علل و درمان سوزش پا

احساس سوزش در پوست، ماهیچه ها و اعصاب پاها می تواند ناشی از ورزش، آسیب عصبی و عوامل دیگر باشد. استراحت و استفاده از کمپرس سرد ممکن است کمک کند، اما برخی از علل ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشند.

توصیف سوزش پاها برای پزشک دشوار است. فرد ممکن است احساس گرما، گزگز یا بی حسی داشته باشد. این احساس ممکن است در یک پا، هر دو پا، بخشی از ساق پا یا فقط پاها باشد.

توصیف درد و محل خاص آن می تواند به پزشک در تشخیص کمک کند. در این مقاله به علل احتمالی و علائم اضافی آنها و همچنین زمان مراجعه به پزشک می پردازیم.

علل

پوست، ماهیچه ها و اعصاب پاها می توانند باعث احساس سوزش یا درد شوند. دانستن منبع درد می تواند به درک علت و دسترسی به درمان مناسب کمک کند.

ورزش

 افراد ممکن است در حین ورزش دچار سوزش پاها شوند.

ورزش هایی که از ماهیچه های پا استفاده می کنند می توانند باعث احساس سوزش شوند. این همیشه به این معنی نیست که عضله آسیب دیده است.

در حین ورزش، بدن بیش از حد معمول به انرژی نیاز دارد. نمی تواند اکسیژن کافی برای تولید انرژی دریافت کند، بنابراین ماهیچه های بدن کنترل می شوند. این باعث ایجاد اسید لاکتیک می شود که در هنگام ایجاد احساس سوزش ایجاد می کند.

دویدن یا تمرین شدید اغلب باعث سوزش پاها می شود. این احساس باید پس از پایان تمرین از بین برود.

ماهیچه ها اغلب برای یک یا دو روز بعد از ورزش درد خواهند داشت. این بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که ورزش جدید است، یا زمانی که تناسب اندام فرد در حال بهبود است.

بیشتر بخوانید
یک ساعت به عقب بردن ساعت چگونه پایان وقت تابستانی می تواند بر شما تأثیر بگذارد

جراحت

آسیب دیدگی ساق پا یکی از شایع ترین علل درد است. به طور خاص، آسیب به عضلات می تواند باعث احساس سوزش شود.

زمانی که ماهیچه ها بیش از آنچه باید کشیده شوند، می تواند باعث کشیدگی شود. این می تواند بخشی از عضله را پاره کند. ورزش یکی از دلایل رایج کشیدگی عضلات است.

فرد ممکن است در زمان آسیب احساس درد ناگهانی کند که ممکن است به احساس ضربان یا سوزش تبدیل شود. این ناحیه ممکن است متورم و کبود شود.

افراد می توانند درد و کشیدگی عضلانی را با روش RICE درمان کنند:

 • باقی مانده. پا را ورزش ندهید یا وزن زیادی روی آن وارد نکنید.
 • یخ. تورم را با یک بسته سرد پیچیده شده در یک پارچه کاهش دهید.
 • فشرده سازی. با بانداژ کردن ساق پا را فشرده کنید.
 • ارتفاع. پا را بالاتر از قلب قرار دهید.

افراد می توانند با گرم کردن قبل از ورزش و خنک کردن پس از آن از فشار عضلانی جلوگیری کنند.

قرارگیری در معرض نور خورشید

مرد مسنی که روی لیدو در دریا دراز کشیده است. اگر پوست یک فرد بدون استفاده از کرم ضد آفتاب در معرض نور خورشید قرار بگیرد، ممکن است ملتهب شود.

هنگام استفاده از ضد آفتاب به راحتی می توان از پاها چشم پوشی کرد. فرد ممکن است متوجه نشود که پوست خود را سوزانده است تا اینکه ساعت ها بعد احساس درد یا ناراحتی کند.

آفتاب سوختگی باعث التهاب پوست می شود. ممکن است هنگام لمس احساس گرما کند و برای مدتی احساس سوزش ایجاد کند. خنک کردن پوست برای کاهش درد و جلوگیری از آسیب بیشتر ضروری است.

بیشتر بخوانید
8 درمان طبیعی و مکمل برای آمیلوئیدوز

یک دوش یا حمام خنک کوتاه بگیرید و سپس یک بسته سرد پیچیده شده در حوله را روی پوست قرار دهید.

افراد همچنین می توانند مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن را برای کاهش التهاب مصرف کنند. مرطوب کردن پوست با آلوئه ورا یا کرم های مبتنی بر آب می تواند به بهبود آن کمک کند.

آسیب عصبی

نوروپاتی محیطی اصطلاح پزشکی برای نوعی آسیب عصبی است. بیشتر پاها و پاها را درگیر می کند اما گاهی اوقات می تواند بازوها و دست ها را نیز درگیر کند. دیابت یکی از علل شایع آسیب عصبی است.

قند خون بالا ناشی از دیابت به اعصاب و عروق خونی تغذیه کننده اعصاب آسیب می رساند. با گذشت زمان، این می تواند به نوروپاتی محیطی منجر شود.

علائم روی پاها، پاها، بازوها و دست ها تاثیر می گذارد. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن
 • درد
 • بی حسی
 • ضعف
 • مشکل در احساس درد یا تغییر دما

برای افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی، احساس آسیب هایی مانند ایجاد تاول یا زخم می تواند سخت تر باشد. درمان زودهنگام این موارد می تواند از عفونت و مشکلات بیشتر سلامتی جلوگیری کند.

نوروپاتی محیطی می تواند بر تعادل و حرکت تأثیر بگذارد، اما فیزیوتراپی ممکن است کمک کند. دارو می تواند به کنترل درد کمک کند.

اگر دیابت علت زمینه ای باشد، نگه داشتن قند خون در محدوده سالم می تواند به جلوگیری از بدتر شدن آسیب عصبی کمک کند.

بیشتر بخوانید
کرم روده در انسان و علائم آن

درد سوزش ران

اصطلاح پزشکی برای درد سوزش در قسمت بیرونی ران مرالژیا پارستتیکا است . درد سوزش ناشی از فشرده شدن عصب بزرگ است.

علل سوزش درد ران شامل ضربه، تورم یا فشار به ساق پا است. برخی از نمونه‌های رایج عبارتند از افزایش وزن، لباس‌های تنگ یا وسایل کار که به بدن فشار می‌آورند.

علائم عبارتند از:

 • سوزش، بی حسی یا گزگز در قسمت بیرونی ران
 • درد در قسمت بیرونی ران و باسن
 • حساسیت به لمس

درمان معمولاً بر رفع علت درد متمرکز است. کاهش وزن یا پوشیدن لباس های گشادتر می تواند فشار را بر روی عصب آزاد کند. در برخی موارد، ممکن است فرد برای کاهش تورم نیاز به تزریق داشته باشد.

درمانهای خانگی

عضلات آسیب دیده و پوست آسیب دیده می تواند باعث سوزش پاها شود. معمولاً مدیریت این مسائل بهداشتی در خانه ساده است.

استراحت دادن به عضله تحت فشار، قرار دادن یخ روی آسیب و بالا بردن پا به بهبودی عضلات کمک می کند.

سوزش ناشی از ورزش باید به زودی پس از آن از بین برود. خنک کردن بدن با انجام برخی حرکات کششی ملایم می تواند به بازیابی عضلات و جلوگیری از درد و درد کمک کند.

استفاده از بسته سرد پیچیده روی پوست آفتاب سوخته می تواند به تسکین احساس سوزش کمک کند. مرطوب کردن و محافظت از پوست در برابر قرار گرفتن بیشتر در معرض نور خورشید نیز به روند بهبودی کمک می کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

هر فردی اگر گزگز و بی حسی مزمن دارد که نمی تواند به راحتی توضیح دهد باید به پزشک مراجعه کند.

به دنبال مراقبت پزشکی باشید اگر:

 • سوختگی باعث ایجاد تاول در ناحیه وسیعی از بدن می شود
 • فرد تب، سردرد، گیجی یا حالت تهوع دارد
 • سوختگی ها در عرض ۲ روز بدتر می شوند یا بهبود نمی یابند
 • هیچ دلیل واضحی برای گزگز و بی حسی مزمن وجود ندارد
بیشتر بخوانید
آیا بی اشتهایی می تواند باعث هیپوگلیسمی شود؟ علائم، خطرات

اگر آسیب عضلانی با استراحت و درمان در خانه بهبود پیدا نکند، ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد. در صورتی که درد یا تورم بدتر شد یا فردی که دارای درجه حرارت بالا است، به پزشک مراجعه کنید.

گاهی اوقات، سوزش پاها می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای مانند آسیب عصبی یا درد سوزش ران باشد. برخی از شرایط پزشکی مانند اسکلروز چندگانه، همچنین می تواند باعث حساسیت به دما شود. پزشک می تواند به تشخیص مشکلات زمینه ای کمک کند.

خلاصه

علل شایع سوزش پاها جراحت یا آسیب به ماهیچه ها یا پوست است. ورزش یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید مقصر شایع هستند. افراد معمولاً می توانند این مسائل را در خانه درمان کنند. حتما زمانی را برای استراحت و ریکاوری در نظر بگیرید.

برخی از شرایط پزشکی می تواند به اعصاب آسیب برساند یا به عصب فشار وارد کند و باعث احساس سوزش شود. پزشک می تواند این شرایط را تشخیص دهد و اطمینان حاصل کند که فرد درمان مناسب را دریافت می کند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه