اضطراب فقط در سر شما نیست

اگر اضطراب دارید، ممکن است اغلب نسبت به رویدادهای عادی احساس نگرانی، عصبی یا ترس داشته باشید. این احساسات می تواند ناراحت کننده باشد و مدیریت آن دشوار است. آنها همچنین می توانند زندگی روزمره را به یک چالش تبدیل کنند.

اضطراب همچنین می تواند علائم فیزیکی ایجاد کند. به زمانی فکر کنید که احساس اضطراب کردید. شاید دستانتان عرق کرده بود یا پاهایتان می لرزید. ضربان قلب شما ممکن است افزایش یافته باشد. می توانستید از ناحیه شکم احساس بیماری کنید.

ممکن است این علائم را با عصبی بودن خود مرتبط کرده باشید. اما شاید مطمئن نبودید که چرا احساس ناراحتی می کنید.

اکثر مردم هر از گاهی اضطراب را تجربه می کنند. اگر اضطراب برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، ناراحتی قابل توجهی ایجاد کند یا به طرق دیگر در زندگی شما اختلال ایجاد کند، می تواند جدی باشد یا به اختلال تبدیل شود.

انواع اضطراب عبارتند از:

 • اختلالات هراس
 • اختلال اضطراب فراگیر (GAD)
 • اضطراب جدایی
 • اضطراب اجتماعی
 • فوبیاها
 • اختلال وسواس اجباری (OCD)

برخی از انواع اضطراب علائم منحصر به فردی دارند که مختص ترس های مرتبط با اضطراب است. با این حال، به طور کلی، اختلالات اضطرابی علائم فیزیکی زیادی دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم فیزیکی اضطراب و اینکه چگونه می توانند بر شما تأثیر بگذارند، ادامه مطلب را بخوانید.

چگونه اضطراب بر بدن شما تأثیر می گذارد

اضطراب می تواند علائم فیزیکی داشته باشد که بر سلامت و زندگی روزمره تأثیر می گذارد.

علائم فیزیکی اضطراب

 • درد معده، حالت تهوع، یا مشکلات گوارشی
 • سردرد
 • بی خوابی یا سایر مشکلات خواب (مثلاً بیدار شدن مکرر)
 • ضعف یا خستگی
 • تنفس سریع یا تنگی نفس
 • تپش قلب یا افزایش ضربان قلب
 • تعریق
 • لرزیدن یا لرزش
 • تنش یا درد عضلانی

انواع خاصی از اضطراب ممکن است علائم فیزیکی بیشتری داشته باشند.

اگر دچار حمله پانیک هستید، ممکن است:

 • ترس از این که بمیری
 • در تنفس مشکل دارید یا احساس می کنید که در حال خفگی هستید
 • احساس بی حسی یا گزگز در قسمت هایی از بدن خود داشته باشید
 • درد قفسه سینه دارند
 • احساس سبکی سر، سرگیجه، یا گویی ممکن است بیهوش شوید
 • احساس گرمازدگی یا لرز دارید
بیشتر بخوانید
فرافکنی در روانشناسی: تعریف، مکانیسم دفاعی

اضطراب، پاسخ بدن به استرس، این است که چگونه بدن شما در مورد تهدیدها هشدار می دهد و به شما کمک می کند تا برای مقابله با آنها آماده شوید. این واکنش جنگ یا گریز نامیده می شود.

هنگامی که بدن شما به خطر واکنش نشان می دهد، به سرعت نفس می کشید زیرا ریه های شما در تلاش هستند تا در صورت نیاز به فرار، اکسیژن بیشتری را در بدن حرکت دهند. این می تواند باعث شود که احساس کنید هوای کافی دریافت نمی کنید، که می تواند باعث اضطراب یا وحشت بیشتر شود.

بدن شما قرار نیست همیشه در حالت آماده باش باشد. قرار گرفتن در حالت جنگ یا گریز مداوم، که می تواند با اضطراب مزمن اتفاق بیفتد، می تواند اثرات منفی و جدی بر بدن شما داشته باشد.

عضلات منقبض ممکن است شما را برای دور شدن سریع از خطر آماده کنند، اما عضلاتی که دائماً در حال تنش هستند می توانند منجر به درد، سردردهای تنشی و میگرن شوند.

هورمون‌های آدرنالین و کورتیزول مسئول افزایش ضربان قلب و تنفس هستند که می‌تواند در مواجهه با تهدید کمک کند. اما این هورمون ها بر هضم و قند خون نیز تأثیر می گذارند.

اگر اغلب استرس دارید یا مضطرب هستید، ترشح مکرر این هورمون ها می تواند اثرات طولانی مدتی بر سلامتی داشته باشد. هضم شما نیز ممکن است در پاسخ تغییر کند.

آیا اضطراب است؟

اگر علائم شما بر سلامت روان شما تأثیر می گذارد یا زندگی روزمره را دشوار می کند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه شما می‌تواند مشکلات پزشکی را که علائم مشابهی ایجاد می‌کنند رد کند.

اگر علائم فیزیکی شما هیچ دلیل پزشکی نداشته باشد، ممکن است دچار اضطراب شوید. یک متخصص سلامت روان می تواند اضطراب و سایر شرایط سلامت روان را تشخیص دهد.

در حالی که هیچ آزمایش پزشکی برای اضطراب وجود ندارد، ابزارهای غربالگری وجود دارد که یک روانپزشک، روانشناس، درمانگر یا مشاور ممکن است برای تعیین اینکه آیا شما اضطراب دارید یا خیر، از آن استفاده کند.

بیشتر بخوانید
سیگار کشیدن در افراد مبتلا به اختلالات دوقطبی

یک متخصص سلامت روان از شما در مورد تمام علائم جسمی و عاطفی‌تان سؤال می‌کند تا مشخص کند آیا شما دچار اختلال اضطراب هستید یا خیر. آنها همچنین می خواهند بدانند که چه مدت علائم را داشته اید و آیا شدت آنها افزایش یافته است یا توسط یک رویداد خاص ایجاد شده است.

حقایق مهمی وجود دارد که باید با درمانگر خود در میان بگذارید:

 • آیا از مواد مخدر یا مواد دیگر استفاده می کنید؟
 • آیا به خود آسیب رسانده اید یا به فکر آسیب رساندن به خود یا دیگران هستید؟

هر یک از این موارد می تواند بر تشخیص و درمان تأثیر بگذارد. بسیاری از مردم اضطراب را همراه با بیماری روانی دیگری مانند افسردگی دارند. گفتن همه علائم خود به درمانگر می تواند به شما کمک کند دقیق ترین تشخیص و مفیدترین درمان را دریافت کنید.

کمک گرفتن برای اضطراب

با توجه به انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا (ADAA)، شما ممکن است در خطر افزایش یافته برای مشکلات سلامت جسمانی اگر اضطراب دارید.

مطالعه ۲۰۱۵ از ۹۸۹ بزرگسال دریافتند که علائم اضطراب با زخم همراه است. همین مطالعه همچنین نشان داد که با افزایش علائم اضطراب و افسردگی، احتمال ابتلا به این موارد بیشتر می‌شود:

 • آسم
 • مشکلات قلبی
 • میگرن
 • مشکلات بینایی
 • مشکلات کمر

تحقیقات ارتباط بیشتری بین آسم و اضطراب دارد. آ مطالعه ۲۰۱۶ نشان داد که آسم یا اضطراب می تواند باعث یا ناشی از دیگری شود.

پژوهش همچنین پیشنهاد کرده است که اضطراب با افزایش خطر بیماری قلبی، نارسایی قلبی و سکته مغزی مرتبط است، اگرچه مشخص نشده است که اضطراب یک عامل خطر خاص برای این شرایط باشد.

مطالعه ۲۰۱۷ سالمندان دریافتند که اضطراب با بیماری قلبی مرتبط است. داشتن هر دو اضطراب و افسردگی با افزایش مشکلات بینایی، مشکلات معده و آسم و سایر مسائل مرتبط بود.

از آنجایی که اضطراب می تواند تأثیر جدی بر سلامتی داشته باشد، دریافت کمک بسیار مهم است. اضطراب خفیف ممکن است خود به خود یا پس از پایان رویدادی که باعث اضطراب می شود از بین برود، اما اضطراب مزمن اغلب ادامه می یابد و ممکن است بدتر شود.

بیشتر بخوانید
مدیتیشن: راهنمای نحوه مدیتیشن برای کاهش استرس و موارد دیگر

اگر مطمئن نیستید که چگونه یک درمانگر پیدا کنید، می توانید از ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود برای ارجاع درخواست کنید.

فهرست های درمانگر همچنین می توانند به شما کمک کنند تا یک درمانگر را در منطقه خود پیدا کنید. اگر فکر می کنید اضطراب دارید، می توانید به دنبال ارائه دهندگانی باشید که در درمان اضطراب تخصص دارند.

درمان علائم فیزیکی اضطراب

درمان اضطراب بستگی به این دارد که چه علائمی دارید و چقدر شدید هستند.

درمان و دارو دو درمان اصلی برای اضطراب هستند. اگر علائم فیزیکی را تجربه می کنید، صحبت درمانی یا دارویی که اضطراب شما را بهبود می بخشد اغلب منجر به بهبود این علائم می شود.

درمان شناختی رفتاری (CBT) یکی از رایج ترین و موثرترین گزینه های درمانی برای اضطراب است.

ممکن است متوجه شوید که درمان به تنهایی مفید است. اما اگر علائم شما بهبود نیافت، داروی اضطراب گزینه ای است که می توانید با یک روانپزشک صحبت کنید.

شما همچنین می توانید به تنهایی برای رفع علائم اضطراب اقدام کنید.

مراقبت از خود برای اضطراب

 • اگر می توانید از نظر بدنی فعال باشید: ورزش می تواند به کاهش استرس و بهبود سلامت جسمانی کمک کند. اگر نمی توانید فعال باشید، سعی کنید هر روز بیرون بنشینید. پژوهش به طور فزاینده ای نشان می دهد که طبیعت می تواند برای سلامت روان مفید باشد.
 • از الکل، کافئین و نیکوتین خودداری کنید: هر یک از اینها می تواند اضطراب را بدتر کند.
 • تکنیک های تمدد اعصاب را امتحان کنید: تصویرسازی هدایت شده و تنفس عمیق دو تمرینی هستند که می توانند به آرامش بدن شما کمک کنند. مدیتیشن و یوگا نیز می تواند برای شما مفید باشد. این تکنیک‌ها بی‌خطر تلقی می‌شوند، اما ممکن است در نتیجه افزایش اضطراب را تجربه کنید.
 • خواب را در اولویت قرار دهید: مشکلات خواب اغلب با اضطراب همراه است. سعی کنید تا جایی که می توانید بخوابید. احساس استراحت می تواند به شما در مقابله با علائم اضطراب کمک کند. خواب بیشتر نیز می تواند علائم را کاهش دهد.
بیشتر بخوانید
درک عمق: چیست و چگونه کار می کند؟

سوالات متداول

برخی از علائم رایج اضطراب چیست؟

وقتی احساس اضطراب می کنید ممکن است داشته باشد افکار تند و سریع و همچنین علائم فیزیکی مانند مشکل در تنفس، عضلات منقبض، لرزش، ضربان قلب سریع، و درد و نفخ در شکم شما. اینها همه نتایج پاسخ استرس زمانی است که بدن در حالی که برای “جنگ یا فرار” آماده می شود، کورتیزول ترشح می کند.

چه چیزی باعث اضطراب می شود؟

علل در بین افراد بسیار متفاوت است. محرک های احتمالی عبارتند از سخنرانی در جمع، درگیری، بیماری، کار، رانندگی در جاده های سریع، یا یک رویداد برجسته، مانند عروسی. برخی افراد بدون هیچ دلیل مشخصی مضطرب می شوند که ممکن است نشانه ای از یک اختلال اضطرابی باشد.

چگونه می توانم اضطراب را متوقف کنم؟

تنفس عمیق می تواند به شما کمک کند در زمان بروز اضطراب آرام شوید. تکنیک های دیگر عبارتند از تجسم، مدیتیشن و یوگا. ورزش و خواب کافی نیز می تواند در دراز مدت کمک کند. اگر کنترل اضطراب سخت باشد، پزشک ممکن است مشاوره، دارو یا هر دو را توصیه کند.

خلاصه

ترس و نگرانی مداوم علائم اضطراب نسبتاً شناخته شده ای هستند، اما ممکن است کمتر با علائم فیزیکی اضطراب آشنا باشید. ممکن است غافل باشید که چیزی که در حال تجربه آن هستید اضطراب است.

اضطراب درمان نشده می تواند اثرات بلندمدتی برای تمام زمینه های سلامت داشته باشد. در صورت تداوم علائم یا ایجاد مشکل برای شما در محل کار، مدرسه یا روابط خود، با پزشک خود صحبت کنید.

هیچ درمانی برای اضطراب وجود ندارد، اما درمان، که اغلب شامل ترکیبی از درمان و دارو است، اغلب در کاهش علائم بسیار مفید است.