علت بوی پشت گوش چیست؟

اکثر مردم به ناحیه پشت گوش خود توجه زیادی نمی کنند. با این حال، برخی از افراد ممکن است متوجه بویی شوند که از آنجا منشا می گیرد. گاهی اوقات، بهداشت نامناسب می تواند باعث ایجاد بو شود، اما عفونت های جزئی نیز یکی از علل شایع هستند.

از آنجایی که افراد نمی توانند ناحیه پشت گوش خود را ببینند، ممکن است فکر نکنند آن را بشویند یا تحریک پوست یا علائم عفونت را بررسی کنند.

بسیاری از مسائل نسبتاً جزئی می توانند باعث ایجاد بو در پشت گوش شوند. این شامل:

 • درماتیت سبورئیک، نوعی اگزما
 • بهداشت ضعیف
 • عفونت های سوراخ کننده
 • عفونت های قارچی
 • عفونت بریدگی یا جراحت

در بیشتر موارد بوی پشت گوش نشانه مشکل جدی نیست. یافتن درمان مناسب و توجه بیشتر به این ناحیه معمولاً می تواند آن را پاک کند.

همچنین روش های پیشگیری موثر زیادی وجود دارد که در این مقاله به آنها نیز می پردازیم.

درماتیت سبورئیک

اگزما یا درماتیت یا بثورات پشت گوش و گردن
برخی از انواع درماتیت می توانند عرق و بو را به دام بیندازند.

درماتیت سبورئیک نوعی اگزما است که می تواند باعث پوسته پوسته شدن و پوسته پوسته شدن پوست شود.

می تواند هر ناحیه ای از بدن از جمله پشت گوش را تحت تاثیر قرار دهد. در برخی موارد قارچ هایی که روی پوست زندگی می کنند باعث درماتیت سبورئیک می شوند.

این عارضه معمولا بوی بدی ایجاد نمی کند. با این حال، پوسته های پوسته پوسته و روغنی که تولید می کند می تواند عرق و بو را به دام بیندازد. همچنین، این بیماری گاهی اوقات می‌تواند دردناک باشد، که ممکن است باعث شود افراد از شستن کامل پشت گوش خودداری کنند.

استفاده از درمان های ضد قارچ معمولاً می تواند علائم را برطرف کند. بسیاری از افراد مبتلا به درماتیت سبورئیک روی پوست نیز این عارضه را در پوست سر دارند، بنابراین شستن پوست سر با شامپوی ضد قارچ ممکن است مفید باشد.

بیشتر بخوانید
عوارض احتمالی عفونت گوش چیست؟

بهداشت ضعیف

ناحیه پوست مستقیماً پشت گوش می تواند به راحتی عرق و چربی را به دام بیندازد. پشت گوش می تواند بقایای محصولات مراقبت از پوست و مو را به دام بیندازد. داشتن موهای بلند همچنین ممکن است به دام انداختن روغن و باقی مانده های دیگر آسان تر شود.

ناحیه پشت گوش نیز بدون آینه قابل مشاهده نیست، بنابراین بیشتر افراد توجه زیادی به آن نمی کنند. ممکن است آن ناحیه را خیلی زیاد نشویید یا در هنگام شستشو به اندازه کافی توجه نکنند.

بنابراین، اگر ناحیه آسیب نمی بیند و فقط بوی بد می دهد، ساده ترین راه حل این است که به طور کامل با آب گرم و صابون بشویید.

سوراخ کردن گوش عفونی

رعایت بهداشت خوب با سوراخ کردن گوش می تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند.

سوراخ کردن گوش یک زخم باز است تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد.

به همین دلیل به راحتی باکتری ها وارد زخم می شوند. باکتری‌ها همچنین می‌توانند سوراخ‌های بهبود یافته گوش را آلوده کنند، به‌خصوص اگر سوراخ ناپاک باشد.

سوراخ کردن گوش عفونی گاهی اوقات بوی بد می دهد. چرک، پوست مرده و سایر زه‌کشی‌های ناشی از عفونت می‌تواند به ستون‌ها و پشت گوشواره بچسبد. این می تواند باعث ماندگاری بوی بد شود.

تمیز کردن گوش ها و پایه های گوشواره با الکل یا محلول مخصوص سوراخ کردن گوش ممکن است کمک کننده باشد.

اگر عفونت دردناک است، اگر تب یا تورم غدد لنفاوی وجود دارد، یا اگر درمان خانگی موثر نبود، به پزشک مراجعه کنید. مانند سایر عفونت‌ها، سوراخ‌های گوش می‌توانند به نواحی دیگر بدن بروند و به طور بالقوه بسیار جدی شوند.

بیشتر بخوانید
وستیبولیت بینی: آیا این جوش است و چه کاری می توانم انجام دهم؟

اگر عفونت در غضروف گوش باشد افراد باید به پزشک مراجعه کنند. درمان این عفونت ها می تواند دشوارتر باشد و ممکن است به آنتی بیوتیک های قوی تری نیاز داشته باشد.

عفونت قارچی

کاندیدیازیسکه مردم آن را عفونت مخمری می نامند، عفونت قارچی است کاندیدا آلبیکنس.

مخمر تمایل به رشد در مناطق گرم و مرطوب دارد. در نتیجه، افرادی که زیاد عرق می کنند یا کسانی که به طور منظم ناحیه پشت گوش خود را تمیز نمی کنند ممکن است دچار عفونت قارچی شوند.

عفونت های مخمری تمایل به خارش دارند و ممکن است بویی شبیه آبجو یا نان ایجاد کنند.

به ندرت، ممکن است فردی دچار عفونت مخمری جدی شود که پزشکان آن را کاندیدیازیس مهاجم می نامند. این زمانی اتفاق می افتد که مخمر وارد جریان خون شده و در بدن پخش می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است یک فرد علائم عفونت قارچی را در چندین ناحیه از بدن نشان دهد.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند افراد مبتلا به HIV یا ایدز، در برابر این عفونت آسیب پذیرتر هستند.

بیشتر عفونت های قارچی به داروهای ضد قارچی بدون نسخه پاسخ می دهند. اگر عفونت شدید باشد، اگر فردی با سیستم ایمنی ضعیف به عفونت قارچی مبتلا شود، یا اگر درمان‌های خانگی مؤثر نباشند، پزشک می‌تواند یک قرص یا کرم برای رفع عفونت تجویز کند.

گاهی اوقات، مخمر یا سایر قارچ‌ها داخل گوش، معمولاً در بیرونی‌ترین قسمت گوش را آلوده می‌کنند. پزشکان به این بیماری اتومیکوزیس می گویند.

بیشتر بخوانید
ترشحات گوش: علل، درمان و پیشگیری

این عفونت ممکن است تهاجمی شود و به عمق گوش یا حتی استخوان گسترش یابد. اتومیکوزیس می تواند باعث درد و خارش شدید در گوش شود. پزشک می تواند برای درمان آن دارو تجویز کند.

صدمات عفونی

جراحات عفونی گاهی اوقات بوی ناخوشایندی می دهند. ممکن است تا زمانی که گوش عفونی نشود، متوجه آسیبی مانند بریدگی، خراش یا جوش در پشت گوش نشوید.

اگر تورم، درد یا ترشح وجود داشته باشد، عفونت احتمالا نیاز به آنتی بیوتیک دارد.

اگر درد خفیف است، سعی کنید آسیب را با آب و صابون تمیز کنید و از یک پماد آنتی بیوتیک سه گانه استفاده کنید. اگر علائم در عرض ۱ تا ۲ روز از بین نرفت به پزشک مراجعه کنید.

اگر تب یا درد شدید وجود دارد، یا اگر جراحت بسیار برافروخته است، فورا به پزشک مراجعه کنید.

جلوگیری

افرادی که پوست حساسی دارند می توانند با استفاده از صابون های ملایم آن را تمیز نگه دارند.

جلوگیری از بوی بد پشت گوش معمولاً به سادگی تمیز نگه داشتن ناحیه است. بهداشت خوب همچنین ممکن است به جلوگیری از عفونت و تحریک پوست کمک کند.

افراد می توانند استراتژی های زیر را برای جلوگیری از ایجاد بوی در پشت گوش امتحان کنند:

 • در هر حمام یا دوش گرفتن پشت گوش ها را بشویید. افرادی که پوست حساس یا اگزما دارند باید از صابون پوست حساس که در دسترس است استفاده کنند.
 • پس از فعالیت بدنی شدید، ناحیه پشت گوش را با یک پارچه گرم و مرطوب پاک کنید.
 • سوراخ های گوش را تمیز نگه دارید. پیچ و تاب و سوراخ ها را بچرخانید در یک دایره چندین بار در روز. پست های جدید را حداقل تا ۶ هفته پس از پیرسینگ خارج نکنید. کودکانی که برای تمیز کردن گوش هایشان خیلی کوچک هستند باید از بزرگسالان کمک بگیرند.
 • یک یا دو بار در هفته به آرامی ناحیه پشت گوش را لایه برداری کنید. این کار از ایجاد پوست مرده جلوگیری می کند. شستشوی لایه بردار یا دستمال شستشوی خشن می تواند به این کار کمک کند. افراد مبتلا به بیماری های پوستی باید قبل از انجام لایه برداری با پزشک مشورت کنند.
 • بوی بد را نادیده نگیرید، حتی اگر دردی وجود نداشته باشد. بوی بد ممکن است علامت هشدار دهنده عفونت یا مشکل دیگری باشد، بنابراین بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
بیشتر بخوانید
چگونه می توانید گوش خود را باز کنید؟

بخلاصه

مشاهده بوی بد پشت گوش می تواند نگران کننده باشد. یافتن درمان مناسب می تواند به رفع بو و همچنین رفع علت زمینه ای کمک کند.

در بسیاری از موارد، درمان با صرف زمان برای شستن این ناحیه اغلب نادیده گرفته می شود. حتی زمانی که یک عفونت یا مشکل جدی دیگر علت آن باشد، پزشک معمولاً می‌تواند درمان سریع‌الاثر را تجویز کند.

بحث در مورد بوهای غیرعادی در بدن ممکن است احساس ناراحتی کند، اما افراد نباید از کمک گرفتن از یک متخصص مراقبت های بهداشتی دریغ کنند. آنها می توانند اطمینان دهند که مشکل رایج است و یک مسیر سریع برای تسکین.

Source link

۳.۶/۵ - (۵ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «علت بوی پشت گوش چیست؟;

 1. سلام خسته نباشید بنده نعمت‌الله هستم مودت چند سال بود پشت گوشم یک عدد بود بزگشد که پشت گوشم اذیت میکرد موقع خاب وبعد آرا عمل کرد بعد عمل یک نو جربی میامد وبعد کمکم چرک میامد وبد بو بودن هنوزهم از جای عملی که کردم دوطرف پشت گوش سوراخ شده وچرک بد بو ترشح می‌کند ومرتب با آب صابون می‌شورم اما نتیجه ای نگرفتم خواهشن راهنمای جهت درمان کنی ممنوع

  پاسخ
 2. سلام من اگه برم حمام وپشت گوش خودمو خیلی زیاد میشویم ولی ده دقیقه بعد که پشت گوشمو دست میزنم بوی بدی ازش می‌بینم

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه