اگر نوع خاصی از عفونت دارید، پزشک ممکن است Augmentin را به عنوان یک گزینه درمانی برای شما تجویز کند. Augmentin یک داروی تجویزی است که برای درمان عفونت های ناشی از انواع خاصی از باکتری ها در بزرگسالان و کودکان استفاده می شود. نمونه هایی از این عفونت ها عبارتند از:
 • عفونت های گوش
 • عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی مانند ذات الریه
 • عفونت های سینوسی
 • عفونت های پوستی
 • عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)
آگمنتین دارای دو ماده فعال است: آموکسی سیلین و پتاسیم کلاولانیک. یک ماده فعال آن چیزی است که باعث اثربخشی یک دارو می شود. Augmentin متعلق به گروهی از داروها به نام آنتی بیوتیک ها است. این دارو به سه شکل وجود دارد که همه آنها را با قورت دادن مصرف می کنید: قرص، قرص جویدنی و پودری که برای ساخت سوسپانسیون مایع استفاده می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد Augmentin، این مقاله عمیق را ببینید . مانند سایر داروها، Augmentin می تواند عوارض جانبی خفیف تا جدی ایجاد کند. برای یادگیری بیشتر خواندن را ادامه دهید. توجه: شکل دیگری از Augmentin، Augmentin ES-600، موجود است. این به صورت پودر برای ساخت سوسپانسیون مایع می آید و برای درمان برخی عفونت ها در برخی از کودکان استفاده می شود. این مقاله تنها به عوارض جانبی Augmentin می پردازد. برای کسب اطلاعات در مورد Augmentin ES-600 و عوارض جانبی آن، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
شایع ترین عوارض جانبی Augmentin چیست؟
برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی خفیف تا جدی را در طول درمان با آگمنتین تجربه کنند. نمونه هایی از عوارض جانبی رایج Augmentin عبارتند از:
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • بثورات پوستی
 • خارش
 • عفونت قارچی
 • اسهال*
* برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این عارضه جانبی، به بخش «توضیح عوارض جانبی» در زیر مراجعه کنید.
عوارض جانبی خفیف Augmentin چیست؟
نمونه هایی از عوارض جانبی خفیف که با Augmentin گزارش شده اند عبارتند از:
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • کهیر
 • خارش
 • عفونت قارچی
 • سردرد
 • شکم درد
 • گاز
 • اضطراب*
 • اسهال*
 • سرگیجه*
 • واکنش آلرژیک خفیف *
* برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این عارضه جانبی، به بخش «توضیح عوارض جانبی» در زیر مراجعه کنید. در بیشتر موارد، این عوارض باید موقتی باشند. و برخی ممکن است به راحتی مدیریت شوند. اما اگر علائمی دارید که ادامه دارد یا شما را آزار می دهد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. و مصرف Augmentin را قطع نکنید مگر اینکه پزشک شما آن را توصیه کند. Augmentin ممکن است عوارض جانبی خفیفی به غیر از موارد ذکر شده در بالا ایجاد کند. برای جزئیات بیشتر به اطلاعات تجویز دارو مراجعه کنید. توجه: پس از تایید سازمان غذا و دارو (FDA) یک دارو، عوارض جانبی دارو را ردیابی می کند. اگر می خواهید FDA را در مورد یک عارضه جانبی که با Augmentin داشته اید مطلع کنید، به MedWatch مراجعه کنید .
عوارض جانبی جدی Augmentin چیست؟
اگرچه عوارض جانبی جدی ناشی از Augmentin نادر است، اما ممکن است در برخی افراد رخ دهد. عوارض جانبی جدی که با Augmentin گزارش شده اند عبارتند از:
 • مشکلات کبدی
 • عفونت Clostridioides difficile (C. diff) *
 • واکنش آلرژیک شدید*†
* برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این عارضه جانبی، به بخش «توضیح عوارض جانبی» در زیر مراجعه کنید. † واکنش آلرژیک پس از مصرف Augmentin امکان پذیر است. اما مشخص نیست که آیا این عارضه جانبی در مطالعات رخ داده است یا خیر . در صورت بروز عوارض جانبی جدی در حین مصرف Augmentin، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر عوارض جانبی تهدید کننده زندگی به نظر می رسد یا فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید، فوراً با ۹۱۱ یا شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید.
عوارض جانبی در کودکان
انتظار می رود عوارض جانبی Augmentin در کودکان مشابه عوارض بزرگسالان باشد. علاوه بر این، مطالعات این دارو همچنین گزارش داد که راش پوشک در کودکان خردسالی که Augmentin مصرف می‌کنند، رخ داده است. پس از عرضه Augmentin در بازار، لکه های قهوه ای، زرد و خاکستری دندان در کودکان مصرف کننده این دارو گزارش شد. در بیشتر موارد، مسواک زدن یا تمیز کردن دندان می تواند لکه را پاک یا کاهش دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی Augmentin در کودکان، از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.
سوالات متداول در مورد عوارض جانبی Augmentin
پاسخ برخی از سوالات متداول در مورد عوارض جانبی Augmentin را دریافت کنید.

آیا عوارض جانبی سوسپانسیون مایع ۲۵۰ میلی گرم / ۶۲.۵ میلی گرم / ۵ میلی لیتر Augmentin با عوارض جانبی قرص جویدنی Augmentin 250 mg / 62.5 میلی گرم متفاوت است؟

نه، از آنها انتظار نمی رود که متفاوت باشند. پودر سوسپانسیون مایع Augmentin دارای چندین قدرت است، از جمله ۲۵۰ میلی گرم / ۶۲.۵ میلی گرم / ۵ میلی لیتر. این بدان معناست که پودر، هنگامی که با مایع مخلوط می شود تا یک سوسپانسیون تشکیل شود، حاوی ۲۵۰ میلی گرم (میلی گرم) آموکسی سیلین و ۶۲.۵ میلی گرم پتاسیم کلاوولانیک در هر ۵ میلی لیتر (میلی لیتر) سوسپانسیون خواهد بود. قرص‌های آگمنتین نیز دارای قوت‌های مختلفی هستند، از جمله قرصی که حاوی ۲۵۰ میلی‌گرم آموکسی‌سیلین و ۶۲.۵ میلی‌گرم پتاسیم کلاوولانیک است. قرص های جویدنی Augmentin در مطالعات کودکانی که Augmentin مصرف می کردند گنجانده نشد . سوسپانسیون مایع Augmentin معمولا در کودکان استفاده می شود. کودکان بزرگتر نیز ممکن است از قرص های جویدنی استفاده کنند. اما عوارض جانبی سوسپانسیون مایع Augmentin و قرص های جویدنی Augmentin در صورتی که هر دو قدرت یکسانی داشته باشند، انتظار می رود مشابه باشد. اگر در مورد عوارض جانبی قرص های مایع و جویدنی آگمنتین سوالی دارید، با پزشک کودک خود صحبت کنید. آنها با شما بحث خواهند کرد که کدام فرم ممکن است برای فرزند شما بهترین باشد.

عوارض جانبی Augmentin چقدر طول می کشد؟

بستگی دارد. مدت زمان ماندگاری عوارض جانبی Augmentin ممکن است متفاوت باشد. اما اغلب آنها به سرعت از بین می روند. به عنوان مثال، برخی از افرادی که این دارو را مصرف می کنند ممکن است حالت تهوع یا درد شکم داشته باشند. این عوارض معمولاً پس از چند ساعت خود به خود از بین می روند. اسهال شایع ترین عارضه جانبی Augmentin است. موارد خفیف معمولاً مدت کوتاهی پس از توقف درمان از بین می روند. اما اسهالی که بیش از چند روز طول می کشد یا همراه با تب رخ می دهد، می تواند از علائم عفونت کلستریدیوئید دیفیسیل (C. diff) باشد. این یک عارضه جانبی جدی از Augmentin است. برای اطلاعات بیشتر، بخش «توضیح عوارض جانبی» را در زیر ببینید. اگر عوارض جانبی ناشی از مصرف آگمنتین دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند به شما بگویند که عوارض جانبی چه مدت ممکن است طول بکشد و درمان یا راه هایی برای کاهش علائم شما پیشنهاد کنند.

آیا آگمنتین باعث خستگی می شود؟

خیر، آگمنتین نباید باعث خستگی شود. این عارضه جانبی در مطالعات مربوط به دارو گزارش نشده است. اما غیرمعمول نیست که بسیاری از عفونت‌ها باعث خستگی شوند، از جمله عفونت‌هایی که از Augmentin برای درمان استفاده می‌شود. خستگی همچنین می تواند یکی از علائم مشکلات کبدی باشد که ممکن است در اثر مصرف آگمنتین رخ دهد. اگر در طول درمان دچار خستگی شدید یا پس از قطع درمان برطرف نشد، با پزشک خود صحبت کنید.

چگونه می توانم عوارض جانبی Augmentin را کاهش دهم؟

دانستن اینکه آگمنتین ممکن است چه عوارض جانبی ایجاد کند، و همچنین علائم آن، می‌تواند به شما در مدیریت هر یک از مواردی که ممکن است در طول درمان ایجاد شود کمک کند. برخی از عوارض جانبی رایج Augmentin مربوط به سیستم گوارشی است. اینها عبارتند از حالت تهوع و اسهال. معمولاً می‌توانید این عوارض جانبی را با مصرف دوز Augmentin همراه با غذا یا میان‌وعده کاهش دهید. مصرف پروبیوتیک ها بین دوزهای Augmentin ممکن است به پیشگیری یا کاهش اسهال ناشی از آنتی بیوتیک کمک کند. قبل از شروع مصرف Augmentin، با پزشک یا داروساز خود در مورد عوارض جانبی Augmentin صحبت کنید. آنها می توانند در مورد علائمی که باید جستجو کنید به شما اطلاع دهند و نکاتی را برای کاهش عوارض جانبی به شما ارائه دهند.
عوارض جانبی توضیح داده شده است
درباره برخی از عوارض جانبی که Augmentin ممکن است ایجاد کند بیشتر بدانید.

اضطراب

اضطراب یک عارضه جانبی نادر آنتی بیوتیک هایی مانند آگمنتین است. در حالی که اضطراب در مطالعات Augmentin گزارش نشده بود، مردم این عارضه جانبی را پس از عرضه دارو در بازار گزارش کرده اند. علائم اضطراب می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • مشکل در تمرکز
 • تحریک پذیری
 • مشکلات به خواب رفتن
 • بی قراری
 • افکاری که مدیریت آنها دشوار است

چه چیزی ممکن است کمک کند

اگر در حین مصرف آگمنتین علائمی از اضطراب داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند نکاتی را برای مدیریت این عارضه جانبی ارائه دهند. آنها همچنین ممکن است توصیه کنند با یک متخصص بهداشت روان صحبت کنید.

اسهال

اسهال شایع ترین عارضه جانبی گزارش شده در مطالعات Augmentin بود. اسهال ناشی از Augmentin معمولا خفیف است. در موارد نادر، اسهال می تواند یکی از علائم عفونت کلستریدیوئید دیفیسیل (C. diff) باشد. این یک عارضه جانبی جدی از Augmentin است. برای اطلاعات بیشتر، « عفونت کلستریدیوئید دیفیسیل » را در زیر ببینید.

چه چیزی ممکن است کمک کند

برای کمک به پیشگیری یا تسکین اسهال ناشی از Augmentin، سعی کنید دوز خود را با غذا مصرف کنید. داروهای بدون نسخه مانند Imodium AD (لوپرامید) یا پروبیوتیک ها ممکن است به تسکین اسهال شما کمک کنند. اما قبل از امتحان هر دارو یا مکملی، از پزشک یا داروساز خود بپرسید که آیا مصرف آن در طول درمان با آگمنتین برای شما بی خطر است یا خیر. اگر اسهال دارید به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند راه هایی را برای کاهش این عارضه جانبی پیشنهاد کنند یا درمان هایی را توصیه کنند. اما اگر تب همراه با اسهال نیز دارید، یا اسهالی که متوقف نمی شود، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. آنها آزمایشاتی را انجام می دهند تا ببینند آیا شما عفونت C. diff دارید یا خیر و در صورت نیاز درمان را ارائه می دهند.

سرگیجه

سرگیجه یکی از عوارض جانبی نادر Augmentin است. اگرچه در مطالعات گزارش نشده است ، این عارضه جانبی پس از عرضه دارو در بازار گزارش شد. سرگیجه همراه با آگمنتین معمولاً خفیف است و خود به خود برطرف می شود. علائم سرگیجه عبارتند از:
 • از دست دادن تعادل
 • احساس ناپایداری
 • احساس سبکی سر
 • احساس می کنید اتاق در حال چرخش یا حرکت است

چه چیزی ممکن است کمک کند

اگر احساس سرگیجه دارید سعی کنید بنشینید تا سرگیجه برطرف شود. اگر دراز بکشید، بالا نگه داشتن سر ممکن است کمک کند. سرگیجه می تواند نشانه کم آبی بدن باشد، بنابراین سعی کنید در طول درمان با Augmentin مایعات زیادی بنوشید. همچنین ممکن است بخواهید از نوشیدن الکل خودداری کنید، که می تواند کم آبی و سرگیجه را بدتر کند. اگر دچار سرگیجه شدید یا سرگیجه همراه با تنگی نفس یا تورم صورت، لب ها یا زبان خود هستید، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید. اینها می توانند علائم یک واکنش آلرژیک باشند. برای اطلاعات بیشتر، «واکنش آلرژیک» را در زیر ببینید.

عفونت Clostridioides difficile

مصرف هر گونه آنتی بیوتیک، از جمله Augmentin، می تواند باعث عفونت روده به نام Clostridioides difficile (C. diff) شود. مقدار کمی از باکتری C. diff معمولاً همراه با باکتری های سالم در روده وجود دارد که به هضم کمک می کند. آگمنتین و سایر آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری های سالم و ناسالم را از بین ببرند. کشتن باکتری های سالم ممکن است به C. diff اجازه رشد دهد و منجر به عفونت C. diff شود. عفونت C. diff می تواند در طول درمان با Augmentin یا بلافاصله پس از قطع مصرف آنتی بیوتیک رخ دهد. در موارد نادر، این عارضه جانبی بیش از ۲ ماه پس از قطع درمان با آنتی بیوتیک گزارش شده است. علائم عفونت C. diff عبارتند از:
 • درد یا گرفتگی شکم
 • خون در مدفوع
 • تب
 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع
 • اسهال شدید که از بین نمی رود

چه چیزی ممکن است کمک کند

اگر اسهال دارید که در طول درمان با Augmentin متوقف نمی شود، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. آنها احتمالاً شما را معاینه خواهند کرد و آزمایشاتی را برای تعیین اینکه آیا عفونت C. diff دارید انجام می دهند. اگر عفونت C. diff دارید ، پزشک از شما می خواهد که مصرف Augmentin را متوقف کنید. آنها همچنین یک آنتی بیوتیک متفاوت را برای درمان این عفونت جدید تجویز خواهند کرد. در موارد شدید، عفونت C. diff می تواند منجر به آسیب جدی روده شود که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد، اما این نادر است. برای اطلاعات بیشتر در مورد عفونت های C. diff ، با پزشک خود صحبت کنید.

واکنش آلرژیک

مانند بسیاری از داروها، Augmentin می تواند در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. اما مشخص نیست که آیا این عارضه جانبی در مطالعات رخ داده است یا خیر . علائم می تواند خفیف تا جدی باشد و می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • بثورات پوستی
 • خارش
 • گرگرفتگی (گرم شدن موقت، تغییر رنگ یا عمیق شدن رنگ پوست)
 • تورم زیر پوست، معمولا در پلک ها، لب ها، دست ها یا پاها
 • تورم دهان، زبان یا گلو که می تواند تنفس را سخت کند

چه چیزی ممکن است کمک کند

اگر علائم خفیف یک واکنش آلرژیک، مانند راش خفیف، دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. آنها ممکن است درمان را برای مدیریت علائم شما پیشنهاد کنند. مثالها عبارتند از:
 • آنتی هیستامینی که از طریق دهان مصرف می کنید، مانند بنادریل (دیفن هیدرامین)
 • محصولی که روی پوست خود استفاده می کنید، مانند کرم هیدروکورتیزون
اگر پزشک شما تأیید کند که شما یک واکنش آلرژیک خفیف به Augmentin داشته اید، تصمیم می گیرد که آیا باید آن را ادامه دهید یا خیر. اگر علائم یک واکنش آلرژیک شدید، مانند تورم یا مشکل تنفسی دارید، فوراً با ۹۱۱ یا شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید. این علائم می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر پزشک تأیید کند که شما یک واکنش آلرژیک جدی به Augmentin داشته‌اید، ممکن است از شما بخواهد که به درمان دیگری بروید.
پیگیری عوارض جانبی در طول درمان با Augmentin، هر گونه عوارض جانبی را که دارید یادداشت کنید. سپس می توانید این اطلاعات را با پزشک خود در میان بگذارید. این به ویژه زمانی که برای اولین بار شروع به مصرف داروهای جدید یا استفاده از ترکیبی از درمان می کنید مفید است. یادداشت های عوارض جانبی شما می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • زمانی که عارضه جانبی داشتید چه دوزی از دارو مصرف می کردید
 • چه مدت پس از شروع آن دوز دچار عارضه جانبی شدید
 • علائم شما چه بود
 • چگونه بر فعالیت های روزانه شما تأثیر می گذارد
 • چه داروهای دیگری مصرف می کردید
 • هر اطلاعات دیگری که احساس می کنید مهم است
یادداشت برداری و به اشتراک گذاشتن آنها با پزشک به آنها کمک می کند تا در مورد چگونگی تأثیر Augmentin بر شما اطلاعات بیشتری کسب کنند. سپس آنها می توانند از این اطلاعات برای تنظیم برنامه درمانی شما در صورت نیاز استفاده کنند.
هشدارها برای Augmentin
اگر شرایط پزشکی خاصی دارید ممکن است Augmentin برای شما مناسب نباشد. اینها به عنوان تداخلات دارویی-شرایط شناخته می شوند. عوامل دیگری نیز ممکن است بر اینکه آگمنتین یک گزینه درمانی خوب برای شما است تأثیر بگذارد. قبل از شروع Augmentin با پزشک خود در مورد سابقه سلامتی خود صحبت کنید. این به آنها کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا این آنتی بیوتیک گزینه درمانی خوبی برای شما است یا خیر. فهرست زیر شامل عواملی است که باید در نظر گرفته شوند. مشکلات کبدی در موارد نادر، Augmentin می تواند باعث مشکلات کبدی از جمله آسیب کبدی شود. اگر قبلاً مشکلات کبدی دارید، مصرف Augmentin می تواند آنها را بدتر کند. قبل از شروع مصرف Augmentin، هر گونه مشکل کبدی را که دارید به پزشک خود اطلاع دهید. آنها به شما اطلاع خواهند داد که آیا مصرف این دارو برای شما بی خطر است یا خیر. واکنش آلرژیک. اگر به Augmentin، انواع آنتی‌بیوتیک‌های مشابه یا هر یک از ترکیبات آن واکنش آلرژیک داشته‌اید، پزشک احتمالاً این داروها را تجویز نخواهد کرد. از آنها بپرسید که چه داروهای دیگری گزینه های بهتری برای شما هستند. مونونوکلئوز آگمنتین می تواند باعث ایجاد بثورات پوستی در افراد مبتلا به مونونوکلئوز (مونو) شود. اگر مونونوکلئوز دارید، نباید از Augmentin استفاده کنید. پزشک شما ممکن است گزینه درمانی دیگری را برای بیماری شما توصیه کند. رشد بیش از حد قارچ یا باکتری. مصرف Augmentin می تواند منجر به افزایش باکتری یا قارچ خاص شود. این ممکن است منجر به سوپر عفونت شود. با سوپرعفونت‌ها، به دنبال یا در کنار عفونتی که برای درمان Augmentin مصرف می‌کنید، عفونت دارید. اگر سوپر عفونت دارید، پزشک احتمالاً از شما می خواهد که مصرف Augmentin را متوقف کنید. آنها همچنین از شما می خواهند برای درمان سوپر عفونت دارو مصرف کنید.

الکل و آگمنتین

هیچ اثر متقابل شناخته شده ای بین Augmentin و الکل وجود ندارد. اما الکل می تواند عوارض جانبی مشابه عوارض ناشی از Augmentin ایجاد کند. برخی از این عوارض جانبی عبارتند از:
 • سردرد
 • شکم درد
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • مشکلات کبدی
مصرف الکل می تواند خطر ابتلا به این عوارض جانبی را در طول درمان با Augmentin بدتر یا افزایش دهد. اگر در مورد نوشیدن الکل در حین مصرف Augmentin سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

بارداری و شیردهی در حین مصرف آگمنتین

مطالعات کافی در مورد Augmentin در دوران بارداری انجام نشده است تا مطمئن شوید که آیا مصرف آن در دوران بارداری بی خطر است یا خیر. در صورت نیاز واضح، پزشکان ممکن است Augmentin را برای فردی که باردار است تجویز کنند. قبل از شروع مصرف Augmentin، به پزشک خود اطلاع دهید که آیا باردار هستید یا قصد بارداری دارید. آنها تعیین خواهند کرد که آیا Augmentin برای شما بی خطر است یا خیر. مقادیر کمی از Augmentin می تواند به شیر مادر منتقل شود. اگرچه مصرف آگمنتین در دوران شیردهی بی خطر تلقی می شود، اما انجام این کار ممکن است در کودکی که از شیر مادر تغذیه می کند عوارض جانبی ایجاد کند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • اسهال
 • بی قراری
اگر شیر می دهید یا قصد شیردهی دارید، قبل از شروع Augmentin به پزشک خود اطلاع دهید. آنها در مورد خطرات و مزایای شیردهی در طول درمان با شما صحبت خواهند کرد.
از پزشک خود چه بپرسید
مانند اکثر آنتی بیوتیک ها، Augmentin ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد کند. عوارض جانبی رایج Augmentin معمولاً خفیف هستند و پس از قطع درمان به خودی خود از بین می روند. اما سایر عوارض جانبی می توانند جدی تر باشند و ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشند. اگر در مورد عوارض جانبی احتمالی Augmentin سؤالی دارید با پزشک خود صحبت کنید. در اینجا چند نمونه از سوالاتی که ممکن است بخواهید بپرسید آورده شده است:
 • آیا خطر اسهال من به دوز Augmentin که مصرف می کنم بستگی دارد؟
 • چگونه عوارض جانبی Augmentin با عوارض جانبی آنتی بیوتیک آموکسی سیلین مقایسه می شود ؟
 • بهترین زمان مصرف پروبیوتیک ها برای جلوگیری از اسهال ناشی از Augmentin چه زمانی است؟
 • آیا در اولین شروع درمان با آگمنتین خطر سرگیجه من بیشتر است؟
سلب مسئولیت: Healthline تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا مطمئن شود که همه اطلاعات از نظر واقعی درست، جامع و به روز هستند. با این حال، این مقاله نباید به عنوان جایگزینی برای دانش و تخصص یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارای مجوز استفاده شود. همیشه باید قبل از مصرف هر دارویی با پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی دیگر مشورت کنید. اطلاعات دارویی موجود در اینجا ممکن است تغییر کند و در نظر گرفته نشده است که تمام موارد استفاده، دستورالعمل‌ها، اقدامات احتیاطی، هشدارها، تداخلات دارویی، واکنش‌های آلرژیک یا عوارض جانبی را پوشش دهد. عدم وجود هشدارها یا سایر اطلاعات برای یک داروی معین نشان نمی دهد که دارو یا ترکیب دارو برای همه بیماران یا همه موارد خاص بی خطر، مؤثر یا مناسب است.
بیشتر بخوانید
پساری سیکلوژست (پروژسترون): موارد استفاده، عوارض جانبی، نحوه استفاده

سایر مقالات در این زمینه

عوارض قرص فت فیس برای بارداری
عوارض قرص بلک اسلیم
عوارض قرص رزبری کتون تمشک
عوارض قرص جی سی
عوارض قرص گلوریا
عوارض قرص فلوردو
عوارض قرص فت فست یا fat fast
عوارض قرص super fat face چیست
عوارض قرص لاغری پلاتین
عوارض قرص لاغری اسلیم پلاس
لیست قرص های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت
عوارض قرص الفا اسلیم