علت بی حسی انگشت چیست؟

بی حسی در انگشتان می تواند به دلایل مختلفی از جمله مصرف دارو و شرایطی که بر اعصاب تأثیر می گذارد، مانند سندرم تونل کارپ و نوروپاتی محیطی رخ دهد.

در برخی موارد، درمان ممکن است نیاز به تغییر در روش استفاده از دستان خود داشته باشد. با این حال، دارو یا جراحی ممکن است برای مواردی با دلایل زمینه‌ای پیچیده‌تر ضروری باشد.

این مقاله به شش دلیل بی حسی در انگشتان دست افراد و همچنین گزینه های درمانی می پردازد.

۱. سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال یکی از شایع ترین علل بی حسی در انگشتان دست افراد است.

بر اساس انجمن آمریکایی جراحی دست (ASSH)یکی از شایع ترین علل بی حسی در انگشتان دست، سندرم تونل کارپال است.

علت بی حسی انگشت چیست؟

تونل کارپال گذرگاهی در قاعده دست فرد است. عصب مدیان از آن عبور می کند و نیشگون گرفتن این عصب می تواند باعث بی حسی، خارش یا درد در انگشت شست، انگشت اشاره، انگشت میانی و انگشت حلقه شود. سندرم تونل کارپال اغلب باعث بی حس شدن دست در هنگام خواب می شود که دلیل آن موقعیتی است که فرد در آن نگه داشته است.

برای تشخیص سندروم تونل کارپال، پزشک یک تاریخچه پزشکی دقیق می گیرد و در مورد هر گونه بیماری دیگری که فرد دارد، نحوه استفاده از مچ دست و اینکه آیا آسیب قبلی را تجربه کرده است می پرسد.

یک فرد ممکن است با تغییر روش استفاده از دستان خود بتواند این بیماری را درمان کند.

بیشتر بخوانید
سندرم گیلن باره: علائم، علل، تشخیص

برای مثال، ممکن است فردی به دلیل نحوه نشستن پشت میز هنگام استفاده از رایانه، به سندرم تونل کارپال مبتلا شود. تغییر صندلی، ماوس یا صفحه کلیدی که استفاده می کنند ممکن است مشکل را حل کند.

از طرف دیگر، پزشک ممکن است به آنها پیشنهاد کند که به طور موقت از آتل استفاده کنند تا از تورم جلوگیری یا کاهش یابد. آتل ها به جلوگیری از بی حس شدن دست به خصوص در شب کمک می کنند.

اگر علائم شدیدتر باشد یا با درمان های دیگر برطرف نشود، ممکن است فرد برای کاهش التهاب نیاز به تزریق استروئید داشته باشد. در موارد دیگر، ممکن است جراحی برای ایجاد فضای بیشتری برای عبور عصب از تونل کارپال ضروری باشد.

۲. نوروپاتی فشاری

نوروپاتی فشاری زمانی است که فشار روی عصب باعث از دست دادن احساس و ضعف یا پرش عضلات در قسمت‌هایی از بدن فرد می‌شود. سندرم تونل کارپال نوعی نوروپاتی فشاری است.

بر اساس ASSHیک عصب ممکن است به دلیل آسیب، بزرگ شدن عروق خونی، ضخیم شدن ماهیچه ها یا کیست هایی که در نزدیکی عصب رشد می کنند تحت فشار قرار گیرد.

فشرده شدن عصب در مچ دست، آرنج، ساعد یا گردن می تواند منجر به از دست دادن احساس در انگشتان فرد شود.

بیشتر بخوانید
تست های رین و وبر

افراد می توانند برای درمان نوروپاتی فشرده سازی خفیف تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنند. به عنوان مثال، ایجاد یک ایستگاه کاری ارگونومیک تر می تواند نوروپاتی را که به دلیل حرکات در محل کار ایجاد شده است، بهبود بخشد.

فیزیوتراپی یا کاردرمانی ممکن است برای تسکین عضلات سفت که اعصاب را فشرده می کنند مفید باشد. این نوع درمان همچنین می تواند به فرد آموزش دهد که چگونه از ایجاد علائم در آینده جلوگیری کند.

چاقی همچنین می تواند باعث نوروپاتی فشاری شود، بنابراین کاهش وزن ممکن است علائم را کاهش دهد.

فرد مبتلا به نوروپاتی فشاری شدید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

۳. نوروپاتی محیطی

 مصرف بیش از حد الکل می تواند فرد را به نوروپاتی محیطی سوق دهد.

به گزارش موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی (NINDS)نوروپاتی محیطی به آسیب به سیستم عصبی محیطی فرد اشاره دارد. این سیستم به انتقال سیگنال ها در سراسر بدن افراد کمک می کند.

نوروپاتی محیطی بسته به اعصابی که تحت تأثیر قرار می دهد می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. این علائم ممکن است شامل از دست دادن احساس در دست ها باشد.

علل زیادی برای نوروپاتی محیطی وجود دارد. این می تواند ژنتیکی باشد، به این معنی که فرد آن را از والدین بیولوژیکی به ارث می برد یا اکتسابی.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد پارستزی باید بدانید

علل نوروپاتی محیطی اکتسابی عبارتند از:

 • دیابت
 • مصرف بیش از حد و طولانی مدت الکل
 • کمبود ویتامین B-12
 • بیماری مزمن کبدی یا کلیوی
 • صدمات
 • کم کاری تیروئید

بسیاری از علل زمینه ای نادر نوروپاتی محیطی وجود دارد. زمانی که پزشک علل شایع را رد کرد، ممکن است این موارد را آزمایش کند.

درمان نوروپاتی محیطی به محل وقوع آسیب عصبی و علائم خاصی که فرد تجربه می کند بستگی دارد.

۴. فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا اختلالی است که باعث می شود فرد در قسمت های مختلف بدن خود دچار درد، بی حسی و گزگز شود. سایر علائم رایج عبارتند از:

 • مشکلات خواب
 • خستگی
 • مشکلات حافظه
 • مشکل در تمرکز یا فکر کردن

افرادی که فیبرومیالژیا دارند احتمال بیشتری دارد نسبت به سایر افراد مبتلا به سندرم تونل کارپال است.

۵. سندرم درد میوفاشیال

سندرم درد میوفاشیال (MPS) یک مشکل اسکلتی عضلانی است که می تواند باعث درد در عضلات یا درد ارجاعی در سایر قسمت های بدن شود.

توجه داشته باشید که می تواند باعث بی حسی دست و ساعد نیز شود.

طبق مقاله ای در مجله درد و درمان شواهد محدودی برای حمایت از بسیاری از گزینه های درمانی فعلی MPS وجود دارد.

نویسندگان پیشنهاد می کنند که علت اصلی MPS را تا زمانی که تحقیقات بیشتر به توسعه مداخلات خاص و مؤثر منجر شود، هدف قرار دهند.

بیشتر بخوانید
چشم انداز و امید به زندگی پس از سکته مغزی

۶. داروها

کمبود ویتامین B-1، همانطور که در آجیل ماکادمیا یافت می شود، می تواند باعث بی حسی در انگشتان شود.

توجه داشته باشید که برخی از داروها، مانند داروهای درمان سرطان، می توانند باعث گزگز و بی حسی در دست فرد شوند. این عوارض جانبی ممکن است موقت یا دائمی باشند.

بر اساس انجمن سرطان آمریکاهیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از نوروپاتی محیطی ناشی از شیمی درمانی وجود ندارد.

با این حال، تیم پزشکی مسئول درمان یک فرد، این عارضه جانبی را به دقت زیر نظر خواهند داشت و دوز دارو را تغییر می‌دهند تا سعی کنند آن را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند.

علل دیگر

سایر علل کمتر شایع بی حسی انگشتان عبارتند از:

 • دریافت نکردن ویتامین B-1 کافی
 • اسکلروز چندگانه
 • داشتن سکته مغزی
 • اختلالات مغز و نخاع

خلاصه

علل مختلفی برای بی حسی انگشتان دست وجود دارد. این علامت ممکن است بدون درمان یا با تغییرات جزئی سبک زندگی، بسته به علت زمینه‌ای برطرف شود.

اگر بی حسی برطرف نشد، فرد باید با پزشک مشورت کند تا علت و مناسب ترین درمان را مشخص کند.

دیدگاهتان را بنویسید