فرق آبله مرغان با بیماری دست و پا و دهان

کودکان سالم معمولاً یک تا دو روز پس از قرار گرفتن در معرض VZV، تب، گلودرد و ضعف را تجربه می کنند. در عرض ۲۴ ساعت پس از این علائم، یک بثورات مشخص در ابتدا روی تنه ایجاد می شود و سپس طی ۷ تا ۱۰ روز آینده به سمت بیرون سر، بازوها و پاها پخش می شود.

ضایعات پوستی از طریق یک تکامل قابل پیش بینی از یک پاپول قرمز (ظاهر “نیش حشره”) به تاول (وزیکول) به یک پوسچول (تاول پر از چرک) پیشرفت می کنند که سپس پوسته پوسته می شود. وزیکول و مایعات پوسچولار به شدت با ذرات ویروس عفونی متمرکز هستند.

ضایعات جدید مشخصاً به صورت “امواج” عود کننده روی سطح پوست ایجاد می شوند. بنابراین بیمار ممکن است همزمان پاپول های تازه تشکیل شده، وزیکول ها و پوسچول های میانسال و ضایعات پوسته ای داشته باشد. در اوج بیماری، یک بیمار ممکن است بیش از ۳۰۰ ضایعه پوستی در یک زمان داشته باشد.

هنگامی که تمام ضایعات پوسته پوسته شدند و ضایعات جدیدی ایجاد نشد، فرد دیگر مسری نیست. ضایعات به ندرت باعث ایجاد اسکار دائمی می شوند، مگر اینکه عفونت ثانویه ایجاد شود (به زیر مراجعه کنید). ضایعات معمولاً ممکن است در دهان یافت شوند و ممکن است اندام تناسلی را نیز درگیر کنند.

بیشتر بخوانید
تریزومی 13: علائم، تشخیص، درمان

عوارض

در کودکان سالم، آبله مرغان یک بیماری خفیف است. بزرگسالان ۲۵ درصد بیشتر در معرض عوارض قابل توجهی از بیماری هستند. عوارض شایعی که هم کودکان و هم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد شامل موارد زیر است:

  • عفونت پوستعفونت های باکتریایی ثانویه ناشی از باکتری های استافیلوکوک یا استرپتوکوک به خوبی توضیح داده شده است. به ندرت، یک نوع تهاجمی استرپتوکوک می تواند به سرعت در سراسر بدن پخش شود و ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.
  • پنومونی: این یک عارضه نسبتاً نادر در کودکان سالم است، اما علت اصلی بستری شدن در بیمارستان برای بزرگسالان است (در یک مورد از ۴۰۰ مورد رخ می دهد) و میزان مرگ و میر (مرگ) بین ۱۰ تا ۳۰ درصد است.
  • عوارض عصبیکودکان معمولاً دچار التهاب مرکز تعادل مغز به نام آتاکسی حاد مخچه ای می شوند. علائم حرکات غیرطبیعی چشم و تعادل ضعیف در حدود یک کودک از هر ۴۰۰۰ کودک تقریباً یک هفته پس از تظاهرات پوستی آبله مرغان ظاهر می شود. علائم معمولاً چند روز طول می کشد و بهبودی کامل شایع است. بزرگسالان معمولاً دچار التهاب مغزی عمومی تر (آنسفالیت) می شوند که علائم آن ممکن است شامل هذیان و تشنج باشد. برخی از مطالعات میزان مرگ و میر ۱۰٪ و نرخ ۱۵٪ عوارض جانبی عصبی طولانی مدت در بازماندگان را گزارش می کنند.
  • سندروم ریاین عارضه نادر دوران کودکی آبله مرغان (و آنفولانزا) بیشتر با تجویز آسپرین همراه است. پیشرفت سریع حالت تهوع، استفراغ، سردرد، هذیان، و جنگ طلبی که ممکن است به کما تبدیل شود، یک الگوی رایج از وخامت است. اقدامات حمایتی تنها راه درمانی است.
  • عوارض نادرهپاتیت، بیماری کلیوی، زخم مجرای روده و التهاب بیضه ها (اورکیت) همگی شرح داده شده اند. ضایعات آبله مرغان که چشم را درگیر می کند ممکن است باعث ایجاد زخم شده و بینایی را برای همیشه تحت تاثیر قرار دهد.
بیشتر بخوانید
ADHD را درک کنید و والدینی باشید که فرزندتان به آن نیاز دارد

آبله مرغان و بارداری

اولین مورد از عوارض ناشی از بارداری VZV در سال ۱۹۴۷ گزارش شد. مطالعات بیشتر نشان داده است که بیشتر موارد عفونت مادرزادی (در رحم) در نوزادانی رخ می دهد که مادران آنها بین هفته های ۸ تا ۲۰ بارداری به VZV آلوده شده اند. عفونت مادرزادی فقط در نوزادان متولد شده از مادرانی که عفونت بالینی VZV (آبله مرغان) را در دوران بارداری تجربه کرده اند رخ می دهد. زنانی که نسبت به VZV مصون هستند و در دوران بارداری در معرض آبله مرغان قرار دارند، خطر یکسانی برای نوزاد خود ندارند. مطالعات نشان می دهد که خطر ناهنجاری های جنینی در نتیجه عفونت مادرزادی VZV بسیار کم است (۰.۴٪ -۲٪).

بیشتر بخوانید
متوسط ​​طول نوزاد چقدر است؟ نمودار رشد

عوارضی که مستند شده اند عبارتند از: ناهنجاری های رنگدانه پوست و اسکار (احتمالاً به دلیل عفونت های پوستی داخل رحمی)، ناهنجاری های چشمی، ناهنجاری های ساختاری مغز که منجر به عقب ماندگی ذهنی می شود، و ناهنجاری های ساختاری بازوها و پاها. زونا مادر در هر سه ماهه بارداری با ناهنجاری های مادرزادی همراه نبوده است. زنان باردار فاقد ایمنی VZV می توانند اطمینان حاصل کنند که عفونت موضعی زونا (زوستر) تنها از تماس مستقیم با ضایعات باز مسری است.

عفونت VZV مادر در ۲ هفته آخر بارداری خطر شومی را برای نوزاد به همراه دارد. نرخ مرگ و میر (مرگ) در نوزادان آلوده تا ۲۵ درصد است و پیش آگهی بدتر برای نوزادانی است که مادرانشان در طول ۵ روز آخر حبس به آبله مرغان مبتلا می شوند. سپسیس عمومی (عفونت جریان خون که در سراسر بدن پخش می شود) و عفونت و نارسایی اندام های متعدد منجر به چنین پیش آگهی بدی می شود. گاما گلوبولین ضد VZV خاص می تواند برای کاهش شدت بیماری نوزاد استفاده شود.

علائم بیماری دست، پا و دهان

بیماری دست، پا و دهان معمولاً در فصول بهار و پاییز اتفاق می‌افتد، اما ممکن است در هر زمانی از سال رخ دهد. علائم اولیه شامل

  • تب
  • کسالت عمومی (کم اشتها، درد و درد و غیره)
بیشتر بخوانید
آنچه در مورد سلولیت در کودکان باید بدانید

این علائم معمولاً یک تا دو روز طول می کشد تا بثورات تاول مانند روی دست ها، پاها و در دهان ایجاد شود. بثورات در ابتدا به صورت لکه های قرمز کوچک ظاهر می شوند اما سپس به شکل وزیکول (تاول) در می آیند. تاول ها ممکن است روی لثه ها، گونه های داخلی و زبان ایجاد شوند و بیماران ممکن است از درد دهان و گلو درد شکایت کنند.

این بیماران جوان تمایل به آب دهان می کنند و از قورت دادن اجتناب می کنند و ممکن است به دلیل ناراحتی از نوشیدن یا خوردن امتناع کنند. حتی ممکن است نوزادان بسیار جوان به دلیل امتناع از نوشیدن آب بدن دچار کم آبی شوند.

به ندرت، سایر عوارض جدی تر، از جمله مننژیت ویروسی (مننژیت آسپتیک) و آنسفالیت رخ می دهد. علائم مرتبط با این عوارض عبارتند از:

اگر فرزند شما هر یک از این علائم اضافی را داشت، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

Source link

۵/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «فرق آبله مرغان با بیماری دست و پا و دهان;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه