بیشتر مردم یک تخت ناخن صورتی با یک لونولای سفید دارند که شکل نیمه ماه در پایه ناخن شما بالای کوتیکول شما است.

تغییر در رنگ ناخن‌های شما می‌تواند ناشی از برخی شرایط پزشکی یا سایر مشکلات آردایت باشد.

به عنوان مثال، برخی افراد ممکن است ناخن هایی کاملا سفید داشته باشند، به غیر از نوار قهوه ای در نوک ناخن. این عارضه که به ناخن های تری معروف است، به ویژه در افراد مبتلا به بیماری شدید کبدی شایع است.

علاوه بر این، ناخن هایی که نیمه سفید و نیمی قهوه ای متمایل به قرمز هستند، ناخن های لیندزی نامیده می شوند، که اغلب با بیماری کلیوی همراه است.

این مقاله همه چیزهایی را که باید در مورد ناخن های تری بدانید، از جمله عوامل ایجاد کننده آنها و نحوه درمان آنها مرور می کند.

علل ناخن های تری و روش های درمان آن

ناخن های تری چیست؟

ناخن های تری کاملا سفید با نوار قرمز یا قهوه ای در نوک هستند. آنها همچنین ظاهر منحصر به فردی دارند که شبیه شیشه آسیاب شده است.

بیشتر بخوانید
علل، پیشگیری و درمان پینه یا کالوس نویسنده

اگرچه این عارضه بیشتر روی تمام ناخن‌های انگشتان شما تأثیر می‌گذارد، اما می‌تواند تنها در یک ناخن دست نیز رخ دهد و حتی در ناخن‌های پا نیز گزارش شده است.

به غیر از تغییرات ظاهری ناخن های شما، ناخن های تری هیچ علامت نامطلوب دیگری ایجاد نمی کند.

علت ناخن های تری چیست؟

اعتقاد بر این است که ناخن‌های تری زمانی ایجاد می‌شوند که رگ‌های خونی کمتر و بافت همبند بیشتر از حد معمول در بستر ناخن وجود داشته باشد و باعث سفید شدن ناخن‌ها شود.

در حالی که ناخن های تری مضر نیستند، باید توسط پزشک شما ارزیابی شوند، زیرا می توانند نشانه ای از یک مشکل جدی تری باشند و ممکن است با چندین مشکل زمینه ای سلامت مرتبط باشند.

بیشتر بخوانید
درد پوست سر: علل، درمان و موارد دیگر

این عارضه در افراد مبتلا به بیماری کبد و سیروز یا اسکار کبد شایع‌تر است. که در ۱۹۵۴ریچارد تری دریافت که از هر ۱۰۰ بیمار متوالی سیروز، ۸۲ نفر دارای ناخن های سفید هستند.

همچنین ممکن است به چندین شرایط دیگر مرتبط باشد، از جمله:

  • بیماری عروق محیطی
  • نارسایی مزمن کلیه
  • دیابت نوع ۲
  • اچ‌آی‌وی
  • نارسایی احتقانی قلب
  • بیماری های پوستی مانند ویتیلیگو یا جذام توبرکلوئید
  • هپاتیت ویروسی

علاوه بر این، ناخن های تری ممکن است به طور طبیعی با بالا رفتن سن ایجاد شوند، حتی اگر هیچ بیماری زمینه ای دیگری نداشته باشید.

ناخن های تری چگونه درمان می شوند؟

ناخن های تری نیازی به درمان پزشکی ندارند و معمولاً با بهبود شرایط زمینه ای که با آن همراه هستند فروکش می کنند.

با این حال، از آنجایی که بسیاری از شرایطی که باعث ایجاد ناخن های تری می شوند می توانند بسیار جدی باشند، در صورت مشاهده هر گونه ناهنجاری ناخن، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
نحوه شناسایی و درمان بریدگی عفونی

ناخن های تری در مقابل ناخن های لیندزی

مانند ناخن های تری، ناخن های لیندزی با تغییر رنگ ناخن های شما مشخص می شود و اغلب به دلیل یک بیماری زمینه ای ایجاد می شود.

گاهی اوقات به آنها ناخن “نیمه و نیمه” نیز می گویند زیرا در قسمت پایه سفید و در نزدیکی نوک آن قرمز مایل به قهوه ای به نظر می رسند.

در حالی که دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث ناخن های لیندسی می شود، اعتقاد بر این است که کم خونی مزمن ناشی از نارسایی کلیه ممکن است باعث رنگ پریدگی بستر ناخن شود. در همین حال، رنگ تیره در نیمه بالایی ناخن احتمالا به دلیل سطوح بالاتر ملانین است که نوعی رنگدانه قهوه ای است.

بیشتر بخوانید
آربوتین : مزایای مراقبت از پوست، عوارض جانبی، موارد استفاده

ناخن های لیندزی معمولاً فقط در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی وجود دارد و بر اساس گزارش ها بین ۱۰ تا ۴۰ درصد از افراد مبتلا به این بیماری تأثیر می گذارد.

خلاصه

تغییر در رنگ، شکل یا بافت ناخن‌ها گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ای از برخی مشکلات آردایت باشد.

به عنوان مثال، ناخن های تری و ناخن های لیندسی ممکن است با بیماری هایی مانند بیماری کبد یا کلیوی مرتبط باشند.

به طور مشابه، سایر ناهنجاری‌های ناخن مانند برجستگی یا سوراخ در ناخن‌های دست یا پا نیز می‌تواند ناشی از یک بیماری زمینه‌ای باشد.

به همین دلیل، بسیار مهم است که در صورت مشاهده هر گونه تغییر در ناخن های خود با پزشک خود صحبت کنید تا به تعیین علت و درمان مناسب برای شما کمک کند.