علائم دیابت

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) طی ۴۰ سال گذشته، تعداد افراد مبتلا به دیابت در سراسر جهان چهار برابر شده و در حال حاضر به بیش از ۴۰۰ میلیون نفر رسیده است. علاوه بر این، بسیاری از دیابت یا پیش ساز آن، پیش دیابت، بی اطلاع هستند.

آیا ممکن است دیابت داشته باشید؟ این بیماری با بسیاری از علائم احتمالی است، اگرچه اغلب از نظر بالینی در اوایل دوره خود خاموش است. هنگامی که علائم وجود دارد، برخی از آنها ظریف هستند در حالی که نادیده گرفتن برخی دیگر دشوار است. در ادامه بخوانید تا با شایع ترین علائم دیابت آشنا شوید و در صورت داشتن آنها چه کاری می توانید انجام دهید.


۱. دیابت چیست؟

دیابت یک وضعیت پزشکی است که به دلیل کمبود انسولین (هورمونی که قند خون را کنترل می کند) یا ناتوانی در استفاده مؤثر از آن – یا هر دو، باعث افزایش قند خون می شود. اگرچه می تواند چندین شکل داشته باشد، نوع ۱ و نوع ۲ بسیار رایج ترین هستند.

  • در دیابت نوع ۱ ، سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلول‌های لوزالمعده را که انسولین می‌سازند، از بین می‌برد. به همین دلیل، افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ دیگر نمی توانند به تنهایی انسولین بسازند و باید هر روز آن را تزریق کنند – نه تنها برای کنترل قند خون بلکه برای زنده ماندن.
  • در دیابت نوع ۲ ، هم در تولید انسولین توسط پانکراس (کمبود انسولین) و هم در استفاده از انسولین توسط بدن (مقاومت به انسولین) وجود دارد. هنگامی که آسیب به سلول های تولید کننده انسولین پانکراس به حدی پیشرفت می کند که پانکراس دیگر نمی تواند به طور خود به خود انسولین کافی برای غلبه بر مقاومت بدن در برابر آن آزاد کند، سطح قند خون افزایش می یابد.

یک بیماری مرتبط و بسیار مهم، پیش دیابت است که در آن قند خون بالاتر از حد طبیعی است اما آنقدر بالا نیست که به عنوان دیابت طبقه بندی شود. علاوه بر این، سطح انسولین معمولاً هم قبل و هم بعد از غذا خوردن افزایش می یابد.

با گذشت زمان، پیش دیابت ممکن است به دیابت نوع ۲ تبدیل شود. با این حال، حتی اگر قند خون در محدوده پیش دیابت باقی بماند، برخی از خطرات سلامتی مشابه دیابت را به همراه دارد.

اگرچه افراد مبتلا به پیش دیابت معمولاً علائمی را ندارند که ممکن است با قند خون بسیار بالا داشته باشند، اما ممکن است برخی از علائم ظریف تر را داشته باشند.


۲. علائم دیابت

در اینجا شایع ترین علائم دیابت وجود دارد:

ممکن است یک، دو یا چند علامت داشته باشید – یا ممکن است هیچ علامتی نداشته باشید. عدم وجود علائم به معنای عدم وجود دیابت نیست.

با این حال، آگاهی از علائم رایج ممکن است به تشخیص زودتر منجر شود، که ممکن است به جلوگیری از عوارض طولانی مدت کمک کند.

افزایش تشنگی و ادرار

ساختار نشاسته

بیشتر بخوانید
آیا حالت تهوع می تواند از علائم دیابت باشد؟

وقتی قند خون بیش از حد بالا باشد، آب از جریان خون و اندام‌های شما خارج می‌شود تا به کلیه‌ها کمک کند تا گلوکز اضافی را خارج کنند.

ادرار شیرین بوی شیرینی دارد – و حتی طعم شیرینی دارد. در واقع، اگرچه فکر کردن به آن ناراحت کننده است، چشیدن ادرار بیماران به پزشکان کمک کرد تا قبل از اینکه آزمایش خون و گلوکز متر در دسترس باشد، دیابت را تشخیص دهند.

از آنجایی که مقدار زیادی آب از بدن شما خارج می شود، مغز مکانیسم تشنگی شما را تحریک می کند و شما را به نوشیدن کافی برای جایگزینی چیزهایی که از دست می دهد، تحریک می کند.

تشنگی و ادرار بیش از حد در دیابت نوع ۱ زمانی که سطح قند خون بسیار بالا است شایع تر است، اما ممکن است در دیابت نوع ۲ نیز رخ دهد. در مطالعه‌ای روی بیش از ۱۱۰۰ نفر که اخیراً به دیابت نوع ۲ مبتلا شده‌اند، بیش از نیمی از آنها افزایش ادرار را گزارش کردند و تقریباً دو سوم گزارش کردند که تشنگی غیرطبیعی داشتند.

خستگی شدید

اگرچه شرایط زیادی وجود دارد که باعث می شود احساس خستگی کنید، دیابت یک بیماری بسیار رایج است. در دیابت تشخیص داده نشده، نادیده گرفتن خستگی سخت است. ممکن است آنقدر احساس خستگی کنید که با وجود خواب زیاد، به سختی بتوانید در طول روز به راه خود ادامه دهید.

چرا دیابت اینقدر احساس خستگی می کند؟ یک نظریه این است که گلوکز – یکی از منابع اصلی سوخت بدن شما – به جای اینکه وارد سلول های شما شود، در جریان خون شما جمع می شود.

انسولین اجازه می دهد تا گلوکز وارد سلول های شما شود. وقتی لوزالمعده شما انسولین تولید نمی کند یا سلول های شما در برابر اثرات آن مقاوم هستند، گلوکز در خون باقی می ماند. در نتیجه، ممکن است احساس خستگی و ضعف کنید زیرا سلول های شما از سوخت مورد نیاز خود محروم هستند.

در مطالعات، بسیاری از افراد مبتلا به دیابت تازه تشخیص داده شده، خستگی را به عنوان یکی از علائم اصلی خود گزارش کردند.

احساس گرسنگی بیشتر از حد معمول

طبیعی است که اشتهای شما از روز به روز بر اساس فعالیت، خواب، خلق و خو و ده ها عامل دیگر متفاوت باشد. با این حال، اگر اخیراً خیلی بیشتر از حد معمول گرسنه بوده اید، دیابت می تواند دلیل آن باشد.

گرسنگی شدید (پلی فاژی) همراه با تکرر ادرار (پلی‌یوری) و تشنگی (پلی‌دیپسی)، یکی از «سه P» است که به عنوان علائم کلاسیک دیابت در نظر گرفته می‌شود.

متأسفانه خوردن غذای بیشتر معمولاً این گرسنگی را برطرف نمی کند. علاوه بر این، دستیابی به غذاهای غنی از کربوهیدرات (از جمله میوه، حبوبات و غلات کامل) می تواند باعث افزایش بیشتر قند خون شود .

این به این دلیل است که کربوهیدرات های نشاسته ای مانند غلات، سیب زمینی یا نان از تعداد زیادی مولکول گلوکز تشکیل شده اند. فرآیند هضم، این نشاسته ها را دوباره به گلوکز تجزیه می کند، که پس از جذب در جریان خون، قند خون را افزایش می دهد.

اگرچه ممکن است در دیابت نوع ۲ نیز اتفاق بیفتد، اما احساس گرسنگی بیشتر به ویژه در دیابت نوع ۱ رایج است.

کاهش وزن غیر قابل توضیح

ساختار نشاسته

بیشتر بخوانید
هضم و جذب انواع کربوهیدرات‌ها و فیبر در بدن انسان

همه افراد روز به روز نوسانات وزن کمی را تجربه می کنند، اما اگر بدون تلاش ۱۰ پوند (۴.۵ کیلوگرم) یا بیشتر از دست داده اید، دیابت ممکن است علت آن باشد.

انسولین علاوه بر اینکه اجازه می دهد گلوکز وارد سلول های شما شود و از ترشح گلوکز توسط کبد جلوگیری می کند، به جلوگیری از تجزیه ماهیچه ها و چربی ها کمک می کند.

اگر دیابت نوع ۱ دارید، لوزالمعده شما انسولین کمی تولید می کند. بنابراین، بدن شما شروع به تجزیه چربی و عضله می کند که منجر به کاهش وزن می شود.

اگرچه کاهش وزن غیرقابل توضیح در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ – از جمله کودکان و بزرگسالان لاغر که توانایی کاهش وزن را ندارند – بسیار شایع تر است، اما ممکن است در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز رخ دهد.

در یک مطالعه، کمی بیش از یک سوم افرادی که به تازگی دیابت نوع ۲ تشخیص داده شده اند، گزارش دادند که اخیراً بدون تلاش وزن کم کرده اند. علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که برخی از جمعیت های مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است کاهش وزن ناخواسته را بیشتر از دیگران تجربه کنند.

تاخیر در بهبود جراحات

آیا متوجه شده‌اید که بریدگی‌ها، خراش‌ها یا جراحات دیگر بیش از حد معمول بهبود یافته است؟ این ممکن است یک علامت هشدار دهنده دیابت باشد. نشان داده شده است که قند خون بالا در بهبود مناسب زخم پس از جراحی یا جراحت اختلال ایجاد می کند.

چرا داشتن قند خون بالا زمان بهبودی پوست را طولانی می کند؟ تحقیقات نشان می دهد که افزایش قند خون باعث التهاب می شود و توانایی سیستم ایمنی برای ترمیم موثر زخم ها را مختل می کند. علاوه بر این، کاهش جریان خون ناشی از بیماری شریان محیطی می تواند بهبود زخم را بیشتر مختل کند. بنابراین اگر سطح قند خون بالا باشد، بهبود جراحات جزئی ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا چند روز.

تاری دید

ساختار نشاسته

افزایش قند خون باعث تورم عدسی چشم می شود که می تواند شکل آن را تغییر دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، لنز دیگر نمی تواند نور را به درستی متمرکز کند و باعث می شود دید از راه دور تار شود.

قند خون بالا همچنین می تواند عملکرد یک یا چند عصب کنترل کننده حرکات ماهیچه چشم را مختل کند و منجر به تاری دید شود.

هنگامی که قند خون به سطح سالم تری باز می گردد، عدسی به شکل معمول خود باز می گردد، اعصاب بهتر شروع به کار می کنند و بینایی دوباره عادی می شود.

در یک مطالعه، حدود یک چهارم افراد مبتلا به دیابت تازه تشخیص داده شده گزارش دادند که بینایی آنها تار شده است.

بی حسی و گزگز در پاها یا انگشتان پا

طبیعی است که پس از نشستن بیش از حد طولانی یا فشار آوردن به یک قسمت از بدن، آن احساس آشنا و در عین حال ناراحت کننده “سوزن و سوزن” را داشته باشید. با این حال، اگر بدون هیچ دلیل مشخصی در پاها یا انگشتان پا رخ دهد، دیابت یا پیش دیابت می تواند عامل آن باشد.

قند خون بالا می تواند به اعصاب منتهی به پا آسیب برساند و در نتیجه باعث بی حسی و گزگز می شود. اصطلاح پزشکی برای این بیماری نوروپاتی محیطی دیابتی است.

نکته مهم این است که قند خون ممکن است برای ایجاد این آسیب لازم نباشد خیلی بالا باشد.

در یک مطالعه، ۴۹ درصد از افراد مبتلا به پیش دیابت و ۵۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت تازه تشخیص داده شده، به نوروپاتی محیطی مبتلا بودند. مطالعات دیگر، بروز نوروپاتی را در افراد مبتلا به پیش دیابت و دیابت نشان داده اند.

لکه های تیره پوست

ساختار نشاسته

بیشتر بخوانید
آیا دیابت مقصر سردرد شماست؟

اصطلاح پزشکی این لکه ها آکانتوز نیگریکانس است . ممکن است ناشی از چندین بیماری باشد، اما اغلب با افزایش سطح انسولین و مقاومت به انسولین مرتبط است. همچنین با دیابت نوع ۲ مرتبط است، به خصوص در افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند.

در یک مطالعه روی افرادی که به تازگی دیابت نوع ۲ تشخیص داده شده است، ۵۴ درصد از افراد چاق مبتلا به آکانتوز نیگریکانس بودند.

ضایعات یا بثورات پوستی

بثورات، ضایعات و سایر مشکلات پوستی ممکن است از علائم هشدار دهنده اولیه دیابت باشند.

چندین بیماری پوستی – از جمله زانتوماتوز فوران‌کننده، نکروبیوز لیپویدیکا و درموپاتی دیابتی – با بثورات خارش‌دار یا تاول‌های دردناک مشخص می‌شوند که وقتی قند خون خیلی بالا است ظاهر می‌شوند.

اگرچه مکانیسم دقیق پشت این اختلالات پوستی و سایر اختلالات پوستی در افراد مبتلا به دیابت مشخص نیست، افزایش قند خون ممکن است منجر به التهاب شود و در توانایی رشد سلول‌های جدید و سالم پوست برای جایگزینی سلول‌های قدیمی اختلال ایجاد کند.

یک بررسی بزرگ از مطالعات موجود نشان داد که بیش از ۵۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت در سراسر جهان به نوعی از اختلالات پوستی مرتبط با دیابت مبتلا هستند.

عفونت های مخمری و مجاری ادراری (زنان)

آیا اخیراً بیشتر دچار عفونت های مخمری یا عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) شده اید؟ عفونت‌های مکرر ممکن است یک علامت هشدار دهنده اولیه دیابت باشد که عفونت‌های قارچی و عفونت‌های ادراری از شایع‌ترین آنها هستند.

قند خون بالا می تواند باعث رشد کاندیدا (قارچ مسئول عفونت های مخمری واژن) و چندین نوع باکتری که می تواند باعث عفونت ادراری شود، شود. علاوه بر این، سطوح بالای قند خون ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را کاهش دهد و بدن شما را مستعد ابتلا به این عفونت ها کند.

اختلال نعوظ (مردان)

در مردان، یکی از اولین علائم دیابت ممکن است مشکل در عملکرد جنسی باشد. قند خون بالا می تواند بر اعصاب و رگ های خونی که اندام های تناسلی را تأمین می کنند تأثیر بگذارد و در نتیجه باعث اختلال نعوظ شود.

مطالعات نشان می دهد که احتمال ابتلا به اختلال نعوظ در مردانی که دیابت دارند سه تا پنج برابر بیشتر از سایر مردان است.


۳. چگونه بفهمیم دیابت دارید یا خیر

اگر یک یا چند مورد از علائم بالا را دارید و مشکوک به دیابت هستید، مهم است که با پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود قرار ملاقات بگذارید. آنها شما را معاینه می کنند و آزمایش های آزمایشگاهی را برای تأیید اینکه آیا دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت دارید و برای رد سایر علل علائم شما تجویز می کنند.

همچنین می توانید قند خون خود را در خانه آزمایش کنید تا ببینید که آیا آن بالا رفته است یا خیر. صرف نظر از نتایج، در صورت داشتن علائم دیابت، حتماً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود پیگیری کنید.

نکته مهم این است که در بسیاری از موارد، ممکن است علائم آشکاری از پیش دیابت یا دیابت نوع ۲ در مراحل اولیه نداشته باشید.


۴. اگر دیابت یا پیش دیابت دارید چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر دیابت یا پیش دیابت برای شما تشخیص داده شده است، احتمالاً ناراحت و نگران خواهید شد.

اگرچه این کاملاً قابل درک است، اما دل ببندید. علاوه بر پیگیری منظم با پزشک، اقداماتی وجود دارد که می‌توانید همین الان برای کنترل قند خون خود انجام دهید – و مطمئن شوید که در همان حد باقی می‌ماند.

در واقع، در بسیاری از موارد، دیابت نوع ۲ و پیش دیابت را می توان به تنهایی با رژیم غذایی کم کربوهیدرات معکوس کرد یا بهبود بخشید. راهنمای ما را در زیر بررسی کنید.

و اگرچه دیابت نوع ۱ را نمی توان معکوس کرد، خوردن کم کربوهیدرات می تواند به کنترل قند خون کمک کند. راهنمای ما را در زیر ببینید.

در نهایت، لطفاً علائم دیابت را، هر چقدر هم که ظریف به نظر برسند، نادیده نگیرید. هرگز زود نیست که به پزشک خود مراجعه کنید و معاینه شوید – یا شروع به پیروی از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات برای رسیدن به سطح قند خون سالم کنید.

علاوه بر این، حتی اگر قند خون شما در حال حاضر طبیعی است، محدود کردن غذاهای قندی و نشاسته ای ممکن است به حفظ آن کمک کند. این به معنای رژیم گرفتن نیست – فقط بهتر غذا بخورید. به راهنمای ما در زیر در مورد شش قدمی که می توانید برای مصرف کربوهیدرات کمتر بردارید نگاهی بیندازید.

بیشتر بخوانید
فواید بالقوه بربرین برای دیابت نوع 2

[ad_2]

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه