اگر مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS)، سندرم جدا شده بالینی (CIS) یا بیماری کرون هستید، پزشک ممکن است تایسابری (ناتالیزوماب) را به عنوان یک گزینه درمانی پیشنهاد کند. همراه با سایر عواملی که باید در نظر بگیرید، ممکن است در مورد عوارض جانبی احتمالی دارو فکر کنید. Tysabri یک داروی بیولوژیک تجویزی است که برای درمان انواع خاصی از MS، CIS و بیماری کرون در بزرگسالان استفاده می شود. یک متخصص مراقبت های بهداشتی Tysabri را به عنوان انفوزیون داخل وریدی (IV) به شما می دهد. این تزریقی است که به آرامی در طی یک دوره زمانی به داخل رگ شما می چکد. تزریق تیسابری معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد. تیسابری معمولاً هر ۴ هفته یک بار تجویز می شود. این به عنوان یک درمان طولانی مدت استفاده می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد Tysabri، از جمله جزئیات در مورد استفاده از آن، این مقاله عمیق در مورد دارو را ببینید. مانند سایر داروها، دمنوش تیسابری می تواند عوارض جانبی خفیف یا جدی ایجاد کند. برای یادگیری بیشتر خواندن را ادامه دهید.

شایع ترین عوارض تیسابری چیست؟

برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی خفیف یا جدی را در طول درمان با تیسابری تجربه کنند. این عوارض جانبی بسته به شرایطی که از دارو برای درمان استفاده می شود می تواند متفاوت باشد. اینها تنها تعدادی از عوارض جانبی شایع‌تر گزارش شده توسط افرادی است که در مطالعات Tysabri مصرف کرده‌اند . عوارض جانبی شایع تر در افرادی که Tysabri را برای مولتیپل اسکلروزیس (MS) یا سندرم جدا شده بالینی (CIS) دریافت می کنند عبارتند از:
 • سردرد
 • خستگی (کم انرژی)
 • درد در مفاصل، بازوها یا پاها
 • عفونت ها، مانند عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) یا واژینیت
 • اسهال
عوارض جانبی شایع تر در افرادی که Tysabri برای بیماری کرون دریافت می کنند عبارتند از:
 • سردرد
 • عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی
 • حالت تهوع
 • خستگی (کم انرژی)

عوارض خفیف تیسابری چیست؟

نمونه هایی از عوارض جانبی خفیف که با تیسابری گزارش شده اند عبارتند از:
 • سردرد
 • خستگی (کم انرژی)
 • عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی
 • سایر عفونت ها، مانند عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) یا واژینیت
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • درد در مفاصل، بازوها یا پاها
 • درد در شکم شما
 • کمر درد
 • کهیر
 • کاهش یا افزایش وزن*
 • چرخه قاعدگی تغییر می کند
 • درد در طول سیکل قاعدگی
 • عوارض جانبی مربوط به تزریق *
 • دندان درد
* برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این عارضه جانبی، به بخش «توضیح عوارض جانبی» در زیر مراجعه کنید. در بیشتر موارد، این عوارض باید موقتی باشند. برخی نیز ممکن است به راحتی مدیریت شوند. اما اگر علائمی دارید که ادامه دارد یا شما را آزار می دهد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. مصرف Tysabri را قطع نکنید مگر اینکه پزشک شما آن را توصیه کند. Tysabri ممکن است عوارض جانبی خفیفی غیر از موارد ذکر شده در بالا ایجاد کند. برای جزئیات بیشتر به اطلاعات تجویز دارو مراجعه کنید. توجه: پس از تایید سازمان غذا و دارو (FDA) یک دارو، عوارض جانبی دارو را ردیابی می کند. اگر مایلید FDA را در مورد عارضه جانبی ای که با Tysabri داشته اید مطلع کنید، به MedWatch مراجعه کنید .
عوارض جدی تیسابری چیست؟
عوارض جانبی جدی که با تیسابری گزارش شده است عبارتند از:
 • لکوانسفالوپاتی چند کانونی پیشرونده (PML)*
 • عفونت های تبخال مغز یا نخاع که می تواند باعث از دست دادن بینایی یا تهدید کننده زندگی شود
 • سایر عفونت های جدی مانند ذات الریه
 • افسردگی و افکار یا اعمال خودکشی†
 • آسیب کبدی†
 • عوارض جانبی جدی مرتبط با انفوزیون†
 • سطح پایین پلاکت ها، که به تشکیل لخته خون کمک می کند
 • واکنش آلرژیک†
* تیسابری برای این عارضه هشدار جعبه ای دارد . این جدی ترین هشدار سازمان غذا و دارو (FDA) است. برای کسب اطلاعات بیشتر، بخش «توضیح عوارض جانبی» را در زیر ببینید. † برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این عارضه جانبی، به بخش «توضیح عوارض جانبی» در زیر مراجعه کنید. اگر در حین مصرف تیسابری دچار عوارض جانبی شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر عوارض جانبی تهدید کننده زندگی به نظر می رسد یا اگر فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید، فوراً با ۹۱۱ یا شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید.

سوالات متداول در مورد عوارض جانبی Tysabri

چند پرسش و پاسخ متداول در مورد عوارض تایسابری را بخوانید.

آیا تیسابری باعث ریزش مو می شود؟

اگر در طول درمان با تیسابری دچار ریزش مو شده اید، احتمالاً علت آن دارو نیست. در مطالعات ، ریزش مو یک عارضه جانبی در افرادی که Tysabri دریافت می کردند گزارش نشده است. به خاطر داشته باشید که Tysabri برای درمان مولتیپل اسکلروزیس (MS)، سندرم جدا شده بالینی (CIS) یا بیماری کرون استفاده می شود. ریزش مو می تواند توسط سایر عوامل مرتبط با این شرایط، مانند استرس و سایر داروهای تجویز شده، ایجاد شود. همچنین، برخی از افراد مبتلا به بیماری کرون در جذب ویتامین ها و مواد معدنی ضروری از رژیم غذایی خود مشکل دارند. این می تواند منجر به کمبود مواد مغذی شود که یکی دیگر از دلایل احتمالی ریزش مو است. اگر ریزش مو دارید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است دلایل دیگری برای ریزش مو و راه هایی برای مدیریت آن پیشنهاد کنند.

آیا در صورت توقف درمان با تیسابری، علائم ترک را تجربه خواهم کرد؟

قطع درمان با تیسابری نباید باعث علائم ترک شود. (اینها عوارض جانبی هستند که ممکن است با قطع مصرف دارویی که بدن شما به آن وابسته شده است رخ دهد.) اما قطع درمان تایسابری ممکن است باعث بازگشت علائم ام اس یا کرون شود. این امر به ویژه در صورتی که پزشک شما را به یک روش درمانی جدید سوق ندهد، بیشتر می شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که قطع درمان Tysabri برای ام اس ممکن است باعث اثرات بازگشتی شود. این بدان معناست که توقف درمان دارویی ممکن است باعث پیشرفت (بدتر شدن) ام اس در برخی افراد شود. تحقیقات بیشتری لازم است تا بفهمیم این اتفاق چند وقت یکبار رخ می دهد. یک مطالعه نشان داد که دریافت انفوزیون استروئید پس از پایان درمان Tysabri ممکن است احتمال اثرات برگشتی را کاهش دهد. اگر شما و پزشکتان تصمیم بگیرید که درمان Tysabri دیگر برای شما مناسب نیست، آنها مراحل بعدی را با شما در میان خواهند گذاشت.

آیا استفاده از تیسابری روی دندان های من تاثیر می گذارد؟

بله، تیسابری می تواند در برخی افراد باعث دندان درد یا عفونت دندان شود. این عوارض جانبی مرتبط با دندان در طول مطالعات این دارو رخ داد، اما شایع نبودند. دندان درد می تواند از علائم عفونت باشد. Tysabri توانایی سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با عفونت ها ضعیف می کند. بنابراین تیسابری خطر ابتلا به عفونت ها از جمله عفونت های دندان و دهان را افزایش می دهد. درد دندان معمولاً نشانه عفونت حفره یا لثه است. اگر به موقع درمان نشود، حفره ها می توانند منجر به آبسه دندان شوند (دندانی که دارای یک پاکت چرکی است). عفونت دندان آبسه می تواند به جریان خون شما سرایت کند و جدی شود. برای کمک به جلوگیری از عوارض مرتبط با دندان، حتما از بهداشت دهان و دندان در طول درمان تیسابری استفاده کنید. این شامل مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن، و مراجعه به دندانپزشک و بهداشت دندان برای معاینات و تمیز کردن معمول است. اگر در طول درمان تایسابری متوجه درد یا حساسیت دندان شدید، بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید. مهم است که مشکلات دندانی در اسرع وقت قبل از ایجاد عفونت های شدید درمان شوند.

آیا تیسابری بر چرخه قاعدگی من تأثیر می گذارد؟

ممکن است. در طی مطالعات این دارو، برخی افراد با درمان Tysabri دچار تغییرات چرخه قاعدگی شدند. تغییرات چرخه قاعدگی با تیسابری ممکن است شامل قاعدگی های دردناک، پریودهای از دست رفته یا سیکل های نامنظم باشد. اگر تغییرات چرخه قاعدگی آزاردهنده شد یا از بین نرفت، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند راه هایی را برای مدیریت علائم شما پیشنهاد کنند.

تایسابری چه مدت در سیستم من باقی می ماند؟

مدت زمان ماندن Tysabri در سیستم شما بر اساس دوز مصرفی شما و شرایطی است که دارو را برای آن مصرف می کنید. اگر تیسابری را برای MS یا CIS مصرف می‌کنید، بسته به دوز مصرفی، دارو معمولاً ۳۵ تا ۷۵ روز (حدود ۶ تا ۱۱ هفته) در بدن شما باقی می‌ماند. اگر تیسابری را برای بیماری کرون مصرف کنید، ۱۵ تا ۸۵ روز (تقریباً ۲ تا ۱۲ هفته) در سیستم شما باقی می‌ماند. مقدار دقیق زمان بسته به دوز شما متفاوت است. می توانید با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید تا درباره مدت زمان ماندگاری Tysabri در سیستم شما بیشتر بدانید.

عوارض جانبی توضیح داده شده است

درباره برخی از عوارض جانبی که Tysabri ممکن است ایجاد کند بیشتر بدانید.

افزایش یا کاهش وزن

در مطالعات ، برخی از افرادی که تیسابری مصرف کردند افزایش یا کاهش وزن داشتند. به طور کلی، تغییرات وزن رایج نبود و افزایش وزن به همان اندازه کاهش وزن گزارش شد. مشخص نیست که افراد در طول درمان چه مقدار وزن اضافه یا از دست داده اند. توجه داشته باشید که تغییرات وزن فقط در مطالعات مربوط به این دارو به عنوان درمان مولتیپل اسکلروزیس (MS) یا سندرم جدا شده بالینی (CIS) مشاهده شد. این عوارض جانبی در مطالعات مربوط به داروی بیماری کرون مشاهده نشد. این تفاوت احتمالاً به این دلیل است که تجربه نوسانات وزن با ام اس معمول است. علائم MS یا CIS، مانند خستگی (کم انرژی) و ضعف، گاهی اوقات می تواند ورزش منظم را سخت کند. داروهای مورد استفاده برای درمان علائم ام اس نیز می توانند در تغییرات وزن نقش داشته باشند.

چه چیزی ممکن است کمک کند

اگر در طول درمان Tysabri متوجه تغییرات وزنی شدید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند به شما در شناسایی و مدیریت عواملی که می توانند بر وزن شما تأثیر بگذارند کمک کنند. آنها همچنین ممکن است تغییرات رژیم غذایی یا ورزش را برای حفظ وزن متوسط ​​با شرایط شما پیشنهاد کنند.

عوارض جانبی مربوط به انفوزیون

واکنش های مربوط به انفوزیون ممکن است با درمان Tysabri رخ دهد. واکنش های مربوط به انفوزیون عوارض جانبی هستند که در عرض ۲ ساعت پس از شروع انفوزیون Tysabri رخ می دهند. یک متخصص مراقبت های بهداشتی Tysabri را به عنوان انفوزیون داخل وریدی (IV) به شما می دهد. این تزریقی است که به آرامی در طی یک دوره زمانی به داخل رگ شما می چکد. تزریق تیسابری معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد. در مطالعات ، عوارض جانبی مربوط به انفوزیون در افرادی که تحت درمان با Tysabri قرار گرفتند بیشتر از افرادی بود که دارونما دریافت کردند. (دارونما درمانی است که حاوی داروی فعال نیست.) در موارد نادر، واکنش های انفوزیون می تواند نشانه واکنش آلرژیک شدید به Tysabri باشد. به نظر می رسد واکنش های آلرژیک شدید در افرادی که از درمان تیسابری وقفه می گیرند و سپس دوباره شروع به دریافت آن می کنند، شایع تر است. خطر واکنش های مربوط به انفوزیون ممکن است با اولین انفوزیون پس از استراحت از درمان با تیسابری بیشتر باشد. مهم است که درمان های Tysabri خود را در یک برنامه منظم دریافت کنید و قرار ملاقات های تزریق خود را از دست ندهید. به دلیل خطر واکنش های مربوط به انفوزیون، فقط یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند درمان Tysabri را به شما بدهد. آنها شما را در طول انفوزیون یک ساعته برای هرگونه واکنش زیر نظر خواهند داشت. آنها حداقل یک ساعت بعد از هر تزریق Tysabri شما را تحت نظر خواهند داشت.

علائم واکنش های مربوط به انفوزیون

علائم واکنش‌های مربوط به انفوزیون می‌تواند بر اساس اینکه آیا شما تحت درمان با Tysabri برای MS، CIS یا بیماری کرون هستید، متفاوت باشد. علائم مربوط به تزریق می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • سردرد
 • سرگیجه
 • خستگی (کم انرژی)
 • کهیر (خال های خارش دار روی پوست شما)
 • خارش
 • لرزیدن
 • گرگرفتگی (گرمی موقت، قرمزی یا عمیق شدن رنگ پوست)
علائم یک واکنش شدید مرتبط با انفوزیون عبارتند از:
 • کندوها
 • فشار خون پایین
 • مشکل در تنفس
 • درد قفسه سینه

چه چیزی ممکن است کمک کند

برای اکثر افراد، عوارض جانبی ناشی از تزریق مانند سردرد یا سرگیجه خفیف است. آنها باید خودشان بروند. اگر در طول یا بعد از دریافت انفوزیون Tysabri متوجه هر یک از علائم فوق شدید، فوراً به متخصص مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید. اگر علائمی رخ دهد که می تواند نشانه ای از واکنش آلرژیک باشد، احتمالا انفوزیون را متوقف می کنند. اگر در مورد خطر عوارض جانبی مربوط به انفوزیون نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

لکوانسفالوپاتی چند کانونی پیشرونده (PML)

Tysabri یک هشدار جعبه ای در مورد خطر یک عفونت مغزی نادر به نام PML دارد. این جدی ترین هشدار سازمان غذا و دارو (FDA) است. یک هشدار جعبه ای به پزشکان و بیماران در مورد اثرات دارویی که ممکن است خطرناک باشد هشدار می دهد. PML یک عفونت مغزی نادر اما جدی است که با استفاده از Tysabri گزارش شده است. هیچ درمان شناخته شده ای برای PML وجود ندارد. عفونت با PML معمولاً منجر به ناتوانی شدید مانند ناتوانی در راه رفتن یا حتی مرگ می شود. سایر داروهای مورد استفاده برای درمان ام اس نیز با افزایش خطر ابتلا به PML مرتبط است. خطر ابتلا به PML با Tysabri نادر است. اما افرادی که هر سه عامل زیر را دارند بیشترین خطر ابتلا به PML را دارند:
 • استفاده از Tysabri برای بیش از ۲ سال
 • عفونت با ویروس جان کانینگهام (JCV)
 • درمان گذشته با داروهایی که سیستم ایمنی را تضعیف می کنند
ممکن است در طول درمان با تایسابری و تا ۶ ماه پس از قطع مصرف دارو، PML ایجاد شود. به دلیل خطر PML، Tysabri فقط از طریق یک برنامه محدود به نام TOUCH در دسترس است. پزشک شما می تواند در مورد این برنامه بیشتر به شما بگوید. علائم PML ممکن است طی روزها یا هفته ها بدتر شود و می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • بینایی تغییر می کند
 • ضعف در یک طرف بدن شما
 • مشکل در تعادل یا هماهنگی
 • گیجی یا مشکلات حافظه
 • ضعف عضلانی
 • تغییرات شخصیتی

چه چیزی ممکن است کمک کند

قبل از شروع Tysabri، پزشک ممکن است خون شما را آزمایش کند تا بررسی کند که آیا JCV دارید یا خیر. در طول درمان با Tysabri و به مدت ۶ ماه پس از آخرین انفوزیون، پزشک شما را از نظر علائم PML تحت نظر خواهد داشت. در صورت بروز علائم، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. آنها احتمالاً در اولین نشانه احتمالی PML از شما خواهند خواست که دریافت Tysabri را متوقف کنید. اگر در مورد خطر ابتلا به PML با Tysabri سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها با شما در مورد خطرات و مزایای احتمالی دارو برای وضعیت شما صحبت خواهند کرد.

آسیب کبدی

Tysabri ممکن است خطر آسیب کبدی را افزایش دهد. اگرچه در طی مطالعات Tysabri دیده نشد، این عارضه جانبی از آن زمان در برخی از افراد دریافت کننده دارو گزارش شده است. علائم آسیب کبدی می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • یرقان (زردی پوست یا سفیدی چشم)
 • ادرار تیره
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • احساس ضعف یا خستگی
 • خارش پوست
یکی دیگر از علائم آسیب کبدی افزایش آنزیم های کبدی است که در نتایج آزمایش خون مشاهده می شود.

چه چیزی ممکن است کمک کند

قبل و در طول درمان Tysabri، پزشک از آزمایش خون برای نظارت بر سلامت کبد شما استفاده می کند. اگر علائم آسیب کبدی را که در بالا ذکر شد مشاهده کردید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. آنها احتمالاً از شما می خواهند که درمان Tysabri را متوقف یا متوقف کنید تا به تعیین علت علائم شما کمک کند.

افسردگی و افکار و رفتارهای خودکشی

تیسابری ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی در برخی افراد باعث افسردگی شود. در مطالعاتی که روی این دارو به عنوان درمانی برای MS یا CIS انجام شد، افسردگی یک عارضه جانبی رایج بود. افسردگی نیز یکی از علائم شایع ام اس است. به ندرت، افکار و اقدامات خودکشی در طی مطالعات Tysabri برای MS یا CIS گزارش شده است. این اثرات در مطالعات مربوط به داروی بیماری کرون مشاهده نشد. علائم افسردگی ممکن است ۲ هفته یا بیشتر طول بکشد و می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • احساس غمگینی یا ناامیدی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت های مورد علاقه شما
 • تغییر در اشتها یا الگوهای خواب معمولی شما
 • کمبود انرژی یا انگیزه

چه چیزی ممکن است کمک کند

اگر قبلاً افسردگی دارید، قبل از شروع Tysabri حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. آنها ممکن است شما را با دقت بیشتری نسبت به معمول در طول درمان با تیسابری تحت نظر داشته باشند تا علائم بدتر شدن افسردگی را مشاهده کنند. در صورت مشاهده علائم افسردگی همانطور که در بالا توضیح داده شد، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است یک برنامه درمانی برای کاهش افسردگی توصیه کنند. همچنین ممکن است تماس با یک متخصص سلامت روان مانند روانشناس یا درمانگر مفید باشد. آنها می توانند استراتژی هایی برای کمک به مدیریت استرس های شرایط شما ارائه دهند. اگر شما یا یکی از نزدیکانتان متوجه تغییراتی در رفتار یا خلق و خوی خود شدید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. اگر فکر آسیب رساندن به خود دارید، به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.
پیشگیری از خودکشی اگر فکر می کنید فردی در معرض خطر فوری آسیب رساندن به خود یا آسیب رساندن به شخص دیگری است:
 • با شماره اضطراری محلی خود تماس بگیرید.
 • تا رسیدن کمک در کنار فرد بمانید.
 • هر گونه اسلحه، چاقو، دارو یا چیز دیگری که ممکن است باعث آسیب شود را بردارید.
 • گوش کنید، اما قضاوت نکنید، بحث نکنید، تهدید نکنید و فریاد نزنید.
اگر شما یا شخصی که می شناسید قصد خودکشی را دارید، از خط تلفن بحران یا پیشگیری از خودکشی کمک بگیرید. 

واکنش آلرژیک

مانند اکثر داروها، تیسابری می تواند در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. علائم می تواند خفیف یا جدی باشد و می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • بثورات پوستی
 • خارش
 • گرگرفتگی (گرمی موقت، قرمزی یا عمیق شدن رنگ پوست)
 • تورم زیر پوست، به طور معمول در پلک ها، لب ها، دست ها یا پاها
 • تورم دهان، زبان یا گلو که می تواند تنفس را سخت کند

چه چیزی ممکن است کمک کند

اگر علائم خفیف یک واکنش آلرژیک، مانند راش خفیف، دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. برای مدیریت علائم، ممکن است یک آنتی هیستامین بدون نسخه مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) را پیشنهاد کنند. یا ممکن است محصولی مانند کرم هیدروکورتیزون را توصیه کنند که روی پوست خود استفاده می کنید. اگر پزشکتان تأیید کند که شما یک واکنش آلرژیک خفیف به Tysabri داشته اید، تصمیم می گیرد که آیا باید از آن استفاده کنید یا خیر. اگر علائم یک واکنش آلرژیک شدید، مانند مشکل تنفسی در حین یا مدت کوتاهی پس از تزریق دارو، دارید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. این علائم می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر پزشک تأیید کند که شما یک واکنش آلرژیک جدی به Tysabri داشته‌اید، ممکن است از شما بخواهد که به درمان دیگری بروید.
پیگیری عوارض جانبی در طول درمان با تیسابری، هر گونه عوارض جانبی را که دارید یادداشت کنید. سپس، می توانید این اطلاعات را با پزشک خود در میان بگذارید. این کار به ویژه زمانی که برای اولین بار شروع به مصرف داروهای جدید یا استفاده از ترکیبی از درمان ها می کنید مفید است. یادداشت های عوارض جانبی شما می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • زمانی که عارضه جانبی داشتید چه دوزی از دارو مصرف می کردید
 • چه مدت پس از شروع آن دوز عارضه جانبی داشتید
 • علائم شما از عارضه آن چه بود
 • چگونه بر فعالیت های روزانه شما تأثیر می گذارد
 • چه داروهای دیگری نیز مصرف می کردید
 • هر اطلاعات دیگری که احساس می کنید مهم است
یادداشت برداری و به اشتراک گذاشتن آنها با پزشک به پزشک کمک می کند تا در مورد چگونگی تأثیر Tysabri روی شما اطلاعات بیشتری کسب کند. پزشک شما می تواند از این اطلاعات برای تنظیم برنامه درمانی شما در صورت نیاز استفاده کند.
هشدار برای تیسابری
در شرایط خاص، ممکن است استفاده از Tysabri ایمن نباشد. به خواندن ادامه دهید تا درباره هشدارهای احتمالی این دارو بیشتر بدانید.

هشدار جعبه ای: لکوانسفالوپاتی چند کانونی پیشرونده

Tysabri یک هشدار جعبه ای در مورد خطر لکوانسفالوپاتی چند کانونی پیشرونده (PML) دارد. هشدار جعبه ای جدی ترین هشدار سازمان غذا و دارو (FDA) است. دریافت Tysabri ممکن است خطر ابتلا به PML را افزایش دهد، یک عفونت مغزی نادر اما جدی. سایر عوامل ممکن است خطر ابتلا به PML را با Tysabri افزایش دهند. این موارد شامل استفاده از Tysabri برای بیش از ۲ سال، درمان قبلی با داروهایی که سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می‌کنند و عفونت قبلی با ویروس جان کانینگهام (JCV) است. مهم است که قبل از شروع Tysabri در مورد این عوامل خطر با پزشک خود صحبت کنید. اگر در گذشته PML داشته اید، نباید از Tysabri استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، بخش «توضیح عوارض جانبی» در بالا را ببینید.

سایر هشدارها

اگر شرایط پزشکی خاصی یا عوامل دیگری دارید که بر سلامت شما تأثیر می گذارد، Tysabri ممکن است برای شما مناسب نباشد. قبل از دریافت Tysabri با پزشک خود در مورد سابقه سلامتی خود صحبت کنید. فهرست زیر شامل عواملی است که باید در نظر گرفته شود. سیستم ایمنی ضعیف شده. Tysabri می تواند فعالیت سیستم ایمنی بدن شما و توانایی آن در مبارزه با عفونت ها را کاهش دهد. اگر در حال حاضر شرایطی دارید که سیستم ایمنی شما را ضعیف می کند، مانند عفونت فعلی یا HIV، Tysabri ممکن است خطر ابتلا به عفونت های جدی را افزایش دهد. همچنین، استفاده از برخی داروها، مانند استروئیدها، می تواند فعالیت سیستم ایمنی بدن شما را کاهش دهد. حتما سابقه سلامتی و داروهای اخیر خود را با پزشک خود در میان بگذارید. آنها می توانند به شما در مورد اینکه آیا دریافت Tysabri برای شما بی خطر است یا خیر راهنمایی کنند. واکنش آلرژیک. اگر به Tysabri یا هر یک از ترکیبات آن واکنش آلرژیک داشته اید، نباید Tysabri را دریافت کنید. از پزشک خود بپرسید که چه داروهای دیگری برای شما گزینه های بهتری هستند.

مصرف الکل و تیسابری

هیچ تعامل شناخته شده ای بین تیسابری و الکل وجود ندارد. اما نوشیدن الکل در طول درمان با تیسابری ممکن است خطر عوارض جانبی دارو را افزایش دهد. به عنوان مثال، Tysabri می تواند باعث سردرد، حالت تهوع و آسیب کبدی شود و همچنین الکل. نوشیدن الکل نیز ممکن است علائم بیماری شما را بدتر کند. با پزشک خود در مورد میزان مصرف الکل برای شما با شرایط و داروهایتان صحبت کنید.

بارداری و شیردهی در طول درمان با تیسابری

مشخص نیست که آیا Tysabri برای استفاده در دوران بارداری بی خطر است یا خیر. هیچ مطالعه ای برای بررسی اثرات این دارو در دوران بارداری انجام نشده است. اما گزارش هایی از عوارض جانبی خاصی در نوزادانی که قبل از تولد در معرض تیسابری بوده اند، گزارش شده است. این عوارض جانبی شامل کاهش گلبول های قرمز خون و پایین بودن پلاکت ها است. همچنین مشخص نیست که آیا دریافت Tysabri در دوران شیردهی بی خطر است یا خیر. مطالعات نشان می دهد که تیسابری به شیر مادر انسان منتقل می شود. اما هیچ مطالعه ای برای آگاهی از اثرات Tysabri بر روی کودکانی که توسط فردی که دارو را با شیر مادر تغذیه می کنند، انجام نشده است. اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، قبل از شروع Tysabri به پزشک خود اطلاع دهید. اگر قصد بارداری یا شیردهی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند با شما در مورد خطرات و مزایای انجام این کار با وضعیت شما و درمان های فعلی صحبت کنند.

از پزشک خود چه بپرسید

تیسابری معمولاً در برخی افراد عوارض جانبی خفیفی ایجاد می کند. در موارد نادر، دارو می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. یادگیری در مورد عوارض جانبی احتمالی Tysabri می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا این گزینه برای شرایط شما مناسب است یا خیر. بهتر است در مورد هرگونه سوال یا نگرانی در مورد Tysabri با پزشک خود صحبت کنید. در اینجا چند سوال وجود دارد که ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید:
 • آیا سایر بیماری های من یا داروهای قبلی خطر عوارض جانبی جدی تیسابری را در من افزایش می دهد؟
 • من نگران عوارض جانبی مربوط به تزریق هستم. آیا جایگزینی برای Tysabri وجود دارد که به صورت قرص در دسترس باشد؟
 • آیا تزریق واکسن در طول درمان با تیسابری بی خطر است یا این امر خطر عوارض جانبی من را افزایش می دهد؟
 • چه اقداماتی می توانم برای جلوگیری از عفونت هایی مانند واژینیت در طول درمان تیسابری انجام دهم؟
برای اطلاعات و نکاتی در مورد مدیریت بیماری ام اس، ثبت نام در خبرنامه ام اس Healthline یا پیوستن به Bezzy MS را در نظر بگیرید. برای اطلاعات در مورد بیماری التهابی روده (IBD)، مانند بیماری کرون، می توانید در خبرنامه IBD ما ثبت نام کنید و منابع را در Bezzy IBD بیابید .

از یک دارو از بپرس

س:

آیا مصرف برخی داروها همراه با تیسابری خطر عوارض جانبی من را افزایش می دهد؟ ناشناس

آ:

مصرف Tysabri با برخی داروها می تواند خطر عوارض جانبی مانند عفونت یا لکوانسفالوپاتی چند کانونی پیشرونده (PML) را افزایش دهد. این داروها می توانند شامل موارد زیر باشند:
 • داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند:
  • آزاتیوپرین (ایموران)
  • سیکلوسپورین (Neoral، Gengraf)
 • مهارکننده های فاکتور نکروز تومور (TNF) – آلفا، مانند:
  • آدالیموماب (Humira)
  • اینفلیکسیماب (رمیکید)
اگر داروهایی مصرف می کنید که سیستم ایمنی شما را سرکوب می کنند یا مهارکننده های TNF-alpha، نباید Tysabri را دریافت کنید. همچنین، اگر استروئیدی مانند پردنیزون مصرف می‌کنید، قبل از دریافت تیسابری، دوز آن باید به تدریج کاهش یابد. قبل از شروع درمان با تیسابری، هر دارویی را که برای کاهش خطر عوارض جانبی مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.