علل شایع حساسیت پوست سر

میگرن، سردرد و اختلالات خودایمنی می توانند باعث درد، تحریک و التهاب پوست سر شوند. آفتاب سوختگی، بثورات، زخم ها و نیش حشرات نیز از علل شایع حساسیت پوست سر هستند.

بیشتر موارد حساسیت پوست سر خود به خود یا با دارو برطرف می شود، اما برخی از آنها نشانه یک بیماری زمینه ای هستند.

علائم

بسیاری از علائم مختلف ممکن است برای حساسیت پوست سر وجود داشته باشد.

حساسیت پوست سر به صورت درد، التهاب، گزگز، بی حسی، سوزش، خارش، ضربان یا حساسیت پوست سر تعریف می شود. اغلب، بسیاری از این علائم با هم ظاهر می شوند و فرآیندهای ایمنی در پاسخ به شرایط مختلف مرتبط هستند.

برخی از حساسیت های پوست سر ناشی از شرایطی است که بر رگ های خونی، اعصاب و بافت های زیر یا اطراف پوست سر تأثیر می گذارد.

اغلب، علائم قابل مشاهده ای وجود ندارد. سایر مواقع حساسیت پوست سر به طرز دردناکی آشکار است که شامل لایه برداری، پوسته پوسته شدن و پوسته پوسته شدن پوست می شود.

علل شایع حساسیت و حساسیت پوست سر

شیوع حساسیت پوست سر مشخص نیست، اما علائم نسبتاً شایع در نظر گرفته می شوند. حساسیت پوست سر می تواند با شرایط رایجی مانند سردرد، آلرژی، پسوریازیس، اگزما و ریزش مو همراه باشد.

علل

حساسیت پوست سر با انواع مختلفی از سردردها مرتبط است. به طور خاص، حساسیت پوست سر با سردردهای مربوط به اعصابی که از پشت گردن تا پیشانی امتداد دارند، مرتبط است.

شرایطی که باعث تورم یا محدود شدن این اعصاب می شود می تواند منجر به دردی شود که در سر، گردن و پوست سر حرکت می کند. مطابق با دانشگاه جان هاپکینز، این درد می تواند به صورت شوک های گرم، شدید و شبیه برق ظاهر شود.

پوست سر برای برخی افراد آنقدر حساس می شود که حتی یک لمس سبک نیز می تواند دردناک باشد. در برخی دیگر، پوست سر بی حس می شود. این شکل از درد عصبی نادر است و معمولاً به دلیل آسیب یا فشار خود به خود عصب ایجاد می شود. سردردهای مربوط به این اعصاب بسیار شایع تر هستند.

حساسیت پوست سر نیز اغلب با طیف وسیعی از بیماری های پوستی از جمله:

 • بثورات
 • آفتاب سوختگی
 • نیش حشرات
 • شپش سر
 • پسوریازیس
بیشتر بخوانید
آیا عمل بلفاروپلاستی برگشت دارد؟

بسیاری از این بیماری ها باعث التهاب، درد، حساسیت، پوسته پوسته شدن پوست، لایه برداری می شوند و حتی می توانند باعث چروک یا خونریزی پوست سر شوند.

شوره سر یک شکایت رایج است که بر مکان هایی از بدن که روغن های طبیعی در آنجا جمع می شوند تأثیر می گذارد. می تواند باعث ایجاد لکه های قرمز و پوسته پوسته روی پوست سر شود. اگرچه نشانه ای از بهداشت ضعیف یا بیماری نیست، بسیاری از مردم به دلیل تحریک یا خجالت به دنبال درمان هستند. به ندرت، شوره سر نیز می تواند ناشی از عفونت قارچی یا کرم حلقوی باشد.

پسوریازیس پوست سر نیز می تواند منجر به حساسیت پوست سر و پوسته پوسته شدن یا پوسته پوسته شدن پوست شود. برخلاف شوره سر، پوست خشک با درخشندگی نقره ای است. استرس، هورمون ها، هوای خشک یا هوای سرد می تواند باعث پسوریازیس شود.

لیکن پلان همچنین می تواند باعث پوسته پوسته شدن یا پوسته پوسته شدن پوست سر شود. این وضعیت معمولاً با دوره‌های استرس یا به عنوان یک عارضه جانبی درمان‌های پزشکی ایجاد می‌شود.

اگر شدید باشد، بسیاری از این شرایط می توانند به ریزش موی برگشت پذیر منجر شوند.

آلوپسی و ریزش مو

 Alopecia ممکن است برای مبتلایان بسیار آسیب زا باشد.

نوعی از ریزش مو به نام آلوپسی آره آتا نیز می تواند باعث حساسیت پوست سر شود. در این حالت فولیکول های مو به صورت توده های گرد از پوست سر و گاهی اوقات بدن می ریزند.

آلوپسی آره آتا به صورت تکه‌ای ظاهر می‌شود، در حالی که آلوپسی توتالیس شامل ریزش تمام موهای سر است. آلوپسی یونیورسالیس شامل ریزش مو از کل بدن است.

این موسسه ملی بهداشت (NIH) ادعا می کند که اکثر اشکال آلوپسی به طور کلی برای سلامتی خطرناک یا نشانه ای از آسیب عصبی نیستند. در عوض، آنها اغلب نتیجه حمله سلول های ایمنی به فولیکول های مو هستند.

عوامل دیگری که می توانند باعث ریزش مو شوند عبارتند از:

 • رژیم غذایی نامناسب، به خصوص رژیمی که فاقد پروتئین و آهن است
 • لوپوس
 • پرکاری تیروئید
 • درمان هایی مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی
بیشتر بخوانید
آیا می توانید به ماری جوانا حساسیت داشته باشید؟

برخی از زنان پس از زایمان، در طول هورمون درمانی یا در دوران یائسگی نیز ریزش موی برگشت پذیر را تجربه می کنند.

در برخی از موارد آلوپسی، مو احتمالاً دوباره رشد می کند. در سایر اشکال، آسیب فولیکول مو به حدی شدید است که ریزش مو غیرقابل برگشت است.

سایر علل حساس شدن پوست سر

شرایطی که پوست را در سایر نقاط بدن تحت تاثیر قرار می دهد می تواند روی پوست سر نیز ایجاد شود. این شامل:

 • آکنه
 • کیست ها
 • عکس العمل های آلرژیتیک
 • عفونت سلول های پوست یا ساقه های فولیکول مو
 • بیماری های ویروسی که باعث زخم های پوستی می شوند مانند زونا و سرخک
 • مدل موی تنگ، هدبند و کلاه ایمنی
 • استفاده منظم یا نادرست از محصولات مو مانند رنگ ها و شل کننده ها
 • سشوار، اتوی صاف و بیگودی

برس زدن یا مالش مو در حالی که خیس است می تواند فولیکول های مو را بشکند و باعث ریزش مو و تحریک پوست سر شود. مسواک زدن بیش از حد نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

در حالی که نادر است، حساسیت پوست سر می تواند نشانه ای از بیماری های شدیدتر مانند سرطان سلول های پوست و ملانوم باشد. این شرایط معمولاً خود را به صورت خال های جدید یا تغییر یافته یا زخم های سرسخت نشان می دهند.

به خصوص موارد دردناک، شدید یا طولانی مدت حساسیت پوست سر نیز باید به پزشک گزارش شود.

تشخیص

معمولاً چند ویزیت طول می‌کشد تا شرایط پایدار یا شدیدی که باعث حساس شدن پوست سر می‌شود، برطرف شود.

پزشکان اغلب با جمع‌آوری تاریخچه پزشکی و پرسیدن سؤالاتی در مورد رژیم غذایی، روتین، آسیب‌های قبلی، سایر شرایط و تغییرات اخیر شروع می‌کنند.

سپس پزشک ممکن است اقدام به بررسی پوست سر کند. آنها همچنین ممکن است یک نمونه فولیکول مو یا پوست سر جمع آوری کنند تا برای آزمایش بیشتر ارسال شود. برخی از پزشکان ممکن است الگوهای موهای بدن را نیز بررسی کنند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث ایجاد برآمدگی روی لب شود؟

درمان

شرایط پوستی مانند پسوریازیس همیشه باید به پزشک ارجاع داده شود.

در بسیاری از موارد، شرایط ایجاد حساسیت پوست سر خود به خود از بین می رود. بسیاری نیز برای اطمینان از بهبود موفقیت آمیز ناحیه به تمیز کردن و مراقبت اولیه نیاز دارند.

محصولات مختلفی برای خرید آنلاین در دسترس هستند، از جمله پمادها، ضد عفونی کننده ها، و مواد پانسمان.

پمادهای کمک های اولیه خانگی، کرم ها، ضد عفونی کننده ها و مواد پانسمان اغلب برای درمان موارد اساسی کافی هستند. حساسیت طولانی مدت یا دردناک پوست سر باید به پزشک گزارش شود.

از آنجایی که بسیاری از بیماری ها با حساسیت و حساسیت پوست سر مرتبط هستند، دوره درمان برای هر مورد می تواند بسیار متفاوت باشد. درمان علت زمینه ای حساسیت پوست سر معمولاً علائم را درمان می کند.

برخی از انواع کرم یا پماد دارویی احتمالاً برای کنترل تحریک، درد و علائم خارجی در کنار سایر درمان ها تجویز می شود. شست‌وشوهای دارویی، شامپوها، آبکش‌ها و نرم‌کننده‌ها نیز معمولاً برای کمک به درمان حساسیت پوست سر استفاده می‌شوند.

ماینوکسیدیل و دستگاه های لیزر بدون نسخه (OTC) در دسترس هستند . فیناستراید یک درمان دیگر است سازمان غذا و داروی آمریکا را تایید کرد (FDA). مطالعات نشان داده اند که می تواند ریزش مو را کاهش دهد ۸۰ درصد مواردی از طاسی ارثی یا لاغری مردانه ناشی از شرایط خاص. برای موارد عمومی تر نیز می توان کورتیکواستروئیدها را تجویز کرد.

بیماران باید قبل از شروع درمان دستورالعمل ها را به طور کامل مطالعه کنند.

اگر عفونت پس از یک دوره درمان برطرف نشد، بیماران باید به دنبال مشاوره بیشتر باشند. همین توصیه در مورد درمان های بدون نسخه شوره سر نیز صدق می کند. داروسازان می توانند در انتخاب درمان ها و رفع نگرانی ها قبل از شروع هر یک از درمان ها کمک کنند.

اقدامات لازم برای تسکین پوست سر شامل موارد زیر است:

 • پوست سر را با نوک انگشتان با حرکات دایره ای ماساژ دهید
 • استفاده از یخ به مدت ۱۰ دقیقه
 • استفاده از ابزارهایی برای دستکاری پوست سر مانند
 • به آرامی موهایی را که برای مدت طولانی در حالت سفت نگه داشته اند، رها می کند
بیشتر بخوانید
رینوفیما چیست؟

تکنیک‌های کششی و آرام‌سازی نیز می‌توانند برای حساسیت پوست سر ناشی از سردرد، درد عضلانی و تنش مفید باشند.

جلوگیری از حساس شدن پوست سر

پیروی از روتین های مراقبتی استاندارد می تواند از بسیاری از موارد حساس شدن پوست سر جلوگیری کند. برخی از مواردی که باید اجتناب کرد عبارتند از:

 • گذراندن زمان بیش از حد زیر نور خورشید
 • مواد شیمیایی، رنگ‌ها یا وسایل آسیب‌رسان به مو
 • استرس شدید

برای جلوگیری از عفونت‌های مسری مانند شپش سر یا قارچ، استفاده از برس و بستن مو به‌ویژه در میان کودکان توصیه نمی‌شود.

آخرین بررسی پزشکی در ۱۰ ژانویه ۲۰۱۸

 • آلرژی
 • پوست
 • پسوریازیس
 • بیماری های عفونی / باکتری ها / ویروس ها

چگونه این مقاله را بررسی کردیم:

منابع
Medical News Today دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه‌ای برای منبع‌یابی دارد و فقط از مطالعات همتا، مؤسسات تحقیقاتی دانشگاهی، و مجلات و انجمن‌های پزشکی استفاده می‌کند. ما از استفاده از مراجع ثالث اجتناب می کنیم. ما منابع اولیه – از جمله مطالعات، منابع علمی و آمار – را در هر مقاله پیوند می‌دهیم و همچنین آنها را در بخش منابع در پایین مقالات خود فهرست می‌کنیم. می‌توانید با مطالعه خط‌مشی‌های سرمقاله‌مان درباره نحوه اطمینان از صحت و جاری بودن محتوایمان بیشتر بیاموزید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه