عوارض چاقی

چاقی یا حمل وزن اضافی با انواعی از عوارض سلامتی همراه است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) چاقی را با استفاده از شاخص توده بدنی یا BMI تعریف می کند. اگر BMI یک فرد ۳۰ یا بالاتر باشد، در نظر گرفته می شود که او چاق است.

می‌گوید: «چاقی بر تمامی سیستم‌های بدن تأثیر می‌گذارد و تأثیرات منفی روی هر یک از این سیستم‌ها ایجاد می‌کند». میرعلی، دکتر، یک جراح چاقی و مدیر پزشکی مرکز کاهش وزن جراحی Memorial Care در مرکز پزشکی Orange Coast در Fountain Valley، کالیفرنیا.

این بدان معنا نیست که همه افراد مبتلا به چاقی با این عوارض مواجه خواهند شد، اما به این معنی است که عوامل خطر ابتلا به این عوارض بیشتر از افرادی است که در دسته بندی چاقی قرار نمی گیرند.

دکتر علی می گوید شرایطی که بیشتر با چاقی همراه است عبارتند از:

 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • بیماری قلبی
 • آپنه خواب
 • سرطان

به عنوان CDC توجه داشته باشید، چندین بیماری دیگر در ارتباط با چاقی وجود دارد.

در زیر به برخی از عوارض شایع چاقی می پردازیم. توجه به این نکته ضروری است که ژنتیک و سبک زندگی نیز در بسیاری از این شرایط نقش دارند، بنابراین برای تشخیص یکی از این عوارض، نیازی به تشخیص چاقی نیست.

اما اگر چاقی یک عامل کلیدی در نظر گرفته شود، بسیاری از این عوارض را می توان با کاهش وزن کاهش داد یا از بین برد.

فشار خون بالا

فشار خون بالا که از نظر بالینی فشار خون بالا نامیده می شود، زمانی اتفاق می افتد که خون در شریان ها و سیاهرگ ها با فشاری بالاتر از حد طبیعی حرکت می کند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا نیز می توانند در خطر ابتلا به موارد زیر از جمله موارد دیگر باشند:

 • بیماری قلبی
 • حمله قلبی
 • سکته
 • بیماری کلیوی

ژنتیک نقش دارد، اما چاقی نیز با فشار خون بالا مرتبط است. تحقیقات قبلی از مطالعه فرزندان فرامینگهام نشان داد که چاقی عامل ۶۵ تا ۷۸ درصد موارد اولیه فشار خون بالا است.

MASLD

چاقی یک عامل خطر شناخته شده برای بیماری استئاتوتیک کبدی مرتبط با اختلال متابولیک (MASLD) است که قبلاً به عنوان بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) شناخته می شد. بر اساس خلاصه ای از مطالعات قبلی در یک مقاله تحقیقاتی منتشر شده در مجله Medicine (بالتیمور) ، شیوع MASLD در جمعیت عمومی حدود ۲۵ درصد و تا ۶۰ درصد در جمعیت های پرخطر است که شامل افراد چاق می شود. و یا دیابت نوع ۲. شیوع با افزایش سن، چاقی و عدم فعالیت بدنی افزایش می یابد.

MASLD تا حد زیادی بدون علامت است تا زمانی که به استئاتوهپاتیت مرتبط با اختلال متابولیک (MASH) تبدیل شود، که قبلا به عنوان استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) شناخته می شد، که التهاب کبد ناشی از سلول های چربی اضافی در آن است.

با توجه به  کلینیک کلیولند ، علائم رایج MASH عبارتند از:

 • زردی (زردی پوست و سفیدی چشم)
 • از دست دادن اشتها
 • درد در ربع بالای سمت راست شکم
 • ضعف و خستگی
 • کاهش وزن بی دلیل
 • تورم در پاها و پاها (ادم)

تا به امروز هیچ درمانی برای MASLD وجود ندارد و هیچ راهی برای معکوس کردن بیماری استئاتوتیک (چرب) کبد وجود ندارد. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که می‌توانید با مدیریت عوامل متابولیک مانند وزن، کلسترول (و سایر چربی‌های خون)، فشار خون و قند خون، روند تجمع چربی در کبد را کند یا متوقف کنید.

کلسترول بالا

کلسترول یک ماده مومی شکل و چرب است که بدن شما تولید می کند. شما برای عملکرد به مقدار مشخصی از آن نیاز دارید، اما مصرف بیش از حد آن می تواند به مشکلات سلامتی از جمله بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته کمک کند. غذاهایی که می خورید نیز می توانند به سطح کلسترول کمک کنند.

بیشتر بخوانید
اکستوباسیون توضیح داده شد

بر اساس انجمن قلب آمریکا (AHA)افراد با هر اندازه بدنی ممکن است کلسترول بالایی داشته باشند، اگرچه داشتن وزن اضافی بدن یا داشتن چاقی می تواند احتمال کلسترول بالا را افزایش دهد. AHA همچنین بیان می کند که افرادی که ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن خود را از دست می دهند ممکن است سطح کلسترول خود را بهبود بخشند.

دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ وضعیتی است که در آن بدن انسولین کافی تولید نمی کند، هورمونی که برای انتقال قند به سلول های شما لازم است و سلول ها به انسولین واکنش ضعیفی نشان می دهند که منجر به افزایش سطح قند خون می شود. کلینیک مایو یادداشت. سابقه خانوادگی، سن و عوامل سبک زندگی همگی در ابتلای فرد به دیابت نوع ۲ نقش دارند.

بر اساس انجمن دیابت آمریکا، حمل وزن اضافی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد، اما کاهش وزن حتی کمی (مثلاً ۱۰ تا ۱۵ پوند) می تواند سلامت شما را بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید
نیش پشه: گزینه های درمانی و پیشگیری

پژوهش همچنین ارتباط بین چاقی و ایجاد پیش دیابت و دیابت نوع ۲ را نشان می دهد.

بیماری قلبی

بیماری قلبی شامل چندین مشکل در قلب می شود، از جمله فشار خون بالا، کلسترول بالا، ریتم غیر طبیعی قلب و درد قفسه سینه. شما را در معرض خطر حمله قلبی یا نارسایی قلبی قرار می دهد.

انجمن قلب آمریکا چاقی را عاملی در ایجاد بیماری قلبی می داند. اخیراً نشان داده شده است که چاقی شکمی، به معنای اضافه وزن در اطراف معده و ناحیه میانی، در ایجاد بیماری قلبی نقش دارد. پزشکان ممکن است چاقی شکمی را با استفاده از اندازه گیری وزن جایگزین برای BMI، به نام دور کمر، اندازه گیری کنند. یک مطالعه منتشر شده در نظر فعلی در تغذیه و مراقبت متابولیک در سپتامبر ۲۰۱۸.

موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی کلیه (NIDDK) می گوید کاهش ۵ تا ۱۰ درصد وزن ممکن است عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. این بدان معناست که فردی که ۲۰۰ پوند وزن دارد می تواند ۱۰ پوند یا ۵ درصد از وزن خود را از دست بدهد و خطر ابتلا به بیماری قلبی کمتری داشته باشد.

سکته

هنگامی که جریان خون به طور ناگهانی از مغز قطع می شود، به آن سکته مغزی می گویند. این می تواند ناشی از مسدود شدن رگ خونی یا ترکیدن رگ خونی باشد. فشار خون بالا، آپنه خواب و دیابت نوع ۲ که از عوارض مرتبط با چاقی نیز هستند، می توانند خطر سکته مغزی را افزایش دهند.

مطالعه منتشر شده در ۱ ژوئن ۲۰۱۷، در بهداشت عمومی Lancet دریافتند که چاقی بیش از دو برابر خطر سکته مغزی را افزایش می دهد. و در مقایسه با افراد با شاخص توده بدنی نرمال، افرادی که دارای شاخص توده بدنی هستند که نشان دهنده چاقی شدید هستند، ده برابر بیشتر در معرض خطر سکته مغزی هستند.

بیماری کیسه صفرا

چاقی با مشکلات کیسه صفرا از جمله سنگ کیسه صفرا و بزرگ شدن کیسه صفرا مرتبط است . این به این دلیل است که افراد چاق احتمال بیشتری دارد که سطح کلسترول بالاتری در صفرا داشته باشند، عاملی که می تواند باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا شود.

مطالعه‌ای  که در ۴ ژوئیه ۲۰۱۹ در BMC Gastroenterology منتشر شد، نشان داد که چاقی یک عامل خطر برای سنگ‌های صفراوی است.

آرتروز

هنگامی که بدن وزن اضافی را تحمل می کند، می تواند فشار بیشتری را به مفاصل وارد کند. چاقی می تواند خطر ابتلا به آرتروز و همچنین خطر بدتر شدن این وضعیت را در طول زمان افزایش دهد. استئوآرتریت زمانی ایجاد می شود که غضروف مفصل فرسوده شود که می تواند درد، تورم و سفتی را به همراه داشته باشد.

مطالعه‌ای  که در ۲۷ فوریه ۲۰۲۰ در گزارش‌های علمی منتشر شد، چاقی را با آرتروز زانو به دلیل فشار وارده بر مفاصل تحمل‌کننده وزن مرتبط دانست. چاقی همچنین ممکن است در ایجاد آرتریت در سایر مفاصل نقش داشته باشد.

آپنه خواب

آپنه انسدادی خواب (OSA) که اغلب به اختصار آپنه خواب نامیده می شود، وضعیتی است که باعث می شود تنفس به طور مکرر در طول خواب قطع شود. اینکه آیا فردی به OSA مبتلا می‌شود یا نه، می‌تواند به عوامل مختلفی از جمله سن و ژنتیک بستگی داشته باشد، اما چاقی یک عامل خطر رایج است.

چاقی می تواند منجر به رسوب چربی اضافی در گردن شود که سپس راه هوایی فوقانی را در طول خواب مسدود می کند. انسداد راه هوایی می تواند باعث خروپف، نفس کشیدن یا خرخر کردن در هنگام خواب شود یا بدتر شود.

طبق CDC، آپنه خواب درمان نشده می تواند خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

 • بیماری قلبی
 • سکته
 • دیابت نوع ۲
 • افسردگی

آسم

آسم وضعیتی است که ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. این باعث التهاب و سفت شدن راه های هوایی می شود، تنفس را سخت تر می کند و در صورت عدم درمان می تواند منجر به یک وضعیت اورژانسی تهدید کننده زندگی شود.

بیشتر بخوانید
کاهش وزن سالم: راهنمای عملی

آسم می تواند هم از عوارض چاقی باشد و هم یک بیماری موجود که مدیریت چاقی را چالش برانگیزتر می کند. افراد چاق می توانند خطر ابتلا به آسم را افزایش دهند و کسانی که آسم دارند چاق می شوند می توانند علائم و شدت علائم را افزایش دهند. این هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان صادق است.

یک مقاله منتشر شده در مجله آلرژی و ایمونولوژی بالینی در آوریل ۲۰۱۸ تخمین زده شد که تقریبا ۶۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی که آسم شدید داشتند، چاقی نیز داشتند. چاقی می‌تواند باعث تغییراتی در عملکرد ریه شود زمانی که وزن اضافی به ریه‌ها فشار وارد می‌کند، ظرفیت جذب هوا را محدود می‌کند و همچنین التهاب را افزایش می‌دهد که ممکن است شرایط را بدتر کند.

بیشتر بخوانید
دنگی (علل، علائم و درمان)

اختلالات سلامت روان

چاقی همچنین ممکن است در اختلالات سلامت روان نقش داشته باشد. پژوهش نشان می دهد که افراد چاق احتمال بیشتری برای اختلالات خلقی و اضطراب دارند.

مطابق با داده های ۲۰۰۵-۲۰۱۰ از CDC۴۳ درصد از بزرگسالانی که افسردگی داشتند نیز چاقی داشتند. همچنین مشخص شد بزرگسالان مبتلا به افسردگی نسبت به افراد بدون افسردگی بیشتر در معرض چاقی هستند.

در حالی که محققان معتقدند ارتباطی وجود دارد، تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا بهتر درک شود که چرا اضطراب و اختلالات خلقی از عوارض چاقی هستند.

سرطان

سرطان زمانی شکل می‌گیرد که سلول‌های ناحیه‌ای از بدن خارج از کنترل رشد کنند و سلول‌ها و بافت‌های سالم را در اختیار بگیرند. اگرچه عوامل زیادی می توانند در خطر ابتلا به سرطان نقش داشته باشند، چاقی می تواند شانس ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش دهد.

بر اساس موسسه ملی سرطانافراد چاق ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به حداقل ۱۳ نوع سرطان باشند. این شامل:

 • آندومتر
 • آدنوکارسینوم مری
 • کاردیای معده
 • کبد
 • کلیه
 • مولتیپل میلوما
 • مننژیوم
 • پانکراس
 • کولورکتال
 • کیسه صفرا
 • پستان
 • تخمدان
 • تیروئید

در حالی که برای توضیح دقیق نقش چاقی در ایجاد سرطان به تحقیقات بیشتری نیاز است، نظریه های فعلی عبارتند از:

 • بافت چربی استروژن اضافی ایجاد می کند که هورمون مرتبط با سرطان هایی مانند سرطان سینه، آندومتر و تخمدان است.
 • سطوح بالای انسولین و ایجاد دیابت نوع ۲، عوامل خطر برخی سرطان ها، در افراد چاق رایج است.
 • شرایط التهابی، مانند سنگ کیسه صفرا یا بیماری کبد چرب غیر الکلی، که اغلب از عوارض چاقی هستند، می توانند خطر سرطان را افزایش دهند.
 • هورمون‌هایی که سلول‌های چربی تولید می‌کنند می‌توانند رشد سلولی را افزایش یا مسدود کنند، که ممکن است باعث رشد سلول‌های سرطانی در برخی سرطان‌ها شود.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه