علائم زانو درد و علل احتمالی آن

دلایل زیادی برای زانو درد وجود دارد، از پیچ خوردگی گرفته تا آرتروز و مشکلات مکانیکی. در اینجا نحوه تشخیص اینکه کدام بیماری ممکن است باعث علائم شما شود، آمده است.

زانوی شما یک قطعه پیچیده از تجهیزات است و در نتیجه بسیاری از شرایط و آسیب‌های رایج می‌توانند باعث زانو درد شوند.

تعدادی رباط مختلف در اطراف و داخل زانو و همچنین تاندون ها و بورس ها وجود دارد – کیسه های کوچک پر از مایع که می توانند ملتهب شوند. جوئل پرس، MD، فیزیاتر ارشد در بیمارستان جراحی ویژه و استاد پزشکی توانبخشی در کالج پزشکی ویل کورنل، هر دو در شهر نیویورک. “ساختارهای مختلف زیادی در آنجا وجود دارد و بسیاری از این نوع دردها با هم همپوشانی دارند.”

به طور کلی، اگر تب، گرمی زانو، نداشتن دامنه کامل حرکتی در زانو، یا درد حاد تحمل وزن در زانو دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. رابرت گوتلین، DO، پزشک تیم هارلم ویزاردز که همچنین طب فیزیکی و توانبخشی را در شهر نیویورک انجام می دهد. او توضیح می دهد: “مراجعه به پزشک برای تشخیص دقیق، جلوگیری از آسیب بیشتر زانو، رسیدگی به علت اصلی درد و مداخله با یک درمان مناسب، مهم است.”

علل شایع زانو درد

در اینجا برخی از علل شایع زانو درد و علائم معمول آنها آورده شده است:

بورسیت

اگر متوجه شدید که درد زانو با تورم ناگهانی، قرمزی یا احساس گرما در ناحیه آسیب دیده همراه است، باید به دنبال مراقبت از پزشک باشید. بورسا – کیسه ای پر از مایع در زانو که به روان شدن مفصل کمک می کند – ممکن است عفونی شود. برخی عوامل، مانند آسیب های قبلی مفصل یا زخم روی زانو، می توانند خطر ابتلا به این نوع عفونت را افزایش دهند. عفونت ها همچنین می توانند باعث تب، لرز و حالت تهوع شوند، بنابراین مراقب این علائم نیز باشید. دکتر گوتلین می گوید اگر فکر می کنید بورسیت دارید، بهتر است فعالیت خود را تا زمانی که زانو توسط پزشک ارزیابی شود محدود کنید. اکثر بورسیت های زانو نیازی به جراحی ندارند و با داروهایی مانند یخ و داروهای ضد التهاب (مانند ایبوپروفن) قابل درمان هستند.

بیشتر بخوانید
برسی جراحی دست و آرنج توسط متخصص جراحی دست خرداد 1402

سیاتیک

این عارضه، که عموماً به دردی که از کمر به پایین ساق پا یا ساق پا منتقل می‌شود، اشاره دارد، می‌تواند در اثر فشار یک دیسک بر روی عصب در قسمت پایین کمر ایجاد شود. گوتلین توضیح می دهد: «اگر درد فقط در زانو موضعی نباشد و به طور کلی ساق پا را درگیر کند، این نوع درد زانو ممکن است مربوط به سیاتیک باشد و نه به خود زانو. با این حال، درد سیاتیک معمولاً فقط به زانو جدا نمی شود. گوتلین می‌افزاید: «اگر از درد پا رنج می‌برید که از کمر شروع می‌شود و به زانو اشاره دارد، نگاه کردن به کمر به‌عنوان دلیل درد زانو عاقلانه است.

رگ به رگ شدن و پارگی غضروف

رگ به رگ شدن رباط زانو معمولاً در اثر ضربه به زانو یا چرخش ناگهانی زانو ایجاد می شود. با توجه به پزشکی جان هاپکینز. گوتلین می‌گوید: علائم رایج عبارتند از: احساس ترک، درد، تورم، بی‌ثباتی (زانو در هنگام راه رفتن سگک زدن) یا مشکل در راه رفتن.

گوتلین می‌افزاید: پارگی غضروف، که می‌تواند با آسیب‌های زانو یا آرتریت رخ دهد، یکی دیگر از علل شایع زانو درد است. ضربه (یا ساییدگی و پارگی عمومی) به زانو می‌تواند منیسک‌ها را که بالشتک‌هایی از بافت همبند هستند پاره کند و شوک واقع در مفصل زانو را نیز جذب می‌کند. کمانش، تورم و درد زانو در حین حرکات خاص ممکن است نشان دهنده پارگی غضروف باشد.

آرتروز

طبق گفته کلینیک مایو، انواع آرتریت زیر به احتمال زیاد باعث درد زانو می شوند:

  • استئوآرتریت زمانی رخ می دهد که غضروف زانو با استفاده و افزایش سن از بین می رود. گوتلین می گوید: درد ناشی از وزن، تورم مرتبط با فعالیت و کاهش دامنه حرکتی ممکن است نشان دهنده آرتروز باشد.
  • آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خود ایمنی است که می تواند مفصل زانو را تحت تاثیر قرار دهد. گوتلین خاطرنشان می کند که درد، تغییر شکل مفصل زانو و تورم ممکن است نشان دهنده RA باشد.
  • نقرس که زمانی رخ می‌دهد که کریستال‌های اسید اوریک در مفصل انباشته می‌شوند، علائم خاصی دارد، از جمله مفصل زانو بسیار دردناک، قرمز و گرم به لمس، در Gotlin.
  • گوتلین توضیح می‌دهد که نقرس کاذب، که توسط کریستال‌های حاوی کلسیم در مایع مفصلی ایجاد می‌شود، شبیه نقرس است، اما علائم کمتری دارد.
  • آرتریت سپتیک، که زمانی رخ می دهد که مفصل زانو شما عفونی می شود، می تواند منجر به تورم، درد و قرمزی، همراه با تب و احساس ضعف عمومی شود. معمولاً در اثر ضربه به زانو ایجاد نمی شود. اگر علائم آرتریت سپتیک را دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا می تواند به سرعت باعث آسیب قابل توجهی به غضروف زانو شود.
بیشتر بخوانید
کمردرد هنگام سرفه: علل و درمان

تاندونیت

به گفته جانز هاپکینز، تاندونیت یا التهاب تاندون ها یکی دیگر از علل شایع زانو درد است. تاندونیت تاندون کشکک (زانو)، که به زانوی جامپر معروف است، اغلب در ورزش هایی مانند بسکتبال رخ می دهد، جایی که نیروی برخورد با زمین پس از پرش می تواند تاندون را تحت فشار قرار دهد. گوتلین می گوید: علائم تاندونیت معمولاً شامل دامنه درد حرکتی، حساسیت موضعی و ضعف زانو ناشی از درد است.

سایر علل و علائم زانو درد

سایر آسیب ها، سندرم ها و مشکلات مکانیکی نیز ممکن است باعث زانو درد شوند. این شامل:

آسیب ACL آسیب ACL زمانی رخ می دهد که رباط صلیبی قدامی خود (ACL) را پاره کنید، که یکی از چهار رباطی است که استخوان ساق پا را به استخوان ران شما متصل می کند. این یک آسیب شایع در بین افرادی است که ورزش هایی مانند بسکتبال و فوتبال انجام می دهند که نیاز به تغییر مسیر ناگهانی دارد. اگر علائم آسیب ACL را تجربه کردید، مانند صدای بلند یا احساس “ترک” در زانو، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. مایو کلینیک توصیه می کند.

بیشتر بخوانید
نکاتی در سبک زندگی و رژیم غذایی برای استخوان های سالم

شکستگی اگر استخوان های زانو، از جمله کشکک زانو (کشکک زانو)، در هنگام حوادثی مانند سقوط یا تصادفات رانندگی بشکنند، ممکن است شکستگی زانو رخ دهد. اگر استخوان‌های شما به دلیل پوکی استخوان ضعیف‌تر شده‌اند، بر اساس کلینیک مایو، ممکن است به دلیل چیزی جزئی مانند قدم گذاشتن در مسیر اشتباه ایجاد شود. اگر علائم شکستگی زانو را تجربه کردید، که شامل درد ناگهانی در اطراف کاسه زانو یا در خود زانو، احتمالاً همراه با تورم، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. ناتوانی در خم کردن یا صاف کردن زانو یا صاف نگه داشتن پا. تغییر شکل ظاهر زانو؛ یا استخوانی که از پوست زانو بیرون زده است، بر اساس جانز هاپکینز.

سندرم درد پاتلوفمورال سندرم درد پاتلوفمورال، که گاهی اوقات زانوی دونده نامیده می شود، به درد بین کاسه زانو و استخوان ران، در کلینیک مایو اشاره دارد. این عارضه در ورزشکاران و جوانان شایع است و در افراد مسن به دلیل آرتروز ایجاد می شود.

مشکلات مکانیکی چندین مشکل مکانیکی در زانو نیز می تواند باعث درد شود، از جمله:

  • سندرم Iliotibial Band (ITBS) ITBS زمانی اتفاق می‌افتد که باند ایلیوتیبیال – نوار سفت بافتی که از قسمت بیرونی مفصل ران تا بیرون زانوی شما امتداد می‌یابد – به قدری سفت می‌شود که شروع به ساییدن به قسمت خارجی استخوان ران شما می‌کند. این عارضه معمولاً بر دوندگان و دوچرخه سواران تأثیر می گذارد. اگر علائم ITBS را دارید که شامل درد لگن، احساس کلیک در قسمت بیرونی زانو، زانو درد، گرمی یا قرمزی می شود، با پزشک خود صحبت کنید. طبق کلینیک کلیولند.
  • دررفتگی کاسه زانو مایو کلینیک توضیح می‌دهد که دررفتگی کاسه زانو که دررفتگی کشکک نیز نامیده می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان مثلثی شکلی که جلوی زانوی شما را می‌پوشاند از جای خود خارج شود. اگر علائم دررفتگی کاسه زانو را تجربه کردید، مانند صدای بلند شنیدنی، کمانش زانو، درد شدید، تورم ناگهانی، کبودی یا قفل شدن زانو، ناتوانی در راه رفتن، یا از نظر بصری کاسه زانو در جای خود قرار ندارد، با پزشک خود تماس بگیرید. طبق کلینیک کلیولند.
  • بدن شل کلینیک مایو خاطرنشان می کند: “بدن شل” زمانی رخ می دهد که آسیب یا تحلیل استخوان یا غضروف باعث شود که تکه ای از استخوان یا غضروف شکسته شود و در فضای مفصل شناور شود، که می تواند بر حرکت مفصل زانو تأثیر بگذارد. این وضعیت می تواند باعث احساس قفل شدن در مفصل شود یا حرکت مفصل را دشوار کند یا به طور کامل گسترش یابد. Northwell Health توضیح می دهد. اگر علائم شلی بدن را دارید با پزشک خود تماس بگیرید.
  • درد لگن یا پا در کلینیک مایو، درد لگن یا پا ممکن است راه رفتن شما را تغییر دهد، که می‌تواند به مفصل زانو استرس وارد کند و منجر به درد زانو شود.
بیشتر بخوانید
آیا ارتباطی بین سطح تستوسترون و پوکی استخوان وجود دارد؟

به یاد داشته باشید، اگر درد زانو شما شدید است یا بعد از چند روز یا چند هفته از بین نمی‌رود، مهم است که به پزشک مراجعه کنید، او معاینه را همراه با آزمایش‌های آزمایشگاهی یا تصویربرداری برای شناسایی علت درد انجام می‌دهد و درمان مناسب را توصیه می‌کند. درمان، درمان یا مداخله

دکتر پرس می گوید: «پزشک باید یک تاریخچه خوب بگیرد تا ببیند چگونه این اتفاق افتاده است، یک معاینه فیزیکی برای شناسایی دقیق این ساختارها انجام دهد و سعی کند آن را با هر نوع مطالعات تصویربرداری انجام شده مرتبط کند.Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه