علائم و تشخیص PCOS

به عنوان یک زن، مواجهه با آکنه، موهای سرگردان، افزایش وزن و مشکلات پریود به نظر می رسد برای یک دوره مناسب است – و در ذهن برخی افراد، مشکلات سلامتی که زنان به سادگی باید یاد بگیرند که با آنها برخورد کنند. اما وضعیتی به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS ممکن است واقعاً پشت این مشکلات باشد. و اگر زنی مبتلا به PCOS باشد، تشخیص صحیح برای راحتی فعلی، سلامت طولانی مدت و هر برنامه ای برای باردار شدن بسیار مهم است. متأسفانه، واقعیت این است که موانع متعددی وجود دارد که می تواند تشخیص را به ویژه دشوار کند.

PCOS یک مشکل هورمونی است که ۱۰ میلیون زن را در جهان تحت تاثیر قرار می دهد. ( ۱ ) زنان مبتلا به PCOS می توانند سطوح بالایی از آندروژن ها را تولید کنند که هورمون های جنسی مردانه هستند. (زنان معمولاً مقادیر کمی از این موارد را دارند.) ( ۲ ) با این حال، به‌گفته دیوید ا. مرکز شیکاگو برای PCOS در ایلینوی. این به این دلیل است که همه کسانی که این بیماری را دارند تخمدان پلی کیستیک (یا ایجاد کیست یا کیسه های پر از مایع در تخمدان) ندارند. مهمتر از آن ناهنجاری های تولید مثلی و متابولیک هستند که از مشخصه های PCOS هستند.

اولین قدم برای درک PCOS، یادگیری علائم و نشانه های رایج است. در زیر، به برخی از رایج ترین آنها نگاهی بیندازید تا بدانید که آیا PCOS ممکن است ریشه مشکلات سلامتی شما باشد یا خیر.

دوره های نامنظم یا غیرقابل پیش بینی ممکن است نشانه PCOS باشد

ممکن است متوجه شوید که دوره های نامنظم و غیرقابل پیش بینی دارید (به نام الیگومنوره). این فقط دو تا سه روز تاخیر در اینجا یا آنجا نیست. یعنی طول سیکل شما بیشتر از ۳۵ روز است. ( ۳ ) یک چرخه طبیعی می تواند بین ۲۲ تا ۳۵ روز باشد. دکتر ارمن می‌گوید: «بیماران سیکل‌های غیرقابل‌پیش‌بینی دارند و هر سال حدود هشت یا کمتر سیکل دارند. این به دلیل کمبود پروژسترون در زنان مبتلا به PCOS است. (۱) پریودها ممکن است به خصوص سنگین یا واقعاً سبک باشند.

مشکل در بارداری یکی از علائم بارز این سندرم است

زنان مبتلا به PCOS برای باردار شدن مشکل دارند. در واقع PCOS یکی از شایع ترین علل ناباروری زنان است. ( ۴ ) مشکلات باروری ناشی از عدم تخمک گذاری است. حتی اگر زنی پریود شود (البته خیلی دیر)، این تضمینی برای تخمک گذاری او نیست. او می تواند بدون تخمک گذاری پریود شود. به همین دلیل است که یک زن ممکن است تا زمانی که مدتی برای باردار شدن تلاش نکرده است متوجه مشکلی نشود.

رشد موهای زائد در نقاط غیرمنتظره بدن (هیرسوتیسم)

از آنجایی که PCOS یک وضعیت هورمونی است که تا حدی با سطوح بالاتر آندروژن (هورمون های مردانه) مشخص می شود، زنان رشد موهای زائد را در مکان های ناخواسته تجربه می کنند. با سندرم تخمدان پلی کیستیک، زنان اغلب این حالت را در صورت، بازوها، پشت، سینه، شست، انگشتان پا و شکم خود مشاهده می کنند. لورن ویسنر گرین، دکتر لورن ویسنر گرین ، پروفسور غدد درون ریز و زنان در NYU Langone Health در شهر نیویورک، می گوید: اما این علامت بسته به قومیت شما می تواند متفاوت باشد، که ممکن است شما را مستعد داشتن موهای زائد کند . این یکی از علائمی است که باید به آن توجه زیادی کرد. تحقیقات نشان داده است که در زنان مبتلا به PCOS، هیرسوتیسم به شدت با مشکلات متابولیک مرتبط است. ( ۶ )

از طرف دیگر، ریزش مو همچنین می تواند نشانه ابتلا به PCOS باشد

در حالی که ممکن است در مکان هایی که نمی خواهید رشد کنید، ممکن است موهایی را که در غیر این صورت می خواهید حفظ کنید، از دست بدهید. به دلیل آندروژن‌های اضافی، زنان ممکن است از ریزش موی «الگوی مردانه» رنج ببرند که نازک شدن موهای بالای سر یا ریزش مو است، چیزی که ممکن است در زنان میانسال شدیدتر باشد. (۵)

آندروژن های اضافی ممکن است انواع خاصی از پوست را مستعد ابتلا به آکنه کند

متأسفانه، آندروژن های بالا دوباره وارد بازی می شوند و این بار مشکلات پوستی مانند آکنه را ایجاد می کنند. 

زنان مبتلا به PCOS ممکن است بیشتر در معرض اضافه وزن یا چاقی باشند

در حالی که نیمی از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک افزایش وزن یا چاق را تجربه می کنند، این امر می تواند زنان لاغر را نیز تحت تاثیر قرار دهد. (۵) ایمی مدلینگ، مربی بهداشتی معتبر، بنیانگذار PCOS Diva و نویسنده کتاب Healing PCOS: A 21، می‌گوید این دیدگاه که همه زنان مبتلا به PCOS دارای اضافه وزن یا چاق هستند، نام اشتباهی است که می‌تواند مانع تشخیص درست شود. -برنامه روزی برای بازیابی سلامت و زندگی با سندرم تخمدان پلی کیستیک . او می افزاید: «بعضی از پزشکان فقط به دنبال زن کلیشه ای دارای اضافه وزن هستند، به این معنی که تعداد زیادی از زنان لاغر هستند که از دست می روند.

PCOS با اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی مرتبط است

Medling می گوید حدود یک چهارم زنان مبتلا به PCOS اختلالات مربوط به خلق و خو دارند. ( ۷ ) اینها عبارتند از اضطراب، افسردگی، تصویر ضعیف بدن و حتی اختلالات خوردن. یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۶ بر روی شش مطالعه که بر روی زنان از چهار کشور انجام شد نشان داد که احتمال ابتلا به افسردگی و اضطراب در افراد مبتلا به PCOS در مقایسه با افراد بدون این بیماری سه برابر بیشتر است. ( ۸ ) محققان خاطرنشان می کنند که یک دلیل بالقوه ناراحتی ناشی از تغییرات بدن مرتبط با PCOS و کاهش تصویر بدن است. بنابراین، پزشک باید شما را از نظر مشکلات روانی غربالگری کند تا بتواند بهترین آمادگی را برای کمک به شما داشته باشد.

چگونه تصویر بدنی سالم داشته باشیم

علائم مقاومت به انسولین، علامت بارز دیابت نوع ۲، با PCOS مرتبط است

زنان مبتلا به PCOS معمولاً به هورمون انسولین که به انتقال گلوکز به سلول‌های ما برای انرژی کمک می‌کند، پاسخ نمی‌دهند. این عدم پاسخ به انسولین به عنوان مقاومت به انسولین شناخته می شود. (۱) در واقع، ۶۵ تا ۷۰ درصد از زنان مبتلا به PCOS مقاوم به انسولین هستند. ( ۹ ) (این جایی است که مشکلات متابولیک مرتبط با PCOS ایجاد می شود.) طبق گفته Medling، به دلیل مقاومت به انسولین، زنان ممکن است متوجه مشکلات پوستی مانند برچسب های پوستی یا تیره شدن پوست شوند که به آن آکانتوز نیگریکانس می گویند که به صورت تیره و مخملی به نظر می رسد. لکه های اطراف زیر بغل، کشاله ران و گردن. ( ۱۰ ) مقاومت به انسولین مشخصه دیابت نوع ۲ است، اگرچه افراد می توانند بدون ابتلا به این بیماری مقاومت به انسولین داشته باشند.

مشکلات خواب و خستگی ناشی از آن از علائم PCOS هستند

خستگی و کم انرژی از علائم بسیار شایع در زنان مبتلا به PCOS است. ( ۱۱ ) یک دلیل: زنان مبتلا به PCOS بیشتر در معرض آپنه خواب هستند، وضعیتی که با وقفه های کوتاه در تنفس مشخص می شود، که می تواند منجر به خواب آلودگی در طول روز شود. (۵) مشکلات خواب و بی خوابی نیز می تواند مشکلات خلقی را تشدید کند.

چگونه PCOS تشخیص داده می شود؟ در اینجا چیزی است که باید انتظار داشت

Ehrmann می گوید که PCOS معمولاً در حوالی بلوغ ظاهر می شود، اما می تواند در سنین نوجوانی یا بیست سالگی زنان ظاهر شود. او خاطرنشان می کند که محتمل تر (اما هنوز ممکن است) زمانی است که این بیماری در یک زن در دهه سی و چهل سالگی ظاهر شود. با این حال، موانع مهمی وجود دارد که بر سر راه تشخیص صحیح یک زن وجود دارد.

اول، عامل خجالت وجود دارد. Medling می‌گوید: «بسیاری از زنان نمی‌خواهند در مورد علائم خود صحبت کنند و به طور خاص به پزشکان خود نمی‌گویند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. یا اگر زنی به دنبال کمک باشد، ممکن است برای درمان علائم مختلف به پزشکان مختلفی مراجعه کند. (مثلاً یک متخصص پوست برای آکنه، یک متخصص زنان برای مشکلات پریود، یک روانشناس برای اختلالات خلقی.) او می افزاید: «تکه ها کنار هم قرار نمی گیرند. به همین دلیل، همانطور که Medling اشاره می کند، ۵۰ درصد از زنان مبتلا به PCOS تشخیص داده نشده اند. ( ۱۲ )

با این حال، تحقیقات نشان می دهد که با این حال، سالانه حدود ۴ میلیارد دلار در ایالات متحده برای غربالگری و درمان این بیماری هزینه می شود. ( ۱۳ ) اگر علائم این لیست را دارید یا برای باردار شدن مشکل دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. او احتمالاً یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و در مورد علائم شما با شما صحبت می کند.

طبق دستورالعمل‌های انجمن غدد درون ریز در سال ۲۰۱۳، پزشکان از معیارهای روتردام برای تشخیص استفاده خواهند کرد. ( ۱۴ ) برای تشخیص PCOS، یک زن باید دو مورد از این سه مورد را داشته باشد: آندروژن بیش از حد (که با هیرسوتیسم، آکنه، ریزش مو یا ریزش مو مشخص می‌شود. شواهد آزمایشگاهی بیش از حد آندروژن)؛ اختلال در تخمک گذاری (قاعدگی نامنظم)؛ یا تخمدان پلی کیستیک (در سونوگرافی یافت می شود). توجه داشته باشید که یک زن فقط باید دو مورد از سه معیار را داشته باشد، بنابراین نیازی به داشتن تخمدان کیستیک نیست. و یک زن ممکن است بسته به نوع دکتری که می‌بیند، بداند که آیا آنها را دارد یا خیر. به عنوان مثال، در حالی که یک متخصص زنان و زایمان ممکن است برای بررسی تخمدان ها سونوگرافی انجام دهد، متخصص غدد این کار را انجام نمی دهد.

از آنجایی که علائمی مانند افسردگی، آکنه یا پریودهای نامنظم منحصر به PCOS نیستند، تشخیص آن می تواند دشوار باشد. «متوسط ​​تعداد پزشکانی که یک زن قبل از تشخیص به آن مراجعه می کند، سه پزشک است. این یک اختلال پیچیده است و تشخیص آن به چندین مرحله نیاز دارد. ( ۱۵ )

اولین گام برای زنان اغلب زنان و زایمان است (برای بی نظمی های قاعدگی)، اما ارمن به زنان توصیه می کند که یک متخصص غدد را نیز درگیر کنند. (از پزشک مراقبت های اولیه خود بخواهید که ارجاع دهد.) در حالی که هیچ آزمایشی برای تشخیص مستقیم PCOS وجود ندارد، اغلب موضوع حذف است. ارمن می‌گوید: «ما باید دلایل دیگری را که می‌توانند تصویر مشابهی را ارائه دهند کنار بگذاریم. این شامل کم کاری تیروئید، سطوح بالای پرولاکتین و شرایط نادری مانند سندرم کوشینگ و آکرومگالی است. این کار از طریق آزمایش خون و ادرار انجام می شود.

اگر مشکوک به PCOS هستید، با پزشک خود صحبت کنید. گرین می‌گوید: «بهتر است تا حد امکان در سنین پایین تشخیص داده شود. برای یکی، راحتی وجود دارد. به زنان جوان مستند شده است که می‌گویند عادت ماهانه‌شان «دیوانه‌کننده» است یا نگران «خونریزی تا حد مرگ» هستند، و همچنین اظهار کرده‌اند که فقط می‌دانستند که مشکلی در تمام مدت وجود دارد. ( ۱۶ ) دوم، از آنجا که PCOS می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ (به دلیل مقاومت به انسولین)، بیماری قلبی، فشار خون بالا (فشار خون بالا)، آپنه خواب و سکته را افزایش دهد، مهم است که هر چه زودتر آن را پیدا کنید تا از بین برود. این مشکلات سلامتی (۴) به علاوه، تشخیص و در نتیجه درمان می تواند به زن کمک کند تا در آینده زندگی باروری بهتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید
واقعا در دوران بارداری چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟
لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه