علل و درمان التهاب لثه

التهاب لثه یک التهاب اغلب دردناک لثه است. این معمولاً به دلیل تجمع پلاک روی دندان ها رخ می دهد و اغلب با بهبود بهداشت دهان قابل درمان است.

ژنژیویت یک بیماری شایع است که تاثیر می گذارد بیشتر بزرگسالان در مقطعی از زندگی آنها شکلی از بیماری لثه که معمولا علائم خفیف ایجاد می کند. با این حال، اگر فرد علت اصلی آن را درمان نکند، می‌تواند به وضعیت شدیدتری تبدیل شود.

نکات کلیدی در مورد ژنژیویت عبارتند از:

 • تجمع باکتری در اطراف دندان رایج ترین علت التهاب لثه است .
 • علامت اصلی التهاب لثه لثه های قرمز و پف کرده است که ممکن است هنگام مسواک زدن فرد خونریزی کند.
 • التهاب لثه اغلب با رعایت بهداشت خوب دهان مانند مسواک زدن طولانی تر و مکرر و نخ دندان کشیدن منظم برطرف می شود. علاوه بر این، یک دهانشویه ضد عفونی کننده ممکن است کمک کند.

این مقاله انواع، علل و علائم ژنژیویت را شرح می دهد. همچنین در مورد آنچه که فرد می تواند برای درمان و پیشگیری از التهاب لثه انجام دهد بحث می کند.

علل و درمان التهاب لثه

بررسی کلی ژنژیویت

ژنژیویت یک نوع غیر مخرب بیماری پریودنتال است . مردم ممکن است به طور کلی از این بیماری به عنوان بیماری لثه یاد کنند. ژنژیویت شکل اولیه بیماری لثه است و معمولاً علائم خفیفی ایجاد می کند.

دو نوع اصلی ژنژیویت وجود دارد. ژنژیویت ناشی از پلاک دندانی رخ می دهد زمانی که تجمع پلاک لثه های فرد را تحریک می کند و منجر به التهاب، تغییر رنگ و درد می شود.

بیشتر بخوانید
بوی بد دهان

در مقابل، ضایعات لثه ناشی از غیرپلاک می تواند ناشی از عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی باشد. واکنش های آلرژیک، بیماری ها و واکنش ها به اجسام خارجیمانند ذرات خمیر پروفیلاکسی دندان نیز ممکن است باعث این نوع التهاب لثه شوند.

هر دو نوع ژنژیویت می توانند به پریودنتیت تبدیل شوند اگر فرد به اندازه کافی آنها را درمان نکند. پریودنتیت یک بیماری شدیدتر است و می تواند منجر به عوارض دیگری مانند از دست دادن دندان شود.

علل

بیشترین علت مشترک ژنژیویت تجمع پلاک باکتریایی بین و اطراف دندان است. پلاک دندانی یک بیوفیلم است که به طور طبیعی روی دندان ها جمع می شود. زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها به سطح صاف دندان بچسبند.

این پلاک می‌تواند در نزدیکی لثه در پایه دندان‌ها به جرم سنگ یا جرم تبدیل شود. این رنگ زرد سفید دارد. فقط متخصصان دندانپزشکی می توانند جرم را حذف کنند.

تجمع پلاک و جرم می تواند پاسخ های ایمنی را تحریک کند که منجر به تخریب بافت لثه یا لثه می شود. در نهایت، ممکن است منجر به عوارض بیشتر، از جمله از دست دادن دندان ها شود.

سایر علل و عوامل خطر

چندین شرایط زمینه ای و عوامل بیرونی می تواند تشکیل پلاک یا خطر التهاب لثه را در فرد افزایش دهد.

 • تغییرات در هورمون ها: این ممکن است در دوران بلوغ، یائسگی، چرخه قاعدگی و بارداری رخ دهد. لثه ها ممکن است حساس تر شوند و خطر التهاب را افزایش دهند.
 • برخی بیماری ها: سرطان، دیابتو HIV با خطر بالاتر ابتلا به ژنژیویت ارتباط دارند.
 • داروها: داروهایی که تولید بزاق را کاهش می دهند می توانند بر سلامت دهان و دندان فرد تأثیر بگذارند. دیلانتین، یک داروی صرع، و داروهای آنژین صدری نیز می توانند باعث رشد غیر طبیعی بافت لثه شوند و خطر التهاب را افزایش دهند.
 • کمبود ویتامین: کمبود ویتامین C (اسکوروی) مانند کمبود ویتامین D و ویتامین B12 ارتباط قوی با التهاب لثه دارد.
 • سیگار کشیدن: سیگاری های معمولی به طور معمول تر نسبت به افراد غیر سیگاری دچار التهاب لثه می شوند.
 • سن: خطر ابتلا به ژنژیویت با افزایش سن افزایش می یابد.
 • سابقه خانوادگی: کسانی که والدین یا والدینشان به التهاب لثه مبتلا بوده اند، ریسک بالاتر دارند.
بیشتر بخوانید
آیا خرابی دندان می تواند باعث ایجاد طعم بد در دهان شود؟

علائم و نشانه ها

علائم و نشانه های التهاب لثه عبارتند از:

 • التهاب و تغییر رنگ لثه
 • لثه های حساس که ممکن است در لمس دردناک باشند
 • خونریزی از لثه هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 • بوی بد دهان یا بوی بد دهان
 • عقب رفتن لثه
 • لثه های نرم

با این حال، در موارد خفیف ژنژیویت، ممکن است هیچ ناراحتی یا علائم قابل توجهی وجود نداشته باشد.

تشخیص

دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان علائمی مانند پلاک و جرم در حفره دهان را بررسی می کند.

آنها همچنین ممکن است آزمایشاتی را برای بررسی علائم پریودنتیت تجویز کنند. این را می توان با اشعه ایکس یا پروب پریودنتال با استفاده از ابزاری که عمق پاکت اطراف دندان را اندازه گیری می کند، انجام داد.

بیشتر بخوانید
کیست مخاطی: علل، علائم، و تشخیص.

درمان

اگر تشخیص زودهنگام انجام شود و درمان سریع و مناسب باشد، ممکن است فرد بتواند با رعایت بهداشت دهان و دندان، التهاب لثه را در خانه درمان کند.

در اینجا درباره درمان های خانگی لثه بیشتر بدانید.

با این حال، اگر علائم برطرف نشد یا این وضعیت کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داد، ممکن است بخواهند از متخصص کمک بگیرند.

درمان اغلب شامل مراقبت توسط متخصص دندانپزشکی و اقدامات بعدی که بیمار در خانه انجام می دهد می شود.

مراقبت حرفه ای از دندان

یک متخصص دندانپزشکی ممکن است در ابتدا جرم گیری را انجام دهد  این به این دلیل است که آنها می توانند پلاک و جرم اضافی را از بین ببرند. این می تواند ناراحت کننده باشد، به خصوص اگر رسوب تارتار گسترده باشد یا لثه ها حساس باشند.

هنگامی که دندان های فرد را تمیز کردند، متخصص دندانپزشکی اهمیت بهداشت دهان و دندان و نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن موثر را توضیح می دهد.

آنها ممکن است قرار ملاقات های بعدی را برای نظارت بر پلاک و تارتار فرد توصیه کنند. این به متخصص دندانپزشکی اجازه می دهد تا هر عود بیماری را به سرعت تشخیص دهد و درمان کند.

رفع هر گونه دندان آسیب دیده نیز به بهداشت دهان کمک می کند. برخی از مشکلات دندانی، مانند دندان‌های کج، تاج‌های نامناسب یا بریج‌ها ممکن است برداشتن صحیح پلاک و تارتار را سخت‌تر کنند. آنها همچنین می توانند لثه ها را تحریک کنند.

بیشتر بخوانید
اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ).

جلوگیری

جلوگیری از التهاب لثه در خانه با رعایت منظم بهداشت دهان و دندان شامل:

 • مسواک زدن حداقل دو بار در روز
 • با استفاده از مسواک برقی
 • نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز
 • به طور منظم دهان را با دهانشویه ضد عفونی کننده شستشو دهید

عوارض

درمان التهاب لثه و پیروی از دستورالعمل های متخصص بهداشت دندان معمولاً می تواند از عوارض جلوگیری کند.

با این حال، اگر فرد آن را درمان نکند، بیماری لثه می تواند گسترش یابد و بافت، دندان و استخوان ها را تحت تاثیر قرار دهد.

عوارض عبارتند از:

 • آبسه یا عفونت در لثه یا استخوان فک
 • پریودنتیت – یک بیماری جدی تر که می تواند منجر به از دست دادن استخوان و دندان شود
 • التهاب لثه مکرر
 • ترانچ دهان، جایی که عفونت باکتریایی منجر به زخم شدن لثه می شود

خلاصه

ژنژیویت یک نوع شایع بیماری لثه است. این در نتیجه تجمع باکتری روی دندان است. این تجمع بافت اطراف لثه را تحریک می کند و می تواند باعث التهاب، تغییر رنگ و درد لثه در لمس شود.

اکثر مردم می توانند التهاب لثه را با اقدامات منظم بهداشت دهان و دندان درمان کنند. معاینات منظم دندانپزشکی می تواند به شناسایی علائم بیماری لثه و درمان به موقع آنها کمک کند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه