اختلال فکری می تواند با اسکیزوفرنی و سایر شرایط، از جمله شیدایی و آسیب مغزی تروماتیک رخ دهد. برخی از زیرگروه های خاص ممکن است با علل خاص شایع تر باشند.

اختلال تفکر رسمی چیست؟

اختلال فکری یک روش بی نظم از تفکر است که منجر به شیوه های غیرعادی بیان زبان هنگام صحبت کردن و نوشتن می شود. این یکی از علائم اولیه اسکیزوفرنی است، اما ممکن است در سایر اختلالات روانی مانند شیدایی و افسردگی وجود داشته باشد.

اختلال فکری یکی از این اختلالات است سخت ترین اختلالات روانی برای تشخیص و درمان، زیرا بسیاری از افراد گهگاه علائم اختلال فکر را نشان می دهند. برخی از افراد ممکن است اختلال فکری را تنها زمانی که خسته هستند نشان دهند.

بیش از ۲۰ زیرگروه اختلال فکری وجود دارد. در این مقاله، علائم برخی از رایج ترین انواع را تجزیه می کنیم. همچنین گزینه‌های درمانی بالقوه را برای کمک به شما یا کسی که می‌شناسید در مدیریت این اختلال بررسی می‌کنیم.

انواع و علائم اختلال فرآیند فکر

اختلال فکر برای اولین بار در ادبیات علمی در سال ۱۳۹۲ ظاهر شد دهه ۱۹۸۰، زمانی که برای اولین بار به عنوان یک علامت اسکیزوفرنی توصیف شد. تعریف ساده آن هرگونه اختلال در سازماندهی و پردازش ایده ها است.

هر نوع اختلال فکری علائم منحصر به فردی دارد. با این حال، اختلال در پیوند ایده ها در همه انواع وجود دارد.

علائم اختلال فکر، تشخیص و درمان.healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامت

حتی با وجود اینکه اغلب مردم گاهی برخی از علائم اختلال فکر را نشان می دهند، اختلال فکر تا زمانی که بر توانایی برقراری ارتباط تأثیر منفی نگذارد طبقه بندی نمی شود.

اینها برخی از رایج ترین انواع اختلال فکر هستند:

الوژیا

افراد مبتلا به الوجیا که به عنوان فقر گفتاری نیز شناخته می شود، به سوالات پاسخ های مختصر و نامشخص می دهند. افراد مبتلا به این نوع اختلال فکری به ندرت صحبت می کنند مگر اینکه از آنها خواسته شود. Alogia اغلب در افراد مبتلا به زوال عقل یا اسکیزوفرنی دیده می شود.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد دوقطبی و خودشیفتگی باید بدانید

مسدود کردن

افراد مبتلا به انسداد فکر اغلب در وسط جمله خود را به طور ناگهانی قطع می کنند. ممکن است چند ثانیه یا چند دقیقه مکث کنند. وقتی دوباره شروع به صحبت می کنند، اغلب موضوع گفتگو را تغییر می دهند. انسداد فکر در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی رایج است.

شرایط محیطی

افراد دارای شرایط محیطی که به عنوان تفکر محیطی یا گفتار محیطی نیز شناخته می شود، اغلب جزئیات بیش از حد نامربوط را در صحبت کردن یا نوشتن خود درج می کنند. آنها رشته فکری اصلی خود را حفظ می کنند، اما قبل از بازگشت به نقطه اصلی خود، جزئیات غیر ضروری زیادی را ارائه می دهند.

کلنگ زدن یا تداعی صدای زنگ

فردی که دارای فرآیند فکری متلاطم است، کلمات را بر اساس صدای کلمه انتخاب می کند تا معنای کلمه. آنها ممکن است به استفاده از قافیه ها، تمثیل ها یا جناس ها تکیه کنند و جملاتی بسازند که معنی ندارند. به هم ریختن روند فکر یکی از علائم رایج شیدایی است.

از خط خارج شدن

فردی که از ریل خارج شده است در زنجیره ای از ایده های نیمه مرتبط صحبت می کند. ایده های آنها اغلب بیشتر و بیشتر از موضوع گفتگو دور می شود. به عنوان مثال، یک فرد مبتلا به اختلال فکری از ریل ممکن است از صحبت کردن در مورد خرگوش به موهای سرش بپرد و به سویشرت شما بپرد.

گفتار حواس پرتی

فرد مبتلا به اختلال تفکر گفتاری حواس پرتی در حفظ موضوع مشکل دارد. آنها به سرعت بین موضوعات جابه جا می شوند و با محرک های داخلی و خارجی حواسشان پرت می شود. معمولاً در افراد مبتلا به شیدایی دیده می شود.

به عنوان مثال، شخصی که صحبت های حواس پرتی نشان می دهد ممکن است ناگهان بپرسد کلاه خود را در وسط جمله از کجا آورده اید در حالی که به شما درباره تعطیلات اخیر می گوید.

اکولالیا

افراد مبتلا به اکولالیا برای برقراری ارتباط تلاش می کنند. آنها اغلب صداها و کلماتی را که می شنوند به جای بیان افکار خود تکرار می کنند. مثلاً به جای پاسخ دادن به یک سؤال، ممکن است سؤال را تکرار کنند.

بیشتر بخوانید
سلامت عاطفی: چرا به اندازه سلامت جسمانی مهم است

انواع دیگر اختلال فکر

این راهنمای روانپزشکی جان هاپکینز ۲۰ نوع اختلال فکری را فهرست می کند. این شامل:

 • خطای پارافازیک: اشتباه تلفظ مداوم کلمه یا لغزش زبان
 • نطق نامعلوم: استفاده از زبان غیر معمول که بیش از حد رسمی یا قدیمی است
 • پشتکار: منجر به تکرار ایده ها و کلمات می شود
 • از دست دادن گل: مشکل در حفظ یک موضوع و ناتوانی در رسیدن به یک نقطه
 • نئولوژیزم: ایجاد کلمات جدید
 • عدم انسجام: صحبت کردن در مجموعه های به ظاهر تصادفی از کلمات، معروف به “سالاد کلمه”

آیا می دانیم چه چیزی باعث اختلال فکری می شود؟

علت اختلال فکر به خوبی شناخته نشده است. اختلال فکر علامت هیچ اختلال خاصی نیست، اما معمولاً در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و سایر شرایط سلامت روان دیده می شود.

علت اسکیزوفرنی نیز مشخص نیست، اما تصور می‌شود که عوامل بیولوژیکی، ژنتیکی و محیطی همگی می‌توانند در بروز این بیماری نقش داشته باشند.

اختلال فکری کاملاً تعریف شده است و علائم به طور گسترده ای متفاوت است، بنابراین یافتن یک علت زمینه ای منفرد دشوار است. محققان هنوز هستند بحث کردن در مورد آنچه ممکن است منجر به علائم اختلال فکر شود.

برخی معتقدند که ممکن است ناشی از تغییرات در بخش‌های مرتبط با زبان مغز باشد، در حالی که برخی دیگر فکر می‌کنند می‌تواند ناشی از مشکلات در بخش‌های عمومی‌تر مغز باشد.

عوامل خطر اختلال فرآیند فکر

اختلال فکر یکی از نشانه های تعیین کننده اسکیزوفرنی و روان پریشی است. اگر افراد زیر را نیز داشته باشند، در معرض خطر ابتلا به اختلال فکر هستند:

 • اختلالات خلقی
 • اختلال دوقطبی
 • افسردگی
 • آسیب تروماتیک مغز
 • اضطراب

مطابق با تحقیق از سال ۲۰۰۵، افراد مبتلا به صرع در مقایسه با جمعیت عمومی بیشتر در معرض خطر ابتلا به اسکیزوفرنی و روانپریشی هستند.

بیشتر بخوانید
آیا اضطراب می تواند باعث تهوع شما شود؟ آنچه باید بدانیم و چگونه احساس بهتری داشته باشیم

یک آسیب مغزی تروماتیک خطر شما را افزایش می دهد ابتلا به اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روانی، مانند افسردگی، اختلال دوقطبی، و اختلالات اضطرابی.

عوامل خطر زیر نیز ممکن است عوامل خطر برای اسکیزوفرنی و در نتیجه اختلال فکری باشند:

 • فشار
 • استفاده از داروهای تغییر دهنده ذهن
 • بیماری التهابی و خود ایمنی
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی قبل از تولد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

این غیرمعمول نیست که افراد گاهی علائم اختلال فکری را نشان دهند. با این حال، اگر این علائم به اندازه کافی مکرر یا شدید هستند که باعث ایجاد مشکل در برقراری ارتباط می شوند، بهتر است با پزشک صحبت کنید.

اختلال فکری ممکن است نشانه یک اختلال روانی باشد. بسیاری از اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی پیشرونده هستند و بدون درمان بهبود نمی یابند. با این حال، افراد مبتلا به اختلالات روانی اغلب از علائم خود آگاه نیستند و به کمک یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود نیاز دارند.

اگر به موارد دیگری توجه کردید علائم در مورد اسکیزوفرنی در فردی که می شناسید، ممکن است بخواهید آنها را تشویق کنید که به پزشک مراجعه کنند:

 • توهمات
 • توهمات
 • تفکر یا گفتار آشفته
 • بی توجهی به بهداشت فردی
 • عدم احساس
 • عدم بیان چهره
 • کناره گیری از زندگی اجتماعی

تست و تشخیص اختلال فکر

هنگام تشخیص اختلال فکر، یک متخصص پزشکی هوش، فرهنگ و تحصیلات یک فرد را در نظر می گیرد تا ببیند آیا آنها ناسازگار عمل می کنند یا خیر.

تست لکه جوهر رورشاخ

این تست لکه جوهر رورشاخ اولین بار توسط Hermann Rorschach در سال ۱۹۲۱ اختراع شد. این آزمایش از یک سری ۱۰ لکه جوهر برای شناسایی یک اختلال فکری بالقوه استفاده می کند.

لکه های جوهر مبهم هستند و بیمار تفسیر خود را از هر کدام ارائه می دهد. سپس روانشناس مسئول پاسخ های بیمار را برای جستجوی تفکر بالقوه اختلال تفسیر می کند.

شاخص اختلال فکر

پس از درگیر کردن بیمار در یک مکالمه با پایان باز، یک متخصص پزشکی مکالمه را رونویسی کرده و با استفاده از شاخص اختلال فکری به آن نمره می دهد.

بیشتر بخوانید
راهنمای مبتدیان برای خواندن زبان بدن

شاخص اختلال فکری که به آن شاخص دلتا نیز می گویند، اولین آزمون استاندارد شده برای شناسایی اختلال تفکر است. اندازه گیری می کند ۲۳ منطقه اختلال فکری بالقوه است و شدت هر کدام را در مقیاسی از صفر تا یک می سنجد.

درمان اختلال فکر

درمان اختلال فکر، وضعیت پزشکی زمینه ای را هدف قرار می دهد. دو نوع اصلی درمان دارویی و روان درمانی هستند.

دارو

بسته به علت اختلال فکری ممکن است داروهای ضد روان پریشی تجویز شود. این داروها می توانند دوپامین و سروتونین شیمیایی مغز را متعادل کنند.

روان درمانی

روان درمانی به افراد کمک می کند تا افکار خود را با افکار واقعی تری جایگزین کنند و راه های مدیریت یک بیماری را به آنها آموزش دهد.

درمان شناختی رفتاری، نوعی روان درمانی، و درمان تقویت شناختی ممکن است برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی مفید باشد.

اگر مشکوک هستید که یکی از عزیزان دچار اختلال فکری است، او را تشویق کنید که به دنبال مراقبت های پزشکی باشد. درمان هایی که می توانند به طور موثر علائم اختلال فکر را مدیریت کنند در دسترس هستند و پزشک می تواند به تعیین روش درمانی مناسب بر اساس شرایط زمینه ای کمک کند.

خلاصه

اختلال فکری یک طرز فکر آشفته است که منجر به گفتار و نوشتار غیرعادی می شود. افراد مبتلا به اختلال فکری در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارند و ممکن است در تشخیص اینکه مشکلی دارند مشکل داشته باشند.

اگر مشکوک هستید که یکی از نزدیکان شما دارای اختلال فکری است، بهتر است آنها را تشویق کنید تا در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند.
Source link