بیماری خواب آفریقایی که به عنوان تریپانوزومیازیس و تریپانوزومیازیس آفریقایی انسان (HAT) نیز شناخته می شود، یک عفونت انگلی است که توسط تسه یا مگس تسه نیز شناخته می شود.

دو نسخه از این بیماری وجود دارد که هر کدام بومی مناطق مختلف جنوب صحرای آفریقا هستند و توسط انگل‌های کمی متفاوت ایجاد می‌شوند.

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)هر دو سویه در صورت عدم درمان سریع عفونت کشنده هستند.

فوریت های پزشکی

علائم بیماری خواب آفریقایی (تریپانوزومیازیس آفریقایی) چیست؟

بیماری خواب آفریقایی افراد بسیار کمتری را نسبت به یک یا دو دهه پیش تحت تاثیر قرار می دهد، اما هنوز هم برای بخش بزرگی از جمعیت جهان به طور بالقوه خطرناک است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی انتقال بیماری خواب آفریقایی، علائم و اقداماتی که باید انجام دهید اگر فکر می کنید به این عفونت مبتلا هستید، بخوانید.

علائم بیماری خواب آفریقایی چیست؟

تشخیص بیماری خواب آفریقایی در مرحله اول زمانی که علائم نسبتاً شایع هستند و می توانند سایر شرایط کمتر جدی را تقلید کنند، می تواند دشوار باشد. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • زخم پوست
 • سردرد
 • تب
 • تورم غدد لنفاوی
 • خارش پوست
 • درد مفاصل
 • خستگی
 • تورم در کبد یا طحال
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
بیشتر بخوانید
اگر RDW شما بالا باشد به چه معناست؟

مرحله دوم زمانی اتفاق می‌افتد که انگل‌ها از خون به مغز حرکت می‌کنند و شروع به ایجاد علائم عصبی جدی‌تر می‌کنند، مانند:

 • بیخوابی
 • خواب آلودگی در طول روز
 • از دست دادن مهارت های حرکتی
 • گیجی
 • توهمات
 • تغییرات رفتاری
 • تشنج
 • خواب آلودگی پیشرونده، گاهی اوقات منجر به کما می شود

چه کسانی در خطر ابتلا به بیماری خواب آفریقایی هستند؟

انگلی که باعث بیماری خواب آفریقایی می شود بومی آن است ۳۶ کشور در جنوب صحرای آفریقاکه ۶۵ میلیون نفر را در خود جای داده است. مگس تسه تسه در مناطق روستایی رشد می کند که بسیاری از آنها فاقد مراقبت های پزشکی کافی، آب شیرین و بهداشت هستند.

افرادی که در نزدیکی چمن‌زارها یا جنگل‌های این مناطق زندگی می‌کنند یا از آنها دیدن می‌کنند – مانند شکارچیان، چوپان‌ها و گردشگران – و توسط مگس‌های تسه‌سه گاز گرفته شده‌اند، بیشتر در معرض خطر مواجهه با این انگل هستند. گاو اغلب حامل عفونت است.

تلاش های بین المللی اخیراً در مهار بیماری خواب آفریقایی موفقیت آمیز بوده است. سازمان بهداشت جهانی فقط گزارش داد ۱۰۰ مورد از نسخه شرقی و ۶۰۰ مورد از انواع غربی در سال ۲۰۲۰. درباره ۷۰ درصد موارد آن سال در جمهوری دموکراتیک کنگو بودند.

فقط ۴۰ آمریکایی از سال ۱۹۶۷ به بیماری خواب آفریقایی مبتلا شده اند.

علائمی که باید به آنها کمک پزشکی کنید چیست؟

ابتلا به بیماری خواب آفریقایی قبل از اینکه به مرحله دوم برسد بسیار مهم است. علائم اولیه می تواند شبیه علائم بیماری های کمتر جدی باشد و تشخیص را دشوار می کند.

بیشتر بخوانید
فلبولیت لگن: چه چیزی باعث آنها می شود و چگونه درمان می شود؟

اگر در هر یک از کشورهای آسیب دیده زندگی می کنید یا به آن سفر می کنید، گزش مگس تسه تسه دارید و هر یک از علائم ذکر شده در بالا را تجربه می کنید، فوراً به دنبال درمان باشید. این امر به ویژه در صورت تجربه هر یک از علائم شدیدتر مرتبط با مرحله دوم بیماری خواب آفریقایی مهم است.

یک زخم پوستی غیر التیام یافته با غدد متورم در نزدیکی آن باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

آزمایش خون برای بیماری خواب غرب آفریقا در دسترس است. گاهی اوقات ممکن است آزمایش‌های تهاجمی‌تری مانند استخراج مایع لنفاوی یا سوراخ کمری (تپ ستون فقرات) ضروری باشد.

سوالات متداول

در اینجا چند سوال متداول در مورد بیماری خواب آفریقایی وجود دارد.

چه چیزی باعث بیماری خواب آفریقایی (Trypanosomiasis) می شود؟

بیماری خواب آفریقایی ناشی از عفونت انگل است تریپانوزوما بروسی. مهاجم ابتدا خون، غدد لنفاوی و بافت های چربی بدن را هدف قرار می دهد.

این وضعیت به ویژه زمانی خطرناک می شود که انگل وارد سیستم عصبی مرکزی شود. این در نهایت باعث اختلالات عمده در عملکردهای ارادی و غیر ارادی بدن می شود.

چند نوع بیماری خواب آفریقایی وجود دارد؟

دو نوع بیماری خواب آفریقایی وجود دارد. انگل تریپانوزوما بروسی گامبینسه باعث شکل غربی بسیار رایج تر و پسرعموی آن می شود تریپانوزوما بروسی رودزینس نسخه شرقی را بر عهده دارد. همه ۴۰ موردی که به ایالات متحده راه یافته اند از نوع آفریقای شرقی بودند.

بیشتر بخوانید
ترومبوسیتوپنی ( پلاکت کم خون ) و ITP

بیماری خواب غرب آفریقا معمولاً از ۳۰۰ تا ۵۰۰ روز برای انتقال از مرحله ۱ به مرحله ۲. بیماری خواب آفریقای شرقی با سرعت بیشتری توسعه می یابد، در ۲۱ تا ۶۰ روز، اما فقط ۳% از موارد فعلی جهان مسئول آن است.

همین مسائل اقتصادی و جغرافیایی که تشخیص و درمان را بسیار دشوار می‌کند، باعث می‌شود که بسیاری از موارد گزارش نشود.

چگونه بیماری خواب آفریقایی پخش می شود؟

اکثر مردم پس از گزش توسط مگس تسه تسه آلوده به بیماری خواب آفریقایی مبتلا می شوند. در موارد نادر، این بیماری از مادر به کودک، از طریق تماس جنسی یا در محیط آزمایشگاهی منتقل شده است.

آیا بیماری خواب آفریقایی یک بیماری جدی است؟

در حالی که جامعه پزشکی در سال های اخیر پیشرفت کرده است، بیماری خواب آفریقایی هنوز یک بیماری بسیار خطرناک و بالقوه کشنده است. موسسه سنجش و ارزیابی سلامت ۱۳۶۰ مورد مرگ در سال ۲۰۱۹ گزارش کرده که ۷۷ درصد از سال ۲۰۱۰ کاهش داشته است.

بیماری خواب آفریقایی چگونه درمان می شود؟

درمان بیماری خواب آفریقایی بسته به این که فرد مبتلا در چه مرحله ای است و اینکه آیا انواع شرقی یا غربی دارد، متفاوت است.

داروی پنتامیدین برای درمان مرحله اول بیماری خواب غرب آفریقا و سورامین برای مراحل اولیه بیماری خواب آفریقای شرقی استفاده می شود. در حال حاضر فقط پنتامیدین به صورت تجاری در ایالات متحده موجود است، اگرچه داروهای دیگر را می توان برای اهداف تحقیقاتی استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
کم خونی دوران کودکی؛ کم خونی فقر آهن

درمان‌های قدیمی‌تر برای مرحله دوم، مانند ملاسوپرول و افلورنیتین، عمدتاً به نفع ترکیبی از افلورنیتین و نیفورتیموکس، معروف به NECT. اولین بار در سال ۲۰۰۹ مورد استفاده قرار گرفت.

داروی خوراکی فکسینیدازول یکی دیگر از درمان‌های امیدوارکننده جدیدتر برای بیماری خواب آفریقایی است. این در هر دو مرحله موثر است و برای استفاده برای بیماری خواب غرب آفریقا در سال ۲۰۱۹ تأیید شد. در حال حاضر برای استفاده در نسخه شرقی نیز در حال آزمایش است.

خلاصه

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی جهانی در سال های اخیر در مبارزه با گسترش بیماری خواب آفریقایی موفق بوده اند. تعداد موارد در سراسر جهان از بیش از ۳۰۰۰۰ در سال ۱۹۹۸ تا حدود ۷۰۰ در سال ۲۰۲۰ بوده است.

سازمان های بین المللی بهداشت هنوز در تشخیص و درمان این بیماری نادر و کشنده با چالش های جغرافیایی و اقتصادی مواجه هستند، اما پیشرفت های چشمگیری داشته اند.

Source link