غرق شدن در آب برای نوزادان و کودکان

حقایق کلیدی

 • غرق شدگی زمانی است که مایعی (معمولاً آب) به ریه ها وارد می شود و مانع تنفس فرد می شود.
 • هرگز کودک را کنار آب تنها نگذارید. همیشه مراقب کودکان در داخل و اطراف آب باشید.
 • اگر کودک شما درگیر یک حادثه غرق شدگی شده است، باید توسط پزشک برای ارزیابی پزشکی ویزیت شود، حتی اگر حادثه جزئی بوده یا به نظر می رسد که بهبود یافته است.
 • والدین یا مراقبان باید یک دوره کمک های اولیه را برای یادگیری احیای قلبی ریوی نوزادان و کودکان (CPR) در مواقع اضطراری انجام دهند.

غرق شدن چیست؟

غرق شدگی زمانی است که مایعی (معمولاً آب) به ریه ها وارد می شود و مانع تنفس فرد می شود.

غرق شدن می تواند کشنده باشد (غرق شدن منجر به مرگ) یا غیر کشنده، زمانی که فرد زنده بماند.

پیش از این، غرق شدن غیرکشنده به عنوان غرق شدن نزدیک به غرق شدن شناخته می شد. اصطلاحات دیگری مانند غرق شدن تاخیری، غرق شدن مرطوب، غرق شدن خشک، غرق شدگی غیرفعال/خاموش یا غرق شدن ثانویه، برای توصیف هر بیماری یا آسیب پس از غرق شدن استفاده می شد. این اصطلاحات دیگر استفاده نمی شود.

هر کسی که غرق شدگی غیر کشنده دارد باید برای ارزیابی پزشکی توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی ویزیت شود.

برای جلوگیری از غرق شدن کودکان چه کاری می توانم انجام دهم؟

نظارت مداوم و دقیق بزرگسالان برای ایمن نگه داشتن کودکان در داخل و اطراف آب برای جلوگیری از غرق شدن آنها کلیدی است. نظارت به این معنی است که تماس بصری دائمی با کودک خود داشته باشید و او را همیشه در دسترس قرار دهید.

هرگز تصور نکنید زمانی که کودکان در مهمانی ها و مجالس دیگر در داخل و اطراف آب هستند، کسی را تماشا می کند. همیشه مطمئن شوید که یک بزرگسال مسئول و هوشیار بر کودکان در رویدادها نظارت می کند.

غرق شدن بی صدا است – اگر فرزند شما در حال غرق شدن باشد جیغ نمی زند. غرق شدن سریع است و زمان زیادی برای واکنش ندارید.

نوزادانی که در آب می افتند بسیار ساکت هستند. آنها هوشیاری لازم برای درخواست کمک در زمانی که در معرض خطر غرق شدن هستند را ندارند. اگر آنها در یک استخر یا حجم بزرگی از آب باشند، به سرعت به پایین فرو می روند و ریه های آنها پر از آب می شود.

بیشتر بخوانید
عدم تحمل گرما: علل، علائم و عوارض

کودکان نوپا بیشتر وزن خود را در سر و بالاتنه خود دارند و اگر ابتدا سرشان به آب بیفتد، ممکن است قدرت اصلاح خود را نداشته باشند.

غرق شدن در کجا ممکن است اتفاق بیفتد؟

غرق شدگی علت اصلی مرگ کودکان نوپا بین ۱ تا ۳ سال است و ممکن است در هر جایی رخ دهد.

بیشتر غرق شدن نوزادان در وان حمام اتفاق می افتد. بیشتر غرق شدن کودکان نوپا در استخرهای خانگی اتفاق می افتد.

آبگرم ها، نهرها، رودخانه ها و سدها همگی محل های رایج غرق شدگی و همچنین سطل ها، اسکیت ها (کولرها)، توالت ها و حوضچه های باغ هستند. نوزادان می توانند در عمق ۵ سانتی متری آب غرق شوند.

در حالی که نوزادان خردسال به اندازه کودکان نوپا در معرض خطر غرق شدن نیستند، تمرین خوبی برای والدین نوزادان است که عادت های آب سالم را برای آماده شدن برای زمانی که فرزندشان تحرک بیشتری پیدا می کند، شروع کنند.

بیشتر غرق شدن کودکان به دلیل عدم نظارت بزرگسالان اتفاق می افتد.

اگر کودکم آب را قورت داد چه کار کنم؟

اکثر نوزادان هنگام حمام کردن یا رفتن به شنا مقداری آب می بلعند. آنها به طور کلی خوب هستند، به شرطی که آب به معده آنها برود نه به ریه های آنها. برای والدین مهم است که میزان آبی که می بلعند را محدود کنند.

اگر فکر می کنید ممکن است کودک شما آب را به ریه های خود استنشاق کرده باشد، او را به حالت عمودی بنشانید. آنها را برای هرگونه تغییر تنفسی تحت نظر بگیرید و اگر نفس نمی‌کشید و/یا رنگشان تغییر کرد، فوراً با آمبولانس تماس بگیرید.

اگر کودکم دچار غرق شدگی شد چه کار کنم؟

اگر کودک شما دچار حادثه غرق شدگی شد، باید مراقب هر یک از علائم زیر باشید و او را به پزشک، بیمارستان ببرید یا با آمبولانس تماس بگیرید:

 • سرفه های مداوم
 • مشکل در تنفس
 • خستگی
 • بی حالی یا کاهش فعالیت
 • گیجی
 • رنگ آبی روی پوست و لب هایشان
 • از دست دادن هوشیاری
 • از دست دادن کنترل روده یا مثانه
بیشتر بخوانید
رنگ مدفوع کودک به چه معناست؟ نمودار و راهنما

هر فردی که پس از غرق شدگی احیا شده است، در صورت بدتر شدن باید به دقت تحت نظر باشد. این می تواند در عرض چند دقیقه یا چند ساعت پس از احیا اتفاق بیفتد. این می تواند به دلیل آسیب ریه یا آسیب به قلب ناشی از کمبود اکسیژن باشد.

بیشتر بدانید احیا و کمک های اولیه برای نوزادان و کودکان

چگونه از غرق شدن در خانه جلوگیری کنم؟

هرگز نباید کودک یا کودک خود را وقتی در آب یا اطراف آن است، حتی برای یک لحظه تنها بگذارید.

 • هرگز کودک خردسال را در کنار آب یا در آب تنها نگذارید وان حمام حتی برای یک لحظه کودک خود را همیشه در دسترس بازو قرار دهید.
 • هرگز کودک خود را تحت مراقبت کودکان دیگر قرار ندهید، فقط بزرگسالان مسئول هستند.
 • اگر نوزاد یا کودک کوچکی را حمام می کنید و تلفن یا زنگ در به صدا درآمد، کودک را در حوله ای بپیچید و اگر نمی توانید آن را نادیده بگیرید با خود حمل کنید.
 • به محض اینکه کودکتان را از حمام بیرون آوردید، آن را خالی کنید.
 • مراقب حجم‌های کوچک آبی باشید که ممکن است توجه کودکتان را جلب کند، مانند حوضچه‌های ماهی، مکان‌های ساخت و ساز، آبگرم یا جکوزی، خندق، فواره، بشکه‌های باران، قوطی‌های آبیاری، استخرها یا سطل‌ها. درب توالت را بسته نگه دارید یا حمام را قفل کنید. درها
 • حوض‌ها، حمام‌های پرندگان و آب‌نماها را با توری سیمی بپوشانید یا آن‌ها را تا حداقل ۵ سالگی خالی بگذارید.

چگونه از غرق شدن در استخر و اطراف آن جلوگیری کنم؟

اطراف استخر

 • به طور مداوم کودکان کوچک را هنگامی که نزدیک آب هستند تماشا کنید.
 • قوانین ایمنی استخر مانند دویدن در نزدیکی استخر و هل دادن دیگران به زیر آب را رعایت کنید.
 • طبق قانون، تمام استخرها و اسپاها باید حصارکشی شده و استانداردهای ایمنی استرالیا را رعایت کنند. هر چیزی را از حیاط خلوت خود که می تواند برای بالا رفتن از حصار استخر استفاده شود را بردارید. قوانین حصار استخر در مورد استخرهای بادی که می توانند بیش از ۳۰ سانتی متر آب را در خود جای دهند نیز اعمال می شود.
 • یک حلقه ایمنی و طناب در کنار استخر نگه دارید.
 • فقط از پوشش های ایمنی استخر مورد تایید استفاده کنید. برخی از روکش ها می توانند پر از آب شوند و کودکان زیر آن گیر کنند.
 • اسباب‌بازی‌ها را در استخر یا نزدیک آن نگهداری نکنید. کودکی که سعی می کند اسباب بازی را بگیرد ممکن است غرق شود.
بیشتر بخوانید
سندرم اسکیتر: در مورد واکنش های آلرژیک به نیش پشه چه باید کرد؟

در استخر

 • به فرزندان خود شنا بیاموزید. نوزادان می توانند از حدود ۶ ماهگی آموزش شنا را شروع کنند.
 • هرگز به کودکان در هر سنی اجازه ندهید که به تنهایی شنا کنند. نظارت به معنای تماس بصری دائمی با فرزندتان است. کودکان زیر ۵ سال باید همیشه در دسترس بازو قرار گیرند، حتی اگر از یک وسیله شناور بادی (مانند شناور) استفاده می کنند.
 • اجازه ندهید کودکان خردسال از اسپا و جکوزی استفاده کنند. کودکان خردسال می توانند به راحتی در آنها غرق شوند یا بیش از حد گرم شوند.
 • CPR را یاد بگیرید و مطمئن شوید که نجات غریق یا سرپرستان CPR را می دانند.

چگونه از غرق شدن در سواحل، دریاچه ها و رودخانه ها جلوگیری کنم؟

 • اطمینان حاصل کنید که کودکان همیشه هنگام شنا در آبهای عمیق یا سوار شدن بر قایق از جلیقه نجات مورد تایید استفاده می کنند.
 • در ساحل، دریاچه یا رودخانه، همیشه در حالی که کودک در حال بازی در آب یا نزدیک آن است، کنارش بمانید.
 • فرزندتان را فقط به سواحل گشت زنی ببرید که در آن نجات غریق موج سواری وجود دارد و فقط بین پرچم های قرمز و زرد شنا کنید.
 • برای کودکان در سن مدرسه، به آنها بیاموزید که در صورت نیاز به کمک چه کاری انجام دهند. آرام بمانید، شناور شوید و بازوی خود را برای علامت دادن به نجات غریق بلند کنید.

به محض خزیدن کودکم باید به چه نکاتی توجه کنم؟

نوزادان کنجکاو هستند و هنگامی که متحرک باشند می توانند در مدت زمان کوتاهی یک منطقه به طرز شگفت انگیزی بزرگ را پوشش دهند. کاسه های آب برای سگ ها، توالت های روباز، سینک ظرفشویی، سطل های لباسشویی با لباس های خیس شده و حتی نعلبکی های گلدانی بزرگ، همگی آب کافی برای غرق شدن کودک کوچک در خود دارند.

بیشتر بخوانید
علل و درمان لرزش داخلی بدن

اگر استخر دارید، مطمئن شوید که حصارکشی شده و مطابق با استاندارد استرالیا برای موانع ایمنی برای استخرهای شنا است. هر ایالت و قلمرو نیز استانداردهای خاص خود را دارد که باید رعایت شود.

آیا دستگاه های شناور توصیه می شود؟

اگر از دستگاه شناور برای نوزاد یا کودک خود استفاده می کنید، مطمئن شوید که مطابقت دارد استانداردهای استرالیا برای کمک شنا و شناورسازی. همیشه برچسب را از نظر اندازه و سن توصیه شده بررسی کنید و قبل از استفاده بررسی کنید که سوراخ، پارگی یا نشتی وجود نداشته باشد.

هیچ دستگاه شناور جایگزینی برای نظارت بزرگسالان در داخل و اطراف آب نیست. در بهترین حالت، آنها می توانند به کودک کمک کنند تا با بودن در آب بیشتر آشنا شود و اعتماد به نفس ایجاد کند. آنها برای ایمنی نیستند.

چه زمانی کودک من باید شنا را یاد بگیرد؟

بسیاری از والدین مشتاق هستند که نوزادشان شنا یاد بگیرد.

آموزش شنای کودک معمولاً از حدود ۶ ماهگی شروع می شود، اما می توانید از حدود ۲ ماهگی کودک خود را به شنا ببرید.

این خطر برای نوزادان بسیار کم سن و سال وجود دارد که خیلی زود آموزش شنا داشته باشند زیرا ممکن است با قرار گرفتن در آبی که به اندازه کافی گرم نیست سرد شوند. آب همچنین می‌تواند خطرات ایمنی را با عفونت ایجاد کند.

استخر آب گرم با دمای حدود ۳۲ درجه سانتیگراد برای نوزادان کمتر از ۶ ماه ایده آل است.

برای یادگیری احیا به کجا مراجعه کنم؟

بسته به محل زندگی شما در استرالیا، چندین سازمان وجود دارد که در آن کلاس های احیا برگزار می شود. دستورالعمل های احیا برای نوزادان زیر یک سال برای کودکان بزرگتر و بزرگسالان متفاوت است. سنت جان آموزش کمک های اولیه را انجام دهید، همانطور که انجام می دهد صلیب سرخ استرالیا.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه