عوارض جانبی ملاتونین و ایمنی

برخی از افرادی که ملاتونین مصرف می کنند در طول روز دچار خواب آلودگی می شوند که هوشیاری را کاهش می دهد و انجام کارها را دشوار می کند.

نمی توانید بخوابید و به دنبال یک کمک خواب غیرعادی هستید؟

مقابله با بی خوابی هر از گاهی غیرعادی نیست. ممکن است در به خواب رفتن مشکل داشته باشید. یا اگر بتوانید سریع بخوابید، ممکن است بعد از دو یا سه ساعت از خواب بیدار شوید. این می تواند باعث خواب آلودگی در طول روز، تحریک پذیری و کاهش بهره وری شود.

یک شب بدخوابی ممکن است آسیب زیادی به بدن شما وارد نکند. اما زمانی که مشکل برای روزها، هفته ها یا ماه ها ادامه دارد، مصرف مکمل ملاتونین می تواند خواب شما را به حالت عادی بازگرداند.

ملاتونین هورمونی است که بدن شما به طور طبیعی می سازد. سطح ملاتونین شما چند ساعت قبل از خواب افزایش می یابد که به بدن شما سیگنال می دهد که برای استراحت آماده شود. (۱با این حال، توجه به این نکته مهم است که ملاتونین آغازگر خواب نیست، بلکه یک تنظیم کننده خواب است. کارولین دین، MD، کارشناس خواب و نویسنده ۳۶۵ راه برای تقویت قدرت مغز: نکات، ورزش، توصیه.

با این حال، برخی افراد ملاتونین کافی تولید نمی کنند. و در نتیجه خواب به راحتی نمی آید. اما در حالی که ملاتونین یک هورمون طبیعی است که می تواند به تنظیم مجدد ساعت شبانه روزی شما کمک کند، ملاتونین خوراکی برای همه مناسب نیست. (۲)

عوارض جانبی ملاتونین چیست؟

نیاز به ملاتونین از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به طور متوسط، اکثر افراد برای خواب بهتر به کمتر از ۳ میلی گرم در شب نیاز دارند. با این حال برخی افراد بیشتر مصرف می کنند. (۳)

ملاتونین به طور کلی برای استفاده کوتاه مدت یک تا دو ماهه در اکثر بزرگسالان سالم بی خطر است. اما برخی از افراد به هورمون دهان حساس تر هستند و عوارض جانبی را تجربه می کنند. عوارض جانبی معمولاً با استفاده طولانی مدت یا زمانی که فرد بیش از حد مصرف می کند رخ می دهد. (۲،۴)

بیشتر بخوانید
آدرال در مقابل ریتالین: تفاوت چیست؟

عوارض جانبی احتمالی ملاتونین خوراکی عبارتند از: (۱،۳،۵)

 • سردرد سردرد خفیف تا متوسط ​​می تواند نشان دهنده این باشد که شما بیش از حد مصرف کرده اید یا بدن شما به ملاتونین خوراکی حساس است.
 • مشکلات معده ملاتونین همچنین در برخی افراد باعث ناراحتی معده می شود. این ممکن است شامل گرفتگی عضلات، حالت تهوع و اسهال باشد.
 • سرگیجه برخی از افرادی که ملاتونین مصرف می کنند، سرگیجه خفیف، سبکی سر یا سرگیجه را نیز گزارش می کنند.
 • تحریک پذیری ملاتونین بیش از حد نیز می تواند بر خلق و خوی تأثیر بگذارد. ممکن است احساس بداخلاقی، مضطرب یا دوره های افسردگی داشته باشید.
 • خواب آلودگی اگرچه ملاتونین معمولاً باعث “اثر خماری” نمی شود، برخی افراد خواب آلودگی روزانه را تجربه می کنند. این می تواند هوشیاری را کاهش دهد و رانندگی یا کار با ماشین آلات را دشوار کند. اگر ملاتونین مصرف می کنید، حداقل پنج ساعت قبل از کار با ماشین آلات صبر کنید. به خاطر داشته باشید که برخی از داروها مانند داروهای افسردگی و مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین ممکن است باعث تشدید خواب آلودگی شوند. (۱)
 • فشار خون پایین گاهی اوقات ملاتونین باعث کاهش غیر طبیعی فشار خون می شود. عوارض جانبی ملاتونین معمولاً خفیف است. (۶) با این حال، فشار خون پایین درمان نشده می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود. فشار خون پایین به این معنی است که بدن شما نمی تواند اکسیژن کافی را به اندام های شما برساند. این می تواند بر عملکرد قلب و مغز تأثیر بگذارد. علائم فشار خون پایین عبارتند از: سرگیجه، غش، تاری دید، گیجی و خستگی. (۷)
بیشتر بخوانید
داروهای ضد رتروویروسی HIV: انواع و عوارض جانبی

اگر عوارض جانبی خفیف ملاتونین خوراکی را تجربه کردید، دوز خود را کاهش دهید تا ببینید آیا علائم بهبود می یابند. در صورت تداوم یا بدتر شدن علائم با پزشک خود در مورد دوز مصرفی خود صحبت کنید. بدن هر کس متفاوت است. بنابراین در حالی که یک فرد ممکن است بتواند ۳ میلی گرم ملاتونین در شب را تحمل کند، فرد دیگری ممکن است فقط ۱ میلی گرم را تحمل کند.

چه کسی می تواند ملاتونین مصرف کند؟

زمانی که ملاتونین خوراکی به درستی استفاده شود برای اکثر بزرگسالان بی خطر است. از آنجایی که این مکمل به تنظیم خواب کمک می کند، می توان آن را برای شرایط مختلف ریتم شبانه روزی مصرف کرد. به عنوان مثال: ( ۸، ۹ )

 • جت لگ  سفر در مناطق زمانی مختلف می تواند باعث مشکلات موقت خواب شود که در آن ساعت داخلی بدن شما هماهنگ نیست. این می تواند خواب آلودگی را کاهش دهد یا بر کیفیت خواب تأثیر بگذارد.
 • اختلال فاز خواب تاخیری  با این اختلال، خواب شبانه شما ممکن است چند ساعت در مقایسه با افراد عادی به تاخیر بیفتد. بنابراین به جای اینکه بدن شما بین ساعت ۹ شب تا ۱۱ شب آماده به خواب رفتن شود، ممکن است بدن شما به طور طبیعی تا ساعت ۲ بامداد یا بعد از آن احساس خواب آلودگی نکند. در نتیجه ممکن است هر شب فقط چند ساعت بخوابید.
 • اختلال شیفت کاری  اگر شب کار می کنید و در طول روز می خوابید، ممکن است در به خواب رفتن مشکل داشته باشید. ملاتونین می تواند به بهبود کیفیت خواب در طول روز کمک کند.
 • بی خوابی  این ناتوانی در به خواب رفتن یا خواب ماندن در طول شب است. دلایل مختلفی برای بی خوابی وجود دارد، مانند افسردگی، اضطراب و درد. ملاتونین به القای خواب برای بی خوابی های گاه به گاه کمک می کند.
 • اختلالات خواب در نابینایان  از آنجایی که افراد کاملاً نابینا نمی توانند نور را درک کنند، ممکن است در به خواب رفتن و به خواب ماندن مشکل داشته باشند. ملاتونین می تواند به بازیابی الگوهای خواب در افراد نابینا کمک کند و کیفیت خواب آنها را بهبود بخشد.

ملاتونین برای کودکان

بزرگسالان تنها کسانی نیستند که مشکلات خواب حاد یا مزمن دارند. ملاتونین همچنین برای کودکانی که به دلیل بی خوابی، اختلالات ریتم شبانه روزی، اختلال کم توجهی/اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADD/ADHD)، اوتیسم و ​​سایر اختلالات عصبی مشکل خواب دارند، بی خطر است.

دوز برای کودکان متفاوت است. برخی از کودکان ممکن است تنها به ۱ تا ۳ میلی گرم در شب نیاز داشته باشند، در حالی که کودک مبتلا به ADHD یا اوتیسم ممکن است به ۳ تا ۶ میلی گرم در شب نیاز داشته باشد. اما از آنجایی که ملاتونین خوراکی یک مکمل است و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تنظیم نمی شود، کارشناسان هشدار می دهند که والدین باید قبل از اجازه دادن به کودکان و نوجوانان برای امتحان ملاتونین با پزشک مشورت کنند. ( ۱۰ , ۱۱ )

پزشک می تواند به شما کمک کند بفهمید که آیا ملاتونین برای کودک شما مناسب است و خطر عوارض جانبی را بررسی کند. دکتر دین خاطرنشان می کند: «عوارض جانبی گزارش شده برای کودکان شامل حالت تهوع، اسهال، سردرد، تغییرات خلق و خو، خواب آلودگی روز بعد و شب ادراری است».

چه کسانی نباید ملاتونین مصرف کنند؟

برخی از مکمل های گیاهی و رژیمی می توانند با داروهای تجویزی تداخل منفی داشته باشند و ملاتونین نیز از این قاعده مستثنی نیست.

قبل از مصرف این مکمل برای بهبود کیفیت خواب خود، با پزشک خود صحبت کنید.

ملاتونین با هر داروی تجویزی تداخل ندارد، اما می‌تواند اثربخشی برخی داروها مانند فشار خون و داروهای تشنج را کاهش دهد. دین هشدار می دهد که می تواند قند خون را نیز افزایش دهد و بنابراین برای افراد مبتلا به دیابت توصیه نمی شود.

این مکمل همچنین می تواند با داروهای رقیق کننده خون، سرکوب کننده های سیستم ایمنی و کورتیکواستروئیدها تداخل داشته باشد. همچنین هنگام مصرف با قرص های ضد بارداری، داروهای افسردگی یا مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین، خطر افزایش خواب آلودگی وجود دارد . (۱)

اگر به دلیل یک بیماری التهابی درد مزمن دارید، ملاتونین ممکن است راه حلی مطمئن برای خواب بهتر به نظر برسد. اما این مکمل برای افرادی که یک بیماری خودایمنی مانند لوپوس یا آرتریت دارند توصیه نمی شود. ( ۱۲ )

ملاتونین می تواند سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و باعث ایجاد پاسخ التهابی و بدتر شدن این بیماری ها شود.

هیچ تحقیق قطعی در مورد بی خطر بودن استفاده از ملاتونین در دوران بارداری یا در دوران شیردهی وجود ندارد، بنابراین کارشناسان توصیه می کنند اگر این موردی است که می خواهید در نظر بگیرید، با پزشک خود صحبت کنید. ( ۱۳ )

ملاتونین توسط برخی ترجیح داده می شود، زیرا این ماده غیرعادی است و یک خواب آور طبیعی است. اما این مکمل برای همه مناسب نیست و اگر به درستی مصرف نشود عوارض جانبی ممکن است رخ دهد.

در صورت بروز عوارض جانبی، مقدار مصرف را کاهش دهید. در صورت ادامه علائم، مصرف ملاتونین خوراکی را قطع کنید. همچنین فراموش نکنید که قبل از ترکیب ملاتونین با یک داروی تجویزی با پزشک خود مشورت کنید.

در بیشتر موارد، ملاتونین باید فقط به عنوان یک درمان کوتاه مدت استفاده شود. اگر مشکلات خواب پس از چند ماه بدتر شد یا بهبود نیافت، به پزشک یا متخصص خواب مراجعه کنید.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه