علت داغ شدن نوک انگشتان و گزگز

احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در نوک انگشتان شما می تواند ناشی از شرایط مختلف باشد. هر چیزی از مشکلات عصبی گرفته تا تونل کارپال گرفته تا عفونت پوستی می تواند این علائم را ایجاد کند. اگر همراه با سوزش و گزگز در نوک انگشتان علائم دیگری را نیز تجربه می کنید، بهتر است برای تعیین علت با پزشک مشورت کنید.

آیا این یک اورژانس است؟

اگر علائم پزشکی جدی دارید، فورا به دنبال درمان اورژانسی باشید.

سندرم تونل کارپال

داغ و سوزن سوزن شدن نوک انگشتان بیشتر با سندرم تونل کارپ مرتبط است. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که به عصب میانی مچ دست فشار وارد می‌شود که به حرکت دست و انگشتان شما کمک می‌کند.

تونل کارپال معمولاً با انجام یک حرکت تکراری با دست‌ها مانند تایپ کردن یا دوختن ایجاد می‌شود. علائم اضافی شامل درد و ضعف در دست، انگشتان یا مچ دست است. علائم اولیه تونل کارپال معمولا با مچ بند، کمپرس سرد و گرم و داروهای ضد التهاب درمان می شود.

بیشتر بخوانید
برای سوختگی با آب جوش چه کنیم

حدود نیمی از موارد باید با جراحی درمان شوند. در صورت عدم درمان می تواند باعث آسیب دائمی عصبی شود.

 • داغ و سوزن سوزن شدن نوک انگشتان بیشتر با سندرم تونل کارپ مرتبط است.
 • تونل کارپال معمولاً با انجام یک حرکت تکراری با دست‌ها مانند تایپ کردن یا دوختن ایجاد می‌شود.

تنگی کانال نخاعی

چه چیزی باعث احساس سوزش در نوک انگشتان می شود؟

تنگی نخاع زمانی اتفاق می‌افتد که کانال نخاعی کوچک‌تر شده و بر نخاع و اعصاب فشار می‌آورد. ۱.

هنگامی که تنگی نخاع در گردن رخ می دهد، می تواند باعث بی حسی، سوزن سوزن شدن و سوزش در انگشتان، دست ها و بازوها شود. ۱.

بیشتر بخوانید
فرمول پارکلند

استئوآرتریت، انحطاط دیسک و تومورها و صدمات ستون فقرات همگی می توانند باعث این بیماری شوند. تنگی کانال نخاع اغلب با تمرینات و فیزیوتراپی طراحی شده خاص، داروهای ضد التهابی و طب سوزنی درمان می شود. ۱.

موارد شدید باید با جراحی درمان شوند. در صورت عدم درمان، تنگی نخاعی می تواند باعث ضعف شدید و فلج شود ۱.

اسکلروز چندگانه

این علامت همچنین می تواند ناشی از بیماری های عصبی مانند مولتیپل اسکلروزیس باشد. این بیماری خودایمنی بر سیستم عصبی مرکزی از جمله مغز و نخاع تأثیر می گذارد.

افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس اغلب در بسیاری از قسمت های بدن خود از جمله نوک انگشتان خود احساس سوزش و گزگز می کنند. علائم اضافی شامل از دست دادن تعادل، اسپاسم عضلانی، لرزش، سرگیجه و دوبینی است.

بیشتر بخوانید
چرا من خارش کف دست دارم؟

اگرچه هیچ درمانی برای مولتیپل اسکلروزیس وجود ندارد، اما تعدادی از داروها وجود دارند که می توانند پیشرفت آن را کاهش داده و شدت علائم را کاهش دهند. استروئیدها معمولاً برای کاهش شدت حملات تجویز می شوند.

 • این علامت همچنین می تواند ناشی از بیماری های عصبی مانند مولتیپل اسکلروزیس باشد.
 • اگرچه هیچ درمانی برای مولتیپل اسکلروزیس وجود ندارد، اما تعدادی از داروها وجود دارند که می توانند پیشرفت آن را کاهش داده و شدت علائم را کاهش دهند.

عفونت انگشت

احساس سوزن سوزن شدن هنگام انجام کشش

علت علائم شما می تواند عفونت ویروسی یا باکتریایی در پوست انگشتان شما باشد. هم عفونت تبخال و هم عفونت سلولیت می تواند باعث احساس سوزن سوزن شدن در نوک انگشتان شود.

بیشتر بخوانید
آکانتوز نیگریکانس: درمان، تصاویر، و

تبخال ناشی از عفونت ویروسی باعث ایجاد زخم های باز می شود که با قرمزی و تورم همراه است. سلولیت یک عفونت سطحی است که در اثر ورود باکتری به پوست اطراف انگشتان ایجاد می شود.

احساس داغ و سوزن سوزن شدن با تورم و قرمزی همراه است و همچنین انگشت شما در لمس گرم می شود. عفونت سلولیت معمولاً با آنتی بیوتیک های خوراکی و موضعی درمان می شود.

 • علت علائم شما می تواند عفونت ویروسی یا باکتریایی در پوست انگشتان شما باشد.
 • سلولیت یک عفونت سطحی است که در اثر ورود باکتری به پوست اطراف انگشتان ایجاد می شود.

Source link

۳.۲/۵ - (۱۳ امتیاز)

8 دیدگاه دربارهٔ «علت داغ شدن نوک انگشتان و گزگز;

 1. سلام من چند وقته نوک انگشتانم میسوزه وبر علاوه ماهیچه هام ودرد میکند من دیابت دارم وشغلم الماتور بند هست شبها اصلا از درد نمیتونم بخوابم

  پاسخ
 2. سلام آقای دکتور من‌ چندروزه‌ هست‌ دست‌ به‌ آب‌ میزنم‌ دستام‌ سوزن‌ سوزن‌ گزگزمیشه‌ قرمز میشه‌ داغ‌ میشه‌ تا‌ خشک‌ میکنم‌ درد‌ میکنه‌ علت‌ این‌ که‌ به‌ آب‌ میشورم‌ اینجوری‌ میشه‌ چیه‌ حتا‌ میترسم‌ حمام‌ برم‌ ۳۰سالم‌ هست

  پاسخ
 3. سلام‌منم‌زیر‌پام‌داغ‌میشه‌دیابت‌دارم‌‌بچه‌هام‌سر‌انگشتانش‌داغ‌میشه‌یکی‌۱۱‌ساله‌ویکی‌دیگر‌۶‌ساله

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه