دوست داشتن سگ یا گربه در رختخواب می تواند آرامش بخش باشد، مگر اینکه دوست پشمالوی شما کک داشته باشد. کک ها و همچنین حیوانات خانگی را گاز می گیرند – و اگر حیوان خانگی شما معمولاً در تخت شما مشترک است، ممکن است کک ها را با خود بیاورند.

بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی با حیوانات همدم می خوابند. یک مطالعه کوچک ۲۰۱۵ دریافتند که بیش از ۵۰ درصد از صاحبان حیوانات خانگی به دوستان چهار پا خود اجازه می دهند که در اتاق خواب خود با هم اشتراک داشته باشند.

در حالی که کک ها معمولا برای انسان بی ضرر هستند، نیش کک باعث خارش می شود. آنها همچنین می توانند حیوان خانگی شما را بسیار بیمار کنند.

اگر می‌پرسید که چرا شما و حیوان خانگی‌تان نمی‌توانید دست از خاراندن بکشید، این مطلب را بخوانید تا با علائم کک در رختخواب و کارهایی که می‌توانید انجام دهید تا برای همیشه از شر کک خلاص شوید، بخوانید.

علائم کک در رختخواب: نحوه پیدا کردن و حذف Themhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

علائم کک در رختخواب شما

هزاران گونه کک وجود دارد. رایج ترین انواع در ایالات متحده کک سگ است (Ctenocephalides canis) و کک گربه (Ctenocephalides felis). هر دو نوع سگ، گربه، خرگوش و سایر پستانداران پشمالو را گاز می گیرند. اگر دسترسی داشته باشند، ممکن است پرندگان را گاز بگیرند.

کک ها نیز مردم را نیش می زنند، اگرچه مدت زیادی روی شما نمی مانند. کک ها ترجیح می دهند به جای پوست یا مو در خز یا پر لانه کنند.

کک ها دوست دارند روی میزبان خون زندگی کنند. آنها در رختخواب شما اقامت نخواهند کرد، اما شواهدی مبنی بر اینکه آنجا بوده اند به جا می گذارند.

اگر حیوان خانگی شما کک داشته باشد، تخم‌ها ممکن است از خز خود بیرون بیایند و به تخت شما بروند و در آنجا بیرون بیایند. کک‌های بالغ می‌توانند مسافت‌های طولانی را بپرند و ممکن است راه خود را روی رختخواب باز کنند.

علائم کک در رختخواب شما عبارتند از:

نیش

اگر متوجه نقاط قرمز خارش دار در امتداد ساق پا، مچ پا و پا شدید، ممکن است به کک آلوده شده باشید.

بیشتر بخوانید
خارش پا: علل، علائم، و تشخیص.

نیش های متعدد کک اغلب به صورت یک خط مستقیم روی اندام تحتانی شما ظاهر می شود. در برخی موارد، نیش کک ممکن است یک هاله قرمز رنگ اطراف مرکز خود داشته باشد.

برخلاف ساس‌ها – که معمولا افراد را روی صورت، بازوها و گردن گاز می‌گیرند – کک‌ها تمایل دارند قسمت‌های پایین بدن شما را نیش بزنند. آنها ممکن است پشت زانوهای شما را گاز بگیرند، جایی که پوست گرم و مرطوب است.

اگر حیوان خانگی شما دوست دارد نزدیک سر شما بخوابد، ممکن است نیش را در خم شدن آرنج خود و همچنین در قسمت بالای بدن خود مشاهده کنید. نقاط قرمز روی صورت یا سینه شما نیز ممکن است نشانه کک باشد.

اگر به کک حساسیت دارید یا واکنش شدیدی به گزش دارید، ممکن است عوارض جانبی دیگری داشته باشید. علائم عبارتند از:

 • کندوها
 • تورم
 • کهیر
 • خارش شدید و شدید
 • علائم آنافیلاکسی، از جمله تنگی نفس
نیش کک به صورت نقاط قرمز خارش دار ظاهر می شود که معمولاً در امتداد ساق پا، مچ پا یا پاهای شما ظاهر می شود. گتی ایماژ

باقی مانده (کک کک)

همه حشرات از جمله کک ها مدفوع می کنند. خاک یا بقایای کک مانند نقاط سیاه ریز به نظر می رسد. اگر حیوان خانگی شما کک دارد و با شما می‌خوابد، احتمالاً خاک کک را روی ملحفه‌های خود می‌بینید یا احساس می‌کنید.

خاک کک در درجه اول از خون میزبان تشکیل شده است. کک هایی که در نزدیکی میزبان هستند خون بسیار بیشتری از آنچه برای زنده ماندن روزانه نیاز دارند مصرف می کنند. کک ها اغلب هنگام گاز گرفتن دفع می شوند و ممکن است در حین تغذیه ۱۰ قطره یا بیشتر از خاک کک ترشح کنند.

خاراندن حیوان خانگی

دیدن نیش کک روی حیوان خانگی شما ممکن است سخت باشد، بنابراین ممکن است بخواهید به این توجه کنید که آیا حیوان خانگی شما خراش می کند یا خیر. حیوان خانگی شما همچنین ممکن است به نظر برسد که پوست خود را می جود یا گاز می گیرد.

کک ها می توانند تمام بدن حیوان را آلوده کنند. این باعث خارش و ناراحتی گسترده می شود. در صورت عدم درمان، حیوان خانگی شما ممکن است دچار عفونت های پوستی یا بثورات ناشی از شکستن مداوم پوست خود در حین خاراندن شود.

بیشتر بخوانید
علل موی چانه

حتی اگر حیوان خانگی شما محصور در خانه باشد و هرگز بیرون نرود، باز هم ممکن است دچار کک شود. کک ها می توانند با کف کفش یا لباس وارد خانه شوند. اگر حیوان خانگی شما در حال خاراندن است، ممکن است به کک آلوده شده باشد.

کک و تخم مرغ چه شکلی هستند؟

کک ها عمر طولانی ندارند، اما چندین مرحله از رشد را طی می کنند:

 1. تخم مرغ کک های ماده بعد از هر بار تغذیه تا هشت تخم می گذارند. تخم های بیضی شکل شل هستند و می توانند به اطراف بچرخند. آنها ممکن است روی هر سطحی از جمله تخت شما فرود آیند. آنها می توانند ۱ تا ۱۲ روز بعد تا زمان خروج از تخم در آنجا باقی بمانند. رنگ تخم کک شفاف تا سفید است و شبیه شوره سر یا نمک است.
 2. لارو. تخم کک ها به لارو تبدیل می شوند. لاروهای کک شبیه کرم ها یا حشره های کوچک و نیمه شفاف هستند. ممکن است بتوانید ماده سیاه را در داخل بدن آنها مشاهده کنید، به خصوص زیر میکروسکوپ. این مرحله حدود یک هفته طول می کشد.
 3. شفیره. لاروهای کک یک پیله رشد می دهند تا تبدیل به شفیره های جوجه کشی شوند. پیله های آنها چسبنده است، بنابراین گرد و غبار می تواند روی آنها گیر کند. شفیره کک شباهت زیادی به خاک کک دارد. شفیره ها می توانند تا ۱ سال در شرایط گرم و مرطوب زنده و آماده جوجه شوند.
 4. کک بالغ. کک ها کوچک هستند، اما میکروسکوپی نیستند. اگر خانه شما آلوده است، ممکن است آنها را در فرش یا ملافه ببینید. کک ها بدون بال هستند. رنگ آنها از قهوه ای مایل به قرمز روشن تا سیاه متغیر است. بدن آنها سخت است و به سختی می توان آنها را له کرد. کک ها خیلی سریع حرکت می کنند و می توانند تا ۱۳ اینچ بپرند. ممکن است آنها را در حال حرکت روی پوست حیوان خانگی خود ببینید اما احتمالاً آنها را در بالای خز نخواهید دید. آنها به راحتی روی شکم حیوان خانگی شما قابل مشاهده هستند.
کک های بالغ کوچک هستند اما میکروسکوپی نیستند، چشم انسان می تواند آنها را تشخیص دهد. 

کک ها چقدر روی تخت و مبلمان زندگی می کنند؟

کک ها برای زنده ماندن به خون نیاز دارند. در حضور میزبان، کک می تواند تا ۱ سال زنده بماند. بدون میزبان، آنها می توانند تنها برای ۱ یا ۲ هفته زنده بمانند.

بیشتر بخوانید
علت خارش بعد از رابطه جنسی چیست؟

اگر خانه شما گرم و مرطوب است، ممکن است بیشتر از زمانی که در شرایط خشک یا سرد زندگی می کنند، عمر کنند. به همین دلیل بهار و تابستان فصل کک است.

کک ها دوست دارند در فرش و ملافه فرو بروند، اما اگر میزبانی برای تغذیه نداشته باشند، مدت زیادی در آنجا زندگی نمی کنند. کک ها روی بدن حیوان خانگی شما بیشتر از روی ملحفه یا پتو شما زندگی می کنند.

درمان تخت و اثاثه یا لوازم داخلی

اگر کک دارید، جاروبرقی روزانه تمام سطوح نرم می تواند به از بین بردن آنها کمک کند. این شامل فرش و مبلمان روکش شده مانند نیمکت و صندلی است.

می توانید پودر کک را روی فرش و موکت بپاشید و بعداً آن را جاروبرقی بکشید. اسپری ها نیز برای درمان در اطراف خانه در دسترس هستند.

هر بار که جاروبرقی می‌کشید کیسه جاروبرقی را بیرون بیندازید. عمل مکش جاروبرقی ممکن است بسیاری از کک ها را در تمام مراحل زندگی آنها از بین ببرد، اما احتمالاً همه آنها را نمی کشد. کک ها می توانند به زندگی خود ادامه دهند و به مدت ۱ تا ۲ هفته در کیسه های جاروبرقی تخم گذاری کنند.

ملحفه ها و پتوها و ملافه های حیوان خانگی خود را هر چند روز یکبار با آب گرم بشویید. اگر پرده دارید، باید اغلب آنها را بشویید، به خصوص اگر با زمین تماس داشته باشند.

نحوه جلوگیری از کک

رایج ترین راه ورود کک ها به خانه ها روی بدن حیوانات خانگی است. با دامپزشک در مورد بهترین نوع محصولات پیشگیری از کک برای دوست پشمالو یا پردار خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
بررسی ژل آکنه دیفرین Differin: هر چیزی که باید در مورد درمان رتینوئید بدانید

برخی از محصولات کک‌ها، تخم‌ها، لاروها و شفیره‌های موجود را از بین می‌برند و از هجوم بعدی جلوگیری می‌کنند. همچنین می توانید محصولاتی با پیشگیری دوگانه تهیه کنید که از حیوان خانگی شما در برابر کنه و کک محافظت می کند. اگر در مناطق چمن‌زار یا جنگلی زندگی می‌کنید یا اغلب از آنها بازدید می‌کنید، ممکن است این موارد مفید باشند.

هنگام استفاده از محصولات پیشگیری از کک، مطمئن شوید که به یک برنامه زمانبندی پایبند هستید. برخی نیاز به درخواست مجدد ماهانه دارند.

حتی در حالی که به طور مرتب از این محصولات استفاده می کنید، حیوان خانگی خود را اغلب برای کک بررسی کنید. انجام این کار ممکن است در هنگام حمام کردن آسان‌تر باشد، زمانی که می‌توانید پوست آنها را به وضوح ببینید.

محصولات پیشگیری از کک

شما می توانید از بین انواع مختلف محصولات پیشگیری از کک برای حیوانات خانگی خود انتخاب کنید. آنها عبارتند از:

 • جویدنی ها و قرص ها (با نسخه و بدون نسخه)
 • قلاده کک
 • لوسیون یا ژل موضعی
 • شامپوها

در مورد اینکه چه محصولاتی برای حیوان خانگی شما مناسب است با دامپزشک صحبت کنید. توصیه های محصول ممکن است بسته به اندازه و سن حیوان خانگی شما متفاوت باشد.

حیوانات مو بلند نیز باید اغلب مرتب شوند، به خصوص در هوای گرم. این کار آنها را راحت تر می کند، به علاوه لکه بینی کک و کک را آسان تر می کند.

خلاصه

کک ها افراد و همچنین حیوانات خانگی را گاز می گیرند. اگر با گربه یا سگ خود می خوابید و آنها کک دارند، ممکن است در رختخواب گاز گرفته شوید.

با استفاده از محصولات پیشگیری از کک در حیوان خانگی خود می توانید هجوم کک ها را از بین ببرید. تمیز کردن منظم تمام سطوح نرم خانه نیز کمک کننده خواهد بود.