علت اسهال بعد از غذا خوردن چیست؟

اسهال پس از غذا اسهالی است که بعد از خوردن غذا ایجاد می شود. ممکن است به طور غیرمنتظره ای اتفاق بیفتد و باعث ناراحتی یا درد شود تا زمانی که اجابت مزاج رخ دهد. علل احتمالی عبارتند از عفونت، مصرف آنتی بیوتیک، و بیماری های گوارشی، مانند بیماری التهابی روده.

PD نسبتاً شایع است، اما ممکن است تشخیص علت آن و نحوه درمان آن دشوار باشد. دلیل این امر این است که PD می تواند نشانه ای از یک وضعیت پزشکی باشد یا فقط می تواند بدون علت خاصی رخ دهد.

اسهال یا حاد یا مزمن است، بسته به مدت زمان علائم. اسهال حاد فقط چند روز یا چند هفته طول می کشد. از سوی دیگر، اسهال مزمن می تواند چندین هفته یا چند ماه ادامه یابد.

این مقاله علل PD حاد و مزمن را به همراه اقداماتی که فرد می تواند برای درمان و پیشگیری از آنها انجام دهد مورد بحث قرار می دهد.

What causes diarrhea after eating?

اسهال بعد از غذا خوردن چقدر شایع است؟

تعداد دفعات بروز اسهال می تواند بسیار متفاوت باشد و به علت زمینه ای آن بستگی دارد. موارد زیر میزان شیوع برخی از علل شایع اسهال به دنبال غذا خوردن است. ممکن است فرد لزوماً اسهال را تجربه نکند، اما اسهال می تواند نشانه ای از هر بیماری باشد:

 • مسمومیت غذایی: از هر ۶ نفر یک نفر در سال دچار مسمومیت غذایی می شود.
 • عدم تحمل لاکتوز: شیوع آن بسیار متفاوت است، به طوری که حدود ۵٪ از مردم اروپای شمالی تبار و احتمالاً تا ۹۰٪ از افراد اسپانیایی، آفریقایی یا آسیایی تبار را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • بیماری التهابی روده (IBD): داده های سال ۲۰۱۵ از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) نشان می دهد که حدود ۳ میلیون بزرگسال در ایالات متحده گزارش داده اند که با IBD زندگی می کنند.
 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS): در سراسر جهان، IBS تقریباً ۱۰ تا ۱۵ درصد از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد و شایع ترین اختلال گوارشی است که متخصصان گوارش تشخیص می دهند.
 • عوارض جانبی آنتی بیوتیک: یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ میزان شیوع اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک را در حدود ۹.۶ درصد نشان داد.
 • بیماری سلیاک: این بیماری حدود ۱ نفر از هر ۱۳۳ آمریکایی یا ۱٪ از جمعیت ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • گاستروانتریت ویروسی (آنفولانزای معده، نورویروس): این بیماری سالانه حدود ۱۹ تا ۲۱ میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد.

علل اسهال

بسته به حاد یا مزمن بودن آن، علل مختلفی برای PD یا اسهال بعد از غذا خوردن وجود دارد.

PD حاد

اسهال حاد معمولاً ۱ تا ۲ روز طول می کشد . پزشکان یا آن را با دارو درمان می‌کنند یا آن را به حال خود رها می‌کنند. علل آن عبارتند از:

مسمومیت غذایی

غذا یا آب آلوده می تواند باعث اسهال شود. باکتری ها، ویروس ها، انگل ها یا سایر ارگانیسم ها می توانند باعث آلودگی شوند و منجر به بیماری شوند. ویروس ها و باکتری ها عامل اصلی مسمومیت غذایی در ایالات متحده هستند

عفونت

گاستروانتریت ویروسی، همچنین به عنوان “آنفولانزای معده” شناخته می شود، می تواند باعث اسهال و استفراغ شود. “آنفولانزا” یک نام اشتباه است زیرا این نوع عفونت هیچ ارتباطی با آنفولانزا ندارد. در عوض، شایع ترین علت گاستروانتریت ویروسی نورویروس است.

رفلکس معده

رفلکس گاستروکولیک یک رفلکس فیزیولوژیکی است که در آن مصرف غذا باعث می شود رکتوم با حرکت مدفوع پاسخ دهد. شدت حرکت می تواند بین افراد متفاوت باشد. پزشکان می توانند از این پدیده برای کمک به رفع یبوست در کودکان و افراد مسن با ایجاد یک برنامه روتین دفع مدفوع بعد از غذا استفاده کنند . این یک اتفاق نسبتاً رایج است، اما معمولاً باعث اسهال نمی شود.

عدم تحمل لاکتوز

برخی از افراد به شیر آلرژی دارند یا قادر به هضم لاکتوز نیستند که همان قند موجود در شیر است. این بدان معناست که اگر شیر بنوشند یا بخورند، می تواند باعث اسهال، گرفتگی عضلات و گاز شود. عدم تحمل لاکتوز در افراد با اصل و نسب آسیایی، آفریقایی یا اسپانیایی نسبت به افرادی که اجداد اروپای شمالی دارند، شیوع بیشتری دارد .

اسهال کودک نوپا

اسهال حاد در کودکان خردسال بین سنین حدود ۶ ماه تا ۵ سال شایع است . اگرچه پزشکان علت دقیق آن را نمی‌دانند، تئوری‌ها شامل کودکانی می‌شود که با حرکت سریع‌تر غذا در روده‌هایشان مواجه می‌شوند، که اجازه جذب آب زیادی را نمی‌دهد. نظریه دیگر این است که در کودکانی که نوشیدنی های شیرین زیادی مانند آب میوه می نوشند رخ می دهد. مقدار زیاد قند باعث می شود آب وارد روده شود و مدفوع را آبکی تر کند.

آنتی بیوتیک ها

برخی از آنتی بیوتیک ها می توانند باعث ناراحتی معده و اسهال حاد شوند. زمانی که فرد مصرف آنتی بیوتیک را متوقف کند، علائم معمولا برطرف می شوند.

انگل ها

برخی از انگل ها می توانند باعث اسهال حاد شوند. علائم تمایل دارند تا زمانی که پزشک انگل را شناسایی و خارج کند ادامه پیدا کند.

این نوع انگل ها در کشورهای توسعه یافته رایج نیستند و معمولاً افراد در سفر به آن مبتلا می شوند. رایج‌ترین انگل‌ها در ایالات متحده شامل کرم‌های گرد، تک یاخته‌ها و کرم‌های نواری هستند.

PD مزمن

اسهال مزمن اسهالی است که حداقل ۴ هفته طول می کشد و حداقل سه بار در روز اجابت مزاج شل یا آبکی دارد. علل بالقوه اسهال مزمن عبارتند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

IBS اختلالی است که می تواند باعث نفخ، گرفتگی عضلات و یا یبوست (IBS-C) یا اسهال (IBS-D) شود. این شایع ترین اختلال گوارشی است که میزان شیوع آن در سراسر جهان بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است . تغییرات رژیم غذایی، داروها و استراتژی های مدیریت استرس اغلب می تواند به فرد در کنترل این بیماری کمک کند.

بیماری التهابی روده

IBD یک وضعیت خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی به سلول های سالم روده حمله می کند و باعث التهاب و تحریک پذیری در روده می شود.

بیماری کرون و کولیت اولسراتیو دو نمونه از IBD هستند. هر دو می توانند باعث اسهال مداوم، گرفتگی عضلات، کاهش وزن و خستگی شوند.

اختلالات غدد درون ریز

برخی از اختلالات هورمونی، مانند پرکاری تیروئید و دیابت ، می توانند باعث اسهال مزمن شوند، به خصوص اگر آسیب عصبی به دستگاه روده وارد شود.

بیماری سلیاک

بیماری سلیاک یک اختلال خود ایمنی است که بر جذب گلوتن، پروتئین موجود در گندم و محصولات گندم تأثیر می گذارد.

افراد مبتلا به این عارضه زمانی که غذای حاوی گلوتن گندم، جو یا چاودار می خورند دچار اسهال می شوند. برخی از محصولات ممکن است حاوی گلوتن باشند، از جمله ماکارونی، نان، سس، سس و سایر محصولاتی که فرد ممکن است بلافاصله به آنها فکر نکند. فرد باید برچسب غذاهای آماده را بررسی کند تا ببیند آیا گلوتن دارند یا خیر.

درمان

در بیشتر موارد اسهال حاد، علائم به مرور زمان از بین می روند و فرد می تواند آنها را در خانه مدیریت کند.

مراقبت در منزل

مراقبت در منزل اغلب شامل ترکیبی از هیدراتاسیون، غذاهای ملایم و جلوگیری از بیمار شدن دیگران در صورت وجود یک بیماری زمینه‌ای است.

افرادی که با بیماری های مزمن مانند IBD، IBS یا بیماری سلیاک زندگی می کنند، باید توصیه های پزشک خود را در مورد رژیم غذایی رعایت کنند تا از بدتر شدن علائم خود جلوگیری کنند.

هیدراتاسیون

اگر فرد مایعات از دست رفته را جایگزین نکند، اسهال می تواند منجر به کم آبی بدن شود. افراد مبتلا به اسهال خفیف تا متوسط ​​ممکن است روش های زیر را برای جایگزینی مایعات از دست رفته مفید بدانند :

 • محلول های جایگزین الکترولیت، مانند Gatorade یا Pedialyte
 • آب سیب آب شده
 • زنجبیل
 • آبگوشت سوپ

استفاده از مایعات حاوی قند و نمک برای کمک به جایگزینی الکترولیت های از دست رفته بسیار مهم است.

مواد غذایی برای خوردن

فرد مبتلا به اسهال حاد باید غذاهای ملایم بخورد تا زمانی که معده او احساس بهتری کند. موز، برنج، سوپ و کراکر به ویژه آسان هضم می شوند و می توانند به سفت شدن مدفوع کمک کنند.

بهداشت دست

شستن دست ها و سایر اقدامات بهداشتی گامی مهم در جلوگیری از گسترش میکروب هایی است که باعث اسهال می شوند. به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، شستن دست ها با صابون می تواند تا ۴۸ درصد از بیماری اسهال جلوگیری کند .

یک فرد باید مرتباً دست های خود را با آب و صابون یا مالش دستی حاوی الکل در طول روز بشوید، از جمله:

 • بعد از تعویض پوشک
 • قبل و بعد از تهیه غذا یا خوردن
 • بعد از رفتن به دستشویی
 • پس از دست زدن به هر ماده عفونی

درمان پزشکی

درمان اسهال چه حاد چه مزمن به علت آن بستگی دارد.

اگر عفونت مقصر باشد، دارو ممکن است کمک کند. با این حال، گاهی اوقات فرد فقط به استراحت، مایعات و زمان نیاز دارد.

تا زمانی که در مدفوع تب یا خون وجود نداشته باشد، فرد می تواند از داروهای بدون نسخه (OTC) برای کاهش دفعات مدفوع شل استفاده کند. اینها علت اسهال را درمان نمی کنند، اما می توانند احساس بهتری در فرد ایجاد کنند و از دست دادن مایعات را کاهش دهند.

داروها عبارتند از:

 • لوپرامید (ایمودیوم)
 • دیفنوکسیلات-آتروپین (لوموتیل)
 • بیسموت ساب سالیسیلات (پپتو-بیسمول، کائوپکتات)

اگر یک غذا یا ماده خاص، مانند لاکتوز یا گلوتن، باعث اسهال شود، برای فرد مهم است که در آینده از این محرک ها اجتناب کند.

هنگامی که IBD یا IBS باعث اسهال می شود، ممکن است فرد نیاز به استفاده از داروها برای کنترل سیستم ایمنی یا واکنش التهابی داشته باشد. اینها می توانند شامل بیولوژیک ها و استروئیدها باشند. فرد باید هنگام مصرف داروها برنامه درمانی خود را دنبال کند و اگر این داروها دیگر کمکی نکردند، به پزشک خود اطلاع دهند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

افراد مبتلا به اسهال که با اقدامات خانگی یا سایر درمان‌ها در عرض ۴۸ ساعت بهبود نمی‌یابند، باید به پزشک خود مراجعه کنند.

اگر فرد دچار اسهال و هر یک از علائم زیر شد، باید فوراً به پزشک مراجعه کند:

 • علائم کم آبی، مانند خشکی دهان، گرفتگی عضلات، تشنگی، ادرار تیره رنگ، سرگیجه، عدم ادرار کردن، یا گیجی
 • علائم خونریزی، مانند اسهال خونی یا سیاه، یا مدفوع حاوی خون یا مخاط
 • یک دمای بالا
 • درد شدید معده

پزشک سابقه پزشکی فرد را بررسی می‌کند، یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و ممکن است آزمایش‌های تشخیصی اضافی را تجویز کند. هنگامی که پزشک علت اسهال را پیدا کرد، می تواند درمان مناسب را توصیه کند.

جلوگیری

بسیاری از انواع اسهال قابل پیشگیری هستند. بهداشت دست می تواند به پیشگیری از بیماری حاد کمک کند، و اجتناب از غذاهای محرک ممکن است به فردی که با یک بیماری مزمن زندگی می کند از شعله ور شدن کمک کند.

برخی از روش های پیشگیری اضافی عبارتند از:

 • واکسن روتاویروس: روتاویروس ویروسی است که باعث اسهال در کودکان خردسال می شود. CDC واکسیناسیون نوزادان و کودکان خردسال را برای کمک به جلوگیری از این عفونت ویروسی توصیه می کند .
 • تهیه غذا: فرد فقط باید غذاهای پخته شده مصرف کند، آب تصفیه شده بنوشد، به ویژه در سفر، و از خوردن غذاهای آلوده خودداری کند. این می تواند به فرد کمک کند تا از مسمومیت غذایی جلوگیری کند.

پرسش و پاسخ

در ادامه به برخی از سوالات متداول در مورد علل اسهال بعد از غذا پاسخ داده شده است.

علت اسهال زرد بعد از غذا خوردن چیست؟

رنگ مدفوع می تواند سرنخ هایی را برای سلامتی فرد ارائه دهد . در حالی که مدفوع قهوه ای نشان دهنده سالم بودن فرد است، مدفوع زرد می تواند نشان دهنده وجود ژیاردیا، یک انگل رایج باشد. همچنین می تواند مشکلات کبد، بیماری کیسه صفرا یا سوء تغذیه مرتبط با بیماری سلیاک را نشان دهد. مدفوع سیاه یا قرمز می تواند نشان دهنده خونریزی روده باشد، در حالی که مدفوع سبز، آبی یا نارنجی می تواند ناشی از خوردن غذاهای حاوی این رنگ ها باشد.

علت درد معده و اسهال بعد از غذا خوردن چیست؟

شرایط متعددی می تواند باعث درد معده همراه با اسهال شود. برخی از موارد رایج عبارتند از:

 • IBD
 • سندرم روده تحریک‌پذیر
 • بیماری سلیاک
 • عفونت ها
 • مسمومیت غذایی

علت خستگی و اسهال بعد از غذا خوردن چیست؟

افرادی که هم خستگی و هم اسهال را تجربه می کنند احتمالاً دارای یک بیماری زمینه ای مانند بیماری سلیاک یا IBD هستند. همچنین ممکن است فردی دچار عفونت حاد معده شده باشد که باعث خستگی نیز می شود.

علت اسهال ۶ ساعت بعد از غذا چیست؟

اگر فردی ظرف چند ساعت پس از صرف غذا دچار اسهال شود، ممکن است دچار مسمومیت غذایی شود. علائمی مانند اسهال می تواند در عرض چند ساعت پس از خوردن غذای بد رخ دهد. همچنین ممکن است یک فرد مبتلا به IBS تشخیص داده نشده باشد، بنابراین در صورت تداوم علائم باید با پزشک خود صحبت کند.

علت اسهال بعد از خوردن سالاد چیست؟

اجابت مزاج و یا حتی اسهال بعد از خوردن سالاد غیر معمول یا نگران کننده نیست، زمانی که علائم دیگری وجود ندارد. سالاد و سایر غذاهای سرشار از فیبر اغلب می‌توانند باعث اجابت مزاج و احتمالاً اسهال شوند زیرا برخی افراد همیشه آن را به خوبی هضم نمی‌کنند. با این حال، اسهال پس از خوردن سالاد همچنین می تواند نشان دهنده قرار گرفتن در معرض آلودگی ناشی از مواد فاسد یا شسته نشده باشد.

چه چیزی باعث ایجاد گاز و اسهال بعد از خوردن غذاهای چرب می شود؟

در برخی موارد، گاز و اسهال پس از خوردن غذاهای چرب ممکن است در نتیجه مصرف بیش از حد فرد باشد. برخی از بیماری های زمینه ای مانند بیماری کیسه صفرا یا IBS نیز می توانند ترکیبی از گاز و اسهال ایجاد کنند.

آیا کووید می تواند بعد از غذا خوردن باعث اسهال شود؟

کووید می تواند علائم گوارشی از جمله اسهال ایجاد کند. علائم معمولاً در عرض چند هفته از بین می روند، اما گاهی اوقات می توانند ماه ها یا سال ها ادامه داشته باشند.

چشم انداز

در بیشتر موارد، اسهال حاد با یا بدون درمان، طی ۲ روز از سیستم فرد عبور می کند. در طول این مدت، آنها باید هیدراته بمانند و احتمالاً داروهای OTC را برای تسکین علائم مصرف کنند.

در حالی که اسهال مزمن ممکن است علت پزشکی مشخص تری مانند IBD داشته باشد، چشم انداز هنوز خوب است. درمان‌ها، از جمله اجتناب از برخی غذاها و پیروی از یک برنامه درمانی، می‌تواند به بهبود نتیجه فرد کمک کند.

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه