علل و درمان تب بسیار بالا (هیپرپیرکسی)

دمای طبیعی بدن معمولاً ۹۸.۶ درجه فارنهایت (۳۷ درجه سانتیگراد) است. با این حال، نوسانات جزئی ممکن است در طول روز رخ دهد. برای مثال دمای بدن شما در ساعات اولیه صبح کمترین میزان و در اواخر بعد از ظهر بالاترین میزان است.

زمانی که دمای بدن شما چند درجه بالاتر از حد طبیعی باشد، تب دارید. این معمولاً به عنوان ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) یا بالاتر تعریف می شود.

در برخی موارد، دمای بدن شما می تواند به دلیل مواردی غیر از تب بسیار بالاتر از دمای طبیعی خود باشد. این به عنوان هایپرترمی نامیده می شود.

هنگامی که دمای بدن شما به دلیل تب از ۱۰۶ درجه فارنهایت (۴۱.۱ درجه سانتیگراد) تجاوز می کند، در نظر گرفته می شود که به هیپرپیرکسی مبتلا هستید.

علل و درمان تب بسیار بالا (هیپرپیرکسی)

چه زمانی به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید

اگر شما یا فرزندتان دمای ۱۰۳ درجه یا بالاتر دارید با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم زیر را تجربه می کنید، همیشه باید به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی برای تب باشید:

 • درجه حرارت ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) یا بالاتر در کودکان زیر سه ماه
 • تنفس نامنظم
 • گیجی یا خواب آلودگی
 • تشنج یا تشنج
 • سردرد شدید
 • بثورات پوستی
 • استفراغ مداوم
 • اسهال شدید
 • درد شکم
 • گرفتگی گردن
 • درد هنگام ادرار کردن

علائم هیپرپیرکسی

علاوه بر تب ۱۰۶ درجه فارنهایت (۴۱.۱ درجه سانتیگراد) یا بالاتر، علائم هیپرپیرکسی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ضربان قلب افزایش یافته یا نامنظم
 • اسپاسم عضلانی
 • تنفس سریع و پی در پی
 • تشنج
 • سردرگمی یا تغییر در وضعیت روانی
 • از دست دادن هوشیاری
 • کما
بیشتر بخوانید
سندرم شوگرن چیست؟ علائم، علل

هیپرپیرکسی به عنوان یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته می شود. در صورت عدم درمان، آسیب اندام و مرگ ممکن است رخ دهد. همیشه به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشید.

علل هیپرپیرکسی

عفونت

انواع عفونت های شدید باکتریایی، ویروسی و انگلی می توانند منجر به هیپرپیرکسی شوند.

عفونت هایی که می توانند باعث هیپرپیرکسی شوند عبارتند از:

 • عفونت های باکتریایی S. pneumoniae، S. aureus و H. influenzae
 • عفونت های ویروسی انتروویروس و آنفولانزا A
 • عفونت مالاریا

سپسیس همچنین می تواند باعث هیپرپیرکسی شود. سپسیس یک عارضه تهدید کننده زندگی ناشی از عفونت است. در سپسیس، بدن شما ترکیبات مختلفی را در جریان خون آزاد می کند تا به مبارزه با عفونت کمک کند. این گاهی اوقات می تواند یک پاسخ التهابی شدید ایجاد کند که می تواند منجر به آسیب و نارسایی اندام شود.

به منظور تشخیص علت عفونی هیپرپیرکسی، پزشک نمونه ای را برای بررسی وجود میکروارگانیسم ها می گیرد. بسته به ماهیت عفونت مشکوک، این نمونه می تواند نمونه خون، نمونه ادرار، نمونه مدفوع یا نمونه خلط باشد. سپس پزشک شما می‌تواند عامل عفونی را با استفاده از روش‌های مختلف کشت یا مولکولی شناسایی کند.

بیهوشی

در شرایط نادر، قرار گرفتن در معرض برخی از داروهای بیهوشی می تواند باعث افزایش دمای بدن شود. این به عنوان هایپرترمی بدخیم (گاهی اوقات هیپرپیرکسی بدخیم نامیده می شود) نامیده می شود.

مستعد بودن به هیپرترمی بدخیم ارثی است، به این معنی که می تواند از والدین به فرزند منتقل شود.

بیشتر بخوانید
آیا آقطی سیاه می تواند به محافظت در برابر ویروس کرونا کمک کند؟

هیپرترمی بدخیم را می توان با آزمایش نمونه ای از بافت عضلانی تشخیص داد. اگر یکی از بستگان شما مبتلا به هیپرپیرکسی بدخیم است، باید آزمایش این عارضه را در نظر بگیرید.

داروهای دیگر

علاوه بر داروهای بیهوشی، استفاده از داروهای تجویزی خاص می تواند منجر به شرایطی شود که در آن هیپرپیرکسی یک علامت است.

