شایع ترین علامت عفونت تاتو، بثورات پوستی در اطراف ناحیه تاتو است. درمان بستگی به علت عفونت دارد، اما اغلب با استفاده از آنتی بیوتیک تجویز شده قابل درمان است.

خالکوبی به طور فزاینده ای رایج است. دور و بر از هر ۱۰ آمریکایی ۴ نفر اکنون یک یا چند خالکوبی داشته باشید.

خالکوبی همچنین در بسیاری از صنایع در محل کار کمتر بحث برانگیز می شود. ممکن است چندین همکار، رئیس یا مدیریت اجرایی خود را در حال انجام خالکوبی های قابل مشاهده حتی در یک محیط اداری سنتی ببینید.

محبوبیت خالکوبی ممکن است شما را متقاعد کند که انجام آنها آنقدرها هم خطرناک نیست. اما انجام خالکوبی با خطراتی همراه است: قرار دادن یک سوزن پوشیده از جوهر در پوست شما این پتانسیل را دارد که مواد خارجی یا عفونت را وارد بدن شما کند.

عفونت تاتو: علائم و درمانhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامت

گرفتن خالکوبی از یک فرد یا مغازه ای که ابزار خود را به درستی تمیز نمی کند – یا دستورالعمل هایی برای تمیز نگه داشتن خالکوبی تازه شما ارائه نمی دهد – می تواند منجر به بیماری های پوستی، عفونت یا سایر مشکلات سلامتی شود.

در اینجا چیزی است که باید در مورد تشخیص عفونت احتمالی، درمان ناحیه آسیب دیده و موارد دیگر بدانید.

نحوه تشخیص خالکوبی آلوده

شایع ترین علامت عفونت خالکوبی، بثورات پوستی یا پوست قرمز و ناهموار در اطراف ناحیه تاتو است.

در برخی موارد، پوست شما ممکن است فقط به دلیل سوزن تحریک شود، به خصوص اگر پوست حساسی دارید. در این صورت، علائم شما باید پس از چند روز محو شوند.

اما اگر این علائم به مدت یک هفته یا بیشتر ادامه یافت، به خالکوبی یا پزشک خود مراجعه کنید.

در صورت تجربه یک یا چند مورد از موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • تب
 • امواج گرما و سرما
 • لرز غیر طبیعی
 • تورم ناحیه خالکوبی شده
 • خروج چرک از ناحیه
 • ضایعات قرمز در اطراف منطقه
 • رگه های قرمز از منطقه
 • مناطقی از بافت سخت و برجسته
 • آیا احتمال عفونت استاف وجود دارد؟

  عفونت استاف یک نوع عفونت است که ممکن است با خالکوبی به آن مبتلا شوید. اگرچه این عفونت ها قابل درمان هستند، باکتری های استاف اغلب می توانند به آنتی بیوتیک های معمولی مقاومت کنند و درمان های تجویزی را بی اثر می کند.

  باکتری های استاف، به ویژه مقاوم به متی سیلین استافیلوکوکوس اورئوس (MRSA)، همچنین می تواند وارد جریان خون و اندام های داخلی شما شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، شرایط دیگری مانند سپسیس، آرتریت و سندرم شوک سمی می تواند ایجاد شود.

  برخی از علائم رایج عفونت استاف عبارتند از:

  • درد یا درد در استخوان ها یا عضلات شما
  • تب ۱۰۲ درجه فارنهایت (۳۸.۹ درجه سانتیگراد) یا بیشتر
  • تورم ناحیه عفونی
  • تشنگی شدید
  • زخم در ناحیه عفونی، پر از چرک یا مایع
  • زرد زخم (بثورات پوسته عسل)

  اگر پس از انجام تاتو هر یک از این علائم را داشتید فوراً به پزشک خود مراجعه کنید یا به اورژانس مراجعه کنید.

عفونت تاتو: تصویر

نحوه درمان خالکوبی آلوده

برجستگی‌ها و بثورات جزئی معمولاً در خانه با پماد ضد باکتری، تمیز کردن مناسب و استراحت قابل کنترل هستند.

بیشتر بخوانید
آیا از رشته خودآرایی می توان به درآمد رسید؟

اگر عفونت را تجربه می کنید، درمان به علت آن بستگی دارد. پزشک شما ممکن است یک سواب از ناحیه مورد نظر بگیرد یا یک پاکت چرکی (در صورت وجود آن) با دندانه بزند تا ببیند چه باکتری یا ویروسی باعث عفونت شده است.

در بیشتر موارد، پزشک می تواند آنتی بیوتیکی را برای کمک به توقف عفونت تجویز کند. در موارد شدید عفونت، درمان آنتی بیوتیکی ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد.

اگر عفونت شما توسط باکتری MRSA ایجاد شده باشد، آنتی بیوتیک ها ممکن است مفید نباشند. اگر MRSA باعث آبسه شود، پزشک ممکن است به جای دادن آنتی بیوتیک، آن را تخلیه کند.

بیشتر بخوانید
پاک کردن تاتو ابرو با مواد نانو ـ معجزه ریمو بدون آسیب

در موارد نادر عفونت، ممکن است نیاز به جراحی باشد. اگر بافت شما به دلیل عفونت (نکروز) مرده باشد، ممکن است برای برداشتن آن به جراحی نیاز باشد.

برجستگی های مداوم، گاهی خارش دار و دردناک در خالکوبی شما ممکن است نشانه عفونت مایکوباکتریایی غیر معمول باشد. این نیاز به درمان طولانی مدت آنتی بیوتیکی دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر شروع به احساس تب کردید و تراوش غیرطبیعی یا پوسته پوسته شدن در اطراف ناحیه خالکوبی شده را تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید. اینها علائم شایع عفونت هستند. همچنین اگر بثورات یا تورم بیش از یک هفته طول بکشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر عفونت به سرعت درمان نشود یا به دلیل مقاوم شدن باکتری به آنتی بیوتیک به درستی درمان نشود، ممکن است آبسه ایجاد شود. برداشتن ممکن است نیاز به درمان خاصی در کلینیک یا بیمارستان داشته باشد.

همچنین در صورت احساس خارش ناراحت کننده در اطراف ناحیه خالکوبی یا اگر از ناحیه چرک یا مایع ترشح می شود، باید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است به جوهر واکنش آلرژیک داشته باشید.

یک واکنش آلرژیک همچنین می تواند منجر به شوک آنافیلاکتیک شود. این باعث می شود گلوی شما بسته شود و فشار خون شما به طور خطرناکی پایین بیاید. در صورت بروز این نوع واکنش آلرژیک، فورا به اورژانس مراجعه کنید.

چشم انداز

عفونت های خالکوبی معمولاً به راحتی قابل درمان و حتی ساده تر از آن هستند. اکثر عفونت ها را می توان در عرض یک هفته با آنتی بیوتیک درمان کرد. با این حال، برخی از عفونت ها می توانند بسیار جدی باشند و به آنتی بیوتیک های طولانی مدت یا سایر داروها نیاز داشته باشند.

یادگیری نحوه انتخاب یک هنرمند خالکوبی خوب و مراقبت از خالکوبی برای اطمینان از اینکه خالکوبی شما به خوبی بهبود می یابد، آلوده نمی شود و همانطور که می خواهید به نظر می رسد بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید
لیزر دایود بهترین لیزر موهای زائد برای انواع پوست

عفونت‌های بد ممکن است منجر به مراقبت طولانی‌مدت آنتی‌بیوتیکی شوند، اما معمولاً هیچ مشکل سلامتی طولانی‌مدتی ایجاد نمی‌کنند. با این حال، اگرچه نادر است، اما امکان ابتلا به بیماری هایی مانند هپاتیت یا HIV از سوزن خالکوبی وجود دارد. در این موارد، ممکن است به درمان طولانی‌مدت و فشرده‌تری نیاز داشته باشید.

چگونه از عفونت تاتو جلوگیری کنیم

قبل از انجام خالکوبی، دریابید که آیا به مواد موجود در جوهر تاتو حساسیت دارید یا خیر. مطمئن شوید که از هنرمند خالکوبی خود بپرسید که جوهر آنها شامل چه موادی است. اگر به هر یک از ترکیبات آلرژی دارید، جوهر دیگری بخواهید یا به طور کلی از خالکوبی خودداری کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که ممکن است دشوار باشد که بدانید دقیقاً چه چیزی در جوهرهای خالکوبی وجود دارد، زیرا آنها به هیچ وجه تنظیم نمی شوند.

مطمئن شوید که تمام وسایلی که پوست شما را لمس می کنند به درستی استریل شده باشند. از اینکه از سالن در مورد نحوه استریل کردن وسایل خود و رعایت استانداردهای ایمنی بپرسید خجالت نکشید. این سلامتی شماست!

موارد دیگری که باید قبل از انجام تاتو در نظر بگیرید عبارتند از:

 • آیا سالن تاتو مجوز دارد؟ سالن های دارای مجوز باید توسط یک آژانس بهداشتی بازرسی شوند و الزامات ایمنی خاصی را رعایت کنند تا باز بمانند.
 • آیا سالن تاتو معتبر است؟ قبل از اینکه تصمیم به انجام خالکوبی بگیرید، ارزش دارد که از چند سالن خالکوبی دیدن کنید تا ببینید تاتو چقدر قابل اعتماد است. خواندن نظرات آنلاین یا شنیدن در مورد فروشگاه از طریق دهان به دهان راه های خوبی برای سنجش میزان ایمن بودن فروشگاه است.
 • آیا هنرمند بالقوه خالکوبی شما از روش های ایمنی پیروی می کند؟ تاتوکار شما باید هر بار که خالکوبی را شروع می کند از یک سوزن جدید و استریل شده استفاده کند. آنها همچنین باید همیشه دستکش بپوشند.
بیشتر بخوانید
نکات مهم مراقبت بعد از لیفت با نخ

اگر هنرمند خالکوبی شما دستورالعمل هایی را در مورد نحوه مراقبت از خالکوبی خود به شما داده است، این دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید. اگر بعد از آن دستورالعمل روشنی به شما ارائه نکردند، با آنها تماس بگیرید. آنها باید بتوانند اطلاعات مراقبت های بعدی را در اختیار شما قرار دهند.

به طور کلی، برای اطمینان از بهبود مناسب ناحیه، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. ۳ تا ۵ ساعت پس از انجام تاتو، بانداژ را بردارید.
 2. دست های خود را با آب و صابون آنتی باکتریال بشویید.
 3. از یک دستمال تمیز و خشک یا حوله کاغذی برای ضربه زدن به آن ناحیه (برای خشک کردن آن و از بین بردن خون، سرم یا رنگدانه اضافی) استفاده کنید.
 4. اجازه دهید منطقه برای چند دقیقه در هوا خشک شود. آن را خشک نکنید – این می تواند به پوست آسیب برساند.
 5. یک پماد (نه لوسیون) مانند وازلین را روی محل قرار دهید. مقدار اضافی را پاک کنید.
 6. این مراحل را حدود ۴ بار در روز به مدت حداقل ۴ روز تکرار کنید.

هنگامی که ناحیه خالکوبی شده شروع به تشکیل دلمه کرد، از مرطوب کننده یا لوسیون استفاده کنید تا پوست شما بیش از حد خشک یا آسیب نبیند. پوست را نخارانید و نچینید. این می تواند باعث شود که ناحیه به درستی بهبود نیابد، که ممکن است شما را مستعد ابتلا به عفونت کند.