علت خشکی پوست صورت نوزاد چیست؟

خشکی پوست صورت نوزادان و نوزادان بزرگتر نسبتاً رایج است. در بیشتر موارد این پوست خشک بی ضرر است و تمایل دارد بدون درمان پاک شود.

پوست صورت نوزادان اغلب خشک است زیرا پوست آنها نسبت به بزرگسالان حساس تر است. پوست آنها ممکن است در حال سازگاری با محیط خارج از رحم باشد، یا ممکن است به آلرژن های موجود در محصولات یا لباس ها واکنش نشان دهد. کم آبی و شرایط پوستی نیز می تواند باعث خشکی پوست شود.

بیشتر موارد جزئی، موقتی و جای نگرانی کمی دارند، اگرچه برخی ممکن است به مشاوره، درمان و مشاهده مداوم نیاز داشته باشند.

بخش‌های زیر به علل خشکی پوست صورت نوزاد و درمان‌های آن می‌پردازند.

علت خشکی پوست صورت نوزاد چیست؟

۱. لایه برداری پوست نوزاد

برای نوزادان معمول است که پوست صورتشان خشک شود.

برای نوزادان تازه متولد شده پوست کنده شدن پوست برای یک یا دو هفته پس از تولد معمول است.

در رحم، مایع آمنیوتیک جنین را احاطه کرده و پوست مانند خارج از رحم لایه برداری نمی کند. در روزهای اولیه پس از تولد، پوست نوزاد ممکن است خشک به نظر برسد و ممکن است پوسته پوسته شود.

در رحم، یک پوشش مومی شکل از ورنیکس، پوست جنین را می پوشاند که از آن در برابر مایع آمنیوتیک محافظت می کند. باقی ماندن ورنیکس روی پوست نوزاد برای مدتی بلافاصله پس از تولد ممکن است به سازگاری پوست نوزاد با محیط خارج از رحم کمک کند.

نوزادان نارس اغلب ورنیکس کمتر و لایه برداری پوست کمتری نسبت به نوزادان متولد شده در ترم دارند. نوزادان دیررس اغلب ورنیکس کمتری دارند، اما لایه برداری پوست بیشتری نسبت به نوزادانی که در ترم متولد می شوند، دارند.

بیشتر بخوانید
چگونه می توان تشخیص داد که نوزاد دچار کم آبی شده است؟

لایه برداری پوست یک فرآیند طبیعی است و اکثر نوزادان نیازی به درمان ندارند. خشکی پوست خود به خود از بین می رود، اگرچه افراد می توانند از درمان های خانگی ملایم برای تسریع این روند استفاده کنند. استفاده از حمام های گرم و مرطوب کننده ها می تواند کمک کننده باشد.

۲. قرار گرفتن بیش از حد در معرض آب

حمام‌های طولانی، به‌ویژه آنهایی که با آب داغ هستند، برخی از چربی‌های طبیعی پوست را از بین می‌برند. این امر خطر خشکی و لایه برداری پوست را افزایش می دهد. از استفاده از صابون های خشن و قوی خودداری کنید زیرا این صابون ها اثر خشک کنندگی مشابهی دارند.

بهتر است زمان استحمام کودک را به ۱۵ دقیقه در آب ولرم محدود کنید. پوست کودک را با دست زدن به صورت او با یک حوله نرم به آرامی خشک کنید. برای کاهش اصطکاک و به حداقل رساندن خطر لایه برداری پوست از مالش با حوله خودداری کنید.

اگر پوست نوزاد بیش از حد خشک است، ممکن است افراد در نظر داشته باشند که مرطوب کننده ملایم مناسب برای نوزادان را برای استفاده گهگاهی در دسترس داشته باشند.

۳. کم آبی بدن

 شیر مادر می تواند به هیدراته نگه داشتن کودک کمک کند.

محیط های خنک و خشک – چه در بیرون و چه در خانه – پوست را خیلی سریع کم آب می کند و می تواند منجر به شکستگی یا لایه برداری پوست شود.

بیشتر بخوانید
بیماری پومپ

اغلب، یک مرطوب کننده می تواند به تنظیم سطح رطوبت در اتاق کمک کند، اما ابتدا با پزشک متخصص اطفال بررسی کنید که آیا استفاده از آن مناسب است یا خیر.

در مورد نوزادان، شیر مادر بهترین راه حل برای هیدراته نگه داشتن و سالم نگه داشتن آنهاست. این سازمان بهداشت جهانی (WHO) شیردهی انحصاری با شیر مادر یعنی عدم مصرف غذا یا مایعات دیگر را به مدت ۶ ماه از زمان تولد توصیه کنید.

۴. استفاده از لوسیون های الکلی

یکی از مهم ترین کارهایی که هنگام خرید محصولات کودک باید انجام دهید، خواندن برچسب بسته بندی است. از لوسیون ها و کرم هایی که پایه الکلی دارند خودداری کنید، زیرا سطح بیرونی پوست را کم آب می کنند.

۵. ایکتیوز

ایکتیوز گروهی از بیماری های ژنتیکی پوست است که باعث لایه برداری و خشکی پوست می شود که اغلب شدید است. کلمه “ichthyosis” از کلمه یونانی “ichthys” – به معنی ماهی – گرفته شده است، زیرا افراد مبتلا به این بیماری پوستی پوسته پوسته دارند.

بر اساس آکادمی پوست آمریکا، بیش از ۲۰ نوع مختلف ایکتیوز وجود دارد. ایکتیوز ولگاریس خفیف ترین شکل بیماری است که در دوران نوزادی یا کودکی ایجاد می شود.

پزشکان بر اساس سابقه پزشکی خانواده و معاینه فیزیکی، ایکتیوز را در صورت وجود آن در بدو تولد تشخیص می دهند. آنها همچنین ممکن است برای تایید این وضعیت درخواست نمونه خون یا پوست کنند.

بیشتر بخوانید
آپاندیسیت - علائم، درمان و علل

ایکتیوز هیچ درمانی ندارد، اما بسیاری از کرم های موضعی می توانند به تسکین خشکی و کنترل سایر علائم کمک کنند. با این حال، از داروهای بدون نسخه (OTC) استفاده نکنید، مگر اینکه توسط متخصص پوست یا متخصص اطفال تجویز شده باشد.

۶. اگزما

 Eczema می تواند باعث خشکی و خارش پوست شود.

در برخی موارد، یک بیماری پوستی به نام درماتیت آتوپیک یا اگزما نیز می تواند منجر به خشکی صورت نوزاد شود. گاهی اوقات، علت اگزما ناشناخته است، اما کارشناسان یافته اند تقریباً نیمی از افراد مبتلا به اگزمای متوسط ​​تا شدید نیز به آسم، آلرژی‌های فصلی یا رینیت آلرژیک یا آلرژی غذایی مبتلا هستند، اگرچه این موارد معمولاً در اوایل دوران نوزادی شروع نمی‌شوند.

علائم شایع اگزما عبارتند از:

  • خارش پوست
  • پوست خشک یا لایه بردار
  • پوست قرمز، پف کرده یا ضخیم
  • التهابی که می آید و می رود
  • بثورات روی صورت، گردن، مچ دست، زانو، آرنج و مچ پا

در نوزادان مبتلا به اگزما، خشکی پوست تمایل به تشدید بثورات و خارش دارد. با دکتری صحبت کنید که کرم یا پماد را برای تسکین علائم توصیه کند.

درمان ها

در بیشتر موارد، خشکی پوست صورت نوزاد نیازی به درمان ندارد. با این حال، افراد می توانند با استفاده از چند روش علائم را تسکین دهند یا بهبودی را تسریع کنند.

ما در اینجا به ۱۰ درمان خانگی برای از بین بردن خشکی پوست صورت نوزاد می پردازیم.

بیشتر بخوانید
درمان ترس کودکان و علت
جلوگیری

چند نکته ساده و درمان خانگی برای جلوگیری از خشکی پوست عبارتند از:

  • در صورت نیاز از یک مرطوب کننده مناسب برای نوزاد استفاده کنید، اگرچه این معمولاً ضروری نیست و اکثر نوزادان با کمترین لوسیون روی پوست خود بهترین کار را انجام می دهند.
  • دور نگه داشتن نوزاد از شرایط سرد داخل و خارج
  • پرهیز از کرم‌ها و عطرهای تند و خوشبو در اطراف نوزاد
  • زمان حمام را حداکثر تا ۱۵ دقیقه نگه دارید
  • به آرامی صورت کودک را خشک کنید و از مالیدن پوست او با حوله برای کاهش اصطکاک خودداری کنید

خلاصه

پوست نوزاد، به ویژه پوست نوزادان، شکننده‌تر، بیشتر در معرض عفونت و نفوذپذیری به عوامل خارجی نسبت به پوست کودکان بزرگتر و بزرگسالان است.

بسیاری از نوزادان در دوران شیرخوارگی پوست خشک و پوسته پوسته شده را تجربه می کنند. گاهی اوقات، لایه برداری پوست در نتیجه دلایل طبیعی موقتی ایجاد می شود، در حالی که برخی اوقات، عوامل تحریک کننده، شرایط ژنتیکی یا شرایط محیطی باعث لایه برداری پوست می شوند.

اگر خشکی بیش از دو هفته ادامه داشت، با یک متخصص اطفال یا متخصص پوست مشورت کنید تا علت اصلی را شناسایی کرده و راه حل دائمی تری پیدا کنید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه