غذاهای رژیمی کتو – فواید، غذاهایی که باید بخورید و از چه چیزهایی باید اجتناب کنید

رژیم های کتو در سال های اخیر مرسوم شده اند. یک برنامه غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات با توجه به قابلیت های کاهش وزن، صنعت رژیم غذایی را تحت الشعاع قرار داده است.

آیا رژیم کتوژنیک واقعاً دارای کاربردهای درمانی است که توسط طرفداران آن تأیید شده است یا فقط یک خطر دیگر از فرهنگ رژیم غذایی است؟ اجازه دهید دریابیم.

رژیم کتو چیست؟

رژیم کتو یا کتوژنیک با کمبود کربوهیدرات، پروتئین متوسط ​​و مصرف چربی بالا مشخص می شود.

رژیم غذایی عمدتاً ۶۵٪ تا ۸۰٪ چربی است، در حالی که بقیه پروتئین و کربوهیدرات است. هدف رژیم‌های کتو این است که بدن شما چربی‌ها را برای سوخت جایگزین کربوهیدرات‌ها بسوزاند. 

Keto Diet Foods - Benefits, Foods To Eat And What To Avoid - Blog

در دهه ۱۹۲۰، مردم از رژیم کتو برای درمان کودکان مبتلا به صرع استفاده می کردند. با گذشت زمان، آن را به عنوان یک رژیم کاهش وزن محبوب شده است.

انواع مختلفی از رژیم کتو وجود دارد. آنها در گروه های غذایی مصرفی متفاوت هستند – کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها.

 • رژیم کتوژنیک استاندارد: برنامه غذایی روزانه فردی که از رژیم کتوژنیک معمولی پیروی می کند، تنها شامل ۱۰ درصد کربوهیدرات، ۲۰ درصد پروتئین و ۷۰ درصد چربی است.
 • رژیم کتوژنیک با پروتئین بالا: نسبت پروتئین به ۳۵% افزایش می‌یابد در حالی که مصرف روزانه چربی را به ۶۰% و کربوهیدرات‌ها را به ۵% کاهش می‌دهد.
 • رژیم کتوژنیک چرخه‌ای: می‌توانید رژیم کتو چرخه‌ای را با پنج روز برای برنامه استاندارد کتو و دو روز برای مصرف کربوهیدرات بالا دنبال کنید.
 • رژیم کتوژنیک هدفمند: اگر از نظر بدنی فعال هستید، می‌توانید وارد یک برنامه جایگزین کتو شوید. این اجازه مصرف کربوهیدرات را قبل از تمرین می دهد.

کتوز – مکانیسم پشت رژیم کتو

یک رژیم کتوژنیک بر کاهش قابل توجه مصرف کربوهیدرات و جایگزینی آن با مصرف چربی بیشتر تمرکز دارد.

کاهش تعداد کربوهیدرات ها منجر به یک وضعیت متابولیک به نام کتوز می شود. پس از این، بدن شروع به سوزاندن چربی می کند تا انرژی را به طور موثر آزاد کند. منجر به تبدیل چربی ها به کتون در کبد می شود. کتون های تبدیل شده به مغز انرژی می دهند. 

کتوز به دلیل محدودیت های شدید در دریافت کربوهیدرات و کاهش در دسترس بودن گلوکز (قند)، منبع انرژی اولیه برای سلول ها اتفاق می افتد.

به عبارت ساده تر، وقتی بدن را از کربوهیدرات محروم می کنید، شروع به جستجو در جای دیگری برای انرژی می کند. در این صورت چربی ها می سوزند. و این چیزی است که به کاهش وزن کمک می کند.

بهترین مواد غذایی برای خوردن در رژیم کتو

۱. غذاهای دریایی چرب

ماهی قزل آلا سرشار از چربی‌های امگا ۳ مفید برای قلب است و به دلیل کربوهیدرات‌های کم، واجد شرایط یک وعده غذایی کتو است.

۱۰۰ گرم ماهی آزاد حاوی ۲۱.۶ گرم پروتئین، ۵.۹۳ گرم چربی و صفر کربوهیدرات است. همچنین می‌توانید به سراغ گزینه‌های دیگری از جمله میگو، ساردین، ماهی تن، گوش ماهی و قزل آلا، غنی از پروتئین با کیفیت بالا بروید.

صدف های خوراکی مانند صدف، خرچنگ، صدف، صدف و خرچنگ کم کربوهیدرات، غنی از پروتئین و کتو دوست هستند. به عنوان مثال، ۱۰۰ گرم گوشت خرچنگ ۲۰ گرم پروتئین، ۱.۷۶ گرم چربی و صفر کربوهیدرات را فراهم می کند.

۲. سبزیجات ایمن برای کتو

بیشتر سبزیجات سرشار از کربوهیدرات هستند، اما کدو سبز، گوجه فرنگی، خیار، گل کلم، فلفل دلمه ای و کدو نسبت کربوهیدرات کمی دارند. سبزیجات غیر نشاسته ای دارای کربوهیدرات و کالری کم و فیبر بالایی برای حفظ سلامت روده هستند.

همچنین می توانید کاهو، اسفناج، بادمجان، مارچوبه و زیتون را در رژیم کتو خود بگنجانید. صد گرم اسفناج، کاهو و مارچوبه حاوی بیش از ۲ گرم کربوهیدرات خالص نیستند.

آنتی اکسیدان های موجود در این سبزیجات به محافظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد که باعث آسیب سلولی می شوند کمک می کند.

۳. آجیل و دانه ها

گردو، گردو، گردو، بادام، فندق، آجیل کاج، بادام زمینی و ماکادمیا بهترین آجیل هایی هستند که می توانید هنگام رژیم کتو انتخاب کنید.

این به این دلیل است که آجیل مملو از چربی های اشباع نشده و تک غیراشباع بدون کربوهیدرات بالا است. به عنوان مثال، صد گرم آجیل ماکادمیا حاوی ۷۵.۸ گرم چربی است.

می توانید دانه هایی مانند آفتابگردان، کنجد، شاهدانه، کدو تنبل، کتان و دانه های چیا را در رژیم کتو خود بگنجانید. دانه های غنی از روغن، طعم و ترد را به وعده های غذایی کتو یکنواخت شما بدون به خطر انداختن محتوای چربی اضافه می کنند. با این حال، مطمئن شوید که دانه ها و مغزها را در حد اعتدال مصرف کنید.

۴. توت ها

در حالی که بیشتر میوه ها سرشار از کربوهیدرات هستند، توت ها استثنا هستند. کربوهیدرات نسبتا کمتری دارند و سرشار از فیبر هستند. توت فرنگی، تمشک، شاه توت و زغال اخته یک مکمل عالی برای برنامه غذایی کتو شما هستند. با این حال، مصرف زغال اخته باید در حد اعتدال باشد، زیرا حاوی بیشترین میزان کربوهیدرات در بین انواع توت ها است.

صد گرم تمشک ۵ گرم کربوهیدرات خالص به شما می دهد، در حالی که ۱۰۰ گرم زغال اخته دارای ۱۲ گرم کربوهیدرات خالص است. امتیاز این است که توت ها شیرینی شما را راضی نگه می دارند.

۵. لبنیات و تخم مرغ

پنیر بیشتری به وعده های غذایی کتو اضافه کنید. چربی بالایی دارد و کربوهیدرات کمتری دارد. به علاوه، تا زمانی که آلرژی ندارید، می توانید از ماست های پرچرب، پنیر دلمه، خامه ترش، کره و خامه استفاده کنید. پنیر سفت تر مانند پارمزان کربوهیدرات کمتری نسبت به پنیر نرم دارد. پنیر سوئیسی یا پنیر نیمه سفت نیز گزینه های خوبی هستند.

محتوای چربی جامد موجود در لبنیات برای هضم زمان می برد و به شما کمک می کند برای مدت طولانی تری سیر بمانید. در نتیجه می تواند به شما کمک کند کمتر میان وعده بخورید. علاوه بر این، کنجاله کتو غنی شده با لبنیات ویتامین D، فسفر و کلسیم را تامین می کند.

تخم مرغ جزء اصلی رژیم کتوژنیک است. تخم مرغ پروتئین، آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی ضروری را با کربوهیدرات کم و چربی بالا فراهم می کند. بنابراین، یک تخم مرغ بزرگ ۶ گرم پروتئین و بیش از ۱ گرم کربوهیدرات به شما می دهد. تخم مرغ کامل، زرده و سفیده تخم مرغ منابع اصلی پروتئین و چربی در صبحانه کتو هستند.

۶. روغن ها و چربی ها

حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد انرژی روزانه از چربی های رژیم کتو تامین می شود. روغن‌های گیاهی خالص‌ترین منبع چربی هستند، زیرا حاوی کربوهیدرات صفر هستند، که باعث می‌شود در رژیم‌های غذایی کتو وجود داشته باشند. سبک زندگی کم کربوهیدرات شما به روغن برای پخت و پز، سس و سرخ کردن نیاز دارد. یک قاشق غذاخوری روغن زیتون فرابکر حاوی ۱۴ گرم چربی و کربوهیدرات صفر است. یکی دیگر از گزینه های پرچرب روغن نارگیل است. سرشار از چربی های اشباع شده است و در دستور العمل های کتو استفاده می شود.

گی در خانوارهای هندی معروف است. روغن گاوی ارگانیک یک منبع چربی مفید و رژیم غذایی کتوژنیک است. می توان از آن در پخت، تفت دادن، سرخ کردن عمیق و غیره استفاده کرد. کره، روغن آووکادو و چربی های حیوانی گزینه هایی هستند که ارزش امتحان کردن را دارند.

۷. نوشیدنی ها 

مصرف قهوه شیرین نشده، چای سبز، چای سیاه و جایگزین های شیر غیر لبنی اشکالی ندارد. هر چند وقت یک بار می توانید از شیرین کننده هایی مانند سوکرالوز و استویا لذت ببرید.

اطمینان حاصل کنید که مشروبات الکلی سفت، شامپاین و شراب خشک را کم بنوشید. اگرچه نوشابه های رژیمی از نظر فنی نوشیدنی کتو هستند، اما انتخاب سالمی نیستند. گزینه دیگر آب گازدار است که فاقد کربوهیدرات خالص است.

۸. تنقلات

چند تکه بیکن، چند زیتون و یک تکه پنیر یک انتخاب عالی با کربوهیدرات کم است. علاوه بر این، می توانید مقدار کمی از آجیل مانند آجیل برزیلی، گردو، و آجیل ماکادمیا را میان وعده مصرف کنید.

یکی از میان وعده های محبوب در رژیم کتوژنیک، چوب سبزیجات کم کربوهیدرات با دیپ است. دیپ معمولا حاوی سس پرچرب، خامه ترش یا پنیر خامه ای است. خامه و انواع توت ها بدون افزودن شیرین کننده یا شکر یک میان وعده لذت بخش کتو را می سازد.

۵ غذایی که در برنامه رژیم کتو باید از آنها اجتناب کنید

هر فردی که از رژیم کتو پیروی می کند، باید از غذاهایی که سرشار از کربوهیدرات و کم چربی هستند، اجتناب کرد. در حین رژیم کتوژنیک از خوردن غذاهای زیر خودداری کنید.

۱. غلات

در حالی که غلات صبحانه قندی حاوی کربوهیدرات زیادی هستند، میزان کربوهیدرات موجود در غلات سالم شما را شگفت زده خواهد کرد. یک فنجان بلغور جو دوسر معمولی یا فوری ۳۲ گرم کربوهیدرات دارد که تنها ۴ گرم آن فیبر است.

یک کاسه غلات می تواند به راحتی به شما کمک کند تا از محدودیت کربوهیدرات در رژیم کتو عبور کنید، حتی قبل از اینکه شیر اضافه شود.

۲. آبمیوه

آب میوه حاوی چندین ماده مغذی مهم است. با این حال، آنها همچنین حاوی کربوهیدرات های سریع هضم هستند که باعث می شوند سطح قند خون فرد به سرعت افزایش یابد.

کربوهیدرات‌های مایع موجود در آب‌میوه‌ها ممکن است به مغز اجازه ندهند که آنها را مانند کربوهیدرات‌های جامد پردازش کند. بنابراین، نوشیدن آبمیوه می تواند منجر به گرسنگی بیشتر و افزایش میل به غذا در اواخر روز شود.

۳. سبزیجات نشاسته ای

سبزیجات فراوان سرشار از فیبر هستند، بنابراین به کاهش وزن و کنترل قند خون کمک می کنند. با این حال، برخی از سبزیجات با نشاسته بالا حاوی کربوهیدرات قابل هضم بیشتری نسبت به فیبر هستند و باید در رژیم غذایی کم کربوهیدرات از مصرف آنها اجتناب شود.

در حالت ایده‌آل، زمانی که فرد در رژیم غذایی کم کربوهیدرات مانند رژیم کتو است، باید از سبزیجاتی مانند ذرت و سیب زمینی شیرین اجتناب کرد.

۴. ماست شیرین

در حالی که ماست ساده کربوهیدرات کمی دارد، اما نوع شیرین آن می‌تواند به اندازه یک دسر حاوی کربوهیدرات باشد. یک فنجان ماست میوه ای شیرین شده بدون چربی می تواند تقریباً ۴۷ گرم کربوهیدرات داشته باشد که بیشتر از محتوای کربوهیدرات برای یک وعده مشابه بستنی است.

در حالت ایده آل، ماست شیرین شده را می توان با ماست یونانی پر شده با تمشک یا تمشک در حالی که رژیم کتو دارید جایگزین کرد.

۵. لوبیا و حبوبات

لوبیا و حبوبات چندین فواید سلامتی مانند کاهش خطر بیماری قلبی و التهاب دارند. اگرچه آنها فیبر بالایی دارند، اما مقدار مناسبی کربوهیدرات دارند.

در حالی که ممکن است آنها را در مقادیر کم مصرف کنید، بهتر است در حین رژیم کتو از مصرف لوبیا و حبوبات به طور کلی اجتناب کنید.

۶ فواید ثابت شده رژیم کتو برای سلامتی

۱. اشتها را مدیریت کنید

مطالعات نشان می دهد که رژیم کتو به طور خودکار اشتهای شما را کاهش می دهد. پیروی مداوم از یک رژیم کم کربوهیدرات با پروتئین و چربی بیشتر باعث می شود کالری کمتری مصرف کنید. وقتی احساس سیری می کنید، به دنبال میان وعده های اضافی برای خوردن نخواهید بود. بنابراین، در نهایت کالری کمتری می خورید.

۲. افزایش سطح کلسترول خوب

یکی از روش های اصلی افزودن کلسترول خوب به بدن از طریق چربی های سالم است.

از آنجایی که رژیم های کتو شامل مصرف زیاد چربی ها به طور چشمگیری لیپوپروتئین با چگالی بالا یا کلسترول خوب را افزایش می دهد. علاوه بر این، سطوح بالای HDL خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد.

۳. سطح قند خون را کاهش می دهد

یک مطالعه نشان می دهد که پیروی منظم از رژیم کتو قند خون را کاهش می دهد. از آنجایی که برنامه غذایی کربوهیدرات ها را کاهش می دهد، سطح گلوکز در بدن کاهش می یابد. با کاهش مصرف کربوهیدرات از طریق رژیم کتو، قند کمتری وارد جریان خون می شود.

۴. کاهش چربی و وزن

کاهش کربوهیدرات ها سریع ترین راه برای کاهش وزن و سوزاندن چربی ها است. مطالعاتی که رژیم کتو را تجزیه و تحلیل می‌کنند توضیح می‌دهند که کاهش وزن سریع معمولاً در عرض ۱-۲ هفته اتفاق می‌افتد.

علاوه بر این، کاهش چربی در ناحیه حفره شکمی مشهود است. رژیم کتو به کاهش وزن بدون گرسنگی کمک می کند.

۵. افزایش سلامت روان

رژیم کتو مصرف چربی های سالم مانند امگا ۳ را افزایش می دهد که می تواند توانایی یادگیری و خلق و خو را بهبود بخشد. این رژیم باعث تولید یک فرم کتون به نام بتا هیدروکسی بوتیرات می شود. از عملکرد حافظه بلند مدت پشتیبانی می کند. 

۶. از عفونت های مخمری جلوگیری می کند

گلوکز موجود در ادرار بستر مناسبی برای عفونت های قارچی است. رژیم کتوژنیک با کاهش گلوکز برای دفع از طریق ادرار، عفونت های کاندیدا یا قارچی را کاهش می دهد.

علاوه بر این، مصرف روغن نارگیل در رژیم کتو اسید لوریک را به بدن شما می رساند. در نتیجه خاصیت ضد میکروبی دارد و می تواند قارچ عامل عفونت را از بین ببرد. 

عوارض جانبی احتمالی رژیم کتو

قبل از شروع رژیم کتو، باید از عوارض جانبی احتمالی آن – به ویژه آنفولانزای کتو – آگاهی داشته باشید. آنفولانزای کتو به مجموعه‌ای از علائم گفته می‌شود که در ۲ تا ۷ روز اول پس از ورود به رژیم کتو ظاهر می‌شوند. پاسخ بدن شما به کتوز مشابه علائم آنفولانزا است، بنابراین آنفولانزای کتو نامیده می شود. برای یک فرد معمولی می تواند بین یک هفته تا یک ماه طول بکشد.

پس از آن، ممکن است مجموعه ای از علائم مانند اسهال، حالت تهوع، دردهای عضلانی، خستگی و سردرد را تجربه کنید. علاوه بر آنفولانزای کتو، در اینجا لیستی از عوارض جانبی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا می خواهید رژیم کتو را امتحان کنید یا نه.

۱. نفس کتو

تنفس کتو یک عارضه جانبی رایج رژیم کتوژنیک است و منجر به طعم یا بوی مشخص در دهان می شود. برخی از افراد آن را به عنوان بوی قوی توصیف می کنند که شبیه پاک کننده لاک ناخن و طعم فلزی است.

با این حال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که تنفس کتو با بوی بد دهان معمولی متفاوت است. نفس کتو ناشی از کتوز است، در حالی که بوی بد دهان از تجمع باکتری در دهان ناشی می شود.

۲. یبوست

یبوست یکی از عوارض جانبی رایج رژیم کتوژنیک و سایر برنامه های رژیم غذایی کم کربوهیدرات است. همانطور که غذاهای پرفیبر مانند سبزیجات، میوه ها، لوبیاها و غلات کامل را برای محدود کردن مصرف کربوهیدرات کاهش می دهید، به طور غیرمستقیم با فیبر پری بیوتیک خداحافظی می کنید. کاهش فیبر پری بیوتیک ترکیب باکتری های روده را تغییر می دهد و منجر به یبوست می شود.

۳. کاهش عملکرد ورزشی

یک مطالعه اخیر نشان داده است که ورزشکارانی که از رژیم کتو پیروی می کنند در مقایسه با ورزشکارانی که از رژیم غذایی پر کربوهیدرات استفاده می کنند عملکرد ضعیفی در تمرینات با شدت بالا نشان می دهند. در طول کتوز، بدن در حالت اسیدی بالا قرار دارد که توانایی آن را برای انجام حداکثر پتانسیل کاهش می‌دهد.

۴. استرس بر کلیه

متابولیسم پروتئین وظیفه اصلی کلیه است. متأسفانه، اکثر مبتدیان کتو در نهایت پروتئین بیشتری را با چربی ها مصرف می کنند. وقتی شروع به مصرف پروتئین بیش از نیاز خود می کنید، کلیه ها بیشتر آسیب می بینند. می تواند به عملکرد کلیه آسیب برساند.

۵. نوسانات خلقی

کربوهیدرات ها نقش برجسته ای در تولید سروتونین دارند، یک ماده شیمیایی مغز که خلق و خو را تنظیم می کند و به شما کمک می کند بهتر بخوابید. متأسفانه، ممکن است هنگامی که در رژیم کتو هستید، سنتز سروتونین کافی دریافت نکنید، که منجر به نوسانات خلقی می شود.

چه کسانی به رژیم کتو نیاز دارند؟

رژیم کتوژنیک در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. مردم برای کاهش وزن سریع آن را به طور گسترده دنبال می کنند. صرف نظر از شرایط سلامتی، افراد برای کاهش وزن، رژیم کتو را انتخاب می کنند. با این حال، هدف واقعی رژیم کتوژنیک محبوب بسیار کمتر شناخته شده است.

در سال ۱۹۲۱ رژیم کتوژنیک برای درمان صرع در کودکان آغاز شد. تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات ممکن است تشنج را کاهش دهد. محتوای کم کربوهیدرات مفید است زیرا ممکن است تحریک پذیری مغز را کاهش دهد و خطر تشنج را کاهش دهد.

مطالعات همچنین نشان می دهد که رژیم کتو محبوب ممکن است در سایر شرایط پزشکی کمک کند.

 • زوال عقل
 • بیماری آلزایمر
 • آسیب مغزی
 • آکنه
 • سرطان
 • اسکلروز جانبی آمیوتروفیک
 • سرطان
 • اختلالات متابولیک

با این حال، رژیم کتوژنیک باید تنها با تجویز پزشک شروع شود. حداقل دوره برای پیروی از رژیم کتو ۲-۳ هفته است. حداکثر تا ۶-۱۲ ماه است. عملکردهای بدن باید توسط پزشک در طول دوره تحت نظارت دقیق قرار گیرد. 

چه کسانی نباید رژیم کتو را انتخاب کنند؟

مطالعات نشان می دهد که بیماران مبتلا به برخی بیماری ها ممکن است از رژیم کتو اجتناب کنند. ممکن است منجر به پیامدهای نامطلوب سلامتی شود.

 • بیماری های کبدی
 • پوکی استخوان
 • بیماری کلیوی
 • نقص ژنتیکی در متابولیسم چربی
 • پانکراتیت
 • کمبود کارنیتین
 • پورفیریا  

اگر هر یک از این شرایط را دارید، توصیه می شود از رژیم کتو اجتناب کنید. با متخصص مراقبت های بهداشتی پزشکی و متخصص تغذیه خود در مورد راه های جایگزین برای کاهش وزن صحبت کنید.

رژیم گیاهخواری در مقابل رژیم غذایی غیر گیاهی کتو

به جای ماهی و گوشت، رژیم‌های کتوژنیک گیاهی به دانه‌ها، آجیل، آووکادو و روغن نارگیل متکی هستند.

الگوی غذایی کم کربوهیدرات در وعده های غذایی غیر گیاهی بر شامل ماهی چرب، گوشت و تخم مرغ تمرکز دارد. برخلاف رژیم کتو غیر گیاهخواری، رژیم گیاهخواری نیاز به برنامه ریزی گسترده برای رفع نیازهای تغذیه ای دارد.

رژیم گیاهخواری کتو برای همه به خصوص ورزشکاران مناسب نیست زیرا بسیار محدود کننده است. غذاهایی که باید در رژیم گیاهخواری کتو مصرف کنید عبارتند از:

 • سبزیجات غیر نشاسته ای
 • کره آجیل
 • روغن های گیاهی
 • توفو و مخمر تغذیه ای
 • گیاهان و چاشنی ها

غذاهای حذف شده در رژیم گیاهخواری کتو در نسخه غیر گیاهی آن وجود دارد – به عنوان مثال، گوشت، مرغ، ماهی و صدف. به طور جداگانه، رژیم گیاهخواری و رژیم کتو فواید کاهش وزن دارند. هنگامی که ترکیب شوند، مزایای کاهش وزن اضافی را ارائه می دهند.

نمودار رژیم غذایی نمونه گیاهی هندی کتو

زمان غذا
صبح زود قهوه سیاه / چای سبز ۱۰۰ میلی لیتر با یک قاشق غذاخوری کره یا روغن زیتون
صبحانه ۱۰۰ گرم پانیر بورجی یا ۱ لیوان اسموتی شیر سویا/آجیل پرچرب
اواسط صبح ۵۰ گرم کرفس یا توت با ۲ قاشق غذاخوری کره بادام زمینی
ناهار تیکای سویا تنوری ۵۰ گرم با گل کلم ۱۰۰ گرم و ماست ۱۰۰ گرم
میان وعده عصرانه نارگیل ۳۰ گرم با ۱ قاشق غذاخوری دانه کنجد و ۱۰۰ میلی لیتر شیر نارگیل
شام ۱۰۰ گرم پنیر با ۵۰ گرم اسفناج و ۲ قاشق غذاخوری سالاد روغن نارگیل

نمودار رژیم غذایی نمونه کتو هندی غیر گیاهخوار

زمان غذا
صبح زود قهوه سیاه / چای سبز ۱۰۰ میلی لیتر با یک قاشق غذاخوری کره یا روغن زیتون
صبحانه ۳ تخم مرغ آب پز یا املت
اواسط صبح ۵۰ گرم خیار/توت با ۲ قاشق غذاخوری کره بادام زمینی
ناهار کباب سکه گوسفند ۲۰۰ گرم با رایتا گشنیز نعنا ۱۰۰ میلی لیتر
میان وعده عصرانه نارگیل ۲ قاشق غذاخوری با ۱ قاشق غذاخوری کنجد میلک شیک ۱۰۰ میلی لیتر
شام تیکای مرغ ۱۰۰ گرم با ۲ قاشق غذاخوری روغن کنجد

اگر هنگام استفاده از Keto به دنبال طیف گسترده‌تری از گزینه‌ها هستید، بخش کوچکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید: 

گزینه های خاطرات روزانه: پنیر، خامه پرچرب، کره سفید.

گزینه های گیاهی: برنج، چغندر، کدو سبز، فلفل دلمه ای، اسفناج، گل کلم، کلم پیچ، آووکادو، لوبیا فرانسوی، قارچ دکمه ای، کدو حلوایی بطری.

گزینه‌های غیر گیاه‌خواری: علاوه بر سبزیجات، می‌توانید از مرغ، بره، ماهی (ماهی آزاد، ماهی تن، ساردین)، گوشت گوسفند و تخم‌مرغ انتخاب کنید.

روغن و کره شفاف: از آنجایی که منبع اصلی انرژی است، روغن نارگیل، روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن بادام و سایر روغن‌های MCT را انتخاب کنید. می توان از حداقل راهپیمایی استفاده کرد.

افزونه ها: کره بادام زمینی و سایر کره آجیل منبع بالایی از انرژی فوری هستند و می توانند به سالادها، اسموتی ها و غیره اضافه شوند.

۷ نمونه نمودار برنامه رژیم غذایی کتو روز

روز  حداکثرکربوهیدرات صبحانه اواسط صبح ناهار تنقلات، خوراک مختصر شام
۱ ۲۵ گرم تخم مرغ نیم پز با پیاز تفت داده شده و پنیر چدار  ۴ عدد بادام  ۲۵ گرم پالک پنیر + ۱۰۰ گرم برنج گل کلم  ۳/۴ کدو سبز متوسط ​​خرد شده و ۱ عدد پنیر مکعبی ۱۰۰ گرم توفو سرخ شده را با کلم بروکلی و کره گیاهی مخلوط کنید
۲ ۲۵ گرم کتو پوها (ساخته شده از گل کلم) با ۱/۲ لیوان ماست یونانی تخم مرغ آب پز ۱ عدد ۱ وعده سالاد کرفس تن با سبزی مخلوط و ۳ گوجه گیلاسی ۱ ساقه کرفس با ۲ قاشق غذاخوری پنیر خامه ای سالاد اسفناج مرغ تنوری (۱.۵ سینه). 
۳ ۲۵ گرم املت اسفناج و پنیر سوئیسی ۱ لیوان دوغ ۱۰۰ گرم مرغ کبابی روی بچه اسفناج، سالاد آووکادوی گوجه فرنگی قهوه ۱ گلوله Rohu Fish Tikka با سالاد کاهو و ۲-۳ زیتون 
۴ ۲۵ گرم املت پنیر و اسفناج با آووکادو و سالسا ۱ لیوان دوغ ۵۰ گرم سس قارچ با ۵۰ گرم پوره پنیر چدار گل کلم ۱/۲ کدو سبز متوسط ​​خرد شده + ۲ قاشق غذاخوری کره بادام زمینی سالاد کاهو رومی با ۲ تا ۳ گوجه گیلاسی + ۱/۴ آووکادو + ۱۰۰ گرم ماهی روهو کبابی
۵ ۲۵ گرم ۲ تخم مرغ بزرگ، ۱/۴ فنجان پنیر رنده شده چای سبز با ۱ قاشق غذاخوری روغن MCT ۵۰ گرم بایگان کا بهارتا + سالاد کاهو، گوجه گیلاسی و الویه  ۱ فنجان فلفل دلمه ای قرمز خرد شده با ۲ قاشق غذاخوری سس رنچ ۱۰۰ گرم Paneer Tikka + کاهو، گوجه گیلاسی و سالاد الویه 
۶ ۲۵ گرم  فلفل دلمه ای قرمز پر از تخم مرغ خامه ای و اسفناج ۱ لیوان دوغ سالاد ماهی تن با ۱۰۰ گرم ماهی تن، ۲ ساقه کرفس، ۱ عدد نیزه ترشی شوید، ۲ قاشق غذاخوری سس مایونز تخم مرغ آب پز ۱ عدد ۱۰۰ گرم ماهی روهو کبابی + ۱ کاسه سالاد کاهو
۷ ۲۵ گرم  پنکیک آرد بادام ۲ عدد متوسط. ۵ نخود کامل و ۵۰ گرم پنیر چدار ۱۵۰ گرم سینه مرغ روی ۲ فنجان کاهو رومی با ۵ تربچه و ۲ قاشق غذاخوری سس خامه ای ایتالیایی ۲ ساقه کرفس و ۲ قاشق غذاخوری پنیر خامه ای ۱۰۰ گرم ماهی روهو کبابی + ۵۰ گرم بروکلی سرخ شده

رژیم های کتو برای دیابت

افراد دیابتی می توانند از کتو برای مدیریت بهتر قند خون خود استفاده کنند. همچنین ممکن است به کاهش و در نهایت قطع استفاده از داروهای انسولین یا تزریق کمک کند.

رژیم کتو به کاهش قند خون کمک می کند و ممکن است افراد نیازی به مصرف انسولین نداشته باشند. علم این را تأیید می کند. یک مطالعه می گوید که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ توانستند متوسط ​​سطح گلوکز (قند) خون و گلوکز ناشتا را کاهش دهند.

در نتیجه، آنها توانستند داروهای دیابت را کاهش یا حذف کنند. با این حال، شما همچنان باید سطح گلوکز خون خود را کنترل کنید تا مطمئن شوید که دیابت خود را به درستی مدیریت می کنید. 

برای درک کامل این مکانیسم و ​​شناخت پتانسیل، در اینجا مقاله ای برای شما آورده شده است: رژیم غذایی کتوژنیک برای دیابت نوع ۲: فواید و عوارض جانبی

رژیم کتو – چیزهایی که باید به خاطر بسپارید

 • هنگام استفاده از رژیم کتو، مصرف غلات، شکر، غده‌ها، میوه‌ها، حبوبات، سس‌ها و الکل را محدود کنید. به دستور العمل های غذایی کم کربوهیدرات پایبند باشید و برچسب های مواد غذایی را برای قندهای پنهان بررسی کنید.
 • از هرگونه تغییر رژیم غذایی شدید خودداری کنید. هر بار یک قدم بردارید و زیاده روی نکنید. قبل از شروع یک رژیم کتو، وعده غذایی خود را با توجه به سلامت و نیاز خود برنامه ریزی کنید. روز بعد، پیروی از یک رژیم سخت کربوهیدرات و پریدن به ماکارونی، غلات و ساندویچ کارساز نخواهد بود.
 • ننوشیدن آب کافی یک اشتباه رایج در میان مبتدیان کتو است. کاهش شدید کربوهیدرات ها با کم آبی بدن همراه است. اگر صبح خود را با یک لیوان بزرگ آب شروع کنید مفید خواهد بود. نوشیدن منظم آب در طول روز نیز مفید است.
 • افراد کم وزن یا دارای مشکلات وزن بسیار کم باید از رژیم های کتو خودداری کنند. آنها به انرژی از کربوهیدرات نیاز دارند. بنابراین، رژیم کم کربوهیدرات اثرات مضری برای افراد کم وزن دارد.
 • رژیم کتو اکیداً برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ مناسب نیست زیرا از مکمل های متفورمین و سایر داروها استفاده می کنند. رژیم کتو اثرات نامطلوبی بر داروهای متفورمین دارد. 
 • به زنان باردار و شیرده توصیه می شود از برنامه های رژیم کتو پیروی نکنند. رژیم غذایی کم کربوهیدرات در دوران بارداری ممکن است بر وزن و رشد جنین تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است باعث کمبودهای تغذیه ای شود و بدن نتواند نیازهای غذایی تولید شیر را برآورده کند.

مکمل های رژیم کتوژنیک

مکمل‌های کلیدی به افراد کمک می‌کنند در حین رژیم کتو بهتر به اهداف سلامتی خود دست یابند:

۱. اسیدهای چرب امگا ۳ 

ماهی های چرب مانند سالمون، تن، ماهی خال مخالی، قزل آلا یا حتی ساردین سرشار از ۲ اسید چرب ضروری (۱) ایکوزو پنتانوئیک اسید (EPA) و (۲) دوکوزا-هگزانوئیک اسید (DHA) هستند. 

هر دوی این اسیدهای چرب به کاهش التهاب در بدن و کاهش خطر بیماری‌های قلبی کمک می‌کنند و همچنین به تقویت سلامت روان کمک می‌کنند. 

۲. منیزیم 

در حالی که رژیم کتو دارید، منیزیم معدنی عمدتاً به خطر می افتد زیرا بسیاری از غذاهای غنی از کربوهیدرات مانند میوه ها و لوبیاها حذف می شوند. 

بنابراین، از منابع طبیعی مانند اسفناج، چغندر سوئیسی، تخم کدو، آووکادو و ماهی خال مخالی تقویت کنید. 

۳. روغن MCT

تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط ​​(MCTs) به وفور در روغن نارگیل وجود دارد. هنگامی که MCTها وارد جریان خون می شوند، به راحتی به اجزای ساده تر خود تجزیه می شوند و به رساندن انرژی به بدن کمک می کنند. 

آنها به عنوان مکمل در رژیم کتو برای افزایش چربی اضافی مورد نیاز هستند. 

تولید روغن MCT با جداسازی MCT ها در روغن نارگیل و ایجاد یک روغن MCT خاص انجام می شود (بنابراین MCT ها بیشتر در این روغن متمرکز می شوند). 

با احتیاط مصرف کنید، زیرا برخی از اثرات رژیم غذایی شامل حالت تهوع و اسهال است. 

۴. آنزیم های گوارشی

آنزیم های گوارشی مانند لیپازها و پروتئازها به تسریع تجزیه اجزای پرچرب و پروتئین بالا در رژیم کتو کمک می کنند و بنابراین هضم را بهینه می کنند. 

۵. ویتامین D

ویتامین D در مواد غذایی بسیار کمی وجود دارد و با پیروی از رژیم کتو، فهرست غذاها حتی محدودتر می شود. 

بنابراین، برای جلوگیری از هر گونه کمبود ویتامین D، که یک ماده مغذی کلیدی برای رشد سلولی، سلامت سیستم ایمنی، جذب کلسیم، سلامت استخوان ها و کاهش التهاب است، این ماده مغذی حیاتی ویتامین D را برای اندازه گیری خوب اضافه کنید.

خط پایین

رژیم کتو از یک برنامه غذایی پرچرب، پروتئین متوسط ​​و کم کربوهیدرات پیروی می کند. قبل از انجام یک نوسان در رژیم کتو، ضروری است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

کاهش وزن، رژیم غذایی و سلامت موضوعات پیچیده ای هستند که نیاز به دانش کافی دارند. قوانین سفت و سخت کتو بدن شما را مجبور می کند تا شروع به سوزاندن چربی برای انرژی کند. مطمئناً به کاهش وزن سریع کمک می کند. با این حال، کتو برای همه نیست. عوارض جانبی رژیم کتو شامل یبوست، آنفولانزای کتو، تنفس کتو، نوسانات خلقی، اسهال، مه مغزی و استرس کلیه است.

یک هک معمولی در بین کسانی که رژیم کتو دارند، اضافه کردن محصولات لبنی مانند کره، پنیر سفت، خامه فرم گرفته و ماست یونانی برای تامین چربی ایده آل در رژیم غذایی است.

تا زمانی که شیرین نشده و بدون قند اضافه شده باشد، می توانید محتوای کربوهیدرات را کنترل کنید. آنچه می توانید در رژیم غذایی بخورید شامل گوشت، غذاهای دریایی چرب، روغن ها، لبنیات پرچرب، آجیل و مجموعه ای از انواع توت ها است. به یاد داشته باشید، اعتدال کلید اصلی است.

سوالات متداول 

س. چه غذاهایی را می توانم در رژیم کتو بخورم؟

A. Keto یک برنامه رژیم غذایی کم کربوهیدرات است. رژیم کتو شامل ۷۰ درصد چربی، ۲۰ درصد پروتئین و ۱۰ درصد کربوهیدرات در روز است. شما می توانید غذاهای کم کربوهیدرات مانند غذاهای دریایی چرب، آجیل و دانه ها، لبنیات و تخم مرغ و سبزیجاتی مانند کدو سبز، گوجه فرنگی، خیار، گل کلم و کدو حلوایی بخورید.

س. آیا می توانید موز را روی کتو بخورید؟

پاسخ: نه، موز منبع غنی کربوهیدرات است. حتی اگر موز سرشار از مواد مغذی است، نمی‌توانید آن را در رژیم کتو خود بگنجانید. یک موز حاوی حدود ۳۱ گرم کربوهیدرات است، تقریبا کل کربوهیدراتی که می توانید در روز در رژیم کتو مصرف کنید.

س. آیا کره بادام زمینی کتو است؟

A. بله، می توانید کره بادام زمینی را در رژیم کتو خود بگنجانید. با این حال، کره بادام زمینی باید ساده باشد. همچنین، شما باید آن را در حد متعادل بخورید. دو قاشق غذاخوری کره بادام زمینی حاوی حدود ۵ گرم کربوهیدرات است. از این رو، می توانید مقدار متوسطی از کره بادام زمینی را در روز بدون تأثیر بر کتو مصرف کنید.

س. چه چیزی می توانم در کتو بنوشم؟

الف. می توانید مایعات دوستدار کتو مانند آب، نوشابه رژیمی بدون کافئین، محصولات لبنی کم کربوهیدرات مانند شیر بادام شیرین نشده، نوشیدنی های انرژی زا با کربوهیدرات صفر، اسموتی کتو با آووکادو، زرده تخم مرغ، و ماست پرچرب بنوشید.

س. آیا می توانم با کتو الکل بنوشم؟

A. اگر می خواهید وزن خود را مدیریت کنید و سبک زندگی سالمی داشته باشید، مصرف الکل هرگز بی خطر نیست. با این حال، رژیم کتو مصرف متوسط ​​و نادر الکل را محدود نمی کند. می توانید ویسکی، جین، رام یا هر شکل خالص دیگر الکل بنوشید. همچنین می توانید مشروبات الکلی، شراب های شیرین نشده و آبجو سبک را امتحان کنید. اما همیشه باید در نظر داشته باشید که در حد متوسط ​​بنوشید. الکل زیاد برای سلامتی مضر است.

س. چه چیزی می توانید برای صبحانه با کتو بخورید؟

الف. چندین گزینه صبحانه برای صبحانه کتو وجود دارد. به عنوان مثال، می توانید سه تخم مرغ یا یک املت برای صبحانه بخورید. افراد غیر گیاهخوار می توانند گرانولای کتو دوست را با ماست ساده پر از پروتئین و میوه هایی مانند تمشک، تمشک و میوه های ستاره ای بخورند.

س. آیا می توانید نان را روی کتو بخورید؟

پاسخ: بله، می توانید در طول رژیم کتو نان بخورید. با این حال، نان های معمولی مانند نان سفید، جو دوسر و گندم دارای کربوهیدرات بالایی هستند. بنابراین، از آن نان ها اجتناب کنید و نان های بدون گلوتن و فیبر بالا با کربوهیدرات کم بخرید.

س. آیا می توانم سیب زمینی را روی کتو بخورم؟

الف. اگر در رژیم کتو هستید، سیب زمینی یک «نه-نه» بزرگ است. سیب زمینی سبزیجات نشاسته ای است که حاوی کربوهیدرات های گوارشی بیشتری است. شما می توانید هر چند وقت یکبار سیب زمینی بخورید، اما آنها نمی توانند بخشی از رژیم غذایی کتو معمولی شما باشند.

س. آیا برنج کتو پسند است؟

A. نه، برنج بخشی از رژیم غذایی کتوپسند نیست. با این حال، برنج کتو پسند به نام برنج konjac برای مصرف در رژیم کتو ایمن است. پر از فیبر است و کربوهیدرات خالص آن بسیار کم است. بنابراین جایگزین بسیار خوبی برای برنج سفید است و همچنین طعم خوبی نیز دارد.

س. آیا می توانید پاستا را روی کتو بخورید؟

پاسخ: بله، می توانید در طول رژیم کتو پاستا بخورید. با این حال، باید اطمینان حاصل کنید که ماکارونی سنتی تهیه شده با آرد گندم را مصرف نکنید. جایگزین های زیادی وجود دارد، جایگزین های ماکارونی کتو که توسط سبزیجات مارپیچ تهیه می شوند. همچنین می‌توانید جایگزین‌های ماکارونی کم کربوهیدرات مانند نودل شیراتاکی یا کلپ بخرید.

س. آیا گوجه فرنگی کتو است؟

A. بله، گوجه فرنگی کتو دوست است. گوجه فرنگی یک میوه گیاهی است و هر ۱۰۰ گرم گوجه فرنگی تنها ۲ تا ۳ گرم کربوهیدرات دارد. از این رو، آنها غذاهای کم کربوهیدرات هستند که به راحتی در رژیم کتو شما جای می گیرند.

س. آیا پنیر در کتو مجاز است؟

پاسخ: بله، پنیر یک غذای مناسب کتو پسند در نظر گرفته می شود. پنیر حاوی چربی بالا، کربوهیدرات کم و پروتئین متوسط ​​است. برای کاهش بیشتر کربوهیدرات ها می توانید پنیر سفت تری مانند پنیر پارمزان را به جای پنیر نرم انتخاب کنید.

س. آیا کلم بروکلی کتو است؟

پاسخ: بله، کلم بروکلی یک غذای کتو دوست است. یک فنجان بروکلی فقط از ۴ گرم کربوهیدرات خالص تشکیل شده است. علاوه بر این، سرشار از فیبر و پروتئین است. می توانید از کلم بروکلی در خورش ها، سوپ ها و کاسرول ها استفاده کنید. طعم آن خوشمزه است و فواید سلامتی مختلفی را به همراه دارد.

س. آیا پیاز برای کتو خوب است؟

پاسخ: بله، پیاز برای کتو مفید است. اگرچه پیاز ۰ گرم چربی دارد، اما یک سبزی دوستدار کتو است. می توانید روزانه یک چهارم پیاز قرمز را میل کنید. به یاد داشته باشید که پیاز یکی از آن سبزیجات کتو است که در آن کربوهیدرات ها می توانند به سرعت اضافه شوند.

س. آیا می توانید شیر را روی کتو بنوشید؟

الف- باید از شیر لبنیات اجتناب کنید. شیر لبنیات حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات است. از این رو، کتو پسند نیست. با این حال، اگر تصمیم دارید شیر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، اطمینان حاصل کنید که مصرف آن را محدود کنید. 

س. آیا قارچ برای کتو خوب است؟

A. بله، قارچ کتو دوست است. قارچ ها کربوهیدرات کمی دارند و قند کمی دارند. مردم معمولا از قارچ هایی مانند صدف، دکمه های سفید، شیتاکه و پورتوبلو در رژیم های کتو استفاده می کنند.

س. آیا پیروی از رژیم کتو بی خطر است؟

ج: رژیم کتو به عنوان رژیم غذایی برای بیماران صرعی بود که به مغز آنها استراحت می داد و انرژی را از گلوکز به کتون ها تغییر می داد. به طور گسترده ای برای کاهش وزن استفاده می شود اما محدودیت هایی دارد. کتو یک رژیم غذایی بسیار سفت و سخت است و نمی توان آن را در طولانی مدت ادامه داد. مه‌آلودگی مغز، تغییر پروفایل لیپیدی، بی‌حالی و کمبود برخی ریزمغذی‌ها از معایب رایج این رژیم هستند.

س. اگر در رژیم کتو تقلب کنید چه اتفاقی می افتد؟

پاسخ: بدن به تولید کتون به عنوان منبع انرژی از چربی ها نیاز دارد و از این رو محتوای کربوهیدرات در کتو حداقل است. با تقلب، بدن می تواند فوراً کتوز را از بین ببرد و هیچ نتیجه ای نخواهد داشت. بازگشت دوباره به کتوز زمان می برد و ابتدا باید کربوهیدرات ها خارج شوند.

س. چه مقدار پروتئین باید در رژیم کتوژنیک مصرف کنم؟

پاسخ: پروتئین ها می توانند ۱۵ تا ۲۰ درصد از کل کالری فرد را تشکیل دهند. این برای انجام کارآمد عملکردهای بدن و کمک به ساخت و ترمیم بافت ها در بدن کافی است.

س. چند گرم چربی باید در رژیم کتو بخورید؟

درصد چربی در رژیم کتو حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد است و مقدار آن بر حسب گرم را می توان با توجه به نیاز روزانه فرد به کالری محاسبه کرد.

س. آیا کتو بهتر از رژیم های دیگر است؟

الف. رژیم کتو مفید است زیرا بدن را تحریک می کند تا از چربی ذخیره شده یا اجسام کتونی که در فرآیندی به نام کتوز تجزیه می شوند، به دنبال انرژی باشد. تا زمانی که مصرف کربوهیدرات را از سر نگیرید، بدن شما برای انرژی به کتون ها متکی خواهد بود.

س. رژیم کتو چه تفاوتی با رژیم معمولی دارد؟

 A. رژیم کتوژنیک بر پایه چربی است که می تواند تا ۹۰ درصد کالری روزانه را تشکیل دهد. تفاوت اساسی بین این رژیم ها مصرف کربوهیدرات است که در رژیم کتو به کمتر از ۵۰ گرم در روز محدود می شود.

س. آیا کتو سریعتر از سایر رژیم ها چربی می سوزاند؟

الف. شما باید دچار کمبود کالری باشید تا متابولیسم شما چربی رژیم غذایی شما تمام شود و شروع به سوزاندن چربی های ذخیره شده بدن کند، که در رژیم های دیگر غیرممکن است. در رژیم کتوژنیک، بدن شما وارد کتوز می شود، که ابتدا چربی رژیم غذایی و سپس چربی بدن را می سوزاند.

س. آیا کتو سالم ترین رژیم غذایی است؟

A. شواهد زیادی مبنی بر موثر یا بی خطر بودن این نوع خوردن وجود ندارد. علاوه بر این، رژیم های غذایی کمبود کربوهیدرات با اثرات نامطلوب بیشتری مانند یبوست، سردرد، تنفس ضعیف و مسائل دیگر همراه است. علاوه بر این، محدودیت‌های رژیم غذایی مستلزم حذف بسیاری از مواد مغذی است که دستیابی به نیازهای ریزمغذی‌ها را به چالش می‌کشد.

س. چه کسانی نباید کتو انجام دهند؟

الف. افراد مبتلا به بیماری کلیوی، افراد در معرض خطر بیماری قلبی، زنان باردار یا شیرده، افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، افراد مبتلا به بیماری کبد یا پانکراس از قبل، افرادی که کیسه صفرا خود را برداشته اند، اختلالات خوردن، بی حالی، لاغر افرادی که به غذاهای خاص حساسیت دارند و افرادی که به گرم کربوهیدرات خاصی نیاز دارند نباید رژیم کتو را امتحان کنند.

س. چه مدت می توانید در رژیم کتو بمانید؟

الف- مدت زمان رسیدن به کتوز در افراد مختلف متفاوت است. خوردن ۲۰ تا ۵۰ گرم کربوهیدرات در روز ۲ تا ۴ روز طول می کشد. برخی افراد ممکن است متوجه شوند که رسیدن به این حالت یک هفته یا بیشتر طول می کشد. قبل از شروع یک رژیم کتو، افرادی که رژیم غذایی پر کربوهیدرات می خورند ممکن است نسبت به کسانی که رژیم غذایی کم تا متوسط ​​کربوهیدرات می خورند، مدت بیشتری طول بکشد تا دچار کتوز شوند. قبل از ورود به کتوز، بدن شما باید ذخایر گلیکوژن خود را تخلیه کند. وارد شدن به کتوز، حتی در رژیم کتو، آنقدرها هم که به نظر می رسد ساده نیست. همه چیز به نوع بدن و متابولیسم شما بستگی دارد. چند هفته فرصت دهید تا بدن شما به کتوز عادت کند و احساس بهتری داشته باشد.

س. آیا با کتو یا کم کربوهیدرات وزن بیشتری از دست می دهید؟

A. رژیم کتوژنیک و کم کربوهیدرات می تواند به کاهش وزن کمک کند. البته به خاطر داشته باشید که رژیم کتوژنیک یک رژیم کم کربوهیدرات است. از سوی دیگر، یک رژیم غذایی با کربوهیدرات محدود ممکن است همیشه شما را در کتوز قرار ندهد. به همین دلیل است که اگر هدف شما استفاده از چربی بدن برای انرژی است، پیگیری پیشرفت روزانه بسیار مهم است. اگر کم کربوهیدرات بخورید اما سعی نکنید دچار کتوز شوید، همچنان می توانید وزن کم کنید. این امر به ویژه در صورتی صادق است که اکثر کربوهیدرات ها از سبزیجات تامین شوند. 

س. آیا کتو فقط کربوهیدرات ندارد؟

A. کربوهیدرات ها در رژیم کتو به ۵۰ گرم یا کمتر در روز محدود می شوند. این باعث کتوز تغذیه ای می شود که بدن را تشویق می کند تا چربی را به عنوان منبع اصلی سوخت بسوزاند. این رژیم یک رژیم کم کربوهیدرات است. کربوهیدرات ها را به طور کامل محدود نمی کند. 

س. کتو تنبل چیست؟

A. کتو تنبل به خوردن بیش از ۲۰ گرم کربوهیدرات در روز بدون اندازه گیری کالری یا پیگیری سایر درشت مغذی ها، پروتئین و چربی اشاره دارد.

س. چرا کتو چربی بالایی دارد؟

الف. رژیم کتوژنیک مبتنی بر فرضیه کم کربوهیدرات و پرچرب است. چربی یک ماده بسیار سیر کننده است. همچنین کالری بیشتری دارد و کندتر از سایر درشت مغذی‌ها هضم می‌شود، زیرا بدن به دلیل کمبود کربوهیدرات‌ها نمی‌تواند برای انرژی به گلوکز متکی باشد. و از آنجایی که وعده های غذایی کتو سرشار از چربی هستند، بدن به جای کربوهیدرات به چربی سوزی برای انرژی تبدیل می شود.

مطالب مرتبط

نمونه رژیم کتوژنیک یا کتو جهت لاغری سریع

غذاهای کتویی ایرانی ؛ دستور پخت غذاهای کتوژنیکی

رژیم کتوژنیک از نظر طب سنتی

رژیم کتوژنیک برای دیابت نوع ۱ و نوع ۲

قیمت رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی

رژیم کتوژنیک ۲۸ روزه رایگان

رژیم کتوژنیک pdf

رژیم کتوژنیک ۷ روزه

مدت زمان رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک تخصصی توسط متخصص تغذیه (بهترین دکتر کتو)

ورزش در رژیم کتوژنیک رژیم کتو در بدنسازان و عضله سازی

رژیم کتوژنیک در کبد چرب

رژیم کتوژنیک گیاهی

عوارض رژیم کتوژنیک ۷ علائم ورود به کتوز

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

رژیم غذایی کتوژنیک در سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS

کتوراش چیست

چرا در رژیم کتو وزن کم نمیکنم علل استپ وزنی یا افزایش وزن

در رژیم کتوژنیک چه چیزهایی نباید خورد

رژیم کتوژنیک برای چه کسانی مناسب است

رژیم کتوژنیک برای چه افرادی مناسب نیست

الکترولیت در رژیم کتوژنیک چیست؟

مکمل های مورد نیاز در رژیم کتوژنیک + لیست ۹ تا از بهترین ها

رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر

رژیم کتوژنیک در ماه رمضان ، فستینگ یا روزه در رژیم کتو

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

چگونه رژیم کتوژنیک را شروع کنیم؟ یک راهنمای ساده برای مبتدیان

انواع رژیم کتوژنیک : استاندارد هدفمند دوره ای ۲۱۶ کتوپلاس

فواید رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک و پریود، اثر کتو بر قاعدگی چیست؟

دلایل عدم کاهش وزن در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چرخه ای یا دوره ای CKD چیست؟ تمام آنچه نیاز است بدانید

آنفولانزای کتوژنیک: علائم و نحوه خلاص شدن از شر آن

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه