فرافکنی چیست؟

آیا تا به حال کسی به شما گفته است که احساسات خود را به او نشان ندهید؟ در حالی که فرافکنی اغلب برای دنیای روانشناسی محفوظ است، به احتمال زیاد این اصطلاح را شنیده اید که در بحث ها و بحث های داغ هنگامی که افراد احساس می کنند مورد حمله قرار می گیرند، استفاده می شود.

اما در واقع فرافکنی از این نظر به چه معناست؟ مطابق با Karen R. Koenig، M.Ed، LCSWفرافکنی به برداشت ناخودآگاه احساسات ناخواسته یا ویژگی هایی که در مورد خود دوست ندارید و نسبت دادن آنها به شخص دیگری اشاره دارد.

یک مثال رایج همسر خیانتکار است که به خیانت شریک خود مشکوک است. آنها به جای اعتراف به خیانت خود، این رفتار را به شریک زندگی خود منتقل می کنند یا فرافکنی می کنند.

فرافکنی در روانشناسی: تعریف، مکانیسم دفاعی، ...healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامت

چرا برخی افراد فرافکنی می کنند؟ و آیا چیزی وجود دارد که می تواند به کسی کمک کند که جلوی فرافکنی را بگیرد؟ بخوانید تا متوجه شوید.

چرا این کار را می کنیم؟

مانند بسیاری از جنبه های رفتار انسان، فرافکنی به دفاع از خود خلاصه می شود. کونیگ خاطرنشان می کند که فرافکنی چیزی که در مورد خود دوست ندارید به شخص دیگری از شما در برابر پذیرش بخش هایی از خود که دوست ندارید محافظت می کند.

بیشتر بخوانید
زوج درمانی چیست؟

او اضافه می‌کند که انسان‌ها با دیدن ویژگی‌های منفی در دیگران به جای خودشان، احساس راحتی بیشتری می‌کنند.

چه کسی آن را انجام می دهد؟

کونیگ توضیح می‌دهد: فرافکنی کاری را انجام می‌دهد که همه مکانیسم‌های دفاعی قرار است انجام دهند: ناراحتی در مورد خود را دور و خارج از آگاهی خود نگه داریم. او می گوید افرادی که بیشتر مستعد فرافکنی هستند کسانی هستند که خودشان را خیلی خوب نمی شناسند، حتی اگر فکر می کنند که می شناسند.

روانشناس می افزاید: افرادی که «احساس حقارت می کنند و عزت نفس پایینی دارند» نیز می توانند عادت کنند که احساسات خود را که به اندازه کافی خوب نیستند به دیگران نشان دهند. مایکل بروستاین، روانشناسی. او به نژادپرستی و همجنس گرا هراسی به عنوان نمونه هایی از این نوع فرافکنی در مقیاس وسیع تر اشاره می کند.

از سوی دیگر، افرادی که می‌توانند شکست‌ها و ضعف‌های خود را بپذیرند – و به راحتی به خوبی، بدی و زشتی درون خود فکر می‌کنند – تمایلی به فرافکنی ندارند. کونیگ می افزاید: «آنها هیچ نیازی ندارند، زیرا می توانند تشخیص یا تجربه نکات منفی در مورد خودشان را تحمل کنند.

چند نمونه دیگر از فرافکنی چیست؟

فرافکنی اغلب برای هر فرد متفاوت به نظر می رسد. با این اوصاف، در اینجا چند نمونه از کونیگ آورده شده است تا به شما کمک کند تا درک بهتری از نحوه اجرای طرح ریزی در سناریوهای مختلف داشته باشید:

  • اگر برای شام بیرون آمده اید و شخصی به صحبت و صحبت ادامه می دهد و شما صحبت را قطع می کنید، ممکن است شما را متهم کنند که شنونده خوبی نیستید و می خواهید توجه کنید.
  • اگر شدیداً از ایده‌ای در محل کار خود دفاع می‌کنید، یک همکار ممکن است شما را متهم کند که همیشه راه خود را می‌خواهید، حتی اگر بیشتر اوقات با ایده‌های او همراهی کنید.
  • رئیس شما اصرار دارد که در مورد ساعات زیادی که برای یک پروژه وقت می گذارید دروغ می گویید، در حالی که او همان کسی است که زودتر از وقت اداری کار را ترک می کند و ضرب الاجل را رعایت نمی کند.
بیشتر بخوانید
چگونه می توانم با کسی که یک دروغگوی بیمارگونه است کنار بیایم؟

آیا راه هایی برای توقف فرافکنی وجود دارد؟

اگر خود را در هر یک از این سناریوها می شناسید، دیگر نیازی به سرزنش کردن خودتان نیست. این فقط می تواند به فرافکنی بیشتر منجر شود. در عوض، سعی کنید روی آن تمرکز کنید چرا شما در حال فرافکنی هستید چند راه برای این کار وجود دارد.

کمی جستجوی روح انجام دهید

بروستاین می‌گوید یک نقطه شروع خوب این است که بررسی کنید واقعاً چه احساسی نسبت به خودتان دارید، به‌ویژه نقاط ضعفتان. آنها چه هستند؟ آیا کارهایی وجود دارد که شما فعالانه برای کمک به آنها انجام می دهید؟ او توصیه می کند که این سوالات را در یک مجله هش کنید.

بیشتر بخوانید
آیا اضطراب می تواند باعث تهوع شما شود؟ آنچه باید بدانیم و چگونه احساس بهتری داشته باشیم

کونیگ در مورد اهمیت بازتاب خود در هنگام فرافکنی موافق است. برای او، خود اندیشی به معنای “نگاه کردن به خود با جدایی و کنجکاوی است، هرگز قضاوت”.

به رفتار خود نگاه کنید و ببینید آیا تمایل دارید دیگران را به خاطر کارهایی که انجام می دهید سرزنش کنید یا به اشتباه ویژگی های منفی را به دیگران نسبت دهید. اگر این کار را می کنید، آن را یادداشت کنید و ادامه دهید. سعی کنید به آن فکر نکنید و خودتان را خیلی سخت قضاوت کنید.

از کسی که میفهمه بپرس

ترسناک به نظر می رسد، اما کونیگ توصیه می کند از نزدیکان خود بپرسید که آیا متوجه فرافکنی شما شده اند یا خیر. مطمئن شوید که این فردی است که به او اعتماد دارید و با او احساس راحتی می کنید. شاید در ابتدا مطرح کردن آن سخت باشد، اما در نظر داشته باشید که با آنها صادق باشید. توضیح دهید که سعی می کنید بهتر بفهمید خود و دیگران را چگونه می بینید.

فقط مطمئن شوید که آماده شنیدن چیزهایی هستید که اگر تصمیم به انجام این کار دارید، ممکن است لزوماً نخواهید بشنوید. با این حال، به یاد داشته باشید که این اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که از فرافکنی خودداری کنید.

بیشتر بخوانید
اختلال هذیانی و انواع هذیان: علائم، علل، تشخیص، درمان

به یک درمانگر مراجعه کنید

یک درمانگر خوب می تواند یکی از بهترین ابزارها برای غلبه بر فرافکنی باشد. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا دلایلی که چرا فرافکنی می‌کنید را شناسایی کرده و به آنها رسیدگی کنید و ابزارهایی را در اختیارتان قرار دهند که به شما کمک کنند متوقف شوید.

اگر فرافکنی به یک رابطه نزدیک آسیب رسانده باشد، یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا آن رابطه را بازسازی کنید یا از وقوع آن در آینده جلوگیری کنید.

مطمئن نیستم از کجا شروع کنم؟ در اینجا پنج گزینه درمانی برای هر بودجه وجود دارد.

خلاصه

این طبیعت انسان است که بخواهد از خود در برابر احساسات و تجربیات دردناک یا منفی محافظت کند. اما هنگامی که این محافظت به فرافکنی تبدیل می شود، ممکن است زمان آن رسیده باشد که نگاهی به چرایی انجام آن بیندازید. انجام این کار نه تنها می تواند عزت نفس شما را بهبود بخشد، بلکه روابط شما با دیگران، خواه همکار، همسر یا دوستان صمیمی باشد.
Source