نمونه ای از چنین شرایطی سندرم سروتونین است. این وضعیت بالقوه تهدید کننده زندگی می تواند توسط داروهای سروتونرژیک، مانند مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) ایجاد شود.

مثال دیگر سندرم بدخیم نورولپتیک است که می تواند در اثر واکنش به داروهای ضد روان پریشی ایجاد شود.

علاوه بر این، برخی از داروهای تفریحی، مانند MDMA (اکستازی)، می توانند باعث هیپرپیرکسی شوند.

علائم این شرایط معمولاً مدت کوتاهی پس از قرار گرفتن در معرض دارو ایجاد می شود.

پزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و سابقه قرار گرفتن شما در معرض داروهای خاص را برای تشخیص هیپرپیرکسی مرتبط با دارو بررسی می کند.

گرمازدگی

گرمازدگی زمانی است که بدن شما بیش از حد گرم می شود و به سطوح خطرناکی می رسد. این می تواند ناشی از اعمال بیش از حد خود در یک محیط گرم باشد. علاوه بر این، افرادی که در تنظیم دمای بدن خود مشکل دارند ممکن است دچار گرمازدگی شوند. این می تواند شامل افراد مسن، کودکان بسیار کوچک یا افراد مبتلا به بیماری های مزمن باشد.

بیشتر بخوانید
رینوسینوزیت قارچی آلرژیک

پزشک شما یک معاینه فیزیکی برای تشخیص گرمازدگی انجام می دهد. از آنجایی که گرمازدگی و کم آبی بدن می تواند بر کلیه ها فشار وارد کند، ممکن است عملکرد کلیه شما را نیز آزمایش کنند.

طوفان تیروئید

طوفان تیروئید یک وضعیت نادر است که می تواند در صورت تولید بیش از حد هورمون های تیروئید رخ دهد.

شناسایی و درمان زودهنگام طوفان تیروئید ضروری است. پزشک شما از تاریخچه پزشکی، علائم و آزمایشات آزمایشگاهی برای تأیید طوفان تیروئید استفاده می کند.

در نوزادان تازه متولد شده

هیپرپیرکسی در نوزادان نادر است. با این حال، یک نوزاد مبتلا به هیپرپیرکسی ممکن است در معرض خطر عفونت باکتریایی جدی باشد.

چندین مطالعات دارند نشان داد ارتباط با تب بالا و خطر عفونت باکتریایی جدی در نوزادان بسیار جوان.

اگر کودک شما زیر ۳ ماه سن دارد و تب ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت یا بالاتر دارد، بسیار مهم است که مراقبت های پزشکی فوری دریافت کند.

درمان هیپرپیرکسی

درمان هیپرپیرکسی شامل رسیدگی به افزایش دمای بدن و شرایطی است که باعث آن می شود.

اسفنج زدن یا حمام کردن در آب خنک می تواند به کاهش دمای بدن شما کمک کند. کمپرس یخ، دمیدن هوای خنک یا اسپری کردن با آب خنک نیز ممکن است کمک کننده باشد. علاوه بر این، هر لباس تنگ یا اضافی باید برداشته شود. وقتی تب دارید، این اقدامات ممکن است برای پایین آوردن درجه حرارت به حالت طبیعی یا حتی بیش از یک یا دو درجه کارساز نباشد.

بیشتر بخوانید
عفونت کرم شلاقی

همچنین ممکن است به شما مایعات داخل وریدی (IV) به عنوان یک درمان حمایتی و کمک به کم آبی بدن داده شود.

اگر هیپرپیرکسی به دلیل عفونت باشد، پزشک علت را شناسایی می کند. آنها سپس درمان دارویی مناسب را برای درمان آن انجام می دهند.

اگر هیپرترمی بدخیم دارید، پزشک یا متخصص بیهوشی تمام داروهای بیهوشی را قطع کرده و دارویی به نام دانترولن را به شما می دهد. در ادامه، همیشه باید پزشک یا متخصص بیهوشی خود را از وضعیت خود مطلع کنید.

هیپرپیرکسی مرتبط با دارو با قطع مصرف دارو، دریافت مراقبت های حمایتی و مدیریت علائمی مانند ضربان قلب سریع و افزایش فشار خون درمان می شود.

شرایطی مانند طوفان تیروئید را می توان با داروهای ضد تیروئید درمان کرد.

چشم انداز هیپرپیرکسی؟

هایپرپیرکسی یا تب ۱۰۶ درجه فارنهایت یا بالاتر، یک اورژانس پزشکی است. اگر تب کاهش نیابد، آسیب به اندام و مرگ منجر می شود.

در واقع، اگر تب ۱۰۳ درجه فارنهایت یا بالاتر همراه با علائم مهم دیگر را تجربه می کنید، مهم است که فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

پزشک شما به سرعت کار می کند تا علت تب بالا را تشخیص دهد. آنها برای کاهش ایمن تب قبل از بروز عوارض جدی کار خواهند کرد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید