علل تهوع و از دست دادن اشتها

بین حالت تهوع و کمبود اشتها ارتباط وجود دارد. حالت تهوع اغلب می تواند منجر به بی اشتهایی شود و اگر فرد به اندازه کافی غذا نخورده باشد، ممکن است احساس تهوع کند. این دو علامت می توانند به طیف وسیعی از شرایط مرتبط باشند. اگرچه برخی از این شرایط نیاز به مراقبت پزشکی دارند، اما درمان بسیاری از علل در خانه امکان پذیر است.

حالت تهوع احساسی در دهان، پشت گلو و معده است که بسیاری از افراد از آن به عنوان احساس بیماری یاد می کنند. حالت تهوع گاهی می تواند منجر به استفراغ شود. سایر علائم رایجی که می تواند همراه با حالت تهوع باشد عبارتند از: سرگیجه، مشکل در بلع، تولید بیش از حد بزاق و پوست لطیف.

از دست دادن اشتها یعنی احساس گرسنگی نکردن، خیلی کمتر از حد معمول غذا خوردن یا اصلاً غذا نخوردن. ممکن است فردی علاقه ای به غذا نداشته باشد یا تمایلی به خوردن نداشته باشد. اگرچه اغلب یک مشکل کوتاه مدت است، از دست دادن طولانی اشتها می تواند منجر به کاهش وزن، خستگی و کم آبی بدن شود.

یک فرد ممکن است به دلیل یک وضعیت پزشکی یا درمانی که برای آن دریافت می کند، حالت تهوع یا از دست دادن اشتها را تجربه کند. علائم همچنین می تواند مرتبط با غذا باشد و به دلیل مسمومیت غذایی یا آلرژی رخ دهد. در برخی موارد، از دست دادن اشتها و حالت تهوع می تواند ناشی از ورزش شدید یا علت روانی مانند استرس باشد.

مسمومیت غذایی

حالت تهوع و از دست دادن اشتها از علائم شایع مسمومیت غذایی است.

باکتری ها و ویروس ها می توانند غذا را آلوده کرده و باعث مسمومیت غذایی شوند. علائم شایع عبارتند از تهوع و از دست دادن اشتها و همچنین گرفتگی معده، تب، استفراغ و اسهال.

مگر اینکه مسمومیت غذایی شدید باشد، معمولاً توصیه می شود این بیماری را در خانه درمان کنید زیرا می تواند مسری باشد.

جایگزینی مایعات از دست رفته ضروری است و اگر استفراغ و اسهال شدید است، فرد باید آب زیادی بنوشد و از محلول های آبرسانی خوراکی استفاده کند. استراحت و استفاده مجدد تدریجی از غذاهای ساده، مانند برنج یا نان تست، می تواند به بهبودی کمک کند.

فردی باید در صورت داشتن موارد زیر به پزشک مراجعه کند:

 • یک دمای بالا
 • خون در مدفوع
 • نشانه های کم آبی بدن
 • اسهالی که ۳ روز یا بیشتر طول بکشد
بیشتر بخوانید
چرا معده من می سوزد؟

آلرژی یا عدم تحمل غذایی

واکنش آلرژیک به یک غذای خاص می تواند باعث حالت تهوع شود که اغلب قبل از گرفتگی معده یا استفراغ است. سایر علائم رایج شامل آبریزش چشم، عطسه، خارش پوست، کهیر و تورم است که مدت کوتاهی پس از خوردن غذا رخ می دهد.

اگر فردی مشکوک به آلرژی غذایی باشد، متخصص ایمنی می‌تواند آزمایش و مشاوره ارائه دهد. مهم است که از غذاهایی که می توانند باعث آلرژی شوند اجتناب کنید و هنگام خرید غذا یا بیرون از منزل مراقب باشید. اگر آلرژی جدی باشد، ممکن است فرد به نسخه ای برای تزریق خودکار اپی نفرین، مانند EpiPen نیاز داشته باشد.

دارو

برخی از داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند که باعث کاهش اشتها یا حالت تهوع می شود. از جمله موارد زیر است.

حالت تهوع:

 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای ضد رتروویروسی
 • آنتی بیوتیک ها
 • داروی فشار خون

از دست دادن اشتها:

 • شیمی درمانی
 • دارو برای اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)
 • آنتی بیوتیک ها

مصرف دارو همراه با میان وعده می تواند به جلوگیری از حالت تهوع کمک کند. روش دیگر، مصرف آن قبل از خواب می تواند به فرد اجازه دهد تا از طریق عوارض جانبی بخوابد. صاف دراز کشیدن باعث می شود فرد بیشتر احساس تهوع کند، بنابراین استفاده از یک بالش اضافی برای بلند کردن بدن ممکن است مفید باشد.

اگر حالت تهوع یا از دست دادن اشتها به دلیل مصرف دارو بر زندگی روزمره یا رفاه فرد تأثیر می گذارد، ممکن است پزشک بتواند دوز مصرفی را اصلاح کند یا یک درمان جایگزین تجویز کند.

علل روانی

هم حالت تهوع و هم از دست دادن اشتها با مسائل روانی مانند استرس و اضطراب ارتباط دارند. فردی که بسیار استرس دارد یا مضطرب است ممکن است اشتهای خود را از دست بدهد.

حالت تهوع یکی از علائم شناخته شده اختلالات اضطرابی است. سایر علائم فیزیکی می تواند شامل لرزش، تعریق، ضربان قلب سریع و مشکل در تنفس باشد.

گزینه های درمانی برای اضطراب شامل درمان و دارو است. پشتیبانی از سازمان های مدافع، مانند انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا. آنها اطلاعات و مشاوره ارائه می دهند و همچنین پیوندهایی را به گروه های پشتیبانی همتایان ارائه می دهند.

ورزش

برخی از افراد ممکن است پس از ورزش دچار حالت تهوع یا کاهش اشتها شوند. این علائم هستند رایج ترین در ورزشکاران استقامتی، مانند دوندگان ماراتن.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا ورزش می تواند منجر به حالت تهوع شود. ورزش شدید می‌تواند خون را از معده به سایر قسمت‌های بدن بردارد که باعث می‌شود فرد احساس تهوع کند. نوشیدن آب زیاد یا کم نیز می تواند باعث ایجاد حالت تهوع در فرد شود.

بیشتر بخوانید
مقعد متورم: علل، علائم، و درمان.

افراد اغلب می توانند با صبر کردن ۱ تا ۲ ساعت پس از غذا قبل از ورزش از احساس بیماری یا استفراغ جلوگیری کنند. راه های دیگر برای کاهش احتمال تهوع عبارتند از: اجتناب از پایان ناگهانی یک جلسه تمرین، گرم کردن و پایین آوردن بدن، و عدم تحرک بیش از حد بدن.

ممکن است فرد در حین یا بعد از ورزش متوجه کاهش اشتها شود، اما این باید پس از اتمام جلسه تمرین و استراحت دوباره عود کند.

بارداری

زنان باردار ممکن است متوجه شوند که نوشیدن مایعات در طول روز به کاهش حالت تهوع کمک می کند.

تهوع و تغییرات اشتها از علائم شایع بارداری هستند. حالت تهوع و استفراغ معمولاً در همان اول شروع می شود ۹ هفته بارداری و پس از ۱۴ هفته اول از بین می رود.

کالج آمریکایی زنان و زایمان توصیه می کنیم برای کمک به تهوع تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید، مانند:

 • خوردن وعده های غذایی کوچک و منظم و انتخاب غذاهای ملایم
 • نوشیدن مایعات به طور منظم در طول روز
 • اجتناب از بوهایی که باعث تهوع می شوند
 • نوشیدن نوشیدنی هایی که حاوی زنجبیل واقعی هستند، مانند چای زنجبیل یا زنجبیل
 • خوردن کراکر خشک قبل از بلند شدن از رختخواب در صبح

برای برخی از زنان، حالت تهوع و استفراغ می تواند شدیدتر باشد و ممکن است تا کل بارداری ادامه داشته باشد. در این صورت ممکن است یک زن بخواهد به دنبال مشاوره و درمان پزشکی باشد.

کاهش اشتها و کم خوردن می تواند منجر به کاهش وزن شود که می تواند بر سلامت زن و جنین تأثیر بگذارد. اگر حالت تهوع و کاهش اشتها این اثر را داشته باشد، توصیه های پزشکی می تواند مفید باشد. پزشک ممکن است بتواند دارویی برای کاهش حالت تهوع تجویز کند.

حالت تهوع بعد از عمل

تهوع و استفراغ از عوارض جانبی شناخته شده بیهوشی هستند و می توانند برخی افراد را پس از عمل تحت تاثیر قرار دهند. نوع جراحی می تواند بر احتمال بروز این علائم تأثیر بگذارد.

اگر فردی در معرض خطر تهوع و استفراغ بعد از عمل باشد، پزشکان ممکن است قبل، حین یا بعد از جراحی به او دارو بدهند.

بیشتر بخوانید
رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک SIBO و درمان آن

از دست دادن اشتها ممکن است با بهبودی فرد از عمل جراحی رخ دهد. علاوه بر هیدراته ماندن، خوردن کم و اغلب کلید بهبودی است و می تواند به فرد کمک کند بعد از عمل احساس خوبی داشته باشد.

سرطان

حالت تهوع می تواند بر افرادی که سرطان دارند با دلایل احتمالی از جمله انسداد روده و عفونت تاثیر بگذارد.

برخی از درمان های سرطان نیز می توانند باعث ایجاد احساس بیماری در فرد شوند. به عنوان مثال، شیمی درمانی یکی از علل شایع تهوع است. پزشکان اغلب داروهایی را برای کمک به کاهش این عارضه تجویز می کنند.

برخی از افراد مبتلا به سرطان ممکن است دچار کاهش اشتها شوند. علل شایع تغییر در حس بویایی یا چشایی فرد، احساس سیری و عوارض جانبی درمان است.

اگر فردی اشتهای کمی داشته باشد یا اشتها نداشته باشد، یک تیم سرطان می تواند توصیه هایی را ارائه دهد. آنها ممکن است خوردن کم و اغلب، انتخاب غذاهای پرکالری یا برش دادن غذا به قطعات کوچکتر را توصیه کنند تا قورت دادن آنها راحت تر باشد. تغذیه مناسب بخشی جدایی ناپذیر از درمان است و معمولاً یک فرد برای کمک به تغذیه خوب از حمایت برخوردار می شود.

خطرات

از دست دادن اشتها و حالت تهوع می تواند در دراز مدت به سلامت آسیب برساند. اگر فردی این علائم را برای مدت طولانی تجربه کند، ممکن است بخواهد به دنبال مشاوره پزشکی باشد.

اگر حالت تهوع منجر به استفراغ شود، می تواند باعث کم آبی بدن شود. از دست دادن اشتها ممکن است به این معنی باشد که فردی مایعات کافی را از طریق منابع غذایی دریافت نمی کند و این نیز می تواند منجر به کم آبی بدن شود.

هیدراته ماندن برای عملکرد بدن مهم است. اگر فردی احساس تهوع دارد، ممکن است ترجیح دهد جرعه های کوچک آب را به طور منظم در طول روز بنوشد.

نخوردن به اندازه کافی می تواند منجر به کاهش وزن شود که می تواند برای سلامتی مضر باشد. بدون مواد مغذی کافی، بدن ممکن است نتواند به درستی کار کند.

احساس تهوع می تواند زندگی روزمره را مختل کند. ممکن است تمرکز فرد در محل کار یا مدرسه دشوارتر شود. حالت تهوع همچنین می تواند باعث استرس، نگرانی و سایر علائم فیزیکی مانند درد معده شود.

درمانهای خانگی

نوشیدن چای زنجبیل می تواند به آرام شدن معده کمک کند.

اگرچه درمان‌های خانگی کمی وجود دارد که دانشمندان آن‌ها را آزمایش کرده و اثربخشی آن‌ها را ثابت کرده‌اند، برخی از موارد زیر ممکن است کاهش اشتها و حالت تهوع را کاهش دهند:

 • نوشیدن چای زنجبیل یا دمنوش زنجبیل حاوی ریشه زنجبیل می تواند به آرام شدن معده کمک کند.
 • چای نعناع، ​​شیرینی ها یا آدامس ممکن است به رفع حالت تهوع کمک کند.
 • نوشیدن جرعه های کوچک مایعات می تواند به علائم تهوع، مانند بزاق اضافی کمک کند.
 • خوردن غذاهای ساده ممکن است از احساس تهوع جلوگیری کند.
 • در صورت کاهش اشتها، خوردن وعده های غذایی کوچک و منظم و میان وعده ها برای افراد آسان تر است.
 • دراز کشیدن در یک اتاق تاریک و خنک می تواند شدت تهوع را کاهش دهد.
بیشتر بخوانید
نفخ شکم: علل، درمان، عوارض

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر علائم بیش از ۱ تا ۲ روز بدون علت مشخص باقی بماند، ممکن است فرد بخواهد برای جلوگیری از آسیب رساندن به سلامت خود به دنبال مشاوره پزشکی باشد.

افرادی که مسمومیت غذایی دارند در صورت وجود خون در مدفوع، تب یا علائم کم آبی باید به پزشک مراجعه کنند. همچنین برای افرادی که مشکوک به آلرژی غذایی هستند مهم است که به دنبال مشاوره پزشکی باشند.

اگر فردی علائم مداوم را تجربه کند، ممکن است بخواهد برای بازگرداندن اشتهای خود دارو مصرف کند. پزشکان به احتمال زیاد این دارو را تجویز می‌کنند اگر از دست دادن اشتها به دلیل مصرف داروی دیگری برای یک بیماری جداگانه باشد.

خلاصه

اکثر مردم فقط برای مدت کوتاهی حالت تهوع و از دست دادن اشتها را تجربه می کنند. اگر این علائم ادامه پیدا کنند، می توانند ناراحت کننده باشند و ممکن است سلامتی را به خطر بیندازند.

ثبت علائم و زمان وقوع آنها ممکن است به پزشک در تشخیص کمک کند. انجام این کار همچنین می تواند به فرد کمک کند تا محرک های بالقوه تهوع یا کاهش اشتها مانند ورزش، زمان صرف غذا یا غذاهای خاص را شناسایی کند.

ایجاد برخی تغییرات ساده در شیوه زندگی ممکن است به افراد کمک کند از کاهش اشتها و حالت تهوع جلوگیری کنند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه