عوامل خطر سرطان پوست

 «پارادوکس ضد آفتاب» اخیراً پزشکان را گیج کرده است: از آنجایی که افراد بیشتری از ضد آفتاب استفاده می کنند، میزان ملانوم و موارد دیگر افزایش می یابد. سرطان های پوست بالا می روند.

آمار مربوط به انواع سرطان پوست نگران کننده است:

 • موارد ملانوم تهاجمی تشخیص داده شده سالانه ۲۷ درصد در ۱۰ سال گذشته افزایش یافته است.
 • نرخ از کارسینوم سلول بازال (BCC) بر اساس گزارش کتابخانه ملی پزشکی، هر ساله در تمام گروه های سنی کشور با نرخی نزدیک به ۱۰ درصد افزایش یافته است.
 • پزشکی ییل گزارش می دهد که sکارسینوم سلول کواموس (SCC) به نزدیک به ۱ میلیون مورد در ایالات متحده در سال افزایش یافته است.
 • حتی مواردی از کارسینوم سلول مرکلسرطان پوست نادر و تهاجمی که باعث مرگ اخیر خواننده می شود جیمی بافت، است برنامه ریزی شده، پیش بینی شده طی ۲ سال آینده به بیش از ۳۲۰۰ مورد در سال افزایش یابد.

چرا این اتفاق می افتد؟ یک مطالعه جدید از دانشگاه مک گیل در مونترال ممکن است برخی از این معما را حل کرده باشد: بسیاری از مردم ممکن است فکر کنند کرم ضد آفتاب به آنها اجازه می دهد تا برنزه شوند یا تا زمانی که می خواهند زیر نور خورشید بمانند.

جیمز رالستون، دکتر، رئیس مرکز پوست مک‌کینی در مک‌کینی، تگزاس، گفت: «بیماران به من گفته‌اند که فکر می‌کنند برنزه کردن در صورت استفاده از ضد آفتاب بی‌خطر است.» واقعیت این است که هیچ راه مطمئنی برای برنزه کردن وجود ندارد. هر بار که برنزه می‌شوید، به پوست خود آسیب می‌رسانید. با افزایش این آسیب، پیری پوست خود را تسریع می‌کنید و خطر ابتلا به انواع سرطان‌های پوست را افزایش می‌دهید.»

ممکن است بدون اینکه بدانید خطر سرطان پوست خود را افزایش می دهید

علاوه بر این، ممکن است ناآگاهانه خطر ابتلا به سرطان پوست را با انجام کارهای دیگر افزایش دهید. واقعیت این است که دانش می تواند از بسیاری از موارد بیماری جلوگیری کند. سرطان پوست یکی از شایع ترین و همچنین یکی از قابل پیشگیری ترین سرطان ها در ایالات متحده است شانتی سیوندران MD، معاون ارشد پشتیبانی مراقبت از سرطان در انجمن سرطان آمریکا.

علائم سرطان پوست چیست؟

مطابق با مرکز سرطان MD اندرسون، علائم بیماری عبارتند از:

 • نقطه ای که به تازگی روی پوست شما ظاهر می شود
 • یک نقطه از قبل موجود که رنگ، شکل یا اندازه را تغییر می دهد
 • یک نقطه خارش دار یا دردناک
 • زخمی که خوب نمی شود یا پوسته پوسته می شود
 • یک برآمدگی براق که قرمز به نظر می رسد یا به رنگ پوست شما است
 • یک بخش زبر و پوسته پوسته از پوست
 • ضایعه ای که دارای حاشیه برجسته است، در مرکز آن پوسته ای است یا خونریزی می کند
 • رشدی که شبیه زگیل است
 • رشدی که شبیه زخم است و مرزی نامشخص دارد
چه کسانی در معرض خطر سرطان پوست هستند؟

بیشتر بخوانید
چرا هیالورونیک اسید اغلب با ویتامین C در محصولات مراقبت از پوست همراه است؟

رالستون گفت: ملانوما می تواند هر کسی را مبتلا کند.

به گفته وی، فردی که بیش از ۵۰ خال، خال های بزرگ یا خال های غیر معمول دارد، بیشتر در معرض خطر است. همچنین، اگر یکی از بستگان خونی‌تان که ملانوم داشته، تمایل به آفتاب‌سوختگی آسان، موهای قرمز یا بلوند، یا چشم‌های آبی یا سبز، یا سابقه قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید یا برنزه شدن داخل خانه، در معرض خطر بیشتری قرار دارید. رالستون گفت، اگر قبلاً تشخیص سرطان پوست یا سابقه سرطان های دیگر مانند سرطان سینه یا تیروئید را داشته باشید، در معرض خطر بیشتری هستید.

وقتی صحبت از سایر انواع سرطان پوست می شود، “افرادی که سرطان سلول بازال یا کارسینوم سلول سنگفرشی تشخیص داده شده است، در معرض خطر ابتلا به سرطان های پوست در آینده از جمله ملانوم هستند.”

بیایید پنج راه دیگر را بررسی کنیم که ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست خود را بدون اینکه متوجه شوید افزایش دهید – و نحوه انجام اقدامات صحیح برای جلوگیری از آن.

شما به اندازه کافی از کرم ضد آفتاب استفاده نمی کنید

بیشتر بخوانید
سوختگی - تشخیص و درمان

می‌گوید: «افراد به ندرت به اندازه‌ای که باید از ضد آفتاب استفاده می‌کنند دکتر ویوین بوکای، یک متخصص پوست در سن آنتونیو، TX و سخنگوی بنیاد سرطان پوست. او گفت: “برای دستیابی به مقدار SPF، باید ۲ قاشق غذاخوری — معادل تقریباً یک لیوان پر — ضد آفتاب را به کل بدن خود و یک عروسک به اندازه نیکل روی صورت خود بمالید.”

نقاطی را که اغلب از دست می دهید مانند ناحیه چشم، بالای گوش و پشت گوش، دست ها و پشت گردن خود را بپوشانید. لب هایتان را هم فراموش نکنید.
بوکای گفت: “من به بیماران می گویم که یک محصول لب با SPF همراه داشته باشند تا بتوانند بعد از غذا خوردن دوباره استفاده کنند.” هر ۲ ساعت یکبار یا بلافاصله پس از شنا، تعریق یا حوله کشیدن مجدد استفاده شود.

شما در تمام طول سال از ضد آفتاب استفاده نمی کنید

بسیاری از مردم فقط در هوای گرم از ضد آفتاب استفاده می کنند. رالستون می‌گوید: «من از بیماران شنیده‌ام که می‌گویند کرم ضدآفتاب نمی‌زدند زیرا روز ابری یا برفی بود. مقداری نور فرابنفش از میان ابرها عبور می کند و ابرها گرما را کاهش می دهند. بدون آن احساس هشدار دهنده گرما، افراد در معرض خطر قرار گرفتن بیش از حد با آن هستند نور فرابنفش، بخصوص UVAپوشش ابری نسبتاً تحت تأثیر قرار نگرفته است.»

اگر از ورزش های زمستانی لذت می برید، در معرض خطر نیز هستید. رالستون توضیح می دهد: “برف ۸۰ درصد از اشعه های خورشید را منعکس می کند، بنابراین آفتاب سوختگی را آسان می کند.”

بیشتر بخوانید
سبوم چیست؟

در داخل خانه از ضد آفتاب استفاده نکنید

سیوندران گفت: «راه‌های غیرمنتظره‌ای وجود دارد که از طریق آنها ممکن است فرد بدون اینکه متوجه شود در معرض نور خورشید قرار بگیرد. به عنوان مثال، اشعه های خورشید از طریق پنجره ها نفوذ می کنند، بنابراین نشستن طولانی مدت نزدیک پنجره می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. استفاده از ضد آفتاب در داخل خانه برای کاهش این امر مهم است.

اگر داخل ماشین هستید یا با هواپیما، اتوبوس یا قطار روی صندلی پنجره سفر می کنید، این قانون نیز اعمال می شود.

رالستون گفت: “شیشه استاندارد از انتقال UVB جلوگیری می کند اما UVA را مسدود نمی کند.” شیشه‌های خودرو برخی از اشعه‌های UVA را مسدود می‌کنند، به‌خصوص اگر شیشه‌ها رنگی باشند. با این حال، حتی سفرهای کوتاه در خودرو در طول سال‌ها افزایش می‌یابد و آسیب قابل‌توجهی به خورشید وارد می‌کند.

شما یک مرد هستید

دومین دانشگاه جدید مک گیل مطالعه دریافتند که مردان نسبت به زنان بیشتر در مورد مفید بودن کرم ضد آفتاب شک دارند و کمتر احتمال دارد خال های جدید را بررسی کنند.

همچنین مردان از طریق تفریح ​​و کار در فضای باز بیشتر در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرند. اشتغال در فضای باز یک عامل مهم است: تحقیق جدید سازمان جهانی بهداشت دریافت که افرادی که زیر نور خورشید کار می‌کنند، ۱ نفر از هر ۳ مرگ ناشی از سرطان‌های پوست غیرملانومایی را نشان می‌دهند. نکته اصلی این است که مردان باید در مورد محافظت از آفتاب روزانه به همان اندازه کوشا باشند.

شما سابقه خانوادگی خود را نمی دانید

مهم است که در مورد سابقه پزشکی بستگان خود در مورد سرطان پوست بپرسید، زیرا این اطلاعات می تواند به محافظت از شما و سایر اعضای خانواده شما کمک کند. موسسه ملی سرطان گزارش‌ها حاکی از آن است که ۵ تا ۱۰ درصد از ملانوم‌ها در خانواده‌هایی با اعضای متعددی که سرطان پوست تشخیص داده شده است، رخ می‌دهد. این بدان معنی است که خطر ملانوما می تواند ارثی باشد و این اتحاد تحقیقات ملانوما جهش های ژنی ارثی خاصی را شناسایی کرده است که می تواند خطر شما را افزایش دهد.

آکادمی پوست آمریکا می گوید ممکن است از آزمایش ژنتیک برای ملانوما بهره مند شوید اگر:

 • شما سه یا بیشتر ملانوم داشته اید که به اعماق پوست شما گسترش یافته یا رشد کرده است، به خصوص قبل از اینکه ۴۵ ساله شوید.
 • اگر سه یا چند بستگان خونی در یک طرف خانواده شما ملانوم یا سرطان پانکراس داشته اند.
 • اگر دو یا چند خال غیر معمول داشته اید Spitz nevi نامیده می شود.
 • اگر یک یا چند خال اسپیتز داشته اید و یکی از خویشاوندان خونی شما مزوتلیوما، مننژیوم یا ملانوم چشم داشته است.
چگونه می توانید به بهترین وجه از سرطان پوست هر روز پیشگیری کنید؟

بیشتر بخوانید
خارش جوک یا خارش ژوک: درمان، علائم، علل و ...

سیوندران گفت: “پرهیز از اشعه های مضر خورشید در ساعات اوج قدرت – بین ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر – و جستجوی سایه می تواند خطر شما را کاهش دهد.” “از a استفاده کنید ضد آفتاب با طیف گسترده و مقاوم در برابر آب با SPF حداقل ۳۰. همچنین لباس های شیک، سبک و محافظ در برابر آفتاب وجود دارد که می توانید در تمام طول سال بپوشید.”

این حرکات را به یک عادت تبدیل کنید و به راحتی در برابر آفتاب در امان خواهید ماند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه