علائم و نشانه های رایج سرطان

سرطان می تواند تقریباً هر نوع علامت یا علامتی را ایجاد کند.

علامت چیزی است که دیگران می توانند ببینند، مانند تب، استفراغ یا تنفس سریع. علائم فقط توسط فردی که این بیماری را دارد درک می کند. به عنوان مثال، ضعف، خستگی و درد از علائم هستند. (۱)

شما ممکن است هم علائم و هم علائم سرطان را تجربه کنید، که می تواند نشان دهد که چیزی در بدن شما اشتباه است. شناخت این شاخص ها می تواند منجر به تشخیص زودتر و احتمالاً چشم انداز بهتر شود.

سرطان چگونه علائم و نشانه هایی را ایجاد می کند؟

هنگامی که سرطان رشد می کند، می تواند به اندام ها، اعصاب و رگ های خونی مجاور فشار وارد کند که می تواند علائم و نشانه هایی را ایجاد کند. حتی کوچکترین تومورها می توانند علائمی را در اندام های خاصی مانند مغز ایجاد کنند.

اگر سرطان شما گسترش یابد که به عنوان متاستاز شناخته می شود، ممکن است علائم یا نشانه هایی را در قسمت های مختلف بدن خود مشاهده کنید.

دلیل دیگری که ممکن است علائم را تجربه کنید این است که سلول های سرطانی مقدار زیادی از انرژی بدن شما را مصرف می کنند. آنها همچنین باعث ایجاد تغییراتی در نحوه عملکرد سیستم ایمنی شما می شوند. (۱)

سه روش رایج درمان سرطان

درمان سرطان بسته به نوع و مرحله سرطان می تواند متفاوت باشد. این درمان ها در همه موارد رایج ترین هستند.

برخی از شایع ترین علائم و نشانه های سرطان

اگرچه هر مورد متفاوت است، برخی از علائم و نشانه های کلی سرطان عبارتند از:

 • کاهش وزن کاهش وزن غیرقابل توضیح به میزان ۱۰ پوند یا بیشتر ممکن است یکی از اولین علائم سرطان باشد. کاهش وزن در افرادی که لوزالمعده، معده، مری و یا لوزالمعده دارند شایع است سرطان ریه، اما می تواند با هر نوع سرطانی رخ دهد. (۱،۲)
 • تب زمانی که سرطان متاستاز داده است، تب اغلب ظاهر می شود. تعریق شبانه اغلب همراه با تب است. تقریباً همه افراد مبتلا به سرطان در مقطعی تب را تجربه می کنند. (۱،۲)
 • خستگی احساس خستگی شدید می تواند نشانه سرطان در بدن شما باشد. (۱،۲)
 • یک توده توده یا ضخیم شدن پوست می تواند نشانه اولیه یا دیررس سرطان باشد. افراد مبتلا به سرطان سینه، غدد لنفاوی، بافت های نرم و بیضه ها معمولاً توده هایی دارند. (۱،۲)
 • تغییرات پوستی زردی، تیره شدن یا قرمزی پوست می تواند نشانه سرطان باشد. همچنین زخم هایی که بهبود نمی یابند باید بررسی شوند. علاوه بر این، خال ها، کک و مک ها یا زگیل هایی که در رنگ، شکل یا اندازه تغییر می کنند می توانند نشانه سرطان پوست باشند. (۱،۲)
 • درد بیشتر اوقات، درد به این دلیل اتفاق می افتد که سرطان قبلاً در بدن شما گسترش یافته است. اما درد ممکن است یکی از علائم اولیه سرطان استخوان یا سرطان بیضه باشد. کمردرد در افراد مبتلا به سرطان کولورکتال، سرطان پانکراس یا سرطان تخمدان شایع است. کسانی که تومورهای مغزی دارند اغلب از سردردی شکایت دارند که از بین نمی رود. (۱،۲)
 • تغییرات عملکرد روده یا مثانه یبوست، اسهال و سایر مشکلات روده ممکن است نشانه سرطان روده بزرگ باشد. افراد مبتلا به سرطان مثانه و پروستات ممکن است درد در هنگام ادرار کردن، خون در ادرار یا سایر تغییرات عملکرد مثانه را گزارش کنند. (۱،۲)
 • سرفه یا گرفتگی صدا سرفه ای که از بین نمی رود یا صدای خشن ممکن است نشانه سرطان ریه، سرطان حنجره یا سرطان تیروئید باشد. (۱،۲)
 • سوء هاضمه سوء هاضمه یا مشکلات بلع می تواند نشانه سرطان معده، مری یا گلو باشد. (۱،۲)
 • خون ریزی خونریزی غیرمعمول با بسیاری از سرطان ها مرتبط است. سرفه خونی ممکن است نشانه سرطان ریه باشد. مدفوع خونی می تواند نشانه سرطان روده بزرگ یا رکتوم باشد. زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم یا آندومتر ممکن است خونریزی غیرطبیعی واژینال را تجربه کنند. وجود خون در ادرار می تواند به معنای ابتلا به سرطان مثانه یا کلیه باشد. ترشحات خونی از نوک پستان زنان ممکن است نشان دهنده سرطان سینه باشد. (۱،۲)
 • تغییرات در دهان شما لکه های سفید در داخل دهان یا روی زبان می توانند پیش سرطانی باشند که می توانند به سرطان دهان تبدیل شوند. زخم، خونریزی یا بی حسی در دهان نیز ممکن است نشانه برخی از سرطان ها باشد. (۱،۲)
 • تورم غدد لنفاوی گاهی اوقات، بزرگ شدن غدد لنفاوی می تواند نشانه سرطان باشد. اگر غده شما به مدت سه تا چهار هفته متورم بماند، باید از پزشک خود بخواهید آن را بررسی کند. (۱،۲)
 • از نفس افتادن احساس تنگی نفس مداوم ممکن است نشانه برخی از سرطان ها باشد. (۱،۲)
 • نفخ احساس ناخوشایند دائمی سیری که هر روز هفته ها طول می کشد می تواند نشانه سرطان تخمدان باشد. (۳)
 • کم خونی چندین سرطان، از جمله لوسمی و لنفوم، می توانند باعث کم خونی (تعداد کم گلبول های قرمز خون) شوند. این سطوح غیر طبیعی در آزمایش خون خود را نشان می دهد. ابتلا به کم خونی می تواند باعث احساس خستگی و ضعف شود. (۴)
بیشتر بخوانید
گزینه های درمانی برای پلی سیتمی ورا

بیشتر اوقات، این علائم ناشی از سرطان نیستند. یک تومور خوش خیم یا یک مشکل دیگر ممکن است مقصر باشد. اما نباید علائمی را که پایدار، شدید و یا از بین نمی روند نادیده بگیرید.

سرنخ هایی مبنی بر اینکه سرطان شما گسترش یافته است

اگر سرطان شما به سایر قسمت های بدن متاستاز داده باشد، علائم ممکن است متفاوت یا شدیدتر باشد.

در اینجا برخی از علائم رایج سرطان گسترش یافته است:

 • متاستاز استخوان سرطانی که به استخوان‌ها گسترش یافته ممکن است باعث درد یا شکستگی مفصل شود.
 • متاستاز کبد اگر بیماری شما به کبد شما حمله کرده باشد، ممکن است یرقان و تورم در شکم خود را تجربه کنید.
 • متاستاز مغز وقتی سرطان به مغز متاستاز می‌دهد، علائم ممکن است شامل سردرد، مشکلات گفتاری، تاری دید یا سرگیجه باشد.
 • متاستاز ریه سرطانی که به ریه‌ها سرایت کرده است ممکن است باعث تنگی نفس یا سرفه‌های مداوم شود. (۵)

آیا سرطان می تواند باعث افزایش وزن شود؟

در حالی که کاهش وزن یکی از علائم شایع سرطان است، برخی افراد افزایش وزن را تجربه می کنند.

مطالعات نشان می‌دهد که بیش از نیمی از زنان مبتلا به سرطان سینه در طول درمان وزن اضافه می‌کنند و این پوندهای اضافی با نتایج ضعیف‌تر مرتبط است. (۶)

وزن اضافی ممکن است یکی از عوارض جانبی داروهایی مانند استروئیدها یا هورمون ها باشد. همچنین، برخی از داروهای شیمی درمانی ممکن است باعث حفظ مایعات اضافی در شما شود که به عنوان ادم شناخته می شود. این می تواند وزن بدن شما را افزایش دهد. یا، ممکن است به سادگی بیشتر بخورید زیرا مضطرب هستید یا سعی در بهبود علائم تهوع دارید. یک عارضه جانبی رایج استروئیدها – که برای جلوگیری از حالت تهوع و واکنش های آلرژیک که با بسیاری از شیمی درمانی ها همراه است داده می شود – افزایش اشتها است. علاوه بر این، بسیاری از افراد مبتلا به سرطان متوجه کاهش سطح انرژی خود می شوند که می تواند منجر به عدم تحرک و افزایش وزن شود. (۷)

آیا سرطان بر فشار خون تأثیر می گذارد؟

برخی داروهای سرطان، مانند داروهای ضد VEGF، می توانند باعث افزایش فشار خون شوند. این درمان‌ها به مسدود کردن جریان خون به تومورها کمک می‌کنند، اما می‌توانند بر سایر رگ‌های خونی بدن نیز تأثیر بگذارند که می‌تواند فشار خون را افزایش دهد. (۸)

همچنین، فشار خون بالا ممکن است نشانه برخی از سرطان ها مانند سرطان آدرنال باشد. (۹

دیگر درمان‌ها، مانند شیمی‌درمانی و برخی داروهای هدفمند، ممکن است باعث کاهش فشار خون شوند. (۱۰)

آیا سرطان می تواند باعث لخته شدن خون شود؟

افراد مبتلا به سرطان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ترومبوز ورید عمقی (DVT) هستند، یک لخته خون که در ورید عمقی تشکیل می‌شود. بسیاری از سرطان ها موادی را در خون ترشح می کنند که خون را “ضخیم تر” می کند و احتمال تشکیل لخته را افزایش می دهد. بسیاری از داروهای شیمی درمانی نیز ممکن است خطر ابتلا به DVT را افزایش دهند. (۱۱)

چرا سرطان باعث کمردرد می شود؟

بیشتر موارد کمردرد ناشی از سرطان نیست، اما کمردرد می تواند یک شاخص باشد.

کمردرد نشانه بسیاری از انواع سرطان ها از جمله سرطان اولیه استخوان و سرطان هایی است که از سینه، روده بزرگ، بیضه ها یا ریه ها متاستاز داده اند.

معمولاً تومورها به ستون فقرات فشار وارد می‌کنند و اعصاب اطراف آن را تحت تأثیر قرار می‌دهند که باعث درد می‌شود. (۱۲)

چرا توجه به علائم سرطان مهم است؟

شناسایی علائم می تواند به شما و پزشکتان کمک کند تا سرطان خود را زودتر تشخیص دهید. این مهم است زیرا هر چه زودتر سرطان پیدا شود، پیش آگهی شما بهتر است. (۱۳)

به عنوان مثال، ملانوما در صورت تشخیص زودهنگام به طور موثر قابل درمان است. اگر سرطان در عمق پوست رشد نکرده باشد، میزان بقای پنج ساله حدود ۹۹ درصد است. (۱۴)

در حالی که علائم به احتمال زیاد توسط چیزی غیر از سرطان ایجاد می شود، شما نباید آنها را نادیده بگیرید. این امر به ویژه در صورتی صادق است که مشکل مدت طولانی ادامه داشته باشد یا بدتر شده باشد.

برخی از سرطان ها اصلاً هیچ علامتی ندارند

گاهی اوقات، افراد مبتلا به سرطان اصلاً هیچ علامت یا نشانه ای را تجربه نمی کنند. برخی دیگر تنها زمانی دچار مشکل می شوند که سرطان در سراسر بدنشان پخش شده باشد.

به عنوان مثال، سرطان تخمدان معمولاً تا زمانی که به سایر اندام‌ها سرایت نکند هیچ مشکل قابل توجهی ایجاد نمی‌کند. زمانی که این سرطان علائم یا نشانه هایی را ایجاد می کند، معمولاً بسیار پیشرفته و درمان آن دشوار است.

تشخیص سرطان ها قبل از بروز علائم امکان پذیر است. معاینات و آزمایش های غربالگری ممکن است بتواند سرطان های خاصی را در بدن شما قبل از اینکه روی شما تأثیر بگذارد، شناسایی کند.

از پزشک خود بپرسید که آیا باید آزمایش خاصی انجام دهید. اگر سابقه خانوادگی سرطان خاصی دارید یا در معرض عوامل خطر خاصی قرار گرفته اید، پزشک ممکن است آزمایشات تهاجمی تری انجام دهد.

چه زمانی باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید؟

در صورت داشتن علائمی که شما را نگران می کند، همیشه ایده خوبی است که به پزشک خود مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
برخی از علائم شایع سرطان خون چیست؟

علائم شما به احتمال زیاد ناشی از چیز دیگری است، اما مهم است که در هر صورت معاینه شوید. حداقل، پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی باعث این مشکلات شده است.

اگر پزشک فکر کند علائم شما ناشی از سرطان است، احتمالاً به یک متخصص ارجاع خواهید شد.

بیشتر بخوانید
سرطان روده بزرگ در افراد زیر 45 سال

اگر نگران ابتلا به سرطان هستید یا سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارید اما علائمی ندارید، صحبت با پزشک در مورد خطر شما همچنان می تواند مفید باشد. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد هر گونه آزمایش غربالگری یا روشی که ممکن است مناسب باشد، بپرسید. (۲)

بیشتر بخوانید
درمان سرطان سینه: ماستکتومی، شیمی درمانی و ...

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه