فتق کودکان

فتق دهانه یا گذرگاهی است که نباید در بدن وجود داشته باشد. در بیشتر موارد، فتق مانند یک برآمدگی یا توده روی پوست به نظر می رسد. این بیرون زدگی ناشی از فشار دادن بافت یا عضوی از سوراخ یا ضعف در دیواره عضلانی است که به آن فتق معروف است.

در بزرگسالان، فتق اغلب به دلیل آسیب به عضله ایجاد می شود، اما فتق در کودکان معمولاً وضعیتی است که آنها با آن متولد می شوند. شایع ترین محل برای فتق در کودکان در ناحیه کشاله ران استبر (فتق مغبنی، ناحیه ناف (فتق نافی) یا شکم بالای ناف (فتق اپی گاستر).

به استثنای فتق های ناف که در ۳ تا ۵ سال اول زندگی خود به خود بسته می شوند، اکثر فتق ها بدون جراحی از بین نمی روند. به طور کلی، مگر اینکه انتظار می رود فتق به خودی خود بسته شود، طبق تشخیص پزشک، ترمیم جراحی توصیه می شود تا هیچ بافت یا عضوی در داخل فتق گیر نکند. وقتی بافت یا عضوی گیر می کند، به آن فتق حبس می گویند. در موارد نادر این ممکن است نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشد، مانند فتق کشاله ران، که در آن قسمتی از روده ممکن است گیر کند و باعث انسداد روده و اختلال در جریان خون به آن قطعه روده شود.

جراحان Lurie Children می توانند انواع فتق های کودکان را از طریق روش های جراحی کم تهاجمی درمان کنند.

در ادامه درباره انواع مختلف فتق کودکان و نحوه درمان آنها بیشتر بدانید.

فتق 1.JPG
فتق قبل از ترمیم فتق پس از ترمیم

فتق مغبنی

فتق مغبنی شایع ترین نوع فتق در کودکان است. هنگامی که نوزادان در رحم مادر هستند، یک گذرگاه (معروف به فرآیند واژینالیس) بین شکم و ناحیه کشاله ران وجود دارد. به طور معمول، با رشد جنین، راهرو بسته می شود و تا زمان تولد نوزاد از بین می رود، اما اگر باز بماند، می تواند منجر به فتق اینگوینال شود. اینها در نوزادان نارس بیشتر دیده می شود زیرا زمان کمتری برای بسته شدن گذرگاه وجود دارد.

تشخیص فتق مغبنی و هیدروسل ارتباط نزدیکی دارند و شامل یک تعمیر عملی بسیار مشابه هستند. فتق زمانی اتفاق می‌افتد که مسیر پس از تولد کاملاً باز بماند. آ هیدروسل زمانی اتفاق می‌افتد که مجرای عبور تقریباً یا کاملاً نزدیک باشد، اما مقداری مایع را در کیسه‌ای در اطراف بیضه به دام بیندازد. جراح شما قادر خواهد بود بین این دو حالت تمایز قائل شود.

فتق مغبنی در بزرگسالان متفاوت است، زمانی که اغلب به دلیل استفاده بیش از حد از یک عضله خاص ایجاد می شود. در نوزادان و کودکان، فتق ها به طور طبیعی ایجاد می شوند و قابل پیشگیری نیستند.

علائم فتق اینگوینال چیست؟

بیشتر اوقات علائم فتق اینگوینال شامل ظهور برآمدگی در ناحیه کشاله ران است. برای اکثر بیماران، به صورت یک برآمدگی بدون علائم دیگر ظاهر می شود. هنگامی که کودک گریه می کند، فریاد می زند یا زور می زند، می تواند بیشتر قابل مشاهده باشد و ممکن است زمانی که کودک در حال استراحت است کاملا ناپدید شود. می تواند باعث ایجاد مقداری درد و حساسیت در ناحیه فتق شود، اما برای اکثر کودکان مبتلا به این نوع فتق، دردی وجود ندارد.

به ندرت، کودکان ممکن است علائم درد شکم، استفراغ یا مشکل در مدفوع را به دلیل گیر افتادن روده در فتق داشته باشند. هر یک از این علائم نیاز به ارزیابی فوری بیشتری دارد.

درمان فتق مغبنی چیست؟

روش های مختلفی برای ترمیم فتق اینگوینال در کودک وجود دارد. جراح کودکان Lurie شما بسته به نیاز کودک در مورد روش توصیه شده با شما صحبت خواهد کرد.

برای نوزادان نارس که با فتق متولد می شوند، معمولاً بهتر است فتق را ظرف چند هفته پس از کشف آن ترمیم کنند تا از خطر حبس فتق جلوگیری شود. برای کودکان بزرگتر بدون هیچ علامتی، فوریت برای ترمیم حداقل است، اما اغلب هنوز برای جلوگیری از هرگونه انسداد توصیه می شود، و می توان جراحی را به راحتی خانواده برنامه ریزی کرد.

یکی از راه های رایج برای رفع فتق اینگوینال از طریق ترمیم باز است که در آن یک برش کوچک در محل فتق ایجاد می شود. فتق با بخیه بسته می شود. روش دیگری برای بستن آن به روش لاپاراسکوپی، جایی که جراحان یک دوربین کوچک را از طریق ناف قرار می دهند و یک بخیه را برای بستن فتق از طریق یک سوراخ کوچک عبور می دهند.

به طور کلی، ترمیم فتق مغبنی یک عمل سرپایی ۱-۲ ساعته با بیهوشی عمومی است و کودک در همان روز به خانه می رود. اکثر کودکان در عرض چند روز به همه فعالیت ها باز می گردند.

عوارض بعد از جراحی فتق مغبنی نادر است. مانند هر جراحی دیگری، خطر خونریزی، کبودی و عفونت وجود دارد. خطر کمی برای بازگشت فتق و خطر آسیب بسیار کمی به بیضه وجود دارد.

در موارد نادر، یک حلقه روده ممکن است در داخل فتق گیر کند. این فتق حبس نامیده می شود و ممکن است نیاز به جراحی اورژانسی داشته باشد. علائم این امر شامل یک توده حساس و سفت در محل فتق است و می تواند با استفراغ و گیجی همراه باشد. این معمولاً در نوزادان نارس در چند ماه زندگی رخ می دهد و در کودکان بزرگتر بسیار نادر است. این مهم است که نوزادانی که این علائم را دارند فوراً تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند.

برای کودکان بزرگتر (نوجوانان) که به فتق مراجعه می کنند، Lurie Children یک رویکرد منحصر به فرد ارائه می دهد که در آن جراحان می توانند تعیین کنند که آیا فتق چیزی است که از بدو تولد وجود داشته است یا ممکن است به دلیل آسیب یا ضعف در عضله ایجاد شده باشد. برای این بیماران، جراحان می توانند از دوربین استفاده کنند تا ببینند کدام نوع فتق است. اگر عضله ضعیف باشد، از یک رویکرد کم تهاجمی (رباتیک) با استفاده از مش برای کمک به ترمیم/تقویت عضله استفاده می کنند. مش به طور نامحدود باقی می ماند و با کودک رشد می کند. این نوع رویکرد فقط در بیماران نوجوان استفاده می شود.

نافی اچفتق

فتق نافی فتق است که در ناف ایجاد می شود. اغلب با ظاهر یک ناف “outie” شناسایی می شود. هنگامی که نوزاد در رحم است، بند ناف از ناف به شکم می گذرد. پس از بریده شدن بند ناف پس از تولد، بدن معمولاً به طور طبیعی آن سوراخ را ظرف چند هفته پس از تولد می بندد. در برخی موارد، این نوع فتق طی چندین سال بسته می‌شود و پوست کمی برای ناف دائمی باقی می‌ماند.

به ندرت ممکن است عوارضی در ارتباط با این نوع فتق وجود داشته باشد. پزشک جراح به ندرت انجام جراحی این نوع فتق را قبل از سه سالگی توصیه می کند، مگر اینکه کودک علائم قابل توجهی داشته باشد و به نظر برسد که فتق بزرگتر می شود.

ترمیم فتق ناف شامل این است که یک کودک تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد قبل از اینکه جراح یک برش کوچک در چین ناف ایجاد کند. جراح سوراخ بافت را با بخیه های قابل حل می بندد. کودک معمولاً در همان روز عمل در خانه است که حدود یک ساعت طول می کشد.

به عنوان بخشی از ترمیم فتق، ظاهر بیرونی ناف بیشتر به یک “ایننی” معمولی تبدیل می شود، اگرچه ظاهر نهایی ناف بعد از این روش متفاوت است.

عوارض بعد از جراحی فتق ناف نادر است. مانند هر جراحی دیگری، خطر خونریزی، کبودی و عفونت وجود دارد. خطر کمی برای بازگشت فتق وجود دارد.

فتق اپی گاستر

سومین نوع شایع فتق در کودکان، فتق اپی گاستریک است. این معمولا به صورت یک توده بدون درد در وسط شکم بالای ناف ظاهر می شود.

اینها اغلب در چند سال اول زندگی ظاهر می شوند و به ندرت علائم ایجاد می کنند. مانند سایر فتق ها، این به دلیل وجود سوراخ در بافت زیر پوست رخ می دهد. این برجستگی به این دلیل ظاهر می شود که چربی داخل شکم به سمت بیرون بیرون زده است.

ترمیم فتق اپی گاستر نسبت به ترمیم فتق اینگوینال و ناف انتخابی تر است زیرا به ندرت علائم یا عوارضی وجود دارد. متخصصان جراحی کودکان Lurie توصیه می کنند با یک جراح اطفال ملاقات کنید تا در مورد مزایا و معایب ترمیم جراحی فتق اپی گاستر صحبت کنید.

اگر جراحی توصیه شود، فتق از طریق یک برش کوچک با بخیه های قابل حل بسته می شود و بیمار معمولاً همان روز به خانه می رود.

فتق دیافراگم مادرزادی

فتق دیافراگم مادرزادی نادر هستند و معمولاً در جنین قبل از تولد تشخیص داده می شود.

ource link

بیشتر بخوانید
نفروز یا سندرم نفروتیک در کودکان
لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه