فتق – علل و درمان

فتق وضعیتی است که در آن یک اندام داخلی از طریق یک نقطه ضعیف در ماهیچه ها یا بافت ها برآمده می شود. رشد معمولا از طریق یک ناحیه ظریف در دیواره های شکم اتفاق می افتد.

فتق معمولاً معده یا روده را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث درد شدید می شود و نیاز به معاینه و درمان فوری پزشکی دارد. در صورت عدم درمان، فتق خفه شده می تواند منجر به شرایط تهدید کننده زندگی مانند انتروکولیت نکروز کننده (التهاب شدید روده) و سپسیس شود. از آنجایی که فتق ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، دانستن علائم هشدار دهنده فتق و آگاهی از آنها ضروری است.

علل

فتق مغبنی و فمورال در عضلات ضعیف تری رخ می دهد که ممکن است از بدو تولد وجود داشته باشد یا به دلیل افزایش سن و فشارهای مکرر بر روی شکم و ناحیه کشاله ران ایجاد شود.

ورزش بدنی، وزن، بارداری یا سرفه های منظم همگی می توانند باعث ایجاد فشار شوند. این به دلیل فشاری است که هر اندام یا بافتی را از طریق یک نقطه باز یا ضعیف فشار می دهد. 

Hernia - Causes And Treatments

گاهی اوقات عضلات ضعیف شده در بدو تولد وجود دارند. با این حال، این یک رشد معمولی است که بعداً در زندگی اتفاق می افتد. علاوه بر این، بزرگسالان می توانند با فشار بر عضلات شکم، اضافه وزن، سرفه های طولانی مدت یا زایمان دچار فتق ناف شوند.

علاوه بر این، فتق هیاتال هنوز به طور کامل شناخته نشده است، اما در یک فرد به دلیل ضعیف شدن دیافراگم به دلیل سن یا فشار بر روی شکم رخ می دهد.

برخی از علل شایع فتق عبارتند از:

 • فیبروز سیستیک
 • پروستات بزرگ‌شده
 • چاقی
 • مایع شکمی
 • بلند کردن وسایل سنگین
 • دیالیز صفاقی
 • تغذیه نامناسب
 • سیگار کشیدن
 • فعالیت بدنی
 • بیضه های نزول نکرده

برخی از علائم رایج فتق

برآمدگی یا توده در ناحیه آسیب دیده شایع ترین علامت فتق است. علاوه بر این، فتق مغبنی می‌تواند باعث ایجاد برآمدگی متورم در دو طرف استخوان شرمگاهی، محل برخورد کشاله ران و ران شود. 

 • در حالت دراز کشیدن، می توانید متوجه ناپدید شدن توده شوید. هنگامی که ایستاده اید، خم شده اید یا سرفه می کنید، به احتمال زیاد با لمس آن فتق خود را احساس خواهید کرد. احتمال ناراحتی یا درد در ناحیه اطراف تورم وجود دارد. علائم با انواع مختلف فتق متفاوت است.
 • تورم همچنین می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد.
 • فتق ها اغلب شناسایی نمی شوند زیرا در ابتدا علائم شدیدی ندارند. در نتیجه، ممکن است تا زمانی که طی یک آزمایش فیزیکی یا پزشکی تشخیص داده نشود، متوجه فتق خود نشوید.

فتق اینگوینال، فمورال، ناف و برش شامل علائمی مانند: 

 • تورم قابل مشاهده در زیر پوست کشاله ران یا ناحیه شکم. 
 • بلند کردن یا خم شدن باعث درد در شکم یا کشاله ران شما می شود
 • برآمدگی درد می کند
 • کشاله ران احساس ضعف و فشار می کند
 • سوزش سردل
 • مشکل در بلع

برخی علائم دیگر که خیلی رایج نیستند:

 • درد شدید
 • استفراغ
 • یبوست
 • درد و تورم در نزدیکی بیضه ها

تشخیص

فتق معمولاً بسته به علائم شما، معاینه فیزیکی و گاهی اوقات آزمایش تصویربرداری تشخیص داده می شود. فتق های خارجی اغلب در طول معاینه فیزیکی کشف می شوند زیرا برآمدگی ایجاد می کنند که در موارد خاص قابل توجه یا قابل لمس است. 

معاینه فیزیکی برای مردان همیشه شامل معاینه فتق مغبنی است. این شامل احساس پزشک شما در اطراف ناحیه کشاله ران برای تجزیه و تحلیل و درخواست از شما برای سرفه کردن است.

سرفه فشار بیشتری بر فتق وارد می کند و تشخیص آن را برجسته تر می کند. همچنین پزشک می‌تواند شما را راهنمایی کند که در صورت بروز هرگونه سردرگمی، آزمایش تصویربرداری انجام دهید.

سونوگرافی:

برای زنان، پزشک ممکن است سونوگرافی را برای رد احتمال سایر علل ناراحتی شکمی مانند کیست تخمدان یا فیبروم پیشنهاد کند. 

سونوگرافی بهترین راه برای بررسی فتق اینگوینال یا کیسه بیضه در بین مردان است. همانند این آزمایش، سونوگرافی از طریق امواج صوتی تصاویری از شکم و اندام های لگنی شما را می گیرد. 

سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری):

پزشک شما ممکن است این آزمایش را برای رد علل جایگزین ناراحتی و تورم معده تجویز کند. سی تی اسکن از اشعه ایکس برای تولید تصاویری از شکم و اندام های مرتبط استفاده می کند. این شامل چرخاندن یک لوله اشعه ایکس و آشکارساز الکترونیکی اشعه ایکس در حین عبور از دستگاه است. 

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI):

اگر ناراحتی شما در حین تمرین بدتر شود، ممکن است پزشک آزمایش‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی را تجویز کند. به عنوان مثال، فعالیت بدنی می تواند در برخی افراد فتق بدون برآمدگی ایجاد کند. حتی اگر هیچ برآمدگی وجود نداشته باشد، اسکن MRI ممکن است پارگی عضلات شکم شما را نشان دهد. این آزمایش با استفاده از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی تصاویری از شکم و اندام های موجود در آن ایجاد می کند.

رفتار

درمان جراحی تنها روش برای مدیریت فتق است. اندازه فتق و درجه علائم تعیین می کند که آیا شما به جراحی نیاز دارید یا خیر. 

پزشک شما ممکن است فتق شما را برای هر گونه مشکل احتمالی تحت نظر بگیرد. این روش به “انتظار مراقب” معروف است. قرار دادن خرپا ممکن است در شرایط خاص به تسکین علائم فتق کمک کند. 

برخی از داروهای بدون نسخه برای فتق شامل آنتی اسیدها، مسدود کننده های گیرنده H2 و مهارکننده های پمپ پروتون هستند. با این حال، همیشه باید قبل از مصرف هر گونه داروی بدون نسخه با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید. 

جراحی برای فتق

اقدامات لاپاراسکوپی:

روش لاپاراسکوپی یا حداقل تهاجمی شامل چندین برش کوچک در حدود سانتی متر برای دسترسی به فتق است. برای عمل صحیح، جراحان از دی اکسید کربن برای بزرگ کردن شکم استفاده می کنند.

علاوه بر این، جراحان از لاپاراسکوپ استفاده خواهند کرد. از روش لاپاراسکوپی برای بازگرداندن بافت فتق شده به داخل شکم با جراحی استفاده می شود و ضعف دیواره شکم با مش ترمیم و محکم می شود. این یک قطعه از تجهیزات کوچک و انعطاف پذیر است. گاهی اوقات لازم است از مش برای محافظت از ضعف دیواره شکم استفاده شود.

این عمل نیازمند کمک یک متخصص فتق است که با روش های کم تهاجمی آشناست. با این حال، باعث ایجاد اسکار کمتر و ناراحتی جراحی، کاهش خطر عفونت، یک دوره کوتاه مدت بستری پس از جراحی و بازگشت سریعتر به فعالیت های معمولی می شود. 

با این حال، بیماران مبتلا به فتق غول پیکر یا چسبندگی از طریق جراحی قبلی شکم نمی توانند درمان های کم تهاجمی مانند جراحی باز یا لاپاراتومی را انتخاب کنند.

جراحی باز:

روش های باز شامل ترمیم فتق با مش با باز کردن شکم با یک برش است.

بیماران مبتلا به فتق های قابل توجه یا متعدد از درمان های موجود سود می برند. جراحی باز برای افرادی که جراحی های قبلی شکم انجام داده اند مناسب است. 

از سوی دیگر، تکنولوژی مدرن اجتناب از برش های بزرگ و خطرات مرتبط با آن را آسان تر می کند.

پیشگیری از فتق

۱. وزن سالم:

تقویت عضلات ضعیف شکم با تمرینات و وضعیت های یوگا و در عین حال حفظ جریان منظم خون اکسیژن در بدن ضروری است. علاوه بر این، حفظ وضعیت بدنی خوب و انجام یوگا از اندام های شکمی در برابر جابجایی محافظت می کند. 

با این حال، از بلند کردن وزنه های بزرگ باید اجتناب شود زیرا ممکن است درد را تشدید کند. اگر به طور منظم انجام شود، چندین موقعیت یوگا می تواند به کاهش فشار روی شکم کمک کند.

۲-رژیم غذایی:

برای جلوگیری از یبوست و فشار در حین اجابت مزاج، از یک رژیم غذایی با فیبر بالا استفاده کنید.

هنگام مبارزه با فتق، تمرکز بر کیفیت غذا و خوردن مقادیر کم غذا مفید است. علاوه بر این، مشکل یبوست را می توان با خوردن وعده های غذایی مغذی مانند سبزیجات تازه، میوه های غیر مرکبات، غلات کامل، دانه ها و آجیل برطرف کرد.

علاوه بر این، فیبر یک کربوهیدرات غیر قابل هضم است که به حفظ سلامت سیستم گوارشی و قلبی عروقی شما کمک می کند. 

علاوه بر این، طبق یک مطالعه ، نمره کل یبوست، مصرف گوشت قرمز، مصرف مرغ، مصرف بیش از حد نان، دریافت انرژی کم و مصرف کم فیبر به عنوان متغیرهای مستقل برای تشکیل فتق معنادار بودند.

علاوه بر این، سیگار کشیدن، مصرف الکل، نمره کل یبوست، مصرف کم فیبر، مصرف کم تخم مرغ و مصرف نان نیز در ایجاد فتق موثر بودند.

۳. تکنیک های بلند کردن:

هرگاه یک ورزشکار یا فردی که وزنه های زیادی انجام می دهد وسایلی را برمی دارد، در خطر ابتلا به فتق مغبنی قرار می گیرد. تمرینات صحیح بلند کردن بدن می تواند به کاهش خطر و فشار کمک کند. 

اگر وزن خیلی زیاد است، کمک بگیرید، از کامیون دستی یا لیفتراک استفاده کنید، یا وزنه را سبک کنید. سعی کنید از زانوها به جای کمر خم شوید. 

علاوه بر این، بلند کردن عضلات پا با پشتی صاف و حمایت کافی روی مچ پا می تواند به تسکین درد عضلانی کمک کند. علاوه بر این، باید از عجله کردن خودداری کنید و وزنه را به آرامی حرکت دهید تا مطمئن شوید که بدن شما در وضعیت مناسبی قبل از بلند کردن قرار دارد.

۴. قدرت هسته:

بهبود استحکام هسته فواید متعددی در پیشگیری از فتق دارد. هسته شامل عضلات اصلی لگن و شکم، از جمله کف لگن، عضلات مایل، و عضلات کوچکتر مانند گلوتئوس ماکسیموس و ذوزنقه است. 

تمرینات تقویتی مداوم می تواند به شما کمک کند قدرت و کشش عضلات اطراف شکم و کشاله ران شما را حفظ کنید. اگر فتق دارید، با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود کدام تمرینات اصلی مناسب هستند.

۵. پروستات بزرگ شده:

افراد مبتلا به بزرگی پروستات میل به ادرار کردن مکرر و فوری دارند. ممکن است در شروع ادرار کردن مشکل داشته باشید یا احساس کنید مثانه شما حتی پس از ادرار خالی نیست. علاوه بر این، بزرگ شدن پروستات می تواند فشار شکم را با وارد کردن فشار به مثانه در هنگام ادرار افزایش دهد. 

با افزایش سن مردان، احتمال بزرگ شدن پروستات در آنها بیشتر می شود. برای کاهش خطر فتق، از زور زدن در هنگام اجابت مزاج یا دفع ادرار خودداری کنید. علاوه بر این، فشار بر مثانه می تواند احتمال فتق را افزایش دهد. 

خط پایین

همیشه نمی توان از ایجاد فتق جلوگیری کرد. به عنوان مثال، فتق ممکن است به دلیل یک مشکل ژنتیکی از قبل موجود یا یک عمل قبلی ایجاد شود. با این وجود، می‌توانید با ایجاد برخی تغییرات آسان در سبک زندگی، شانس ابتلا به فتق را کاهش دهید.

علاوه بر این، اگر تشخیص دادید که فتق در بدن شما شکل می گیرد یا فتق شما بدتر می شود، به زودی با پزشک خود تماس بگیرید. آنها در بهترین گزینه های درمانی برای بیماری شما به خوبی آشنا هستند و به شما در مورد چگونگی جلوگیری از مشکلات در آینده توصیه می کنند.

سوالات متداول 

س. چه چیزی باعث فتق می شود؟

الف- فشار روی هر عضو یا روده باعث ایجاد فتق می شود. به عبارت دیگر، فتق زمانی رخ می دهد که فشار طولانی مدت در ناحیه اطراف عضله یا بافت ضعیف وجود داشته باشد. برخی از افراد در بدو تولد ماهیچه های ضعیف یا بافت توسعه نیافته دارند. با این حال، بیشتر افراد در نتیجه پیری بدن و افتادگی عضلات دچار فتق می شوند.

س. علائم هشدار دهنده فتق چیست؟

الف- علائم و نشانه های مختلفی در رابطه با فتق وجود دارد. با این حال، برخی از شایع‌ترین علائم عبارتند از تورم کشاله یا کیسه بیضه، افزایش ناراحتی در محل برآمدگی، درد در هنگام بلند کردن، برجسته‌تر شدن توده در طول زمان، احساس دردناک که برای مدت طولانی ادامه می‌یابد، یبوست یا احساس سیری طولانی مدت. 

س. آیا فتق از بین می رود؟

الف- فتق ها به خودی خود بهبود نمی یابند. فتق فقط با جراحی قابل درمان است. با این حال، فتق جزئی ممکن است برای برخی افراد نیاز به جراحی نداشته باشد. تحت هر شرایطی، ضروری است که ابتدا از یک متخصص پزشکی مشاوره بگیرید. 

س. آیا داشتن فتق جدی است؟

الف) فتق ها در صورت عدم درمان بزرگتر و دردناک تر می شوند. در شرایط خاص، آنها ممکن است یک نگرانی قابل توجه برای سلامتی ایجاد کنند. فتق خفه‌شده زمانی اتفاق می‌افتد که دیواره‌ای که روده در آن بیرون زده بسته می‌شود و جریان خون به روده را قطع می‌کند. می تواند باعث انتروکولیت نکروز کننده (التهاب روده) و سپسیس شود. 

س. فتق در کجا درد دارد؟

A. فتق شامل ناراحتی شکمی، به ویژه در ناحیه کشاله ران است. درد هنگام عطسه، سرفه، بلند کردن هر چیز سنگین یا فشار دادن بدتر می شود. همچنین در هنگام اجابت مزاج احساس سوزش وجود دارد. 

س. آیا نادیده گرفتن فتق اشکالی ندارد؟

الف. نادیده گرفتن فتق یا عدم درمان می تواند منجر به عواقب شدیدتری مانند انسداد روده، حبس فتق یا خفه شدن شود. علاوه بر این، فتق‌های درمان‌نشده می‌توانند بزرگ‌تر شوند و در صورت نادیده گرفتن، کنترل آن چالش‌برانگیزتر و دردناک‌تر شوند.

س. اگر فتق دارید از چه چیزی اجتناب کنید؟

الف. در صورت امکان، بلند کردن وسایل سنگین را محدود کنید. زمانی که وزنه بلند می کنید کشاله ران تحت فشار زیادی قرار می گیرد. اگر مجبورید چیزی را بلند کنید، خم نشوید. به جای پشت، چیزی را با پاهایتان بلند کنید. علاوه بر این، غذاهای غنی از چربی های اشباع یا ترانس، از جمله گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده، محصولات لبنی پرچرب و روغن نباتی هیدروژنه، باید اجتناب شود زیرا باعث التهاب و افزایش وزن می شوند و مشکلات فتق را تشدید می کنند.

س. فتق مردانه چیست؟

الف- مردان به دلیل رشد بیضه ها فضای خاصی در کانال مغبنی خود دارند. که از حفره شکمی خارج شده و از طریق کانال مغبنی به کیسه کیسه بیضه (کیسه توپی) می رسد. بنابراین این یک ضعف ایجاد می کند که تا آخر عمر باقی می ماند. فتق مردانه یا فتق کشاله ران شامل برآمدگی بافت نرم از طریق یک نقطه ضعیف در عضلات شکم است. روده معمولاً بافت نرم را ترکیب می کند. برآمدگی به راحتی قابل تشخیص است مگر در موارد معدودی از بیماران مبتلا به چاقی. درد یکی از شایع ترین علائم است، به ویژه در هنگام سرفه، خم شدن یا بلند کردن وزنه های سنگین.

س. اگر فکر می کنید فتق دارید چه باید کرد؟

الف. اگر فکر می کنید فتق دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. فتق ها نیاز به جراحی های پزشکی دارند زیرا نمی توانید آنها را در خانه درمان کنید. در بیشتر موارد، فتق ها با گذشت زمان بدتر می شوند. هرچه بیشتر منتظر بمانید، جایگزین های جراحی کمتری در دسترس شماست.

س. چگونه بفهمم که فتق من بدتر می شود؟

الف. فتق برآمده به رنگ قرمز، بنفش یا تیره. ناتوانی در دفع یا دفع گاز. اگر تورم دردناک یا قابل مشاهده در کشاله ران خود را در دو طرف استخوان شرمگاهی تجربه کردید، به پزشک خود مراجعه کنید.

پیوند منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه