پوست چرب زمانی اتفاق می‌افتد که غدد پوست بیش از حد سبوم می‌سازند، این ماده مومی شکل است که رطوبت را مسدود می‌کند. پاکسازی ملایم، مرطوب کننده های بدون روغن و درمان هایی برای کاهش تولید سبوم ممکن است کمک کند.

نفت است حیاتی برای حفظ سلامت پوست، اما سبوم بیش از حد گاهی اوقات می تواند منجر به مسدود شدن منافذ و آکنه شود. برخی از افراد نیز از ظاهر یا احساس آن خوششان نمی آید.

در این مقاله به بررسی علل و درمان های پوست چرب می پردازیم، از جمله یک روال مراقبت از پوست گام به گام.

پوست چرب باعث می شود

عوامل زیادی ممکن است در ایجاد پوست چرب نقش داشته باشند. برخی چیزهایی هستند که یک فرد می تواند تغییر دهد، در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است به دلیل ژنتیک پوست چرب داشته باشند.

علل دیگر عبارتند از:

 • نوسانات هورمونی ناشی از بلوغ، بارداری یا یائسگی
 • برخی داروها، مانند داروهایی که بر سطح هورمون تأثیر می گذارند
 • برخی شرایط پزشکی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در زنان

مطالعه ۲۰۲۱ زنان جوان در چین نیز رابطه ای بین وزن بیشتر بدن و مصرف مکرر لبنیات یا شیرینی با پوست چرب پیدا کردند.

علائم پوست چرب

علائم پوست چرب می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ظاهری براق
 • منافذ بسیار بزرگ یا واضح روی پوست
 • منافذ مسدود شده و جوش های سرسیاه
 • جوش های گاه به گاه یا مداوم

افرادی که پوست چرب دارند و آرایش می‌کنند ممکن است متوجه شوند که آرایش با سبوم ترکیب می‌شود و قوام متفاوتی به آن می‌دهد.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد آکنه کیستیک بدانید

روتین پوست چرب

در زیر یک روال مراقبت از پوست وجود دارد که ممکن است به کاهش چربی کمک کند.

۱. از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید

شستن پوست با پاک کننده می تواند چربی اضافی را از بین ببرد. با این حال، استفاده از پاک کننده های خشن که تمام چربی پوست را از بین می برند، می تواند اثر معکوس داشته باشد. اگر یک پاک کننده بیش از حد خشک شود، ممکن است باعث شود پوست چربی بیشتری برای جبران آن تولید کند.

در نتیجه، توصیه می شود برای ایجاد تعادل بین پاکسازی روغن و حفظ هیدراتاسیون. به دنبال پاک‌کننده‌ای باشید که pH متعادلی داشته باشد، به این معنی که سطح اسیدی آن برابر با پوست است. این معمولا بین ۴.۱-۵.۸.

پاک کننده های صورت همچنین نباید حاوی مواد شیمیایی و صابون های خشن مانند الکل و سدیم لوریل سولفات باشند.

۲. از تونر استفاده کنید

تونرها مایعاتی هستند که افراد پس از پاکسازی از آن استفاده می کنند. آنها می توانند خواص متعددی داشته باشند که ممکن است به پوست چرب کمک کند. به عنوان مثال، تونرها می توانند:

 • لایه برداری، یعنی سلول های مرده پوست را از بین می برند
 • قابض، یعنی پوست را سفت می کنند
 • humectant، به این معنی که بدون اضافه کردن روغن، رطوبت را به پوست جذب می کنند

هر کدام از اینها مزایا و معایب خاص خود را دارند. به عنوان مثال، تونرهای لایه بردار حاوی اسیدهایی مانند اسید سالیسیلیک یا آلفا هیدروکسی اسید هستند. این اسیدها ممکن است برخی از انواع پوست را تحریک کنند و همچنین حساسیت به نور UV را افزایش می دهند. با این حال، می توانند سطح پوست را صاف کنند و ممکن است کمک کند با آکنه

بیشتر بخوانید
در مورد غدد لنفاوی متورم دهانه رحم چه باید بدانید

مواد قابض رطوبت را از پوست خارج می کنند و باعث سفت شدن بافت می شوند. این ممکن است منافذ را کوچکتر نشان دهد، اما همچنین می تواند خشک شود.

افراد باید هر محصول جدیدی را قبل از استفاده روی صورت، روی ناحیه کوچکی از پوست آزمایش کنند تا ببینند چگونه به آن واکنش نشان می‌دهند.

۳. مرطوب کننده بزنید

بسیاری از افرادی که پوست چرب دارند از مرطوب کننده ها اجتناب می کنند و معتقدند که پوستشان چرب تر به نظر می رسد. با این حال، همه مرطوب کننده ها چرب یا سنگین نیستند. برخی بدون افزودن روغن به پوست رطوبت می بخشند و به آن کمک می کنند نرم و هیدراته شود.

برای یافتن یک مرطوب کننده مناسب، افراد دارای پوست چرب می توانند به دنبال محصولاتی باشند که حاوی:

 • مرطوب کننده ها مانند گلیسیرین، اسید هیالورونیک یا آلوئه ورا
 • نرم کننده های غیر چرب، مانند سرامیدها یا تری گلیسیرید کاپریلیک
 • نیاسینامید یا ویتامین B3

یک کوچک مطالعه ۲۰۲۱ از ۴۰ زن ۱۸ تا ۳۰ ساله دریافتند که ژل کرم نیاسینامید ۳ درصد ممکن است به کنترل تولید روغن کمک کند، اما تحقیقات بیشتری در جمعیت بزرگتر برای تأیید این نتایج ضروری است.

۴. ضد آفتاب استفاده کنید

افراد با هر نوع پوستی اگر زمانی را در بیرون از خانه سپری می کنند، به خصوص اگر از درمان های آکنه مانند لایه بردارهای اسیدی یا رتینوئیدها استفاده می کنند، باید از SPF روی پوست در معرض استفاده کنند.

بیشتر بخوانید
نیش زنبور سرخ یا هورنت: علائم، واکنش ها

آکادمی پوست آمریکا (AAD) حداقل پوشیدن را توصیه می کند SPF 30. به دنبال ضد آفتاب هایی باشید که غیر کومدون زا و فاقد چربی هستند.

۵. از کاغذهای بلاتینگ استفاده کنید

کاغذهای بلاتینگ ورقه های قابل حملی از کاغذ جاذب هستند که روغن را از پوست می کشند. آنها تولید سبوم را کاهش نمی دهند، اما می توانند درخشندگی را در طول روز کاهش دهند.

به آرامی آنها را روی پوست بکشید، اما انجام ندهید مالش دهید، زیرا این کار فقط روغن را به اطراف پخش می کند.

درمان های پوست چرب

برای پوست های چرب که شدید است، باعث آکنه می شود یا علت پزشکی زمینه ای دارد، ممکن است درمان هایی در دسترس باشد. آ بررسی ۲۰۱۷ تحقیقات قبلی چندین گزینه را برجسته می کند، از جمله:

 • رتینوئیدها
 • نیاسینامید موضعی
 • انواع خاصی از کنترل بارداری هورمونی
 • اسپیرونولاکتون، دارویی است که پزشکان گاهی برای PCOS استفاده می کنند

یک متخصص پوست می تواند بهترین گزینه را برای شرایط یک فرد توصیه کند.

پیشگیری از چرب شدن پوست

همیشه نمی توان از چربی پوست جلوگیری کرد. یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت پوست چرب این است که فرد یک روتین مراقبت از پوست را پیدا کند و آن را حفظ کند.

وقتی پوست چرب ظاهر می شود، پنهان کردن آن با آرایش می تواند وسوسه انگیز باشد. با این حال، برخی از محصولات، به ویژه محصولات مبتنی بر روغن، می توانند علائم را بدتر کنند یا منافذ را مسدود کنند.

بیشتر بخوانید
انگشت سوخته: علل، علائم و درمان.

آرایش مبتنی بر آب ممکن است یک گزینه بهتر برای برخی، در حالی که برخی دیگر بدون آرایش برای پوستشان بهترین کار را می دانند.

برخی افراد به طور حکایتی گزارش می دهند که تغییر رژیم غذایی به کاهش چربی کمک می کند. برخی مطالعات کوچک نشان می دهد که این می تواند درست باشد.

به عنوان مثال، مطالعه ۲۰۱۹ از ۸۴ بزرگسال کره ای ۱۹ تا ۳۷ ساله دریافتند که رژیم غذایی حاوی گوشت، لبنیات و الکل بیشتر با تولید سبوم بیشتر مرتبط است. برای تایید این نتایج مطالعات بزرگ تری لازم است.

درباره اینکه آیا تغییرات رژیم غذایی به آکنه کمک می کند یا خیر بیشتر بیاموزید.

خلاصه

پوست چرب دارای مقدار زیادی سبوم است که همان ماده مومی شکل است که رطوبت را به پوست می‌بندد و از آن محافظت می‌کند. سبوم است مهم برای سلامت پوست، اما مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به ظاهری براق، مسدود شدن منافذ پوست یا آکنه شود.

یک روال منظم مراقبت از پوست می تواند به مدیریت چربی کمک کند و ممکن است به مرور زمان آن را کاهش دهد. اگر یک دلیل پزشکی زمینه ای برای چربی وجود داشته باشد، پزشک ممکن است بتواند در مورد نحوه درمان آن راهنمایی کند.

فردی که دارای پوست چرب یا آکنه شدید است باید با متخصص پوست مشورت کند.Source link