علت درد بالای معده چیست؟

معده درد یک شکایت رایج در کودکان و بزرگسالان است. قسمت فوقانی معده چندین ساختار حیاتی از جمله روده فوقانی، کیسه صفرا، کبد و پانکراس را در خود جای داده است. در حالی که بسیاری از مسائل مسبب درد بالای معده، مانند گاز یا ویروس معده، جای نگرانی ندارند، برخی دیگر ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشند.

شرایط متعددی می تواند باعث درد بالای معده شود. در بسیاری از موارد، یک وضعیت می تواند منجر به دیگری شود. به عنوان مثال، زخم ممکن است باعث سوء هاضمه شود یا سنگ کیسه صفرا ممکن است باعث اختلال در عملکرد کبد شود.

در این مقاله با ده دلیل احتمالی درد بالای معده و همچنین گزینه های درمانی و زمان مراجعه به پزشک آشنا شوید.

علل درد بالای معده می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱. گاز (نفخ)

زنی با درد بالای معده
علت درد بالای معده ممکن است گاز باشد.

گاز به طور طبیعی در روده ها و دستگاه گوارش ایجاد می شود. هنگامی که این گاز جمع می شود، می تواند باعث احساس فشار، نفخ یا پری شود.

عفونت، ویروس، اسهال یا یبوست می تواند باعث شود که درد گاز بسیار شدید شود.

گاز ممکن است علت درد باشد اگر:

 • درد به صورت موج می آید.
 • درد باعث تورم معده می شود.
 • احساس می شود چیزی در معده در حال حرکت است.
 • آروغ زدن یا عبور گاز وجود دارد.
 • فردی اسهال یا یبوست دارد.

درد گاز معمولاً جدی نیست و داروهای بدون نسخه (OTC) می توانند کمک کنند. فرد همچنین می‌تواند آهسته‌تر غذا بخورد تا از بلعیدن هوا جلوگیری کند و از بدتر شدن گاز جلوگیری کند. برخی از افراد متوجه می شوند که برخی از غذاها، مانند بروکلی، بیشتر باعث درد گاز می شوند.

گاز معمولاً بدون درمان در عرض چند ساعت از بین می رود. اگر همراه با تب، استفراغ کنترل نشده یا درد شدید رخ دهد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

۲. سوء هاضمه

سوء هاضمه احساس سوزش در قسمت فوقانی معده و گاهی اوقات در دهان یا گلو است. درد همچنین ممکن است احساس شود که از قفسه سینه سرچشمه می گیرد.

سوء هاضمه معمولاً زمانی ظاهر می شود که اسید بیش از حد در معده وجود دارد، که می تواند پس از خوردن غذاهای بسیار اسیدی اتفاق بیفتد.

به طور معمول، سوء هاضمه می تواند ناشی از زخم معده، رفلاکس اسید یا حتی سرطان معده باشد. سوء هاضمه مکرر که بسیار دردناک است یا با کاهش وزن غیرقابل توضیح رخ می دهد، می تواند نشانه نگرانی جدی تری باشد.

بیشتر بخوانید
وقتی مدفوع شما شناور است به چه معناست

داروهای OTC در مدیریت سوء هاضمه موقت بسیار موثر هستند. شناسایی محرک‌ها، مانند برخی غذاها، می‌تواند به فرد در ایجاد تغییرات سالم در سبک زندگی کمک کند.

افراد مبتلا به سوء هاضمه مکرر یا شدید ممکن است بخواهند با پزشک در مورد مدیریت علائم خود یا تشخیص علت زمینه ای صحبت کنند.

۳. گاستریت

گاستریت باعث می شود که دیواره معده متورم و دردناک شود.

گاستریت حاد در کوتاه مدت رخ می دهد و به سرعت بروز می کند، معمولاً به دلیل عفونت باکتریایی، مانند عفونت هلیکوباکتر پیلوری باکتری ها

برخی از بیماری ها پوشش معده را تحریک می کنند و باعث گاستریت مزمن می شوند.

علل گاستریت مزمن عبارتند از:

 • بیماری کرون
 • بیماری های خود ایمنی
 • سارکوئیدوز
 • آلرژی
 • ویروس ها در افراد با سیستم ایمنی ضعیف

آنتی بیوتیک ها معمولا می توانند عفونت های باکتریایی را درمان کنند. هنگامی که گاستریت مزمن است، تشخیص و درمان علت زمینه ای می تواند کمک کننده باشد.

جهت کاهش اسید معده  یک رژیم غذایی اسیدی کمتر یا مصرف داروها نیز می تواند کمک کننده باشد. مسکن‌ها می‌توانند به رفع علائم کمک کنند، در حالی که داروهایی که از پوشش معده محافظت می‌کنند می‌توانند از بدتر شدن علائم جلوگیری کنند.

۴. ویروس های معده

زن با حالت تهوع لبه تختش نشست
ویروس های معده می توانند باعث استفراغ و حالت تهوع شوند.

گاستروانتریت یک ویروس معده است که علاوه بر درد بالای معده می تواند باعث تهوع، استفراغ و اسهال نیز شود. افراد مبتلا به ویروس معده ممکن است سردرد، درد عضلانی و انرژی کم نیز داشته باشند.

برخی از افراد گاستروانتریت را آنفولانزای معده می نامند، اما در واقع نوعی آنفولانزا نیست.

برای اکثر افراد، علائم در عرض چند روز خود به خود از بین می روند. اجتناب از وعده های غذایی سنگین و نوشیدن مایعات می تواند به فرد کمک کند تا استفراغ را متوقف کند.

اجتناب از کم آبی حیاتی است، بنابراین نوشیدن چیزی که الکترولیت ها را بازیابی می کند، مانند او آر اس، تا زمانی که علائم برطرف شود، در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید
برای رفلاکس اسید چه بنوشیم: چای و آبمیوه غیر اسیدی

برخی از افراد ممکن است برای جلوگیری از کم آبی به درمان پزشکی نیاز داشته باشند، از جمله افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، نوزادان و کودکان بسیار خردسال، و افرادی که دارای بیماری های جدی مانند سرطان هستند.

۵. درد عضلانی

بسیاری از ماهیچه ها تا قسمت فوقانی معده گسترش می یابند. درد ناشی از آسیب خفیف عضلانی یا اسپاسم می تواند باعث درد موقت در قسمت بالای شکم شود.

درد اغلب با ماساژ ملایم و استراحت بهتر می شود. برخی از افراد نیز با استفاده از بسته های سرد و گرم تسکین می یابند.

اگر درد عضلانی شدید است یا بعد از چند روز بهتر نشد، برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید.

۶. آپاندیسیت

آپاندیسیت یا عفونت آپاندیس بدون درمان، می تواند باعث پارگی آپاندیس شود و این وضعیت می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

در مراحل اولیه آپاندیسیت، فرد ممکن است متوجه درد مبهم در اطراف ناف خود شود، اما این درد می تواند به قسمت فوقانی معده نیز سرایت کند. با بدتر شدن عفونت، درد به سمت راست پایین حرکت می کند.

در بیشتر موارد، پزشک آپاندیسیت را با برداشتن آپاندیس درمان می کند.

۷. سنگ کیسه صفرا

سنگ های صفراوی تشکیلات سخت کلسترول یا بیلی روبین هستند که می توانند در کیسه صفرا ایجاد شوند. آنها همیشه مشکل ایجاد نمی کنند، اما گاهی اوقات مجرای صفراوی را مسدود می کنند.

انسداد سنگ کیسه صفرا می تواند باعث درد شدید در سمت راست بالای معده و همچنین استفراغ، خستگی و فرسودگی شود.

سنگ های صفراوی درمان نشده می توانند بر عملکرد کبد و پانکراس تأثیر بگذارند. هنگامی که این اتفاق می افتد، فرد ممکن است زردی را تجربه کند، که زردی پوست و چشم است، یا ممکن است دچار عفونت جدی پانکراس شود.

در بیشتر موارد، پزشک با برداشتن کیسه صفرا سنگ های صفراوی را درمان می کند و فرد می تواند بدون این اندام زندگی منظمی داشته باشد. یا ممکن است پزشک دارویی برای حل کردن سنگ تجویز کند.

اگر سنگ کیسه صفرا خود به خود از بین برود، پزشک ممکن است تغییرات سبک زندگی مانند ورزش بیشتر یا رژیم غذایی کم چرب را برای کاهش خطر عود مجدد سنگ توصیه کند.

۸. مشکلات کبد یا پانکراس

کبد، لوزالمعده و کیسه صفرا برای حمایت از هضم با هم کار می کنند. هر سه اندام در سمت راست بالای معده قرار دارند.

بیشتر بخوانید
هر روز چند بار باید مدفوع کرد؟

گاهی اوقات، سنگ های صفراوی درمان نشده مجاری صفراوی را مسدود می کنند و باعث درد در کبد یا پانکراس می شوند.

بیماری های کبدی مانند هپاتیت می تواند باعث درد کبد شود. پانکراتیت که التهاب پانکراس است نیز ممکن است باعث درد شود. برخی از علل دیگر، مانند سرطان کبد یا پانکراس، کمتر احتمال دارد.

علائم دیگر مشکلات کبد یا پانکراس عبارتند از:

 • زردی چشم یا پوست
 • ادرار تیره
 • حرکات روده بسیار کم رنگ یا سفید
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • دردی که به تدریج بدتر می شود

درمان مناسب به علت زمینه ای بستگی دارد. افراد مبتلا به پانکراتیت ممکن است برای دریافت مایعات و درمان در بیمارستان بمانند. بیماری های کبدی نیاز به دارو دارند و پیوند کبد می تواند بیماری پیشرفته کبد را درمان کند.

سرطان های کبد و لوزالمعده ممکن است به شیمی درمانی، پرتودرمانی یا جراحی نیاز داشته باشند. صرف نظر از علت درد در کبد یا پانکراس، تشخیص سریع می تواند نجات دهنده باشد.

۹. انسداد روده

انسداد روده روده ها را مسدود می کند و عبور هر چیزی را دشوار یا غیرممکن می کند. این می تواند باعث درد شدید، یبوست و مشکل در هضم و جذب غذا شود.

علاوه بر درد معده، علائم انسداد روده عبارتند از:

 • استفراغ صفرا، یک ماده زرد مایل به سبز
 • یک معده متورم
 • ناتوانی در دفع گاز یا اجابت مزاج
 • گرفتگی شدید

انسداد روده یک اورژانس پزشکی است، زیرا روده می تواند پاره شود یا به طور جدی عفونی شود. داروها، مایعات و مسکن ها اغلب کمک می کنند. در برخی موارد، جراح ممکن است نیاز به رفع انسداد داشته باشد.

۱۰. بیماری دیورتیکول

کیسه های کوچکی به نام دیورتیکولا می توانند در روده ظاهر شوند. به خصوص در روده بزرگ. هنگامی که این کیسه ها ملتهب یا عفونی می شوند، فرد می تواند دچار درد شدید شکم شود.

محل درد بستگی به محل قرارگیری دیورتیکول ها دارد. در حالی که دیورتیکول‌ها در روده‌های تحتانی شایع‌تر هستند، می‌توانند در روده‌های بالایی نیز ظاهر شوند و باعث ایجاد درد در قسمت فوقانی معده شوند.

دیورتیکولیت همچنین ممکن است بر عملکرد روده تأثیر بگذارد و علائمی مانند یبوست و اسهال ایجاد کند.

بیشتر بخوانید
علت نفخ شکم چیست؟

پروبیوتیک ها و رژیم غذایی پر فیبر اغلب به درمان دیورتیکولیت کمک می کنند. اگر عفونت بدتر شود یا از بین نرود، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن دیورتیکول یا بخشی از روده انجام دهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر فردی تب و درد شکمی داشته باشد باید ظرف ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کند.

در بیشتر موارد، بی خطر است که منتظر بمانید و ببینید که آیا درد بالای معده بدون درمان برطرف می شود یا خیر. اگر درد ادامه یافت یا بدتر شد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که:

 • استفراغ بیش از ۱۲ ساعت طول می کشد.
 • تب همراه با درد شکم وجود دارد.
 • درد شکم به دنبال آسیبی مانند ضربه به معده رخ می دهد.
 • فرد پس از مصرف داروی جدید دچار درد شکم می شود.
 • درد معده در فردی با سیستم ایمنی ضعیف به دلیل اچ آی وی، شیمی درمانی یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی رخ می دهد.

به اورژانس بروید یا به دنبال مراقبت فوری باشید اگر

 • درد شدید در سمت راست بالای شکم وجود دارد.
 • درد معده غیر قابل تحمل است.
 • درد معده و مدفوع سفید یا کم رنگ وجود دارد.
 • یک زن باردار دچار درد شدید شکم می شود.
 • فرد دچار علائم کم آبی شدید مانند ادرار نکردن، ترک خوردن لب ها، پوست بسیار خشک، گیجی، سرگیجه یا گودی چشم می شود.
 • یک نوزاد تازه متولد شده استفراغ مداوم یا تب بالا دارد.

خلاصه

درد شکم می تواند یک ناراحتی جزئی یا آنقدر شدید باشد که عملکرد را دشوار کند. قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا مراقبت پزشکی ضروری است، توجه به علائم دیگر مهم است.

در بسیاری از موارد، به ویژه مواردی که به دلیل عفونت های جزئی یا گاز، درد بالای معده طی چند ساعت یا چند روز از بین می رود.

Source link

کلمات مرتبط

 • درد بالای معده
۳.۳/۵ - (۱۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «علت درد بالای معده چیست؟;

 1. خانم بنده بعد از خوردن غذا دردی را در بالای معده احساس می کند چندین بار به آندوسکوپی و آزمایش بردم در همه ی موارد سالم تشخیص داده شده اما با مصرف دارو هم بهتر نمی شود چکار کنیم؟؟؟

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه