافت عمیق وارد می کند. آبسه دکمه یقه با فضای وب بین انگشتان مرتبط است. ساختارهای عمیق دست محفظه های بالقوه زیادی را برای هجوم عفونت ایجاد می کند.
هر یک از عفونت های اصلی انگشت دارای علائم و نشانه های خاصی است که شناسایی را منحصر به فرد می کند و اگر به درستی ارزیابی نشود گاهی اوقات باعث سردرگمی می شود.

 • پارونیشیا: ناحیه کنار ناخن قرمز و متورم به نظر می رسد. ممکن است مجموعه ای از چرک قابل مشاهده در زیر پوست و ناخن دیده شود. این مایع ممکن است در واقع از زخم نشت کند. این ناحیه در لمس حساس و دردناک خواهد بود. زهکشی از منطقه معمولاً به رنگ سفید مایل به زرد است.
 • فلون: نوک انگشت متورم و دردناک است. تورم معمولاً طی چند روز ایجاد می شود و در ناحیه پد نوک انگشت قرار دارد. این ناحیه دارای درد ضربان دار بوده و در لمس دردناک خواهد بود. این ناحیه معمولا قرمز است و ممکن است مجموعه ای از چرک قابل مشاهده در زیر پوست دیده شود. ناحیه متورم ممکن است قسمتی داشته باشد که احساس نرمی داشته باشد گویی حاوی مایع است. با ادامه تورم، ممکن است ناحیه تحت فشار قرار گیرد یا لمس آن سخت شود.
 • هرپتیک ویتلو: ناحیه نوک انگشت قرمز و حساس خواهد بود. ممکن است احساس سوزش یا خارش در این ناحیه وجود داشته باشد. ممکن است تورم خفیفی وجود داشته باشد، اما نه به اندازه جنین. ممکن است یک یا چند زخم باز در ناحیه آسیب دیده وجود داشته باشد. این زخم های باز اغلب پس از تشکیل یک ضایعه کوچک تاول مانند به صورت خوشه ای ایجاد می شوند. مایع این ضایعات معمولاً از نظر ظاهری شفاف است اما ممکن است کمی کدر باشد. همچنین ممکن است تب کم داشته باشید و غدد لنفاوی متورم و حساس در آن ناحیه داشته باشید.
 • سلولیت: ناحیه در هنگام لمس قرمز و گرم می شود. این ناحیه ممکن است کمی متورم و حساس باشد. این معمولا یک عفونت سطحی است، بنابراین ساختارهای عمیق نباید درگیر شوند. حرکت انگشتان و دست نباید سخت و دردناک باشد. اگر دردناک یا دشوار باشد، ممکن است نوعی عفونت فضای عمیق را نشان دهد.
 • تنوسینوویت فلکسور عفونی: چهار علامت اصلی اغلب در این وضعیت یافت می شود. اولین حساسیت روی فلکسور یا سمت کف انگشت است. این درد روی تاندون های انگشت مشاهده می شود. دوم تورم یکنواخت انگشت است. سوم درد در امتداد یا صاف شدن انگشت است. چهارم، انگشت در وضعیت کمی خمیده یا تا حدی خمیده نگه داشته می شود. به این علائم، علائم کاردینال کاناول می گویند. هر ۴ علامت ممکن است در ابتدا یا در یک زمان وجود نداشته باشند.
 • عفونت های فضای عمیق: عفونت فضای عمقی که در فضای وب انگشتان ایجاد می شود، آبسه دکمه یقه نیز نامیده می شود. فضای بین انگشتان دردناک و متورم خواهد بود. همچنین ممکن است ناحیه قرمز و در لمس گرم باشد. با بزرگ‌تر شدن آبسه، انگشت‌ها با افزایش فشار کمی از هم باز می‌شوند. ناحیه مرکزی ممکن است دارای یک نقطه نرم باشد که نشان دهنده مجموعه ای از چرک در زیر پوست است.
کلید پیشگیری از ناتوانی و از دست دادن احتمالی انگشت، درمان زودهنگام و مناسب است. در صورت وجود هر گونه علائم و نشانه ها، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید
چگونه التهاب را قبل از اینکه سلامتی شما را از بین ببرد کاهش دهید؟

اگر علائم یا علائم جنین، سلولیت، تنوسینوویت فلکسور عفونی یا عفونت فضای عمیق دارید، باید فوراً به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید.

تشخیص صحیح با شرح حال دقیق و معاینه فیزیکی شروع می شود. افرادی که عفونت موضعی دارند، متفاوت از افرادی که عفونت شدید دارند، درمان می شوند. وجود مشکلاتی مانند دیابت یا اختلالات عروق خونی بازوها و پاها عفونت را پیچیده می کند و ممکن است درجه درمان را تغییر دهد. 

 • اطلاعات مهمی که پزشک شما باید بداند شامل موارد زیر است:
  • آسیب یا عفونت چگونه شروع شد؟
  • اولین بار چه زمانی این اتفاق افتاد یا شروع شد؟
  • کجا اتفاق افتاد؟ خانه؟ کار؟ در آب؟ در خاک؟ از نیش حیوان یا انسان؟
  • آیا ممکن است جسم خارجی در زخم باشد؟
  • قبل از مراجعه به پزشک برای مراقبت از این موضوع چه کرده اید؟
  • آخرین واکسن کزاز شما چه زمانی بود ؟
  • آیا آسیب قبلی به منطقه وارد شده است؟
  • مشکل پزشکی دیگری که ممکن است ذکر نکرده باشید؟
 • اطلاعات خاص ممکن است به تشخیص نوع عفونت انگشت کمک کند:
  • پارونیشیا: سابقه جویدن ناخن ممکن است به تشخیص کمک کند.
  • فلون: سابقه زخم یا بریدگی سوراخ شده به تشخیص کمک می کند. این شامل یک خار گیاهی است. پزشک ممکن است برای بررسی درگیری استخوان یا جسم خارجی احتمالی عکس اشعه ایکس بگیرد.
  • هرپتیک ویتلو: سابقه تماس با مایعات بدن که ممکن است حاوی ویروس تبخال باشد به تشخیص کمک می کند. تشخیص را اغلب می توان از روی تاریخچه و ظاهر ضایعات انجام داد. وجود مایع شفاف از زخم ها ممکن است نشان دهنده عفونت ویروسی باشد تا عفونت باکتریایی. نمونه‌ای از مایع ممکن است با اسمیر Tzank مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد که سلول‌های خاصی را شناسایی می‌کند و علت ویروسی را نشان می‌دهد.
  • سلولیت: قبل از تشخیص نهایی، پزشک باید علل دیگری را که ممکن است مشابه به نظر برسند، مانند نقرس ، بثورات مختلف، نیش حشرات، سوختگی یا لخته شدن خون در نظر بگیرد. ممکن است برای جستجوی جسم خارجی یا تشکیل گاز که نشان دهنده یک نوع سلولیت جدی است، عکس اشعه ایکس گرفته شود.
  • تنوسینوویت فلکسور عفونی: سابقه زخم یا بریدگی سوراخ شده به تشخیص کمک می کند. وجود ۴ علامت کاردینال Kanavel یک کمک تشخیصی قوی است. یک بیماری مقاربتی اخیر ممکن است نشان دهنده نوعی عفونت مرتبط با سوزاک باشد که ممکن است شبیه تنوسینوویت فلکسور عفونی باشد.
  • عفونت های فضای عمیق: سابقه زخم سوراخ شده یا زخم دیگر ممکن است به تشخیص کمک کند. پیدا کردن تورم بین انگشتان با گسترش آهسته انگشتان درگیر به شناسایی آبسه دکمه یقه کمک می کند.
از آنجایی که عفونت انگشتان دارای پتانسیل شدید شدن هستند، مراقبت در منزل محدود است. اگر هیچ بیماری پزشکی پیچیده دیگری مانند دیابت نداشته باشید، ممکن است پارونیشیا بسیار جزئی در خانه درمان شود. همه عفونت های دیگر نیاز به ارزیابی و درمان فوری توسط پزشک دارند. از آنجایی که تاخیر در درمان ممکن است منجر به ناتوانی یا از دست دادن انگشت شود، نباید در دریافت مراقبت های پزشکی تردید کنید.

بیشتر بخوانید
سندرم سوساک چیست؟ علائم، علل و ...

یک پارونیشیا کوچک و ساده ممکن است به خیساندن مکرر آب گرم و بالا بردن دست پاسخ دهد. با این حال، اگر طی ۱ تا ۲ روز هیچ بهبودی مشاهده نشد، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

درمان اصلی عفونت انگشتان، آنتی بیوتیک ها و مراقبت مناسب از زخم است. این می تواند از یک برش ساده و تخلیه زخم تا یک کاوش جراحی گسترده زخم برای برداشتن هرچه بیشتر مواد عفونی ممکن باشد.

بیشتر بخوانید
ویروس اپشتین بار چیست؟

برخی از عفونت‌ها را می‌توان در مطب یا کلینیک پزشک درمان کرد، اما تعدادی از آنها به درمان بستری و آنتی‌بیوتیک IV نیاز دارند. از آنجایی که ارگانیسم هایی که باعث این عفونت ها می شوند مشابه هستند، بسیاری از انواع مشابه آنتی بیوتیک ها ممکن است استفاده شوند.

 • پارونیشیا: اغلب زخم ممکن است تنها با مراقبت از زخم درمان شود. اگر مجموعه ای از چرک وجود داشته باشد، باید تخلیه شود. این ممکن است به چند روش مختلف انجام شود. معمولاً از چاقوی جراحی برای ایجاد یک برش ساده بر روی مجموعه چرک استفاده می شود تا تخلیه شود. یا ممکن است چاقوی جراحی در امتداد لبه ناخن قرار داده شود تا تخلیه شود. اگر عفونت بزرگ باشد، ممکن است بخشی از ناخن برداشته شود. در صورت نیاز به این روش، پزشک یک بی حس کننده موضعی را در انتهای انگشت تزریق می کند که یک روش بدون درد را فراهم می کند. بیشتر اوقات، شما تحت یک آنتی بیوتیک خوراکی قرار می گیرید. سپس به شما آموزش داده می شود که چگونه از زخم در خانه مراقبت کنید. (به پارونیشیا مراجعه کنید .)
 • فلون: اغلب، برش و زهکشی لازم است زیرا عفونت در قسمت های متعدد پد نوک انگشت ایجاد می شود. معمولاً یک برش در یک یا هر دو طرف نوک انگشت ایجاد می شود. سپس پزشک ابزاری را وارد زخم می‌کند و محفظه‌ها را می‌شکند تا به زهکشی کمک کند. گاهی اوقات، یک قطعه لوله لاستیکی یا گاز برای کمک به تخلیه اولیه در زخم قرار می گیرد. همچنین ممکن است زخم با یک محلول استریل شسته شود تا تا آنجا که ممکن است بقایای آن از بین برود. این عفونت ها به آنتی بیوتیک نیاز دارند. سپس زخم طبق تجویز پزشک به مراقبت های خانگی خاصی نیاز دارد.
 • هرپتیک ویتلو: داروهای ضد ویروسی مانند آسیکلوویر (زویراکس) ممکن است طول مدت بیماری را کوتاه کنند. اغلب به داروهای ضد درد نیاز است. زخم باید به درستی محافظت شود تا از عفونت باکتریایی ثانویه جلوگیری شود و از عفونت سایر نقاط بدن یا افراد دیگر جلوگیری شود. برش و زهکشی مناسب نیست و اگر انجام شود ممکن است در واقع بهبودی را به تاخیر بیندازد.
 • سلولیت: این عفونت سطحی است و آنتی بیوتیک های خوراکی معمولاً کافی است. اگر ناحیه وسیع است یا سیستم ایمنی شما ضعیف شده است، ممکن است در بیمارستان با آنتی بیوتیک های IV درمان شوید.
 • تنوسینوویت فلکسور عفونی: این یک اورژانس جراحی است و نیاز به درمان سریع، بستری شدن در بیمارستان و درمان اولیه با آنتی بیوتیک های IV دارد. معمولاً ناحیه مورد نظر باید با جراحی باز شود و تمام زباله ها و مواد آلوده از بین برود. به دلیل ماهیت پیچیده انگشتان و دست ها، جراح دست معمولا این روش را انجام می دهد. پس از جراحی، چند روز آنتی بیوتیک IV و سپس یک دوره آنتی بیوتیک خوراکی لازم است.
 • عفونت های فضای عمیق: مانند تنوسینوویت عفونی فلکسور، این می تواند به مراقبت های اورژانسی نیاز داشته باشد. اگر عفونت خفیف باشد، ممکن است فقط آنتی بیوتیک های خوراکی مورد نیاز باشد. اگر شدیدتر باشد، جراح دست باید زخم را ارزیابی کند و آنتی‌بیوتیک IV را شروع کند. اغلب این زخم ها نیاز به برش و تخلیه دارند و پس از آن یک دوره آنتی بیوتیک مصرف می شود.
شما باید دستورالعمل های پزشک را به طور کامل درک کنید و هر سوالی دارید بپرسید تا مراقبت های خود را در خانه به طور کامل درک کنید.

 • اگر برای عفونت انگشت برای شما آنتی بیوتیک تجویز شده است، باید دستورالعمل ها را دنبال کنید و آنها را برای مدت زمان تعیین شده مصرف کنید.
 • اغلب، پزشک به شما دستور می دهد که برای جلوگیری از تورم، دست خود را بالا نگه دارید. این مهم است و باید هم در روز و هم در شب انجام شود. با قرار دادن بالش در کنار خود هنگام خواب، دست شما می تواند بالا بماند.
 • مراقبت از زخم اغلب باید در خانه ادامه یابد. این ممکن است شامل خیساندن روزانه آب گرم، تعویض پانسمان و استفاده از پماد آنتی بیوتیک باشد. انواع مختلف مراقبت از زخم گسترده است. پزشک شما باید با جزئیات توضیح دهد.
 • انگشت یا دست ممکن است در یک آتل قرار گیرد. این هم بی حرکتی و هم محافظت را فراهم می کند. پیروی از دستورالعمل های مربوط به مراقبت از اسپلینت بسیار مهم است. شما باید از اسپلینت محافظت کرده و به درستی از آن مراقبت کنید. شما باید انگشت یا دست را به دقت کنترل کنید تا عوارضی مانند تورم یا عفونت زیر آتل را مشاهده کنید.
 • اغلب از شما خواسته می شود که در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت به مطب پزشک مراجعه کنید. این ممکن است برای برداشتن بسته بندی یا تعویض پانسمان ضروری باشد. بسیار مهم است که برای نظارت بر پیشرفت یا شناسایی هر گونه مشکل بیشتر، مراقبت های پیگیری دقیقی داشته باشید.
اقدامات ایمنی عقل سلیم به جلوگیری از بسیاری از زخم های انگشتان که به یک مشکل تبدیل می شوند کمک می کند. موارد ساده مانند پوشیدن دستکش کار محافظ ممکن است از آسیب جلوگیری کند. پوشیدن دستکش های لاتکس یا وینیل در صورت مواجهه احتمالی با مایعات بدن الزامی است. از جویدن ناخن خودداری کنید و در صورت نیاز دستان خود را بشویید. به محض اینکه فکر می کنید عفونت وجود دارد، به دنبال مراقبت های پزشکی اولیه باشید.

بیشتر بخوانید
درمان سرماخوردگی و آنفولانزا
اگر عفونت ها به موقع و به درستی درمان شوند، پیش آگهی برای بهبودی کامل خوب است. با این حال، اگر درمان به تعویق بیفتد، یا اگر عفونت شدید باشد، پیش آگهی آنچنان خوب نیست.

 • با عفونت هایی که ساختارهای عمیقی مانند تنوسینوویت فلکسور عفونی را درگیر می کنند، حتی با بهترین مراقبت، ممکن است نتیجه کمتر از حد مطلوب باشد. از دست دادن عملکرد، از دست دادن حس، تغییر شکل یا حتی از دست دادن انگشت ممکن است.
 • پزشک شما باید هر مورد را به صورت جداگانه ارزیابی کند و نتیجه احتمالی را بر اساس یافته ها ارائه دهد.

پیوند منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه