تعریف

عقده الکترا اصطلاحی است که برای توصیف نسخه زنانه عقده ادیپ استفاده می شود.

این شامل دختری بین ۳ تا ۶ ساله است که به طور ناخودآگاه از نظر جنسی به پدرش وابسته می شود و به طور فزاینده ای نسبت به مادرش دشمنی می کند. کارل یونگ این نظریه را در سال ۱۹۱۳ ارائه کرد.

خاستگاه نظریه

زیگموند فروید، که نظریه عقده ادیپ را توسعه داد، برای اولین بار این ایده را مطرح کرد که یک دختر جوان برای توجه جنسی پدرش با مادرش رقابت می کند.

با این حال، کارل یونگ – معاصر فروید – بود که برای اولین بار در سال ۱۹۱۳ این وضعیت را “عقده الکترا” نامید.

مجتمع الکترا چیست؟

همانطور که عقده ادیپ از یک اسطوره یونانی نامگذاری شده است، عقده الکترا نیز نامگذاری شده است.

بر اساس اساطیر یونان، الکترا دختر آگاممنون و کلیتمنسترا بود. هنگامی که کلیتمنسترا و معشوقش، آگیستوس، آگاممنون را کشتند، الکترا برادرش اورستس را متقاعد کرد تا به او کمک کند تا هم مادرش و هم معشوق مادرش را بکشد.

نظریه توضیح داد

به گفته فروید، همه افراد در دوران کودکی مراحل متعددی از رشد روانی-جنسی را پشت سر می گذارند. مهمترین مرحله “مرحله فالیک” در سنین ۳ تا ۶ سالگی است.

بیشتر بخوانید
کنفابولاسیون یا Confabulation: آنچه باید بدانید

به گفته فروید، این زمانی است که هم دختران و هم پسران روی آلت تناسلی خود ثابت می شوند. فروید استدلال می کرد که دختران بر نداشتن آلت تناسلی و در غیاب آن، کلیتوریس خود تمرکز می کنند.

فروید پیشنهاد کرد که در رشد روانی-جنسی یک دختر، او ابتدا به مادرش وابسته است تا زمانی که متوجه شود آلت تناسلی ندارد. این باعث می شود که او از مادرش به خاطر «اخته کردن» او عصبانی شود – وضعیتی که فروید از آن به عنوان «حسادت آلت تناسلی مرد» یاد می کند. به همین دلیل، او به پدرش وابستگی پیدا می کند.

بعداً دختر به دلیل ترس از دست دادن عشق مادرش قوی‌تر با مادرش همذات پنداری می‌کند و رفتار او را تقلید می‌کند. فروید این را «نگرش ادیپی زنانه» نامید.

فروید معتقد بود که این مرحله ای مهم در رشد یک دختر جوان است، زیرا او را به پذیرش نقش های جنسیتی و درک تمایلات جنسی خود سوق می دهد.

فروید پیشنهاد کرد که نگرش ادیپ زنانه از نظر عاطفی شدیدتر از عقده ادیپ است، بنابراین توسط دختر جوان به شدت سرکوب شد. او معتقد بود که این باعث می شود زنان کمتر اعتماد به نفس داشته باشند و بیشتر مطیع باشند.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد اتوفوبیا بدانید

کارل یونگ این نظریه را با نامگذاری “عقده الکترا” گسترش داد. با این حال، این برچسب توسط فروید رد شد و گفت که این تلاشی برای تشبیه عقده ادیپ بین دو جنس است.

از آنجایی که فروید معتقد بود بین عقده ادیپ و نگرش ادیپ زنانه تفاوت های اساسی وجود دارد، او معتقد نبود که باید آنها را با هم ترکیب کرد.

نمونه ای از نحوه کار عقده الکترا

در ابتدا دختر به مادرش وابسته است.

سپس متوجه می شود که آلت تناسلی ندارد. او “حسادت آلت تناسلی” را تجربه می کند و مادرش را به خاطر “اختگی” خود سرزنش می کند.

از آنجا که او می‌خواهد پدر و مادرش را تصاحب کند و نمی‌تواند بدون آلت تناسلی مادرش را تصاحب کند، در عوض سعی می‌کند پدرش را تصاحب کند. در این مرحله، او احساسات ناخودآگاه جنسی نسبت به پدرش ایجاد می کند.

او با مادرش دشمنی می کند و به پدرش دوخته می شود. ممکن است مادرش را کنار بزند یا تمام توجهش را روی پدرش متمرکز کند.

بیشتر بخوانید
سیکلوتیمیا (اختلال سیکلوتیمیک) - علائم و علل

در نهایت، او متوجه می شود که نمی خواهد عشق مادرش را از دست بدهد، بنابراین دوباره به مادرش وابسته می شود و از اعمال مادرش الگوبرداری می کند. او با تقلید از مادرش یاد می گیرد که از نقش های جنسیتی سنتی پیروی کند.

به گفته فروید، در سن بلوغ، سپس جذب مردانی می شود که با او فامیل نیستند.

یونگ خاطرنشان کرد که برخی از بزرگسالان ممکن است به مرحله فالیک بازگشت کنند یا هرگز از مرحله فالیک خارج نشوند و از نظر جنسی به والدین خود وابسته شوند.

آیا عقده الکترا واقعی است؟

عقده الکترا امروزه در روانشناسی چندان پذیرفته نشده است. مانند بسیاری از نظریه های فروید، عقده نگرش ادیپ زنانه و مفهوم “حسادت آلت تناسلی” نیز به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفته است.

داده های بسیار کمی در واقع از این ایده که عقده الکترا واقعی است پشتیبانی می کند. این یک تشخیص رسمی در نسخه جدید راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) نیست.

به عنوان یک مقاله ۲۰۱۵ اشاره می کند، ایده های فروید در مورد رشد روانی-جنسی به عنوان منسوخ شده مورد انتقاد قرار گرفته است، زیرا آنها بر نقش های جنسیتی صد ساله متکی هستند.

بیشتر بخوانید
سایکوپات چیست؟

مفهوم “حسادت آلت تناسلی” به ویژه به عنوان جنسیت گرایی مورد انتقاد قرار گرفته است. عقده‌های ادیپ و الکترا همچنین نشان می‌دهند که یک کودک برای رشد مناسب به دو والدین – یک مادر و یک پدر – نیاز دارد، که به عنوان نابهنجار مورد انتقاد قرار گرفته است.

با این اوصاف، این امکان برای دختران جوان وجود دارد که کشش جنسی نسبت به پدران خود را تجربه کنند. به گفته بسیاری از افراد در این زمینه، این موضوع آنقدرها که فروید و یونگ معتقد بودند جهانی نیست.

خلاصه

عقده الکترا دیگر یک نظریه به طور گسترده پذیرفته شده نیست. بیشتر روانشناسان باور نمی کنند که واقعی باشد. این بیشتر یک نظریه است که موضوع شوخی شده است.

اگر نگران رشد ذهنی یا جنسی فرزندتان هستید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مانند پزشک یا روانشناس کودک تماس بگیرید. آنها می توانند شما را راهنمایی کنند تا نگرانی های شما برطرف شود.