علل احتمالی توده در پشت خط موی گردن

برآمدگی ها و برآمدگی ها در امتداد خط مو در پشت گردن نسبتاً رایج هستند. برخی از علل احتمالی می تواند شامل تحریک پوست، آکنه، کیست، کورک و گره های عضلانی باشد.

پوست روی خط موی گردن اغلب با محرک های احتمالی مانند شامپو، مواد شوینده لباس، عرق و محصولات مراقبت از مو در تماس است. این ناحیه از پوست نیز در معرض اصطکاک مو و لباس فرد است. گاهی اوقات تحریک و اصطکاک می تواند منجر به توده، برآمدگی و سایر مشکلات پوستی شود.

در این مقاله، برخی از شایع‌ترین علل ایجاد توده در پشت گردن یا در امتداد خط مو را شرح می‌دهیم. همچنین زمان مراجعه به پزشک را پوشش می دهیم.

تورم غدد لنفاوی

زنی که پشت گردن و شانه را نگه داشته است
عفونت می تواند باعث تورم غدد لنفاوی شود.

سیستم لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی است و شبکه ای از عروق لنفاوی و گره های لنفاوی را تشکیل می دهد. غدد لنفاوی به بدن کمک می کنند تا میکروب ها را از بین ببرد و مواد مضر را از مایعی که در امتداد عروق لنفاوی حرکت می کند، فیلتر کند.

هنگامی که غدد لنفاوی متورم می شوند، می تواند نشانه ای از مبارزه بدن با یک عفونت، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد.

چندین غدد لنفاوی در امتداد پشت گردن، در دو طرف ستون فقرات قرار دارند. همچنین غدد لنفاوی پشت هر گوش وجود دارد.

یک توده در پشت گردن ممکن است یک غده لنفاوی متورم باشد اگر:

 • احساس لطافت می کند
 • به اندازه یک سنگ مرمر است
 • وقتی شخصی آن را لمس می کند کمی حرکت می کند

گاهی اوقات با وجود عفونت در نزدیکی غدد لنفاوی متورم می شوند. به عنوان مثال، تورم غدد لنفاوی روی گردن می تواند نشانه عفونت گوش یا گلو باشد. با از بین رفتن عفونت، تورم کاهش می یابد.

به طور معمول، تورم غدد لنفاوی می تواند نشان دهنده یک بیماری غیر عفونی مانند آرتریت روماتوئید یا سرطان باشد.

بیشتر بخوانید
خشکی پوست: هفت درمان خانگی

غدد لنفاوی نیز می توانند بدون هیچ دلیل مشخصی متورم شوند.

برای افرادی که غدد لنفاوی متورم دارند توصیه می شود در صورتی که تورم بعد از چند هفته بدتر شد یا از بین نرفت به پزشک مراجعه کند.

آکنه

آکنه می تواند باعث ایجاد توده ها و تورم در پشت گردن شود. آکنه یک بیماری شایع پوستی است که زمانی رخ می دهد که چربی، باکتری یا سلول های مرده پوست منافذ یا فولیکول های مو را مسدود کنند.

آکنه می‌تواند در هر قسمتی از بدن که موها رشد می‌کنند ایجاد شود، اما مکان‌های رایج شامل صورت، گردن و شانه‌ها می‌شود.

شیوع آکنه در دوران بلوغ و نوجوانی به دلیل تغییرات هورمونی شایع است. با این حال، افراد در هر سنی ممکن است به آکنه مبتلا شوند.

انواع ضایعات آکنه عبارتند از:

 • دانه های سر سیاه و سر سفید
 • پاپول ها
 • پوسچول
 • ندول ها
 • کیست ها

محصولات مو، عرق و لباس‌ها می‌توانند پشت گردن را تحریک کنند که همگی می‌توانند آکنه را بدتر کنند.

یک فرد اغلب می تواند آکنه پشت گردن را در خانه با داروهای بدون نسخه (OTC) درمان کند. سایر نکات شامل تعویض شامپو، تمیز و خشک نگه داشتن گردن و دور نگه داشتن موها از گردن است.

اگر آکنه شدید، بسیار دردناک است یا به درمان های خانگی پاسخ نمی دهد، متخصص پوست ممکن است داروی قوی تری تجویز کند.

خال ها

خال سرطانی ممکن است حاشیه نامنظم داشته باشد.

اگر توده احساس گوشتی داشته باشد و در بالای پوست باشد، نه در زیر پوست یا در ماهیچه، ممکن است خال باشد.

بیشتر افراد روی بدن خود مقداری خال دارند. خال ها معمولاً در دوران کودکی ظاهر می شوند، اما خال های جدید می توانند در هر سنی ایجاد شوند.

در حالی که بیشتر خال ها بی ضرر هستند، گاهی اوقات می توانند سرطانی شوند. بنابراین، نظارت بر خال ها، به ویژه خال های جدید، برای تغییراتی که می تواند نشانه سرطان باشد، ضروری است.

بیشتر بخوانید
علل موی چانه

یک فرد می تواند استفاده کند قانون ABCDE برای بررسی علائم سرطان پوست:

 • عدم تقارن: نیمی از خال از نظر ظاهری با نیمه دیگر متفاوت است.
 • مرز: خال دارای حاشیه یا لبه ناهموار یا نامنظم است.
 • رنگ: رنگ ناهموار است یا سایه های غیر معمولی مانند آبی و قرمز وجود دارد.
 • قطر: پهنای خال بیشتر از ۶ میلی متر است که به اندازه یک مداد پاک کن است.
 • در حال تکامل: ظاهر خال در طول زمان در حال تغییر است.

افرادی که مشکوک به سرطانی بودن خال هستند باید با پزشک مراقبت های اولیه یا متخصص پوست مشورت کنند. آنها همچنین می توانند برای اطمینان از سالم بودن تمام خال های خود، یک معاینه سالانه با یک متخصص پوست در نظر بگیرند.

کیست ها

کیست سباسه یک توده پر از مایع است که درست زیر سطح پوست قرار دارد. این کیست ها به کندی رشد می کنند اما می توانند بسیار بزرگ شوند.

کیست های سباسه عموماً بی ضرر هستند و معمولاً بدون درد هستند. کیست ها می توانند بیایند و بروند، یا ممکن است به رشد خود ادامه دهند.

برخی از کیست ها زمانی که فرد آنها را فشار می دهد به سر می آیند یا ترشح می کنند. با این حال، بیرون زدن کیست از شر آن خلاص نمی شود و می تواند باعث عفونت شود. پزشکان اغلب می توانند کیست را با یک روش ساده و در مطب بردارند.

اگر کیست دردناک، حساس یا قرمز شد، فرد می تواند به پزشک مراجعه کند، زیرا این نشانه عفونت است. کیست های عفونی ممکن است شبیه جوش های بزرگ باشند.

کمپرس گرم و داروهای ضد درد OTC می توانند به تسکین ناراحتی ناشی از کیست عفونی کمک کنند.

بیشتر بخوانید
روزاسه - علائم و علل

جوش

یک برآمدگی قرمز، دردناک و پر از چرک در پشت گردن ممکن است جوش باشد.

کورک یا کورک ناشی از عفونت های باکتریایی موضعی است، به این معنی که عفونت بر پوست یا بافت های اطراف تأثیر نمی گذارد. کیست ها، آکنه و فولیکول های مسدود شده مو می توانند عفونی شده و به جوش تبدیل شوند.

فشار دادن جوش می تواند باعث بدتر شدن یا گسترش عفونت شود. در عوض، استفاده از کمپرس گرم و تمیز نگه داشتن ناحیه می تواند ناراحتی را کاهش دهد.

مجدداً توصیه می شود در صورتی که کورک بیش از چند روز طول بکشد، بسیار دردناک است یا تب ایجاد شده است به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است جوش را تخلیه کند یا آنتی بیوتیک تجویز کند.

واکنش های آلرژیک و تحریک پوست

تحریک پوست می تواند باعث ظاهر شدن توده ها شود.

بسیاری از مواد می توانند پشت گردن را تحریک کنند. شامپو، محصولات مو، مواد شوینده لباس، عرق و ضدآفتاب می توانند در برخی افراد باعث تحریک پوست یا واکنش های آلرژیک شوند. اصطکاک ناشی از لباس گاهی اوقات می تواند گردن را تحریک کند و باعث ایجاد بثورات شود.

اگر توده کوچک، قرمز و خارش دار باشد یا لکه هایی از پوست خشک روی گردن وجود داشته باشد، ممکن است نشانه ای از تحریک پوست یا واکنش آلرژیک باشد.

برای کاهش یا جلوگیری از واکنش های پوستی سعی کنید:

 • تغییر یا استفاده کمتر از محصولات پوست و مو
 • یک شوینده متفاوت را برای شستشوی لباس امتحان کنید
 • نگه داشتن مو از گردن
 • تمیز و خشک نگه داشتن گردن

مرطوب کننده ها و کرم ها و قرص های آنتی هیستامین OTC نیز ممکن است به کاهش علائم کمک کنند. اگر واکنش های پوستی یا بثورات پوستی شدید یا مداوم باشد، مراجعه به پزشک یک گزینه است.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد ملانین باید بدانید

گره های عضلانی

عضلات آسیب دیده یا منقبض می‌توانند گره‌هایی یا نقاط ماشه‌ای میوفاشیال ایجاد کنند که فرد می‌تواند آن را درست در زیر پوست احساس کند. این نوارهای منقبض بافت عضلانی می توانند به میزان قابل توجهی از نظر اندازه متفاوت باشند، اما معمولاً باعث ایجاد توده یا برآمدگی قابل مشاهده در بالای سطح نمی شوند.

گردن محل معمولی برای درد و تنش عضلانی است. نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر یا میز می تواند عضلات را تحت فشار قرار دهد و اعصاب اطراف خط مو را تحریک کند.

گره های عضلانی می توانند دردناک، دردناک یا متشنج باشند، اما معمولاً یک مشکل جدی برای سلامتی نیستند. با این حال، آنها می توانند بر تحرک و خواب فرد تأثیر بگذارند و گاهی اوقات می توانند منجر به مشکلات دیگری مانند سردرد شوند.

راه‌های کمک به تسکین یا جلوگیری از گره‌های ماهیچه‌ای گردن عبارتند از:

 • ماساژ دادن
 • کشش ملایم
 • استراحت مکرر از کامپیوتر و میز
 • حفظ وضعیت مناسب در هنگام نشستن
 • انجام تنظیمات در ایستگاه های کاری

خلاصه

توده ها یا برآمدگی های نزدیک خط مو در پشت گردن معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند. علل احتمالی توده ها در این ناحیه می تواند شامل آکنه، گره های عضلانی، جای جوش و تحریک پوست باشد.

برای توده هایی که دردناک هستند، پس از چند روز از بین نمی روند یا همراه با سایر علائم نگران کننده هستند، با پزشک صحبت کنید. همچنین برای خال های جدید یا موجود که تغییر رنگ، شکل یا اندازه دارند به پزشک مراجعه کنید.
Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «علل احتمالی توده در پشت خط موی گردن;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه