علت اسهال بعد از نوشیدن الکل چیست؟

نوشیدن الکل یک فعالیت رایج برای مردم در بسیاری از کشورها است، با این حال حتی نوشیدن متوسط ​​​​با مجموعه ای از عوارض جانبی همراه است.

بسیاری از افراد پس از نوشیدن الکل دچار اسهال می شوند. اسهال می تواند ناراحت کننده باشد و ممکن است با علائم دیگری همراه باشد. علاوه بر این، برخی از انواع الکل می توانند بیشتر از سایرین باعث اسهال شوند.

خوشبختانه، چند قدم ساده برای کمک به کاهش احتمال اسهال پس از نوشیدن الکل وجود دارد.

چرا الکل باعث اسهال می شود؟

اسهال الکلی
اسهال می تواند یک عارضه جانبی حتی مصرف متوسط ​​الکل باشد.

الکل به راحتی در بسیاری از بافت های بدن جذب می شود. به محض ورود الکل به بدن، راه خود را به جریان خون باز می کند. بخشی از این جذب در معده اتفاق می افتد.

اگر در آن زمان غذا در معده وجود داشته باشد، سرعت جذب کاهش می یابد. به همین دلیل است که افراد با معده خالی سریعتر اثرات الکل را احساس می کنند.

هنگامی که از معده خارج می شود، الکل شروع به جذب در روده کوچک می کند. بیشتر الکل در اینجا جذب می شود، اما باقیمانده به روده بزرگ می رود و با مدفوع و ادرار خارج می شود.

الکل می تواند تغییرات جدی در عملکرد طبیعی دستگاه گوارش در هر مرحله ایجاد کند. این تغییرات عبارتند از:

 • التهاب: دستگاه گوارش در تماس با الکل ملتهب می شود. الکل همچنین می تواند منجر به تولید اسید بیشتر در معده شود که می تواند باعث تحریک و التهاب شود. این تحریک اغلب می تواند منجر به اسهال شود.
 • جذب آب: آب معمولا از غذاها و مایعاتی که به روده می رسد جذب می شود. روده بزرگ مایعات را قبل از دفع مدفوع از بدن خارج می کند. هنگامی که الکل وجود دارد، روده بزرگ به خوبی عمل نمی کند. این می تواند منجر به مدفوع مایع و کم آبی بدن شود.
 • هضم سریعتر: الکل روده ها را تحریک می کند و با تسریع هضم باعث واکنش آنها می شود. ماهیچه های روده بزرگ بیشتر منقبض می شوند و مدفوع را سریعتر از حد معمول به بیرون هل می دهند. این تسریع می تواند منجر به اسهال شود، زیرا روده ها زمان لازم برای هضم غذای عبوری را ندارند.
 • عدم تعادل باکتریایی: انواع باکتری ها در روده ها وجود دارند که با حمله به پاتوژن های مضر بدن را در تعادل نگه می دارند. الکل ممکن است به طور موقت برخی از گونه های باکتری را از بین ببرد یا به دیگران اجازه دهد به سرعت رشد کنند، که می تواند باعث اختلال در عملکرد روده شود.
بیشتر بخوانید
اگر رفلاکس اسید معده دارید چه بنوشید

عوامل خطر اضافی

عوامل خطر خاصی برای ابتلا به اسهال پس از نوشیدن الکل وجود دارد. انتخاب سبک زندگی ممکن است بر اسهال روز بعد از نوشیدن تأثیر بگذارد و سایر شرایط ممکن است علائم را بدتر کنند.

انتخاب های سبک زندگی

عادات شخصی نقش مهمی در عوارض جانبی ناشی از نوشیدن دارد.

افرادی که تقریبا هر روز مشروبات الکلی می نوشند ممکن است بیشتر دچار اسهال مزمن ناشی از الکل شوند. افرادی که مشروبات الکلی زیاد می نوشند یا مقدار زیادی نوشیدنی های الکلی پشت سر هم می خورند نیز ممکن است تمایل بیشتری به اسهال داشته باشند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث نفخ شکم و تنگی نفس من می شود؟

خوردن غذاهای سنگین هنگام نوشیدن نیز ممکن است خطر اسهال را افزایش دهد. بدن در هضم غذا با مشکل مواجه می شود که الکل از طریق بافت های روده کار می کند و الکل ممکن است آنزیم های گوارشی لازم برای تجزیه غذای سنگین را کاهش دهد.

سایر شرایط گوارشی

افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، بیماری سلیاک یا بیماری کرون ممکن است واکنش های بدتری نسبت به الکل داشته باشند و پس از مصرف آن اسهال را به طور منظم تجربه کنند.

افرادی که به گلوتن حساسیت ندارند ممکن است به غلات موجود در آبجو و برخی مشروبات الکلی واکنش ضعیفی نشان دهند. به طور کلی، هر کسی که دستگاه گوارشی حساس‌تری دارد، ممکن است به اثرات الکل نیز حساس‌تر باشد.

آیا برخی از الکل ها بیشتر از بقیه باعث اسهال می شوند؟

آبجو یک نوشیدنی الکلی است که اغلب با اسهال همراه است.

نوشیدنی های الکلی مختلف ممکن است علائم بیشتری نسبت به سایرین ایجاد کنند. توجه به این نکته مهم است که نوشیدنی های الکلی ممکن است روی هر فردی تأثیر متفاوتی بگذارد.

آبجو معمولا یکی از بزرگترین مقصران اسهال است. آبجو در مقایسه با سایر اشکال الکل کربوهیدرات بیشتری دارد. بدن در هنگام نوشیدن الکل در تجزیه این کربوهیدرات های اضافی دچار مشکل می شود.

شراب همچنین ممکن است در برخی افراد بیشتر باعث اسهال شود. اگر فردی هنگام نوشیدن شراب بیشتر دچار اسهال شود، ممکن است به تانن آلرژی داشته باشد. تانن ها ترکیباتی هستند که در پوست انگور یافت می شوند و واکنش به آنها ممکن است علائم سردرد، حالت تهوع و اسهال را ایجاد کند.

بیشتر بخوانید
آیا کدو تنبل باعث یبوست می شود یا به رفع آن کمک می کند؟

قند بیش از حد از نوشیدنی های مخلوط نیز می تواند اسهال را برای برخی افراد بدتر کند. قند اضافی باعث می شود که بدن محتویات روده را سریعتر بیرون بزند.

جلوگیری

پیشگیری از اسهال ناشی از الکل با توجه به عادات نوشیدن شروع می شود. کاهش سرعت مصرف نوشیدنی های الکلی می تواند به کاهش استرس بر دستگاه گوارش کمک کند.

جایگزینی نوشیدنی هایی که باعث علائم گوارشی می شوند با انواع مختلف الکل ممکن است در دراز مدت کمک کند.

غذا خوردن قبل از نوشیدن الکل می تواند سرعت جذب الکل را در بدن کاهش دهد و خطر اسهال را کاهش دهد.

ممکن است به اجتناب از نوشیدن نوشیدنی های الکلی که با کافئین مخلوط شده اند نیز کمک کند، زیرا کافئین می تواند حرکت در روده و سرعت هضم را افزایش دهد.

بهبود

خوردن برنج و سایر غذاهایی که به راحتی هضم می شوند می توانند به کاهش علائم اسهال بعد از نوشیدن الکل کمک کنند.

اسهال پس از نوشیدن مشروبات الکلی معمولا طولانی مدت نیست. علائم معمولاً زمانی که فرد شروع به خوردن منظم، آبرسانی و اجتناب از الکل می کند، به سرعت از بین می رود.

خوردن غذاهای ملایم و آسان هضم مانند برنج، نان تست یا کراکر ساده ممکن است بدون ایجاد علائم اضافی به پر کردن معده کمک کند.

ممکن است بلافاصله پس از اسهال از مصرف لبنیات و غذاهای پرچرب یا فیبر پرهیز شود، زیرا این موارد می‌توانند فشار بیشتری بر سیستم گوارشی وارد کنند.

مایعات بعد از نوشیدن الکل بسیار مهم هستند، زیرا بدن آب زیادی را از طریق ادرار و اسهال از دست داده است. نوشیدن آب، دمنوش های گیاهی و آبگوشت می تواند به جلوگیری از کم آبی بدن کمک کند.

بیشتر بخوانید
آسیت (علل، علائم و درمان)

در موارد اسهال مداوم، داروهای موجود بدون نسخه یا آنلاین می توانند به بدن در جذب آب و پر کردن مدفوع کمک کنند. پروبیوتیک ها همچنین ممکن است به بازیابی تعادل باکتریایی در روده کمک کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اسهال مداوم ممکن است نشانه یک بیماری جداگانه باشد که ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد. همچنین، اسهال بیش از حد می تواند منجر به کم آبی بدن شود.

در صورت بروز علائم زیر باید به پزشک اطلاع داده شود:

 • اسهال مداوم که بیش از ۲ روز طول بکشد
 • خشکی دهان و تشنگی مداوم
 • ادرار کم یا بدون ادرار، حتی با مصرف مایعات اضافی
 • ادرار نادر که اغلب به رنگ بسیار تیره است
 • ضعف و خستگی
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • تب
 • گرفتگی و درد شدید
 • مدفوع خونی
 • مدفوع سیاه رنگ که ناشی از داروی ضد اسهال نیست

کم آبی بدن می تواند تهدید کننده زندگی باشد، بنابراین هر فردی که علائم فوق را تجربه می کند باید با پزشک تماس بگیرد.

در بیشتر موارد اسهال ناشی از نوشیدن الکل، پس از بازگشت فرد به رژیم غذایی عادی و قطع نوشیدن الکل، علائم از بین می روند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه