عکس کتو راش: چرا ناگهان خارش دارید و چگونه آن را از بین ببرید

اگر رژیم کتوژنیک را شروع می کنید، ممکن است دچار جوش شده باشید و دلیل آن را ندانید. شاید علائم کتوز را در گوگل جستجو کرده باشید و فکر کرده باشید که بثورات به این معنی است که کتوز برای شما مضر است.

وحشت نکنید.

بثورات خارش‌دار که تجربه می‌کنید «کتو راش» نامیده می‌شود و این یک عارضه جانبی طبیعی است که توسط بسیاری از رژیم‌های کتو جدید (و نه همه) تجربه می‌شود. قطعا می تواند آزاردهنده و تا حدودی شرم آور باشد، اما خطرناک نیست.

مطمئن باشید که این راش هم قابل پیشگیری و هم قابل درمان است.

راش کتو چیست: توضیحات و علائم

راش کتو یک بیماری التهابی پوستی نادر با منشا ناشناخته با نام علمی ترسناک است: prurigo pigmentosa . این می تواند در افرادی که در مراحل اولیه کتوز هستند ظاهر شود و اولین بار در سال ۱۹۷۱ در ژاپن گزارش شد[ * ].

راش علت دقیقی ندارد و تازه در غرب شروع به درک و تحقیق کرده است.

راش به صورت ضایعات پوستی خارش دار و برجسته ظاهر می شود که بسته به مرحله ای که در آن قرار دارد می تواند قرمز، قهوه ای یا صورتی روشن باشد. اگرچه ناراحت کننده است، اما به هیچ وجه تهدید کننده زندگی یا خطرناک نیست.

به نظر شبیه اگزما و درماتیت است و معمولاً در گردن، پشت، قفسه سینه، شانه ها، تنه، نواحی زیر بغل و – کمتر رایج – صورت و اندام ها ظاهر می شود. بثورات کتو معمولاً یک الگوی متقارن در هر طرف بدن در یک توزیع توری شکل می‌دهد.

مانند اکثر بثورات پوستی، بثورات کتو در صورت ورزش شدید یا قرار دادن بثورات در معرض گرما، رطوبت و اصطکاک می‌تواند بدتر شود.

کتو راش چگونه به نظر می رسد

تحقیقات نشان می دهد که راش دارای چهار مرحله اصلی است[ * ]:

 • ضایعات اولیه :  پوست ضایعات پوستی برآمده صورتی روشن به نام “پاپولوپلاک کهیر” را نشان می دهد که شبیه به خراش است. این مرحله می تواند نادیده گرفته شود یا به عنوان یک بثورات موقتی از بین برود.
 • ضایعات کاملاً توسعه یافته:  این همان بثورات تمام عیار است که افراد نگران آن هستند. پوست ضایعات پوستی قرمز تهاجمی تری به نام پاپول را نشان می دهد و گاهی اوقات پاپول ها شامل کیست های پر از مایع (به نام پاپولووزیکول) یا به ندرت کیست های پر از چرک (به نام پاپولوپوستول) می شوند[* ] .

عکس کتو راش در پشت یک نفر

منبع: مجله آکادمی اروپایی پوست و ونیرولوژی

 • رفع یون ها:  هنگامی که بثورات در حال عقب نشینی هستند، پوسته پوسته شده و پاپول های پوسته پوسته مشاهده می شوند. ضایعات نیز شروع به تیره شدن می کنند[ * ].

راش کتو: عکس رفع ضایعات

منبع: مجله آکادمی اروپایی پوست و ونیرولوژی

 • ضایعات دیرهنگام:  با پایان یافتن اوج بثورات، پوست با الگوی توری مانند لکه های تیره بزرگتر از کک و مک باقی می ماند که به آن “هیپرپیگمانتاسیون مشبک” می گویند. رنگدانه ممکن است مدت طولانی پس از بهبود بثورات باقی بماند[ * ].

راش کتو: عکس ضایعات دیررس

منبع: مجله آکادمی اروپایی پوست و ونیرولوژی

و نکته مهم اینجاست: مدت زمان ماندگاری بثورات در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است از چند هفته تا چند ماه ادامه یابد. دو مرحله نهایی (ضایعات بهبود یافته و دیررس) بیشتر طول می کشد.

اگر بثورات پوستی کتو را تجربه می کنید، در اینجا می توانید انتظار داشته باشید:

بهترین سناریو : بعد از چند هفته از بین می رود.

بدترین سناریو : شما یکی از معدود افرادی هستید که هر بار که بدن شما وارد کتوز می شود دچار آن می شوید.

اگر در گروه دوم هستید، هنوز تسلیم نشوید. نحوه تسکین و پیشگیری از کتو راش را بیابید.

چه چیزی باعث کتو راش می شود؟

اگرچه تحقیقات رابطه ای بین خارش پیگمانتوزا  و کتوز پیدا می کند [ * ][ * ][ * ][ * ]، علت دقیق  بثورات تائید نشده است.

با این حال، چندین محرک بالقوه مرتبط با رژیم کتوژنیک وجود دارد که می تواند آن را ظاهر کند:

 1. اجسام کتونی  استون تولید شده توسط بدن شما در طی کتوز می تواند باعث التهاب اطراف عروقی (التهاب اطراف رگ های خونی شما) و ایجاد بثورات شود[ * ].
 2. افراط در روزه داری.  در یک مطالعه، ۵۰ درصد از بیماران رابطه بین روزه داری و کتو راش را نشان دادند[ * ]. وقتی سطح قند خون در طول روزه داری پایین باشد، بدن شما به کتوز تغییر می کند و ممکن است باعث ایجاد بثورات شود.
 3. رژیم کم کربوهیدرات . یک رژیم کم کربوهیدرات، به ویژه رژیمی که باعث کاهش وزن بسیار سریع شما می شود، با کتو راش نیز مرتبط است[ * ].
 4. آلرژن ها  واکنش آلرژیک در پاسخ به غذاهای مختلف کتو دوست ایجاد می شود.
 5. کمبود مواد مغذی .  کمبود مواد مغذی ناشی از حذف برخی غذاها و جایگزین نکردن آنها با جایگزین های کتو دوستدار مواد مغذی می تواند به صورت راش ظاهر شود.

علل کتو راش طولانی یا عود کننده

حتی با درمان، بثورات کتو ممکن است پس از چند ماه به طور کامل از بین نرود، یا ممکن است کاهش یابد و چند هفته بعد دوباره ظاهر شود. این می تواند بیشتر به دلیل محرک های خارجی باشد که سیستم ایمنی بدن شما را فعال می کند و راش را تشدید می کند.

مطالعه ای روی ۵۰ بیمار در کره نشان داد که [ * ]:

 • پنج بیمار پس از شروع مجدد اصلاح رژیم غذایی خود (رژیم غذایی پرچرب، کتوز، ناشتا، کم کربوهیدرات و غیره) دوباره بثورات را مشاهده کردند . این بدان معنی است که اگر از کتوز خارج شوید، ممکن است بثورات را تجربه کنید، سپس به کتوز برگردید.
 • پنج بیمار پس از تحریک مکانیکی  مانند بانداژ، شستشوی بدن، یا اصطکاک ناشی از لباس، یک بار دیگر بثورات را ایجاد کردند .
 • سه بیمار پس از تعریق به دلیل ورزش یا هوای گرم دوباره آن را به دست آوردند.
 • دو بیمار پس از استرس عاطفی دوباره دچار آن شدند .

ندانستن علت دقیق کتو راش می تواند درمان آن را سخت کند، اما در زیر برخی از راه هایی که می توانید برای تسکین آن بیابید آورده شده است.

چگونه علائم را کاهش دهیم 

افشای کامل: بهترین درمان برای راش کتو بحث برانگیز است زیرا علت اصلی آن به وضوح تعریف نشده است.

با این حال، این پنج روش تحقیقاتی می تواند به کاهش علائم شما کمک کند:

۱. به آن زمان بدهید

بثورات کتو ممکن است پس از چند هفته خود به خود از بین برود. اگر در رژیم کتو تازه کار هستید، ممکن است فقط یک بازی انتظار باشد در حالی که بدن شما تنظیم می شود. هرچه مدت بیشتری در کتوز باشید، بدن شما بیشتر با تولید اجسام کتون سازگار می شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که در بیمارانی که هیچ درمانی دریافت نکرده‌اند، ضایعات به‌طور خودبه‌خود در عرض چند هفته از بین می‌روند[ * ].

با این حال، اگر بثورات پس از یک یا دو هفته به خودی خود از بین نرفت، زمان آن رسیده که گزینه های دیگر را امتحان کنید.

۲. کربوهیدرات بیشتری بخورید

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که دوره‌های طولانی روزه‌داری یا کتوزیس با بثورات پوستی مرتبط است[ * ]. از ۱۶ بیمار شرکت‌کننده در این مطالعه، ۸ بیمار بعد از ناشتا بودن برای مدت طولانی، بثورات را نشان دادند و شش بیمار در کتوز بودند.

در یک مطالعه متفاوت که شامل ۵۰ بیمار بود، تغییر رژیم غذایی (اعم از کتوز، ناشتا، یا رژیم کم کربوهیدرات) محرک مشکوک برای ۱۷ نفر بود[* ] .

همانطور که در بالا ذکر شد، کتون ها، روزه داری بیش از حد و رژیم غذایی کم کربوهیدرات سه عامل اصلی محرک راش هستند، بنابراین این اولین عاملی است که باید به آن توجه کنید.

برای آزمایش اینکه آیا رژیم کتوژنیک ممکن است محرک شما باشد، این کار را انجام دهید:

 • سعی کنید مصرف کربوهیدرات را به اندازه ای افزایش دهید که برای چند روز از کتوز خارج شوید و ببینید که آیا بثورات از بین می روند یا خیر.
 • اگر چنین شد، مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید و دوباره وارد کتوز شوید.
 • اگر بثورات دوباره ظاهر شود، می تواند به این معنی باشد که بدن شما به کتون ها حساس است.

در این مورد، یک رژیم غذایی آزادتر کم کربوهیدرات حدود ۵۰ تا ۱۰۰ گرم کربوهیدرات در روز را در نظر بگیرید و آن را با روزه متناوب ترکیب کنید. این همچنان برخی از مزایای کاهش وزن کتوز و روزه را ارائه می دهد.

با گذشت زمان، ممکن است بتوانید “نقطه شیرین” خود را با مصرف کربوهیدرات پیدا کنید که در عین کاهش عود بثورات، فوایدی را به همراه دارد.

۳. یک رژیم غذایی حذفی را امتحان کنید

یکی دیگر از محرک های بالقوه بثورات، واکنش آلرژیک به یک غذای دوستدار کتو است. اگر اخیراً غذاهای جدید یا مقادیر زیادی از غذاهای خاص را معرفی کرده اید، می خواهید برای آلرژی غذایی آزمایش کنید.

رایج ترین غذاهای کتو دوست که ممکن است باعث ایجاد آلرژی شوند عبارتند از:

 • لبنیات (مانند پنیر کوتاژ، ماست پرچرب)
 • تخم مرغ
 • ماهی (مانند ماهی تن، سالمون)
 • صدف (به عنوان مثال صدف، صدف، خرچنگ)
 • آجیل درختی (مانند ماکادمیا، بادام)
 • بادام زمینی

برای اینکه متوجه شوید آلرژی دارید، یک رژیم غذایی حذفی را امتحان کنید:

 • این غذاها را به مدت ۳۰ روز از رژیم غذایی خود حذف کنید.
 • بررسی کنید که آیا بثورات پوستی شما پس از این مدت کاهش یافته یا ناپدید شده است.
 • اگر وضعیت شما بهبود یافت، فقط یکی از این غذاها را دوباره در رژیم غذایی خود قرار دهید و یک تا دو هفته صبر کنید.
 • اگر بثورات دوباره ظاهر نشد یا بدتر نشد، یک غذای جدید اضافه کنید.
 • اگر هیچ علامتی ظاهر نشد، هر یک تا دو هفته یک غذای جدید اضافه کنید.
 • اگر بثورات بعد از معرفی یک غذای جدید دوباره ظاهر شوند، این محرک شماست.

۴. مکمل با ریز مغذی ها یا عناصر کمیاب

برای رد هر گونه علل مرتبط با کمبود مواد مغذی، مطمئن شوید که رژیم غذایی خود را با ویتامین ها و مواد معدنی که در رژیم کتو به سختی دریافت می کنید تکمیل کنید. به طور خاص، سعی کنید مکمل را با:

 • مواد معدنی : سدیم، پتاسیم، منیزیم، کلسیم. این مواد معدنی می توانند در طول گذار به رژیم کتوژنیک کاهش پیدا کنند و برای عملکرد و انرژی سلول حیاتی هستند.
 • ویتامین ها : ویتامین D، ویتامین A، امگا ۳ از روغن کریل. این ویتامین ها برای تنظیم التهاب ضروری هستند. از آنجایی که راش کتو یک پاسخ التهابی است، مهم است که مقدار زیادی از این مواد مغذی را در رژیم غذایی خود وارد کنید.
 • نمک های صفراوی : اسیدهای کولیک ، دی اکسی کولیک ، چنودوکسی کولیک و لیتوکولیک، نمک های آکابیل، به بدن شما کمک می کنند تا چربی ها را به اسیدهای چرب قابل استفاده تجزیه کند.

تعمیر سریع می خواهید؟ مکمل پودر کتو گرینز را در نظر بگیرید – این پودر دارای تمام این ویتامین ها و مواد معدنی و خیلی بیشتر است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مکمل هایی که باید در طول رژیم کتو مصرف کنید، این راهنمای مکمل کتو را بررسی کنید.

۵. در مورد آنتی بیوتیک ها با پزشک خود صحبت کنید

استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها مطمئناً مضر است، اما ادبیات علمی [ * ][ * ][ * ][ * ][ * ][ * ][ * ] نشان می دهد که انواع خاصی از آنتی بیوتیک ها در برابر کتو راش بسیار موثر هستند.

آنتی بیوتیک هایی که بهترین نتایج را نشان داده اند عبارتند از:

 • مینوسیکلین
 • داکسی سایکلین
 • داپسون (مینوسیکلین به داپسون ترجیح داده شده است زیرا عوارض جانبی کمتری دارد و باعث بهبودی طولانی‌تر می‌شود.)

سایر داروهایی که در برابر بثورات موثر نیستند عبارتند از آنتی هیستامین ها، استروئیدهای ضد التهابی موضعی و استروئیدهای خوراکی.

با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای بالقوه مصرف آنتی بیوتیک برای بثورات پوستی خود صحبت کنید. شما ممکن است به دنبال درمان آنتی بیوتیکی خود با یک دور پروبیوتیک باشید تا به بدن خود کمک کنید تا میکروبیوم خود را دوباره پر کند.

یک نکته احتیاط: علیرغم اینکه آنتی بیوتیک ها در از بین بردن خارش پیگمانتوزا بسیار موثر هستند ،  از عود بیماری جلوگیری نمی کنند. مطالعه ای روی ۵۰ بیمار نشان داد که [ * ] “اگرچه ماینوسایکلین خوراکی، با یا بدون داپسون، در مهار ظهور ضایعات جدید بسیار موثر بود، اما این داروها از عود جلوگیری نکردند.”

این بدان معنی است که آنها مشکل ریشه ای راش شما را برطرف نمی کنند، آنها فقط باعث می شوند قسمت فعلی از بین برود. به همین دلیل است که باید اقدامات بیشتری را برای جلوگیری از عود مجدد در آینده انجام دهید، مانند موارد ذکر شده در بالا و عادات سبک زندگی در زیر.

عادات سبک زندگی برای جلوگیری از شعله ور شدن

پیدا کردن محرک های داخلی و اجتناب از آنها اولین قدم مهم است. با این حال، اگر به محرک های خارجی که آن را تشدید می کنند توجه نکنید، بثورات شما می تواند بدتر شود یا عود کند.

همانطور که در بالا ذکر شد، عوامل خارجی اصلی که می توانند باعث بازگشت بثورات شوند عبارتند از تعریق، اصطکاک و استرس عاطفی.

این عادات ساده را برای جلوگیری از بثورات جدید اتخاذ کنید:

از عرق کردن خودداری کنید

از آنجایی که عرق یک محرک اصلی جوش است، سعی کنید چند روز از باشگاه استراحت کنید یا حداقل شدت تمرین خود را کاهش دهید تا تعریق را به حداقل برسانید.

اگر تصمیم به ورزش شدید دارید، حتما بلافاصله بعد از آن دوش بگیرید تا هرگونه تعریق (و محرک های استون) را از بین ببرید.

مالش می تواند به طور قابل توجهی راش را نیز تشدید کند[ * ]، بنابراین لباس های ورزشی گشاد بپوشید تا میزان اصطکاک روی پوست خود را کاهش دهید.

تعریق ناشی از ورزش می تواند باعث خارش شما شود، که باعث می شود بخواهید خراش دهید (اصطکاک بیشتر)، بنابراین لازم است که تعریق را به حداقل برسانید.

از هر چیزی که باعث ایجاد واکنش در پوست شما می شود اجتناب کنید

از آنجایی که اصطکاک باعث تشدید بثورات نیز می شود، از:

 • پوشیدن لباس های تنگ به خصوص در اطراف ناحیه ای که جوش دارید
 • از هر نوع لایه بردار روی پوست خود استفاده کنید، مانند اسکراب های خانگی یا لوفا
 • بعد از دوش گرفتن خیلی سخت با حوله حمام خود را تمیز کنید
 • خراشیدن
 • استفاده از بانداژ
 • در صورت امکان روی ناحیه آسیب دیده بخوابید

ناحیه مورد نظر را با کرم یا روغنی که پوست شما می تواند آن را مرطوب نگه دارد. روغن کاری به جلوگیری از اصطکاک کمک می کند.

تکنیک های کاهش استرس را امتحان کنید

استرس عاطفی می تواند پوست شما را شعله ور کند، بنابراین عادات آرامش بخشی را اتخاذ کنید که از سلامت روان شما حمایت می کند.

شما می توانید احساسات خود را از طریق مدیتیشن، تکنیک های تنفس، پیاده روی، شرکت در یک فعالیت آرامش بخش (نقاشی، نقاشی، خواندن کتاب)، ورزش، رفتن به درمان و صحبت در مورد مشکلات خود با افراد مناسب تنظیم کنید.

استرس عاطفی با التهاب روی پوست مرتبط است و می تواند اختلالات پوستی موجود را بدتر کند. این به این دلیل است که ماست سل های پوستی ارتباط نزدیکی با پایانه های عصبی حسی دارند و ممکن است مولکول های سیگنالی را آزاد کنند که التهاب را تحریک می کند[ * ].

چگونه از آن جلوگیری کنیم

اگر قبلاً با راش کتو مقابله نکرده‌اید و نگران ابتلا به آن هستید، احتمالاً از خود می‌پرسید که چگونه می‌توانید از آن پیشگیری کنید.

باز هم، از آنجایی که علت دقیق آن ناشناخته است، راه حل روشنی برای جلوگیری از بثورات وجود ندارد. با این حال، اکنون که محرک های احتمالی را می دانید، در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید:

 •  به آرامی به کتوز تبدیل می شود . اگر قبلاً این کار را نکرده اید، مصرف کربوهیدرات خود را به شدت یا به مدت طولانی کاهش ندهید. شما می خواهید مصرف کربوهیدرات خود را به تدریج کاهش دهید تا زمانی که بتوانید بدون علائم بثورات وارد کتوز شوید و در آن بمانید.
 • به علائم راش توجه کنید.  به محض مشاهده علائم بثورات کتو، مصرف کربوهیدرات خود را افزایش دهید تا از پیشرفت آن به مراحل پیشرفته تر جلوگیری کنید.
 • مکمل. برای جلوگیری از کمبود در سفر کتو، فوراً مکمل را شروع کنید. پودر کتو گرینز می تواند ریزمغذی های حیاتی را برای شما فراهم کند.

حداقل در چند هفته اولی که رژیم کتو را شروع می کنید، این مراحل را دنبال کنید.

به یاد داشته باشید:  شانس با شماست. بعید است که بثورات کتو در شما ایجاد شود، زیرا معمولاً نادر است.

اما حتی اگر این کار را انجام دهید، راه های ساده ای وجود دارد که می توانید فعالانه آن را درمان کرده و از تکرار مجدد آن جلوگیری کنید. اجازه ندهید که شما را از رسیدن به اهدافتان و دریافت تمام مزایای رژیم کتوژنیک بترساند.

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه