عوارض احتمالی عفونت گوش چیست؟

عفونت گوش معمولاً دلیل بزرگی برای نگرانی نیست. آنها مسری نیستند و در بیشتر موارد خود به خود یا با داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) و یک دور آنتی بیوتیک از بین می روند. (۱)

آنها همچنین بسیار رایج هستند، به خصوص در بین کودکان. در واقع، حداقل ۸ کودک از هر ۱۰ کودک یک یا چند مورد عفونت گوش تا سومین تولد خود خواهند داشت. (۱)

عوارض، هرچند نادر، رخ می دهد. وقتی این کار را می کنند، می توانند جدی باشند. (۲)

می‌گوید: «عوارض ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما در کودکان زیر ۱ سال بسیار شایع‌تر است. Sujana S. Chandrasekhar، MDبا ENT and Allergy Associates در شهر نیویورک.

دکتر چاندراسخار می‌گوید: «وقتی یک نوزاد کوچک با عفونت گوش وارد می‌شود، ما واقعاً پرخاشگر هستیم، زیرا مسیرهای از پیش ساخته شده بین مغز و گوش – زوج‌هایی باز هستند» که کودکان کوچک را مستعد ابتلا به عوارض می‌کند. ما کودکان خردسال را زود و به شدت درمان می کنیم تا از عوارض جلوگیری کنیم.

برخی از عوارض مرتبط با عفونت گوش به شرح زیر است:

  • از دست دادن شنوایی اگر عفونت‌ها مکرر اتفاق بیفتند یا هرگز به طور کامل بهبود نیابند، ممکن است این اتفاق بیفتد. در بیشتر مواقع، کاهش شنوایی موقتی است و خطر کم شنوایی دائمی به دلیل عفونت گوش کم است و از هر ۱۰۰۰۰ کودکی که از عفونت گوش میانی رنج می برند، ۲ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. (۳،۴) اگر کم شنوایی اتفاق بیفتد، به خصوص برای کودکان خردسالی که تازه صحبت کردن را یاد می گیرند، می تواند مشکل ساز باشد. چاندراسخار می گوید: «روش یادگیری، آموزش گفتار و زبان از طریق شنیدن و شنوایی است. اگر عفونت به جای تنها یک گوش، هر دو گوش را تحت تأثیر قرار دهد، نگرانی جدی‌تر می‌شود. (۵) کم شنوایی طولانی در میان کودکان خردسال می تواند منجر به تاخیر در یادگیری صحبت کردن و درک بزرگسالان توسط کودک شود. (۶)
  • ماستوئیدیت عفونت استخوان های پشت گوش، ماستوئیدیت می تواند به عنوان یک عفونت خفیف با پتانسیل تبدیل شدن به چیزی جدی شروع شود. در بیشتر موارد، اگر کودک دچار عفونت های مکرر گوش شود، در معرض خطر ابتلا به ماستوئیدیت است. علائم شامل قرمزی یا تورم در استخوان پشت گوش، متورم لاله گوش و سردرد است. اگر گزینه‌های درمانی مؤثر واقع نشوند و عفونت همچنان گسترش یابد، عوارض جدی دیگری مانند کاهش شنوایی، مننژیت و آبسه مغزی ممکن است رخ دهد. (۷)
  • مننژیت این یک عفونت در غشای اطراف مغز و نخاع است. (۸) بزرگسالان و کودکان بالای ۲ سال ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا از جمله سردرد، تب و حالت تهوع نشان دهند، در حالی که نوزادان ممکن است مدام گریه کنند، بسیار خسته به نظر برسند یا سفتی در بدن و گردن خود را تجربه کنند. چاندراسخار می گوید اگر خم کردن گردن به جلو برای لمس چانه به قفسه سینه واقعاً درد دارد، می تواند نشانه مننژیت باشد. مننژیت می تواند تهدید کننده زندگی باشد یا به آسیب دائمی مغز منجر شود، بنابراین مهم است که به محض مشاهده این علائم و نشانه ها به پزشک مراجعه کنید. (۹) درمان معمول بستری شدن در بیمارستان و مصرف آنتی بیوتیک از طریق IV تا ۲۱ روز است. (۴)
  • آبسه مغزی آبسه مغزی زمانی رخ می دهد که چرک در اثر عفونت در مغز جمع شود. ما بیشتر در کشورهایی شاهد آن هستیم که دسترسی به مراقبت های بهداشتی عالی نیست. اما ما در واقع گاهی اوقات آن را در ایالات متحده می بینیم، و این چیزی است که باید به سرعت شناسایی و درمان شود.» علائم آبسه مغزی شامل تب، حالت تهوع، استفراغ، سردرد و تغییرات هوشیاری است. به منظور تشخیص، پزشک احتمالاً مغز و سیستم عصبی را بررسی می‌کند، به‌ویژه به دنبال هرگونه جمع‌آوری مایع در مغز است. آبسه های مغزی اغلب با جراحی و آنتی بیوتیک ها به صورت ترکیبی درمان می شوند. (۱۰) قطعاً یک وضعیت اضطراری در نظر گرفته می شود، اما شانس زنده ماندن در نیم قرن گذشته رو به بهبود بوده است. نرخ بهبودی از ۳۳ درصد به ۷۰ درصد بهبود یافته است. (۴)
  • پرده گوش پاره شده اگر پرده گوش پاره شود (ترکد)، که می تواند در نتیجه افزایش فشار مایع در گوش میانی اتفاق بیفتد، یک سوراخ کوچک ایجاد می شود. معمولاً ظرف چند هفته بهبود می یابد. (۳) جالب توجه است، “زمانی که پرده گوش پاره شود، دیگر دردی وجود ندارد زیرا فشار دیگری وجود ندارد”، و اضافه کرد که بیش از ۹۰ درصد پرده گوش پاره شده خود به خود بهبود می یابد.
  • فلج صورت عصب صورت، عصبی است که صورت شما را تحریک می‌کند، درست از گوش عبور می‌کند و شما می‌توانید فلج صورت را در جایی که یک طرف صورت شما حرکت نمی‌کند، ایجاد کنید. [as a result of infection]چاندراسخار می گوید. این به لطف درمان های آنتی بیوتیکی کمتر رایج شده است. قبلاً در ۱ مورد از ۵۰ مورد عفونت گوش میانی رخ می داد، اما اکنون فقط در حدود ۱ مورد از هر ۲۰۰۰ مورد رخ می دهد. چاندراسخار می‌گوید: تقریباً همه کسانی که این عارضه را تجربه می‌کنند بهبودی کامل پیدا می‌کنند، اگرچه هنوز یک اورژانس محسوب می‌شود و بیماران باید فوراً به پزشک مراجعه کنند. (۴)
بیشتر بخوانید
وستیبولیت بینی

همچنین این خطر وجود دارد که عفونت های مکرر گوش، که در حدود ۲۵ درصد از کودکان رخ می دهد، به استخوان های کوچک گوش میانی آسیب برساند. این می تواند به شنوایی آسیب برساند یا ممکن است منجر به وضعیتی به نام کلستئاتوم شود که زمانی رخ می دهد که بافت رشد می کند و پرده گوش را مسدود می کند. معمولاً برای درمان این عارضه به جراحی نیاز است. (۳،۵،۱۱)

بیشتر بخوانید
چگونه می توانید گوش خود را باز کنید؟

علائم هشدار دهنده که باید مراقب آنها باشید

چاندراسخار می گوید: «خطر ابتلا به هر یک از این عوارض بسیار کم است. و به لطف پیشرفت در درمان ها، عوارض حتی نادرتر شده است. (۳)

اما چند نشانه وجود دارد که باید مراقب آنها بود. چاندراسخار می‌گوید دردی که بدتر می‌شود، تغییر در وضعیت روانی شما، یا تب شدید (مثلاً پرش از ۱۰۲ به ۹۸ به ۱۰۴ به ۹۹) همه نشانه‌هایی هستند که به طور بالقوه چیزی جدی در جریان است.

بیشتر بخوانید
احتقان گوش ناشی از سینوس

برای افزایش شانس بهبودی، به محض مشاهده هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بیشتر بخوانید
چرا لاله گوشم متورم شده است؟
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه