عوارض پاک کردن تاتو ابرو با لیزر چیست؟

چکیده :
روش های مختلفی هم برای حذف تاتو ابرو وجود دارد که از میان همه آنها، پاک کردن با لیزر محبوب ترین است.

بسیاری از افراد به این خاطر که فکر می کنند تاتو ابرو همیشه روی صورتشان باقی می ماند و راهی برای پاک کردن آن وجود ندارد، ترجیح می دهند هیچ زمانی ابروهایشان را تاتو نکنند. اما خوشبختانه واقعیت کاملا برعکس این است. یعنی اگر ابروهایتان را تاتو کنید، هر زمانی که اراده کنید می توانید آنها را پاک نمایید. روش های مختلفی هم برای حذف تاتو ابرو وجود دارد که از میان همه آنها، پاک کردن با لیزر محبوب ترین است.

عوارض پاک کردن تاتو ابرو با لیزر چیست؟

تقریبا همه کسانی که می خواهند با لیزر تاتوهای قدیمی ابروهایشان را پاک کنند، علاقه دارند که عوارض ناشی از این کار را بدانند. به هر حال در طی این فرایند قرار است لیزر بر قسمتی از پوست تابانده شود و با حرارت بالا کاری کند که تاتو از روی پوست پاک شود. در نتیجه طبیعی است که این عمل عوارضی هم داشته باشد. ما در ادامه این مطلب سیر تا پیاز عوارض پاک کردن تاتو ابرو با لیزر را توضیح داده ایم تا با خیال راحت بتوانید تا ابروهایتان را از بین ببرید.

پاک کردن تاتو ابرو با لیزر چطور انجام می شود؟

برعکس آنچه که شاید از بیرون به نظر برسد، فرایند حذف تاتو ابرو توسط لیزر بسیار ساده است و به راحتی انجام می گیرد. به این ترتیب که لیزر بر روی پوست تابیده می شود و بر اساس طول موج مخصوص رنگ تاتو، لیزر با جوهر تاتو واکنش نشان می دهد و در نهایت موجب شکستن رنگ می ‌شود. این ذرات شکسته و ریز شده از طریق بدن جذب می ‌شوند و تاتو ابرو از بین می رود. انجام این فرایند معمولا تنها چند دقیقه زمان می برد. درد پاک کردن تاتو ابرو نیز خیلی قابل ملاحظه نیست. در واقع افرادی که قیمت اپیلاسیون کل بدن را می پردازند و آن را انجام می دهند، احتمالا با درد پاک کردن تاتو هم به راحتی کنار می آیند!

پاک کردن تاتو ابرو با لیزر چطور انجام می شود؟

استفاده از لیزر برای پاک کردن تاتو ابرو چه مزایایی دارد؟

و اما چرا لیزر برای پاک کردن تاتو؟ این روش چه مزایایی نسبت به سایر راه های پاک کردن تاتو دارد؟ بیایید به معرفی چند مورد از مهمترین مزایای استفاده از دستگاه لیزر برای پاک کردن تاتو بپردازیم:

 • غیرتهاجمی بودن (یعنی عوارض آن نسبت سایر روش ها کمتر است. اساسا لیزر کیوسوئیچ تنها روش مؤثر و غیرتهاجمی برای از بین بردن تاتو بدون باقی ماندن جای زخم است)
 • خطر پایین تر نسبت به سایر روش های حذف تاتو
 • درد کمتر نسبت به روش‌های سنتی
 • توانایی از بین بردن همه‌ رنگ‌ های تاتو
 • سازگار بودن با انواع پوست های چرب و خشک
 • و …

استفاده از لیزر برای پاک کردن تاتو ابرو چه مزایایی دارد؟

رنگ های مختلف تاتو چگونه پاک می شوند؟

برای محو کردن هر رنگ تاتو، به طول موج معینی نیاز داریم. مثلا رنگ ‌های گرم از جمله قرمز، زرد، صورتی، نارنجی و قهوه ‌ای در عمق کمتری از پوست قرار دارند و در نتیجه برای حذف آنها به طول موج کوتاهتری نیاز خواهیم داشت. در مقابل اما رنگ ‌های تیره در عمق بیشتر پوست قرار می گیرند و نتیجتا نیازمند طول موج بالاتری برای از بین بردن آنها هستیم. خوشبختانه دستگاه لیزری کیوسوئیچ که برای پاک کردن انواع رنگ تاتو ابرو کاربرد دارد، سه سیستم مختلف لیزری را در خود دارد که طول موج های مختلف را پشتیبانی می کنند:

۱-    لیزر  Nd:YAG

این لیزر از دو طول موج مختلف پشتیبانی می کند و دو گروه اصلی از رنگ‌ های تاتو ابرو را مورد هدف قرار می دهد. به این معنا که طول موج کوتاهتر این لیزر که برابر ۵۳۲  نانومتر است، برای رنگ ‌های گرم مثل قرمز، زرد، صورتی، نارنجی، قهوه‌ای و حتی سفید به کار می ‌رود. طول موج بالاتر این لیزر نیز ۱۰۶۴ نانومتر است که رنگ های تیره تری مثل مشکی و آبی تیره و بنفش را محو می کند.

رنگ های مختلف تاتو چگونه پاک می شوند؟

۲-    لیزر  Ruby

این لیزر دارای طول موج ۶۹۴ نانومتر است و معمولا برای پاک کردن رنگ های غیرطبیعی تاتوی ابرو و بدن مثل رنگ سبز روشن و یا رنگ فیروزه ‌ای مورد استفاده قرار می گیرد.. طول موج این لیزر باعث می شود که رنگ های مقاوم خیلی سریع در برابر آن واکنش نشان دهند و کمرنگ شوند.

۳-    لیزر الکساندرایت

اکثر رنگ های تاتو با دو لیزر بالا از بین می روند، اما اگر بعضی از مقاوم ‌ترین رنگ ها در برابر لیزر باقی مانند (مثل رنگ سبز تیره) نوبت به استفاده از الکساندرایت می رسد. این لیزر با طول موج ۷۵۵ نانومتری برای از بین بردن این رنگ بسیار مناسب است.

اصلی ترین عوارض پاک کردن تاتو ابرو با لیزر چه چیزهایی هستند؟

پاک کردن تاتو ابرو به کمک لیزر کم خطرترین روش نسبت به سایر روش های از بین بردن تاتو است. با این حال این روش نیز معایب و عوارض خاص خود را دارد که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم:

اصلی ترین عوارض پاک کردن تاتو ابرو با لیزر چه چیزهایی هستند؟

۱- برفکی شدن پوست در ناحیه ابرو

وقتی که لیزر وارد سطوح بالایی پوست می شود، کربن دی اکسید آزاد می شود و پوست صورت برای مدت کوتاهی برفکی می شود. خوشبختانه مدت زمان برفکی شدن پوست بسیار کوتاه مدت است و حتی به یکی دو ساعت هم نمی رسد.

۲- تاول زدن پوست در ناحیه ابرو

لیزری که روی پوست صورت می تابد، جوهر تاتو را بسیار داغ می کند. همین امر می تواند موجب شود که رگ های باریک آن ناحیه پاره شوند. این مسئله خود را به شکل تاول روی صورت نشان می دهد. تاول زدن پوست در ناحیه ابروهای لیزرشده کاملا طبیعی است و معمولا بعد از دو هفته از بین می  رود. توصیه می شود که صرف هزینه برای قیمت اکستنشن مژه را بعد از بهبود تاول های پوست ابرو انجام دهید تا پولتان هدر نرود.

۳- ورم پوست در نقطه ای که لیزر شده است

حرارت بسیار زیاد ناشی از لیزر تاتو، سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند تا نسبت به آن واکنش دهد. ورم پوست یکی از نشانه های فعال شدن سیستم ایمنی است. طبیعتا زمانی که سیستم ایمنی متوجه شود که خطری از ناحیه لیزر تاتو نمی تواند سلامت جسمانی را تهدید کند، ورم هم برطرف می شود (معمولا ظرف ۲ تا ۳ روز).

۴- سفید شدن موقتی موها در ناحیه ای که لیزر شده است

لیزر معمولا رنگدانه موهای ابرو را نابود می کند که این امر به طور موقتی باعث سفید شدن ابروها می شود. این مسئله هم کاملا طبیعی است و معمولا بعد از مدت کوتاهی همه چیز به حالت عادی خود بر می گردد.

۵- خارش پوست صورت

خارش پوست نشانه ای از فعال شدن سیستم ایمنی بدن است و پارامتری مثبت در فرایند بهبود پوست و ابرو بعد از انجام فرایند محو تاتو با لیزر به حساب می آید. فقط تا جایی که می توانید محلی که خارش دارد را نخارانید تا عفونت یا زخم اضافی بوجود نیاید.

۶- پوسته پوسته شدن ابروها

پوسته‌ ها ابرو معمولا تا ۴ روز بعد از لیزر خود را نشان می دهند و به تدریج باعث ریخته شدن رنگ ابرو می‌ شوند. با ریختن این پوسته ‌ها، لایه‌ بالایی جوهر هم ریخته می ‌شود و تاتو کمرنگ می شود. هیچگاه این پوسته را نکنید، زیرا کندن آنها ممکن است باعث ایجاد زخم شود یا حتی عفونت ایجاد کند. البته حواستان باشد که نسبت به عفونت بعد از حذف تاتو ابرو وسواس نداشته باشید، خیلی کارهای دیگر مثل قیمت ژلیش ناخن هم پر هزینه اند و هم احتمال عفونت دارند، اما به نظر ما خطر کمتری دارند.

لیزر ابروهای تاتو شده و عفونت ناشی از آن؛ آیا می توان از این مسئله جلوگیری کردن؟

بسیاری افراد از عفونت ناشی از لیزر تاتو ابروها نگرانند. البته باید توجه داشت که بروز عفونت معمولا بعد از انجام روش های پرخطر اتفاق می افتد. روش هایی مثل درم ابریشم یا جراحی ریسک بالایی دارند و در صورتی که مراقبت های پزشکی لازم بعد از آنها صورت نگیرد، احتمال عفونت بالا می رود. در روش محو تاتو ابرو به کمک لیزر هرچند که احتمال عفونت کمتر است، اما در صورتی که از دستگاه لیزری کیوسوئیچ به درستی استفاده نشود، و یا مراقبت های لازم بعد از انجام فرایند به عمل نیاید (مثلا پوست لیزر شده دائما تحریک شود)، ممکن است عفونت پوستی رخ دهد.

برای جلوگیری از بوجود آمدن این مسئله، مهمترین توصیه ما استفاده از خدمات مراکزی است که از شرایط بهداشتی و حرفه ای لازم برخوردار باشند. اگر فردی که تاتو ابرو را لیزر می کند، مهارت کافی در انجام این کار نداشته باشد، ممکن است آسیب های جسمانی و آلرژیک متعددی در بدن فرد رخ دهد. به همین خاطر است که توصیه می کنیم از قیمت تاتو ابرو و همچنین هزینه های نسبتا بالای پاک کردن ابرو با لیزر نترسید و حتما به مراکزی مراجعه کنید که این خدمات را به صورت حرفه ای و کاملا بهداشتی ارائه می دهند.

چه راه هایی برای کاهش عوارض از بین بردن تاتو ابرو با لیزر وجود دارد؟

برای آنکه عوارض ناشی از لیزر تاتو ابرو را کاهش دهید، حتما انجام اقدامات مراقبتی زیر را در نظر داشته باشید:

 • ناحیه لیزرشده را در برابر نور آفتاب محافظت کنید و از کرم ضدآفتاب مناسب استفاده نمایید.
 • برای جلوگیری از ایجاد ورم و التهاب بیش از اندازه، از بسته ‌های یخ استفاده کنید و آن را مدتی رو پوستتان بگذارید.
 • استفاده از روغن ویتامین E تاثیر قابل توجهی در کاهش عارضه های پوستی و زخم دارد.
 • برای جلوگیری از ترکاندن و دست‌کاری تاول ایجاد شده، از پماد آنتی ‌بیوتیک استفاده کنید و محل مورد نظر را با باند مخصوص بپوشانید.
 • می توانید برای پوشش لکه ‌های تیره ایجاد شده (به عنوان یکی از عوارض پوستی حذف تاتو ابرو) از کرم‌ های یکنواخت‌کننده پوست استفاده کنید.
 • از مصرف کرم و مواد آرایشی در ناحیه موردنظر حداقل برای چند روز اجتناب کنید، زیرا این کار موجب تشدید عوارض جانبی می ‌شود. حتی صرف هزینه برای کارهایی مثل قیمت هایلایت مو را به ۲ تا ۳ هفته بعد موکول کنید.

برچسب ها :
تاتو ابرو,اسپارد,پاک کردن تاتو,جای تتو

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث خارش پوست شما می شود؟ (همراه با تصاویر)
دیدگاهتان را بنویسید

12 دیدگاه دربارهٔ «عوارض پاک کردن تاتو ابرو با لیزر چیست؟;

 1. با سلام میخواستم بدونم من الان نه ماه هستش کاشت ابرو انجام دادم و میخام از تاتو قدیمی زیر ابروهام خلاص بشم آیا عوارضی داره برای ابروهام؟

  پاسخ
 2. سلام وقت بخیر من سه سال پیش کاشت ابرو داشتم خیلی طبیعی و پهن بودبرای پاک کردن میکرو بیلد ینگ زیر ابروهایم عمل لیزر کیوسویچ در مطب دکتر انجام دادم بعد از لیزر کیو سیو یچ قسمتهای بیرونی ابروهایم ابتدا سفید شد و سپس ریختن .حدودا یک ونیم ماه گذشته و ابروهایم نازک شده است ایا ابروهای ریخته شده دوباره رشد خواهد کرد.
  با تشکر

  پاسخ
 3. آیا لیزر کردن ابرو باعث ریختن موهای ابرو نمیشه؟ یعنی مثل موهای زائد بدن موهای ابرو از بین نمیره؟

  پاسخ