برآمدگی های پلک، توده های قرمز و دردناک در لبه پلک هستند، معمولاً در جایی که مژه به پلک می رسد. باکتری ها یا انسداد غدد چربی پلک باعث بیشتر برآمدگی های پلک می شوند.

برآمدگی های پلک اغلب بی ضرر هستند و همیشه نیاز به درمان پزشکی ندارند. آنها اغلب خود به خود یا با مراقبت های اولیه خانگی از بین می روند.

اما اگر برآمدگی پلک به طور فزاینده‌ای دردناک می‌شود، به درمان‌های خانگی پاسخ نمی‌دهد یا بینایی شما را مختل می‌کند، ممکن است بخواهید با پزشک در مورد راه‌هایی برای مدیریت علائم خود صحبت کنید یا ببینید آیا مشکل شدیدتری دارید یا خیر.

انواع برآمدگی پلک چیست؟

سه نوع برآمدگی معمولی پلک وجود دارد. نوع و علت اصلی برآمدگی پلک شما بهترین راه درمان را تعیین می کند.

علت این برآمدگی پلک چیست؟

گل مژه ها

گل مژه شایع ترین نوع برآمدگی پلک است. زمانی که باکتری ها وارد غدد چربی پلک می شوند، گل مژه ایجاد می شود. گل مژه یک برآمدگی گرد و قرمز رنگ است که در نزدیکی مژه های شما ظاهر می شود.

گل مژه می تواند باعث ایجاد احساس درد در پلک شما شود. همچنین می تواند باعث حساس شدن شما به نور و آبریزش چشم یا احساس خارش شود. معمولاً چند روز طول می‌کشد تا گل‌چشمی تشکیل شود و ممکن است بیش از یک بار در آن زمان داشته باشید.

برآمدگی پلک

شالازیون یک ضایعه التهابی است که زمانی رخ می دهد که غدد تولید کننده چربی یا غدد اشک آور در پلک ها مسدود شوند. شالازیون معمولا بیشتر از گل مژه روی پلک شما رشد می کند.

بیشتر بخوانید
لکه قرمز روی چشم: علل و درمان

در بیشتر موارد بدون درد است و اغلب با درمان خانگی یا بدون نسخه از بین می رود. بسته به اینکه کجا رشد می کند و چقدر بزرگ می شود، می تواند بینایی شما را مختل کند.

زانتلاسما

زانتلاسما برجستگی های زرد رنگ بی ضرری هستند که با تجمع چربی در زیر پوست ایجاد می شوند. آنها بیشتر افراد در سنین را تحت تاثیر قرار می دهند ۳۵ تا ۵۵ سال. در برخی موارد، برجستگی ها نشان دهنده سطح بالای کلسترول است.

علائم برآمدگی پلک چیست؟

بیشتر برآمدگی‌های پلک به صورت توده‌های قرمز یا همرنگ پوست، معمولاً در امتداد لبه پلک ظاهر می‌شوند. گاهی اوقات آنها می توانند حساس باشند. علائم دیگر عبارتند از قرمزی، آبریزش چشم، احساس شن و خارش در چشم و حساسیت به نور.

اگرچه بیشتر برآمدگی های پلک خفیف یا بی ضرر هستند، اما برخی از آنها می توانند نشان دهنده وضعیت شدیدتری باشند. در صورت بروز هر یک از موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • شما در دیدن مشکل دارید
 • چشمات به شدت آبریزه
 • ترشحات زیادی از چشم شما وجود دارد
 • قسمت سفید چشم شما تغییر رنگ می دهد
 • چشمان شما حتی در نور کم درد می کند
 • برآمدگی پلک شما خونریزی می کند، بدتر می شود، بسیار بزرگ می شود یا بسیار دردناک است
 • پلک شما پوسته پوسته، پوسته پوسته یا قرمز است که می تواند نشان دهنده عفونت باشد
 • پلک شما دارای تاول است که می تواند نشان دهنده عفونت باشد
بیشتر بخوانید
آتروفی بینایی: علل، علائم و درمان

اگر گل‌چشمی یا شالازیون به مرور زمان با مراقبت‌های خانگی از بین نرود، پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا این وضعیت شدیدتر است یا خیر و در مورد گزینه‌های درمانی صحبت می‌کند.

علت برآمدگی پلک چیست؟

زمانی که باکتری ها وارد غدد چربی شما شده و آن ها را ملتهب می کنند، گل زدگی ایجاد می شود.

در صورت ابتلا به بلفاریت یا التهاب فولیکول مژه، خطر گل‌زدگی در شما افزایش می‌یابد.

هنگامی که غدد چربی در پلک شما مسدود شده باشد، شالازیون می تواند تشکیل شود. گل مژه هایی که تخلیه نمی شوند می توانند به شالازیا تبدیل شوند.

زانتلاسما زمانی اتفاق می افتد که شما مجموعه ای از چربی درست زیر سطح پوست دارید. آنها گاهی اوقات یک بیماری زمینه ای را نشان می دهند که می تواند باعث کلسترول بالا شود، مانند دیابت. آنها همچنین می توانند بدون ارتباط با هیچ شرایط پزشکی تشکیل شوند.

گزینه های درمانی برای برآمدگی پلک چیست؟

پزشک می تواند گل مژه یا شالازیون را تشخیص دهد. بسته به محل برآمدگی، پزشک ممکن است به سرعت پلک شما را برگرداند تا از نزدیک نگاه کند. هیچ آزمایش دیگری لازم نیست مگر اینکه این نگرانی وجود داشته باشد که ممکن است مشکل پزشکی دیگری داشته باشید.

مراقبت در منزل

تلاش برای فشار دادن یا پاشیدن گل مژه یا شالازیون می تواند خطر عفونت و انتشار باکتری را به چشم دیگر شما افزایش دهد. با نگه داشتن a می توانید گل مژه را در خانه درمان کنید کمپرس گرم روی آن به مدت ۱۰ دقیقه تا ۴ بار در روز.

بیشتر بخوانید
آیا پرش چشم کمبود ویتامین است؟ علل، علائم، درمان

گرما و فشرده سازی می تواند به تخلیه گل مژه، رفع انسداد غدد روغنی و بهبودی کمک کند.

Xanthelasma نیازی به مراقبت در منزل ندارد.

مراقبت پزشکی

اگر گل مژه بزرگ دارید، ممکن است پزشک نیاز به تخلیه مایع عفونی داشته باشد. اگر مدام گل‌پشتی می‌گیرید یا مواردی دارید که از بین نمی‌روند، پزشک ممکن است یک کرم آنتی‌بیوتیک برای پلک شما تجویز کند.

اگر شالازیون بزرگی دارید که خود به خود از بین نمی رود، جراحی ممکن است یک گزینه باشد. پزشک ممکن است قبل و بعد از جراحی برای درمان یا پیشگیری از عفونت به شما قطره چشمی آنتی بیوتیک بدهد. این کار معمولا در مطب پزشک انجام می شود. تزریق استروئید ضد التهابی می تواند تورم را تسکین دهد.

زانتلاسما نیازی به درمان ندارد، اما اگر ظاهر شما را آزار می دهد، ممکن است بخواهید آن را بردارید.

گزینه ها عبارتند از:

 • فرسایش با لیزر یا فرکانس رادیویی
 • یک لایه برداری شیمیایی
 • سرما درمانی
 • عمل جراحی

داروهایی که کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهند – مانند پروبوکول، یک آنتی اکسیدان، و آلیروکوماب، یک درمان ضد کلسترول – امیدوار کننده بوده اند، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

چشم انداز بلند مدت چیست؟

گل‌ها معمولاً پس از تخلیه به خودی خود بهبود می‌یابند که ممکن است چند روز تا یک هفته طول بکشد. اگر گل مژه ظرف ۱ تا ۲ هفته از بین نرفت، با پزشک تماس بگیرید. همچنین ممکن است پس از بهبودی اولیه، گل‌های بیشتری داشته باشید.

بیشتر بخوانید
هایپرتروپی: علل، درمان

شالازیون معمولاً در عرض چند ناپدید می شود هفته ها یا ماه ها هنگامی که در خانه درمان می شود. با این حال، ممکن است بخواهید به پزشک بگویید که آیا شالازیون با کمپرس گرم بعد از چند هفته بزرگتر می شود یا بهبود نمی یابد.

Xanthelasma بی ضرر است، اما باید با پزشک در مورد آزمایش شرایط زمینه ای صحبت کنید. اگر یکی را حذف کرده اید، یک وجود دارد شانس بالا باز می گردد.

چگونه می توانم از برآمدگی پلک جلوگیری کنم؟

رعایت بهداشت خوب می تواند به کاهش خطر ابتلا به گل مژه کمک کند. با شستن مرتب دست ها می توانید از گسترش باکتری ها جلوگیری کنید. همچنین سعی کنید تا زمانی که دستان خود را با آب گرم و صابون نشویید به چشمان خود دست نزنید.

اگر بلفاریت دارید، می‌توانید با شستشوی دو بار پلک در روز با آب گرم و صابون ملایم، از شالازیا پیشگیری کنید. اگر به محض احساس تحریک پلک، کمپرس گرم را نیز روی پلک خود قرار دهید، مفید خواهد بود.

کنترل سطح کلسترول با خوردن یک رژیم غذایی متعادل و حفظ وزن متوسط ​​ممکن است به جلوگیری از زانتلاسما که می تواند ناشی از سطوح بالای کلسترول باشد، کمک کند.