غرق شدن خشک ممکن است پس از افتادن در آب و بیرون آوردن شما اتفاق بیفتد. پس از مصرف آب از طریق بینی یا دهان، ماهیچه های نای شما می توانند برای محافظت از ریه ها محدود شوند.

برخی از افراد این وضعیت را “غرق شدن خشک” نامیده اند، اگرچه این یک اصطلاح یا تشخیص پزشکی نیست. همچنین به عنوان “سندرم پس از غوطه وری” شناخته می شود، این وضعیت نادر است.

غرق شدن خشک عمدتاً در کودکان رخ می دهد. در حالی که ۹۵ درصد کودکان پس از سر خوردن تصادفی زیر آب خوب هستند، مهم است که مراقب باشید و از علائم غرق شدن که زمانی که کودک شما ایمن و خشک به نظر می رسد رخ دهد، آگاه باشید. غرق شدن خشک یک اورژانس پزشکی است که نیاز به توجه فوری دارد.

غرق شدگی خشک در مقابل غرق شدگی ثانویه

غرق شدن خشک و غرق شدگی ثانویه هر دو نتیجه صدماتی هستند که در زیر آب اتفاق می افتد. غرق شدگی خشک در کمتر از یک ساعت پس از استنشاق آب تنظیم می شود. اما غرق شدن ثانویه، که آن نیز نادر است، ممکن است تا ۴۸ ساعت بعد از افتادن در آب رخ دهد.

غرق شدن خشک چیست؟

غرق شدگی ثانویه به دلیل تجمع آب در ریه ها ایجاد می شود. این بیشتر شبیه چیزی است که ما به عنوان غرق شدن “واقعی” در نظر می گیریم زیرا شامل پر شدن ریه های شما از آب می شود. سپس آب باعث مشکلات تنفسی می شود. غرق شدن خشک و غرق شدگی ثانویه هر دو شرایط سلامتی جدی هستند که می توانند کشنده باشند.

بیشتر بخوانید
هیپوترمی یا دمای مرکزی بدن زیر 35 درجه سانتیگراد

علائم غرق شدن خشک

شما باید در عرض یک ساعت پس از خارج شدن از آب متوجه علائم هشدار دهنده غرق شدن خشک شوید.

غرق شدن خشک باعث بسته شدن تارهای صوتی روی نای می شود. این اثر اسپاسم حنجره نامیده می شود. اسپاسم حنجره می‌تواند خفیف باشد و باعث سخت شدن تنفس شود، یا می‌تواند شدید باشد و از ورود یا خروج اکسیژن به ریه‌ها جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید
کلسترول بالا: علائم، علل، سطوح

علائمی که باید بعد از یک حادثه آب مراقب باشید عبارتند از:

  • مشکل در تنفس یا صحبت کردن
  • تحریک پذیری یا رفتار غیر معمول
  • سرفه کردن
  • درد قفسه سینه
  • انرژی کم یا خواب آلودگی پس از یک حادثه آب

اگر کودک شما در تنفس مشکل دارد، ممکن است نتواند صحبت کند یا علائم خود را بیان کند. به همین دلیل مهم است که پس از ترس از آب، کودک خود را به دقت زیر نظر بگیرید تا مطمئن شوید که آزادانه نفس می کشد.

جلوگیری از غرق شدن خشک

غرق شدگی خشک نوعی غرق شدگی است که یکی از علل اصلی مرگ و میر در کودکان خردسال است. اما شما می توانید با انجام تمام تلاش خود برای جلوگیری از حوادث آب، احتمال غرق شدن را به حداقل برسانید.

بیشتر بخوانید
چگونه با شیفت های شب کنار بیاییم

در مورد کودکان ۲ سال و کمتر، هرگونه غوطه ور شدن در آب یک خطر جدی است. حتی اگر کودکی فقط برای یک یا دو دقیقه زیر آب باشد، پس از ترس از آب، او را مستقیماً به اورژانس ببرید.

این قوانین ایمنی را در هنگام نگهداری از کودکان کوچک در نظر داشته باشید:

  • بر کودکان زیر ۴ سال در هر آب نظارت کنید. این شامل وان حمام نیز می شود.
  • کودکان زیر ۴ سال هرگز نباید بدون کمک شنا یا حمام کنند.
  • مسافران در هر سنی باید هنگام قایق سواری جلیقه نجات بپوشند.
  • اگر مرتب بر کودکان در استخر یا ساحل نظارت می کنید، یک کلاس CPR نوزادان را در نظر بگیرید.
  • برای خود و فرزندانتان روی آموزش شنا سرمایه گذاری کنید.
  • دروازه های استخر را همیشه بسته نگه دارید.
  • بدون حضور نجات غریق در نزدیکی اقیانوس شنا یا بازی نکنید.
بیشتر بخوانید
کزاز

خلاصه

افرادی که بلافاصله پس از بروز علائم غرق شدگی خشک تحت درمان قرار می گیرند، احتمال بهبودی بالایی دارند و عوارض جانبی پایداری ندارند.

مهمترین چیز برای تضمین یک نتیجه خوب، مشاهده دقیق علائم پس از تصادف در آب است. در لحظه بروز علائم، برای کمک اضطراری تماس بگیرید. سعی نکنید منتظر آن بمانید.

Source link