فلج مغزی یک ناتوانی جسمی و/یا شناختی است که در اثر آسیب مغزی در سنین بسیار پایین، به طور معمول در طول رشد جنین یا اندکی پس از تولد ایجاد می‌شود.

“مغزی” به مغز اشاره دارد. «فلج» به فلج، ضعف عضلانی یا حرکات غیرقابل کنترل بدن اشاره دارد. معمولاً بر حرکت، هماهنگی و توانایی های یادگیری تأثیر می گذارد.

انواع مختلفی از فلج مغزی وجود دارد. هر نوع بر اساس شایع ترین اثرات حرکتی تعریف می شود.

درک علائم فلج مغزی هیپوتونیک و گزینه های درمانی

از آنجایی که فلج مغزی می تواند طیف وسیعی از اثرات بر قدرت و تون عضلانی داشته باشد، این بیماری خود می تواند هم از نظر نوع و هم از نظر شدت از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

گاهی اوقات اصطلاح “فلج مغزی هیپوتونیک” برای توصیف یک نوع نادر از فلج مغزی که باعث هیپوتونی می شود، که به عنوان تون عضلانی ضعیف یا “عضلات فلاپی” نیز شناخته می شود، استفاده می شود.

در زیر، آنچه را که باید در مورد فلج مغزی هیپوتونیک بدانید، از جمله علل، علائم، درمان و موارد دیگر به اشتراک می گذاریم.

علل علائم هیپوتونیک در فلج مغزی

فلج مغزی زمانی ایجاد می شود که نواحی مغز که مسئول حرکت و هماهنگی هستند در طول رشد جنین یا اندکی پس از تولد آسیب ببینند.

آسیب مغزی به این نواحی می تواند به دلیل رشد غیر طبیعی در رحم یا آسیب در هنگام زایمان یا اوایل زندگی اتفاق بیفتد.

بیشتر بخوانید
12 غذا برای تقویت عملکرد مغز

فلج مغزی هیپوتونیک است مرتبط است با آسیب به مخچه، ناحیه ای از مغز که در تعادل و هماهنگی نقش دارد.

چندین عامل خطر می توانند احتمال ابتلا به فلج مغزی را افزایش دهند. بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، این عوامل خطر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تولد زودرس
 • وزن کم هنگام تولد
 • درمان های ناباروری
 • دوقلوها، سه قلوها یا دیگر چند قلوزایی
 • شرایط سلامت مادر
 • عوارض حین زایمان

در حالی که عوامل خطر متعددی برای فلج مغزی وجود دارد، فلج مغزی مادرزادی یا فلج مغزی که در بدو تولد وجود دارد، تقریباً دلیل آن است. ۸۵-۹۰٪ از تمام موارد فلج مغزی

علاوه بر این، تفاوت هایی در میزان انواع مختلف فلج مغزی وجود دارد.

به عنوان مثال، فلج مغزی هیپوتونیک نادر است و کمتر از آن را تحت تاثیر قرار می دهد ۵% از افراد مبتلا به این بیماری فلج مغزی اسپاستیک شایع ترین نوع است که تقریباً بر  ۸۰% افراد مبتلا به فلج مغزی تأثیر می گذارد.

علائم فلج مغزی هیپوتونیک

یکی از روش‌هایی که کارشناسان بهداشت فلج مغزی را دسته‌بندی می‌کنند، بر اساس تأثیری است که بر عضلات فرد می‌گذارد.

فلج مغزی هیپوتونیک با هیپوتونی یا تون عضلانی ضعیف مشخص می شود، به همین دلیل است که ممکن است گاهی اوقات اصطلاح “عضلات فلاپی” را مشاهده کنید.

برخی دیگر از علائم این نوع فلج مغزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عدم کنترل سر
 • مهارت های حرکتی ظریف ضعیف
 • آهسته تر از رفلکس های معمول
 • ماهیچه ها و مفاصل بیش از حد انعطاف پذیر
 • مشکل در جویدن
 • مشکلات بلع
 • مشکل در تعادل
 • راه رفتن گسترده تر از حد معمول
 • حرکات ناپایدار یا ناپایدار
 • تاخیرهای رشدی
 • مشکلات تنفسی
بیشتر بخوانید
آناتومی مغز میانی

علائم بسته به نوع می تواند متفاوت باشد شدت از شرایط برخی افراد نسبت به دیگران ناتوانی بیشتری را تجربه می کنند. افراد مبتلا به علائم فلج مغزی هیپوتونیک می توانند انواع دیگری از فلج مغزی را نیز داشته باشند که به عنوان فلج مغزی مختلط شناخته می شود، که می تواند بر علائم نیز تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، فلج مغزی هیپوتونیک غالبا در کنار فلج مغزی آتاکسیک، نوعی از فلج مغزی که شامل مشکلات تعادل و هماهنگی است، رخ می دهد. برخی از علائم فلج مغزی آتاکسیک عبارتند از:

 • دروازه ناپایدار
 • سرعت حرکت آهسته
 • کنترل ضعیف بر حرکات دقیق

گزینه های درمانی برای فلج مغزی هیپوتونیک

مانند سایر اشکال فلج مغزی، هیچ درمانی فعلی برای فلج مغزی هیپوتونیک وجود ندارد. با این حال، چندین گزینه درمانی وجود دارد می تواند کمک کند جلوگیری از عوارض سلامتی و بهبود عملکرد و کیفیت زندگی فرد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی مهم ترین درمان برای کودکان فلج مغزی است زیرا به بهبود قدرت عضلات، حرکت و غیره کمک می کند. آ بررسی ۲۰۱۹ تحقیقات نشان می دهد که رویکردهای فیزیوتراپی مانند تمرین عملکردی و تمرین راه رفتن موثرترین روش برای فلج مغزی هستند.

انواع دیگر درمان و توانبخشی که می تواند مفید باشد عبارتند از:

 • کار درمانی
 • تفریح ​​درمانی
 • گفتار و زبان درمانی

تحرک و کمک های کمکی

وسایل کمکی حرکتی مانند ویلچر و واکر و سایر وسایل ارتز مانند بریس ها و آتل ها می توانند برای بهبود حرکت، تعادل و وضعیت بدن مفید باشند.

بیشتر بخوانید
داروها و گزینه های درمانی جدید برای ام اس پیشرونده ثانویه

سایر وسایل کمکی و فناوری ها نیز برای بهبود عملکرد کلی در زندگی روزمره مفید هستند.

دارو

پزشکان معمولاً برای فلج مغزی اسپاستیک برای کمک به شل شدن ماهیچه ها دارو تجویز می کنند. با این حال، افراد مبتلا به فلج مغزی هیپوتونیک که علائمی مانند حرکات غیرطبیعی یا درد مزمن را تجربه می‌کنند نیز ممکن است از استفاده از دارو برای مدیریت علائم سود ببرند.

عمل جراحی

برخی از کودکان مبتلا به فلج مغزی اسپاستیک ممکن است از جراحی برای کمک به اصلاح بی‌نظمی‌های ساختاری و رفع علائمی مانند درد مزمن بهره ببرند.

جراحی همچنین ممکن است برای کودکان مبتلا به فلج مغزی هیپوتونیک با علائم و عوارض مشابه مفید باشد.

پوشش بیمه ای فلج مغزی هیپوتونیک

بسیاری از شرکت های بیمه پوشش هایی را برای درمان فلج مغزی ارائه می دهند. بسته به پوشش، این خدمات ممکن است شامل خدمات پیشگیرانه، مانند ویزیت پزشک، یا خدمات مبتنی بر درمان، مانند فیزیوتراپی و دارو باشد.

با این حال، حتی با پوشش بیمه، پژوهش نشان داده است که درمان فلج مغزی اغلب فشار مالی قابل توجهی بر خانواده ها وارد می کند. حتی با وجود برخی از خدمات تحت پوشش، هزینه های پرداختی همچنان افزایش می یابد، به خصوص در موارد فلج مغزی شدید که نیاز به مراقبت های پزشکی بیشتری دارد.

برخی از برنامه های دولتی مانند مدیکید یا درآمد تضمینی تکمیلی (SSI)، می تواند به جبران برخی از این هزینه ها کمک کند. سایر برنامه های دولتی نیز ممکن است به حمایت از افراد دارای معلولیت و عزیزانشان کمک کند.

بیشتر بخوانید
راهنمای آسان آناتومی نورون با نمودارها

فلج مغزی هیپوتونیک چه تاثیری بر امید به زندگی دارد؟

یکی از بزرگترین عوامل تأثیرگذاری بر امید به زندگی در فلج مغزی هیپوتونیک، شدت این بیماری است.

مطابق با تحقیق از سال ۲۰۱۹کودکان و بزرگسالان مبتلا به فلج مغزی که دارای اختلال شدیدتر هستند، اغلب امید به زندگی کمتری نسبت به افراد با اختلال خفیف دارند.

با این حال، عوامل دیگری – مانند دسترسی به مراقبت های پزشکی یا زندگی با سایر شرایط سلامتی – نیز می توانند بر امید به زندگی در افراد مبتلا به فلج مغزی تأثیر بگذارند.

محاسبه امید به زندگی بسیار فردی است. اگر نگرانی دارید، متخصص مراقبت های بهداشتی اولیه شما بهترین اطلاعات را برای شما خواهد داشت.

خلاصه

فلج مغزی خیلی زود در زندگی ایجاد می شود. می تواند بر عضلات، حرکت، هماهنگی و موارد دیگر تأثیر بگذارد. فلج مغزی هیپوتونیک نوعی از فلج مغزی است که آسیب مغزی باعث کاهش تون عضلانی به عنوان یک علامت اصلی می شود.

در حالی که هیچ درمانی برای علائم فلج مغزی هیپوتونیک وجود ندارد، گزینه های درمانی می توانند به بهبود عملکرد حرکتی و کاهش خطر عوارض طولانی مدت کمک کنند.