علل سردرد بعد از گریه

برخی افراد پس از گریه سردرد را تجربه می کنند. این ممکن است به دلیل افزایش تنش عضلانی، ترشح هورمون های استرس یا سایر فرآیندهای فیزیکی باشد.

بدن زمانی که سیستم لیمبیک اشک تولید می کند مسئول برای برانگیختگی عاطفی، سیگنالی را به غدد اشکی می فرستد. این غدد، واقع شده درست بالای هر پلک، اشک تولید می کند.

هنگامی که فردی گریه می کند، ممکن است آبریزش بینی و تنش در عضلات اطراف صورت و سر خود را نیز تجربه کند.

در این مقاله انواع سردردهایی که ممکن است افراد پس از گریه تجربه کنند و نحوه درمان یا پیشگیری از آنها بحث می شود.

علل سردرد بعد از گریه

برای کشف اطلاعات و منابع مبتنی بر شواهد بیشتر برای سردرد و میگرن، از مرکز اختصاصی ما دیدن کنید.

چرا این اتفاق می افتد؟

دانشمندان ارتباط دقیق بین گریه و سردرد را نمی دانند.

اغلب زمانی که فردی گریه می کند، ممکن است درد یا احساسات شدیدی را تجربه کند که بدن را تحت فشار قرار می دهد. بدن هنگام تجربه استرس هورمون‌هایی مانند کورتیزول ترشح می‌کند می تواند باعث طیف وسیعی از واکنش های فیزیکی و احساسی در بدن شود.

در گریه هم چندین ماهیچه صورت درگیر می شود که ممکن است باعث تنش در اطراف صورت، سر و گردن شود.

این فرآیندهای احساسی و فیزیکی ممکن است مسئول ایجاد چندین نوع سردرد پس از گریه باشند.

سردرد تنشی

یکی از انواع سردردهایی که ممکن است فرد بعد از گریه تجربه کند، سردرد تنشی است.

وقتی یک نفر گریه می کند، چندین ماهیچه در چهره آنها تنش است. همچنین ممکن است در فک، پایین گردن و پشت سر خود احساس تنش کنند. اگر فردی برای مدت طولانی گریه کند، انقباضات مداوم این عضلات ممکن است منجر به سردرد تنشی شود.

سردردهای تنشی هستند رایج ترین سردرد اولیه، سردردی که نتیجه بیماری دیگری نیست.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث سردرد شقیقه شما می شود؟

علائم سردرد تنشی ممکن است عبارتند از:

 • درد در دو طرف سر، گردن یا صورت
 • دردی که به نظر می رسد مانند یک زه یا نوار سفت در اطراف سر باشد
 • احساس حساس در ناحیه آسیب دیده که ممکن است با لمس بدتر شود

سردرد سینوسی

وقتی یک نفر گریه می کند، اشک هایش جاری می شود به سوراخ‌های کوچکی در گوشه‌های پلک‌ها که به نام پونکتا شناخته می‌شوند. اگر فردی اشک زیادی تولید کند، این سیستم زهکشی غرق می شود و اشک روی گونه هایش سرازیر می شود. برخی از این اشک ها همچنین می توانند به مجرای بینی آنها تخلیه شوند.

در داخل مجرای بینی فضاهای کوچک و توخالی به نام سینوس ها وجود دارد که در امتداد استخوان گونه و پیشانی قرار دارند. وقتی اشک ها به داخل سینوس ها می ریزند، با مخاط مخلوط می شوند و می توانند باعث آبریزش بینی شوند. این تجمع مخاط و اشک می تواند باعث فشار در سینوس ها شود که ممکن است منجر به سردرد شود.

فردی که سردرد سینوسی را تجربه می کند ممکن است احساس کند درد و فشار در سرتاسر پیشانی، گونه ها یا اطراف چشم آنها. این نواحی همچنین ممکن است در لمس حساس و دردناک باشند. درد و فشار سردرد سینوسی ممکن است با حرکات ناگهانی یا زمانی که فرد به جلو خم می شود بدتر شود.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که سردردهای سینوسی هستند رایج نیست و مردم آنها را در نتیجه سینوزیت تجربه می کنند. علاوه بر این، بین علائم سردرد سینوسی و میگرن همپوشانی وجود دارد، بنابراین ممکن است برای فرد دشوار باشد که بداند کدام یک را تجربه می کند.

میگرن

اگر فردی به دلیل احساس خستگی و استرس گریه کند، ممکن است باعث حمله میگرن شود.

بیشتر بخوانید
درمان سردرد در کلینیک سردرد تهران

استرس یک محرک رایج برای میگرن است. محققان دریافتند که ۸۰% از افرادی که میگرن را تجربه می‌کنند استرس را یکی از محرک‌های رایج خود و ۵۷.۷ درصد خستگی را به عنوان یکی دیگر از آنها گزارش کردند.

همچنین برخی از پیوندهای مشترک بین فرآیندهای مرتبط با گریه و آنهایی که باعث حمله میگرنی می شوند وجود دارد.

پژوهش دریافته است که گریه ممکن است سیستم عصبی خودمختار را فعال کند. علاوه بر این، پژوهش نشان می دهد که حملات میگرنی ممکن است به دلیل اختلال در تنظیم سیستم عصبی سمپاتیک، که بخشی از سیستم عصبی خودمختار است، رخ دهد، که نشان دهنده ارتباط احتمالی بین این دو است.

حملات میگرنی یک نوع شایع سردرد است که با اطرافیان همراه است ۱۵% آمریکایی هایی که آنها را تجربه می کنند. میگرن ممکن است شامل شود درد ضربان دار یا کوبنده در سر و صورت. این درد می تواند متوسط ​​تا شدید باشد و با فعالیت بدتر می شود.

شایع است که این درد در یک طرف باشد، اما می تواند در هر نقطه از صورت، سر و گردن رخ دهد. برخی افراد ممکن است اشتباه میگرن برای سردرد سینوسی، زیرا درد می تواند در سراسر بینی و پشت چشم نیز رخ دهد و آبریزش بینی ممکن است همراه با آن باشد.

همراه با درد سر، سایر علائم میگرن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت به نور، صدا یا بو

درمان

راه های مختلفی وجود دارد که فرد ممکن است ناراحتی ناشی از سردرد را پس از گریه کاهش دهد. یک فرد ممکن است در مورد درمان سردرد با یک پزشک صحبت کند زیرا انواع مختلف سردرد ممکن است به درمان های مختلف بهتر پاسخ دهند. افراد باید قبل از مصرف هر گونه دارویی برای کنترل سردرد خود با پزشک صحبت کنند.

بیشتر بخوانید
سردرد ضربان دار: انواع، علل و درمان

ممکن است فردی بخواهد برخی از تکنیک های زیر را امتحان کند:

 • به آرامی عضلات سر و گردن را برای کاهش تنش ماساژ دهید
 • قرار دادن یک بسته گرم یا خنک روی ناحیه آسیب دیده برای کمک به کاهش فشار و کاهش تنش عضلانی
 • مصرف داروهای مسکن بدون نسخه مانند آسپرین، استامینوفن یا ایبوپروفن
 • مصرف تریپتان ها، یک داروی تجویزی که درمان میگرن را هدف قرار می دهد
 • استراحت در یک اتاق خنک، تاریک و ساکت

علاوه بر درمان های فوق، اگر فردی که سردرد ناشی از گریه را تجربه می کند، مشکوک به سردرد سینوسی است، ممکن است بخواهد موارد زیر را امتحان کند:

 • استفاده از یک دستگاه شستشوی بینی برای کمک به رفع احتقان سینوس ها برای کاهش فشار سینوسی – سازمان غذا و دارو (FDA) راهنمای نحوه استفاده ایمن از آن دارد
 • روی یک کاسه آب گرم خم کنید و بخار آن را استنشاق کنید
 • هیدراته ماندن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

سردرد یک اتفاق رایج است و اغلب می تواند باعث ناراحتی خفیف شود. با این حال، اگر فردی سردردهای مکرر را تجربه می‌کند که بر کیفیت زندگی او تأثیر می‌گذارد، ممکن است بخواهد علل و درمان‌های بالقوه را با پزشک در میان بگذارد.

اگر فردی سردرد را با ذیل علائم، می تواند نشانه یک بیماری جدی تری باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد:

 • درد شدیدی که بدتر از هر سردردی است که قبلا تجربه کرده اند
 • سردرد شدید با شروع ناگهانی
 • تب بالا
 • استفراغ مکرر
 • مشکلات در گفتار، بینایی یا تعادل آنها

اگر فردی غالباً احساس غرق شدن می‌کند و خیلی بیشتر از حد معمول گریه می‌کند، ممکن است نشانه‌ای از این باشد که او یک وضعیت سلامت روانی را تجربه می‌کند. پزشک می تواند به فرد کمک کند تا علائم خود را درک کند و حمایت و درمان مناسب را برای آنها بیابد.

بیشتر بخوانید
18 راه حل برای خلاصی از سردرد

جلوگیری

اگر شخصی هر یک از سردردهایی را که در بالا ذکر شد به طور مکرر تجربه می کند، بهترین پیشگیری پیروی از برنامه درمانی ارائه شده توسط پزشک است.

یک دکتر ممکن است تجویز کند داروهایی برای میگرن مداوم و سردردهای تنشی که هدف آنها جلوگیری از تکرار سردرد است، مانند بتا بلوکرها.

اگر فردی به طور مکرر درد سینوسی را تجربه می کند، به پزشک مراجعه کنید ممکن است تجویز کند اسپری های بینی استروئیدی یا آنتی هیستامین ها.

راه های دیگری که فرد ممکن است از سردردهای ناشی از گریه جلوگیری کند عبارتند از:

 • مدیریت استرس
 • تمرین وضعیت بدنی خوب برای کاهش تنش در گردن و شانه ها
 • حفظ یک برنامه منظم خواب و ورزش

خلاصه

برخی از افراد پس از گریه سردرد را تجربه می کنند. اگرچه دانشمندان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد، تنش ماهیچه های صورت، مشکلات سینوسی و استرس ممکن است نقش داشته باشند.

فرد می تواند تکنیک های مختلفی را برای پیشگیری و درمان سردردهایی که پس از گریه ایجاد می شود، امتحان کند. با این حال، اگر سردرد مکرر است و زندگی روزمره آنها را تحت تأثیر قرار می دهد، ممکن است بخواهند به پزشک مراجعه کنند.

یک پزشک می تواند در مورد وضعیت یک فرد با آنها صحبت کند تا به آنها در تصمیم گیری بهترین روش درمانی کمک کند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه