علل آکنه ندولار و راه های درمان آن

ندول آکنه یک نوع شدید آکنه التهابی است. ندول های آکنه بزرگتر از جوش های معمولی هستند و لایه های عمیق تر پوست را تحت تاثیر قرار می دهند. آکنه ندولار باعث ایجاد جوش های دردناک و گسترده می شود.

آکنه ندولار آکنه ندولوسیستیک یا آکنه کیستیک نیز نامیده می شود. ندول های آکنه می توانند روی صورت، پشت و سایر نواحی بدن ظاهر شوند.

این مقاله دلایل ایجاد گره های آکنه، نحوه تشخیص این نوع آکنه و نحوه درمان آکنه ندولار را پوشش می دهد.

ندول های آکنه چه شکلی دارند و چه احساسی دارند؟

آکنه ندولار ظاهر و احساس متفاوتی با سایر اشکال آکنه دارد. شما ممکن است فقط چند ندول آکنه ایجاد کنید، اما آنها اغلب گسترده تر هستند. برخلاف جوش‌های کوچک معمولی، ندول‌های آکنه می‌توانند ماه‌ها باقی بمانند.

علل آکنه ندولار و راه های درمان آن

آکنه ندولار می تواند:

چه چیزی باعث ایجاد ندول آکنه می شود؟

هر کسی ممکن است به آکنه ندولر مبتلا شود، اما به نظر می رسد که یک جزء ژنتیکی وجود دارد. اگر والدین یا خواهر و برادر شما ندول آکنه داشتند، احتمال ابتلا به آنها بیشتر است. با این حال، شما هنوز هم می توانید به آکنه ندولر مبتلا شوید، حتی اگر هیچ کس دیگری در خانواده شما آن را نداشته باشد.

تصور می شود ندول های آکنه توسط عوامل مختلفی ایجاد می شوند، از جمله:

آکنه ندولار در مردان جوان و از نظر بیولوژیکی بیشتر شایع است. نوجوانان و مردان جوان اغلب ندول های آکنه روی صورت و بدن خود دارند.

بیشتر بخوانید
راهنمای جامع مراقبت از پوست: نکات اساسی برای داشتن پوست سالم و زیبا

زنان بالغ اغلب آکنه ندولار روی خط فک، چانه و گردن خود دارند. ندول های آکنه ممکن است درست قبل از شروع دوره قاعدگی فرد بدتر شوند.

درمان گره های آکنه

درمان ندول های آکنه می تواند سخت باشد. اگر فکر می کنید آکنه ندولر دارید، مراجعه به یک متخصص پوست – یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که برای درمان پوست، مو و ناخن ها آموزش دیده است – می تواند مفید باشد.

یک متخصص پوست ممکن است داروهای آکنه را برای ندول‌های آکنه به شما پیشنهاد دهد، زیرا درمان‌های بدون نسخه (OTC) آکنه همیشه در درمان آکنه گره‌دار مؤثر نیستند.

آیا آکنه ندولار جای زخم دارد؟

ندول های آکنه می توانند باعث ایجاد اسکار شوند. آکنه ندولار آنقدر عمیق است که به احتمال زیاد برای کنترل جوش ها به یک داروی خوراکی آکنه و همچنین یک درمان موضعی آکنه نیاز خواهید داشت. هر چه زودتر به متخصص پوست مراجعه کنید و درمان را شروع کنید، بهتر است.

اگر آکنه ندولر گسترده ای دارید، متخصص پوست ممکن است نوع مصنوعی ویتامین A را تجویز کند. ایزوترتینوئین که به صورت قرص مصرف می کنید این بهترین درمان برای آکنه شدید در نظر گرفته می شود.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است از شما بخواهد که آنتی بیوتیک های خوراکی را برای مدت کوتاهی مصرف کنید تا به کاهش التهاب ناشی از ندول های آکنه کمک کند. آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی ممکن است به ظاهر و احساس بهتر پوست شما کمک کنند در حالی که منتظر درمان‌های موضعی آکنه هستید.

بیشتر بخوانید
بیماری مورژلون: مدیریت یک بیماری پوستی غیر قابل توضیح

اگر نمی توانید ایزوترتینوئین مصرف کنید، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما بخواهد که ترکیبی از درمان های موضعی آکنه و آنتی بیوتیک ها را امتحان کنید. مثلا، بنزوئیل پراکسید هنگامی که با آنتی بیوتیک های خوراکی خاص استفاده می شود، ممکن است به ندول های آکنه کمک کند.

داروهای ضد بارداری خوراکی و/یا دارویی به نام اسپیرونولاکتون گزینه های درمان آکنه ندولار برای افرادی هستند که عادت ماهانه دارند. هر دو دارو هورمون‌ها را تنظیم می‌کنند و به مدیریت جوش‌های ندول آکنه قبل از قاعدگی کمک می‌کنند.

مقابله با ندول های آکنه

جوش های ندولر متورم آکنه می تواند آسیب زیادی به شما وارد کند! اگرچه این نکات آکنه شما را از بین نمی‌برند، اما می‌توانند به علائم شما کمک کنند، در حالی که منتظر هستید تا تشخیص داده شوید یا به درمان زمان بدهید.

 • ندول های آکنه را فشار ندهید، نچینید یا سعی نکنید ندول های آکنه را بیرون بیاورید. وسوسه انگیز است، اما تلاش برای “ترک کردن” ندول آکنه می تواند به پوست شما آسیب برساند و جوش ها را بدتر کند.
 • تسکین درد و التهاب. استفاده از یخ پیچیده شده در یک پارچه نرم روی یک ندول آکنه دردناک چند بار در روز می تواند به کاهش درد و تورم کمک کند.
 • در مورد تزریق کورتیزون بپرسید. تزریق کورتیزون می‌تواند برای درمان یک ندول آکنه دردناک استفاده شود و ممکن است به بهبود سریع‌تر آن کمک کند، اما جوش‌های ندولار آکنه را از بین نمی‌برند.
بیشتر بخوانید
6 مکمل مفید برای اگزما

اگر وجود آکنه گره‌دار شما را به خودآگاهی می‌رساند، مهم است که به دنبال حمایت باشید. احساسات شما معتبر و کاملا طبیعی است، اما اگر برای مقابله با درد و استرس ناشی از ندول آکنه مشکل دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

خلاصه

ندول های آکنه نوعی آکنه شدید هستند که درد زیادی دارد و می تواند باعث ایجاد اسکار شود. گره های آکنه معمولا در خانواده ها ایجاد می شوند، اما هر کسی ممکن است به این نوع آکنه مبتلا شود.

تصور می‌شود عوامل متعددی در ایجاد آکنه گره‌دار نقش دارند، از جمله غدد چربی بیش از حد فعال، افزایش هورمون‌های آندروژن، تجمع سلول‌های مرده پوست و مقادیر بالای باکتری‌های مرتبط با آکنه روی پوست.

یک متخصص پوست بهترین ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای تشخیص آکنه ندولار و توصیه درمان برای ندول های آکنه، از جمله دارو، است. در حالی که این گزینه ها می توانند موثر باشند، ممکن است چند ماه طول بکشد تا کار کنند.

در خانه، سعی کنید ندول های آکنه را نچینید یا ایجاد نکنید. درعوض، از یک کیسه یخ پیچیده شده در یک پارچه برای کمک به کاهش درد آکنه ندولر در زمانی که منتظر درمان هستید تا به پوست خود کمک کنید، استفاده کنید.

سوالات متداول

  • آیا ندول آکنه پاپول است؟

   ندول های آکنه و پاپول های آکنه مشابه هستند، اما گره بزرگتر و عمیق تر از پاپول در پوست است.

  • داخل یک جوش چیست؟

   یک جوش دارای سلول های پوستی، باکتری، چرک و سبوم است. سبوم یک ماده روغنی است که غدد چربی برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد پوست می سازند.

  • چگونه جوش کیستیک را کوچک کنیم؟

   تزریق کورتیکواستروئید (یا تزریق کورتیزون) یک استروئید ضد التهابی است که می تواند ضایعات بزرگ یا دردناک آکنه را به سرعت کوچک کند. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند آن را برای کاهش اندازه یک جوش کیستیک تجویز کند.

  • آیا می توانید یک شبه از شر آکنه کیستیک خلاص شوید؟

   متأسفانه، آکنه کیستیک به احتمال زیاد یک شبه از بین نمی رود. ممکن است حداقل سه یا چهار ماه درمان فعال طول بکشد تا بهبودی مشاهده شود.

  • آیا آکنه ندولار همان آکنه کیستیک است؟

   کیست های آکنه پر از چرک می شوند، در حالی که گره های آکنه حاوی هیچ مایعی نیستند. در نتیجه، ندول ها سخت تر و محکم تر از کیست ها هستند.

  • آیا می توانید آکنه ندولار را تخلیه کنید؟

   شما واقعا نمی توانید ندول های آکنه را مانند جوش های معمولی “پاپ” کنید زیرا آنها جامد هستند و پر از مایع نیستند.

   Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه