علت خارش آلت تناسلی من چیست و چگونه آن را درمان کنم؟

خارش آلت تناسلی شما می تواند ناشی از انواع مختلف التهاب یا عفونت باشد، از جمله تبخال تناسلی، برفک مردانه، اگزما یا حتی موهای زیر پوستی. پزشک می تواند به شما در یافتن علت کمک کند.

خارش آلت تناسلی، چه ناشی از یک بیماری مقاربتی باشد و چه نباشد، می تواند آنقدر شدید باشد که روز شما را مختل کند. برای آشنایی با علل احتمالی خارش آلت تناسلی و همچنین نکاتی برای تسکین، ادامه مطلب را بخوانید.

علل خارش آلت تناسلی

تب خال ناحیه تناسلی

تبخال تناسلی که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود، می تواند باعث ایجاد درد و خارش در ناحیه تناسلی و آلت تناسلی شود. این ویروس می تواند سال ها در بدن نهفته باشد، بنابراین برخی از افراد آلوده به HSV نمی دانند. همراه با خارش، شیوع می تواند خوشه های کوچکی از تاول های پر از مایع ایجاد کند.

گلسنگ براق

لیکن نیتیدوس التهاب سلول های پوست است که باعث ایجاد برجستگی های ریز در قسمت های مختلف بدن از جمله آلت تناسلی می شود. برجستگی ها معمولاً روی سطح صاف، به اندازه پین ​​و به رنگ گوشت هستند.

علت خارش آلت تناسلی من چیست و چگونه آن را درمان کنم؟

کاندیدیازیس (برفک مردانه)

کاندیدیازیس که به عنوان عفونت قارچی مردانه نیز شناخته می شود، می تواند در سر آلت تناسلی ایجاد شود. همراه با خارش زیر پوست ختنه گاه و نوک آلت تناسلی، این وضعیت می تواند باعث سوزش، قرمزی، بثورات پوستی و ترشحاتی شبیه پنیر در زیر پوست ختنه گاه شود.

زگیل ناحیه تناسلی

این برجستگی های کوچک توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یک بیماری مقاربتی ایجاد می شوند. زگیل تناسلی گوشتی رنگ است، شبیه گل کلم است و گاهی اوقات ممکن است در حین مقاربت دچار خارش و خونریزی شود.

لیکن پلان و پسوریازیس

لیکن پلان یک بیماری التهابی است که مو، ناخن و پوست از جمله آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند باعث خارش، برآمدگی های سطح صاف یا تاول شود.

بیشتر بخوانید
ادرار کردن در حین رابطه جنسی: علل، درمان و پیشگیری

پسوریازیس یکی دیگر از بیماری های مزمن پوستی است که می تواند آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار دهد. سلول های پوست با این وضعیت خیلی سریع رشد می کنند و در نتیجه سلول های پوست روی سطح پوست تجمع می یابند. این باعث خارش و لکه های قرمز پوسته پوسته می شود.

گال

گال وضعیتی است که در آن کنه های ریز زیر سطح پوست حفر می کنند. این کنه‌ها تمایل دارند در چین‌های پوست نقب بزنند، اما می‌توانند در پوست اطراف آلت تناسلی و ناحیه تناسلی مرد نیز سوراخ شوند.

گال باعث خارش شدید می شود و شما ممکن است متوجه ردهای لانه ریزی روی آلت تناسلی خود شوید.

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی بثوراتی است که در صورت تماس با آلرژن ممکن است روی آلت تناسلی شما ایجاد شود. این می تواند شامل صابون ها، عطرها و پارچه باشد. همراه با خارش، درماتیت تماسی می تواند باعث خشکی پوست، بثورات قرمز تناسلی و برجستگی های ریز شود.

بالانیت

بالانیت التهاب غدد آلت تناسلی است. علائم دیگر شامل درد، خارش، قرمزی و تورم است. برخی از مردان نیز ادرار دردناکی را تجربه می کنند.

موی فرورفته

موهای رشد کرده در پایه آلت تناسلی می تواند خارش داشته باشد و یک برآمدگی نرم یا یک تاول دردناک ایجاد کند.

اورتریت

این التهاب لوله ای است که ادرار را از مثانه به خارج از بدن می برد. سایر علائم اورتریت شامل تکرر ادرار، مشکل در ادرار کردن و وجود خون در مایع منی است.

علل خارش ناحیه تناسلی

هر خارشی در ناحیه کشاله ران روی آلت تناسلی ایجاد نمی شود. شرایطی که می تواند باعث خارش در این ناحیه شود عبارتند از:

 • شپش شرمگاهی (خرچنگ) حشرات انگلی کوچکی هستند که به مو و پوست ناحیه شرمگاهی می چسبند.
 • فولیکولیت شرایطی است که در آن فولیکول های مو ملتهب می شوند
 • molluscum contagiosum یک عفونت ویروسی خوش خیم پوست است
 • خارش جوک عفونت قارچی پوست در ناحیه تناسلی است
 • اگزما (درماتیت آتوپیک) وضعیتی است که در آن پوست شما به یک آلرژن واکنش نشان می دهد
بیشتر بخوانید
9 تقویت کننده طبیعی میل جنسی

درمان های خانگی خارش آلت تناسلی

خاراندن می تواند خارش آلت تناسلی را تسکین دهد، اما این تسکین ممکن است موقتی باشد. و اگر بیش از حد خراش دهید، خطر آسیب دیدگی و عفونت احتمالی پوست وجود دارد. چند درمان خانگی ممکن است خارش را تسکین داده و التهاب را متوقف کند.

کمپرس سرد

این درمان ممکن است خارش ناشی از گال، درماتیت تماسی یا موهای زیر پوستی را تسکین دهد. یک پارچه مرطوب و سرد را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی آلت تناسلی خود بمالید یا یک کیسه یخ پیچیده شده در حوله بمالید. اثر خنک کنندگی کمپرس سرد همچنین می تواند التهاب ناشی از بالانیت یا اورتریت را کاهش دهد.

بلغور جو دوسر کلوئیدی

خواص ضد التهابی این بلغور جو دوسر می تواند تحریکات پوستی مانند خارش و خشکی را کاهش دهد. با پاشیدن پودر بلغور جو دوسر در آب ولرم، حمام بلغور جو را آماده کنید.

سرکه سیب

اگر پسوریازیس باعث خارش آلت تناسلی شما شود، سرکه سیب ممکن است خارش و تحریک را متوقف کند. یک قسمت سرکه سیب را با یک قسمت آب مخلوط کنید. محلول را مستقیماً روی آلت تناسلی بمالید و پس از خشک شدن مخلوط بشویید.

اگر ترک یا شکستگی در پوست دارید، در غیر این صورت ممکن است پوست بسوزد، از سرکه استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید
کیست: تصاویر، علل، انواع، درمان و پیشگیری

نمک دریای مرده

یکی دیگر از درمان‌های خارش آلت تناسلی به دلیل پسوریازیس، نمک دریای مرده یا نمک اپسوم است. نمک را به آب گرم حمام اضافه کنید و حدود ۱۵ دقیقه خیس کنید.

جوش شیرین

اگر برفک یا عفونت مخمری روی آلت تناسلی خود دارید، استفاده از جوش شیرین ممکن است خارش را کاهش دهد. ۱ فنجان جوش شیرین را به یک حمام ولرم اضافه کنید و خیس کنید یا جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود. خمیر را روی آلت تناسلی خود بمالید و سپس چند دقیقه بشویید.

درمان های پزشکی برای خارش آلت تناسلی

اگر درمان‌های خانگی مؤثر نباشند، ممکن است به یک کرم موضعی بدون نسخه یا نسخه‌ای نیاز داشته باشید. نوع دارو به علت اصلی خارش آلت تناسلی بستگی دارد.

گزینه ها عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک (عفونت ناشی از باکتری روی پوست را تسکین می دهد)
 • کرم های استروئیدی و هیدروکورتیزون (تسکین خارش، قرمزی و التهاب پوست)
 • داروهای ضد قارچ (عفونت های قارچی از جمله عفونت های قارچی را از بین می برد)
 • آنتی هیستامین (تسکین کننده تحریکات پوستی ناشی از آلرژی)

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

برخی از دلایل خارش آلت تناسلی نیازی به مراجعه به پزشک ندارند. به عنوان مثال، موهای رشد کرده در حدود یک هفته خود به خود بهبود می یابند. به همین ترتیب، خارش، قرمزی و التهاب ناشی از درماتیت تماسی ممکن است زمانی که دیگر در معرض آلرژن یا محرک قرار نگیرید از بین برود.

با این حال، برخی از شرایط ممکن است بدون درمان برطرف نشوند.

اگر خارش آلت تناسلی شدید است یا بهبود نمی یابد، یا اگر علائم همراهی مانند ترشح، تاول، درد یا بثورات را دارید، به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
کاهش عوارض جنسی داروهای ضد افسردگی

پزشک ممکن است پس از معاینه پوست شما بتواند علت خارش آلت تناسلی را تشخیص دهد. یا ممکن است آلت تناسلی شما را سواب بکشند و نمونه را به آزمایشگاه بفرستند. این می تواند ویروس، باکتری و عفونت قارچی را تایید یا رد کند.

جلوگیری از خارش آلت تناسلی

در صورت ابتلا به درماتیت تماسی از موادی که باعث تحریک می شوند خودداری کنید. این شامل صابون های معطر و معطر و پارچه ها یا مواد خاص می شود.

رعایت بهداشت خوب همچنین می تواند خارش را کاهش دهد. روزانه حمام یا دوش بگیرید و صابون را از ناحیه خصوصی خود کاملاً بشویید. مطمئن شوید که زیر پوست ختنه گاه خود را تمیز می کنید تا سلول های مرده پوست، کثیفی ها و باکتری ها را که می توانند باعث تحریک و خارش شوند، پاک کنید.

همچنین مهم است که بدن خود را بعد از حمام کاملاً خشک کنید. رطوبت می تواند رشد مخمر را تشویق کند.

اگر سابقه موهای زیر روییده دارید، از اصلاح نزدیک خودداری کنید، در جهت رشد موها اصلاح کنید و قبل از اصلاح از کرم موبر استفاده کنید تا پوستتان نرم شود.

همچنین، لباس زیر گشاد بپوشید. لباس زیر تنگ می تواند باعث اصطکاک و بثورات پوستی شود.

خلاصه

خارش مداوم آلت تناسلی را نادیده نگیرید. حتی اگر درمان های خانگی اغلب اولین خط دفاعی هستند، اگر خارش بهبود نیافته یا بدتر شد یا علائم دیگری دارید به پزشک مراجعه کنید.

Source link

۴.۷/۵ - (۲۰ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

4 دیدگاه دربارهٔ «علت خارش آلت تناسلی من چیست و چگونه آن را درمان کنم؟;

 1. سلام من موقعی که تحریک میشوم داخل بودم خارش می‌گیرد و بعد از دو دقیقه قطع می‌شود علت چیست

  پاسخ
 2. باسلام دکتر من ۶۰سالمه خارش جایگاه موهاوداخل موها خیلی خیلی اذیتم می کنه آنقدر میخاره که عصبی میشم فقط موهای دورآلت خصوصأهنگام استفاده ازآبگرم هم یکنوع آرامش اولش وبعد شدت میشه وعصبیم می‌کنه لطفأ راهنماییم کنیدباتشکروقدردانی درضمن هیچ عوارضی هم ندارم پوست ناحیه سالمه ،،ممنونم یاحق

  پاسخ
 3. سلام ممنون از شما آقای دکتر تشکر میکنم از توضیحات خوبی که دادین در مورد خارش آلات تناسبی وکشالی ران من دوچار این بیماری شدم واز دو کرمی که شما فرمودین استفاده کردم اما متاسفانه جواب نگرفتم خاستم اگر راه‌حلی دیگر برای درمان ب من دارین بهم بگین ممنون میشم چون واقعا خیلی دارم اذیت میشم تشکر از شما آقای دکتر

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه